PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με cctv cam



slk200gr
05-03-11, 14:00
εχω εγκαταστηεμνω ενα εσωτερικο κυκλωμα με 8 καμερες στο σπιτι μου,ολα λειτουγουν κανονικα,τισ βλεπω απο τον υπολογιστη,απο την τηλεωραση αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να τις δω απο μακρυα.εχω σταθερη ip,φτανω να βλεπω απο μακρυα μεχρι στην σελιδα που μπαινω στο καταγραφικο με τον κωδικο μου ομως οταν παταω στο βιντεο δεν μου βγαζει εικονα.ειναι κατι ευκολο ποθ μπορω να το κανω?η υπαρχει καποιο ατομο που με ενα λιγικο κοστοσ μπορει να μου το σεταρει?βρισκομαι περιχωρα της θεσσαλονικης.επισης ψαχνω για καποιον που μπορει να εγκαταστησει συναγερμο bosch easy serie τον οποιο τον εχει αγορασμενο η αδερφη μου,εχει προεγκαταση καλωδιων φυσικα παλι με ενα ευλογο λογικο κοστος:biggrin:,ευχαριστω προκαταβολικα για οποιεσδηποτε απαντησεις

dalai
05-03-11, 15:43
o ιδιος υπολογιστης ,μπορει να δει εικονα, μεσα απο εσωτερικο δικτυο (δηλ απο 192.168.1.χχ) ?
αν η εικονα εμφανιζεται απο Η/Υ απο ΙΡ του εσωτερικου δικτυου ,αλλα οχι απο την εξωτερικη ΙΡ (internet) ,μπορει να συμβενουν τα εξεις:
1)Δεν εχεις κανει σωστο port forward στο καταγραφικο (εκτος απο την 80 μπορει να θελει και αλλη πορτα ,ανακατευθυνση)
2)Δεν εχεις εγκαταστησει coders στον απομακρυσμενο Η/Υ. Βαλε το CD της εταιριας στο απομακυσμενο PC ,και περνα τους coders.

slk200gr
06-03-11, 09:49
o ιδιος υπολογιστης ,μπορει να δει εικονα, μεσα απο εσωτερικο δικτυο (δηλ απο 192.168.1.χχ) ?
αν η εικονα εμφανιζεται απο Η/Υ απο ΙΡ του εσωτερικου δικτυου ,αλλα οχι απο την εξωτερικη ΙΡ (internet) ,μπορει να συμβενουν τα εξεις:
1)Δεν εχεις κανει σωστο port forward στο καταγραφικο (εκτος απο την 80 μπορει να θελει και αλλη πορτα ,ανακατευθυνση)
2)Δεν εχεις εγκαταστησει coders στον απομακρυσμενο Η/Υ. Βαλε το CD της εταιριας στο απομακυσμενο PC ,και περνα τους coders.
και οι 2 υπολογιστεσ βλεπουν εικονα στο εσωτερικο δδικτυο,μαλλον ενα απο τα δυο θα συμβαινει,μπορω να κανω port forward στο καταγραφικο μεσα απο το pc μου?(δεν ειναι ιδιαιτερα προσβασιμο το καταγραφικο, ,coder τι ειναι?

slk200gr
08-03-11, 14:28
πραγματι με το προγραμμα παιζουν απομακρυσμενα κανονικα,με τον εχπλορερ δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?

dalai
08-03-11, 15:15
Nai υπαρχει.
Πρεπει να μπεις στο modem adsl που εχεις συνδεσει το καταγραφικο , και να κανεις port foward την πορτα 80 προς την ΙΡ που εχει το καταγραφικο.
Αν ειναι δυσκολο πες μαρκα απο ρουτερ να σε βοηθησουμε ,ή ακομη πιο γρηγορα παρε τον provider σου ενα τηλ και ζητα τους βοηθεια.

slk200gr
08-03-11, 17:06
εχω το modem level one, sto single port forwarting φανταζομαι οτι πρεπει να βαλω κατι ,εχει εxternal port ( ? ) -internal port (edv bazv th 80?) - portocol (udp h tcp ?) kai ip adress οπου φανταζομε βαζω την εσωρερικη ip του dvr

savvaske35
08-03-11, 20:33
μηπως εχεις πακετο του ΟΤΕ φιλε? αν εχεις πες μου, γιατι το εχω κανει ουκ ολιγες φορες.

slk200gr
08-03-11, 20:47
μηπως εχεις πακετο του ΟΤΕ φιλε? αν εχεις πες μου, γιατι το εχω κανει ουκ ολιγες φορες.

nai του οτε εχω,το conex

PCMan
08-03-11, 20:57
Πάνε εδώ http://my.otenet.gr/ και πατα αλλαγή κωδικου.
Μετα βάλε τα στοιχεία σου και πατα επιβεβαίωση. Επέλεξε την σύνδεση σου και μετά πάτα αλλαγή.
Εκεί που λεει "Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας" πάτα αλλαγή και αν είναι "ναι" κάντο όχι και πάτα επιβεβαίωση.

Η πόρτα που θα ανοίξεις στο router πρέπει να είναι αυτή που θέλει το dvr. Μπορεί να μην είναι η 80 και λογικά μπορείς να την αλλάξεις. Η 80 μπορεί να είναι τοπικά. Για μεσω ιντερνετ μπορεί να θέλει άλλη πόρτα. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του Dvr και να δεις ποια πορτα ζηταει.

slk200gr
08-03-11, 21:17
ευχαριστω παιδεια,θα το δοκιμασω

savvaske35
09-03-11, 09:43
Πάνε εδώ http://my.otenet.gr/ και πατα αλλαγή κωδικου.
Μετα βάλε τα στοιχεία σου και πατα επιβεβαίωση. Επέλεξε την σύνδεση σου και μετά πάτα αλλαγή.
Εκεί που λεει "Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας" πάτα αλλαγή και αν είναι "ναι" κάντο όχι και πάτα επιβεβαίωση.

Η πόρτα που θα ανοίξεις στο router πρέπει να είναι αυτή που θέλει το dvr. Μπορεί να μην είναι η 80 και λογικά μπορείς να την αλλάξεις. Η 80 μπορεί να είναι τοπικά. Για μεσω ιντερνετ μπορεί να θέλει άλλη πόρτα. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του Dvr και να δεις ποια πορτα ζηταει.

αυτο ακριβως, με το βαθμο προστασιας.

Επισης, ειναι το λιγοτερο αλητες , μιας και σου λενε οτι για καμερες πουλανε μια εξτρα υπηρεσια. Το πιστευετε? Ο ΟΤΕ το λεει αυτο.

slk200gr
09-03-11, 14:56
παιδεια ευχαριστω ολουσ οσους με βοηθησασν,ειχα το προβλημα 9 μηνες,το ειδαν και 2 computeradeς και τελικα το ελυσα εδω μεσα σε 2 μερες,τωρα βλεπω και απο το προγραμμα και απο τον explores,eyxaristv kai pali gia tiw symboyles sas