PDA

Επιστροφή στο Forum : Παθητικο σπιτι



-nikos-
05-03-11, 20:53
Ειδα χτες το βραδυ ενα ντοκιμαντερ στο ΕΤ 2 για την
κατασκευη παθητικου σπιτιου στην νορβιγηα και υποστηριζαν
οτι ξωδευαν για ρευμα και θερμανση 170ευρο το χρονο ενω ο γειτονας
ξωδευε 240ευρο το μηνα.
η βασικη αρχη του σπιτιου ηταν να μην χανεται καθολου ενεργια με
ενεργιακα τζαμια που δεν ανοιγαν ποτε και τελεια μονοση
τα τζαμια ειχαν ενα ιδικο αεριο αναμεσα[δυπλα]και ειχαν την ιδιοτητα
να προκαλουν στο σπιτι ενα φενομενο του θερμοκηπιου ενω
ολες οι ενωσεις γινωταν αεροστεγως ειτε κουφωματων ειτε
τειχωματων.
για τον αερισμο των σπιτιων χρεισημοποιουνταν πολυ λιγα ανοιγματα
αφου τα παραθυρα δεν ανοιγαν,και οπως ελεγε ο τυπος χρεισιμοποιουσαν
την κινηση των μοριων του αερα για να ανεβαζουν την θερμοκρασια.
ξερει κανεις σας κατι τετιο η παρομιο ??
για τα ενεργιακα τζαμια υπαρχουν πληροφωριες ??[τιμες-διαθεσιμοτητα κ.τ.λ.]
εχει δωκιμασει καποιος θερμομονοτικο χρωμα ??εχει αποτελεσμα
η ειναι πατατα ??

navar
05-03-11, 21:39
Ειδα χτες το βραδυ ενα ντοκιμαντερ στο ΕΤ 2 για την

όχι και βράδυ , άγρια χαράματα ήταν κουμπάρε :)

taxideytis
09-03-11, 16:04
ένα ένα πιάσε τα θέματα...όλα γίνονται, αλλά πρέπει να ξεκινήσεις απο την αρχή απο το κτίσιμο...αυτό με τα τζάμια ναι υπάρχει, όπως μπορείς και μόνος σου να το φτιάξεις, αλλά δύσκολα θα βρείς μαστόρους εδώ (και μηχανικούς) θα σε κοιτάνε περίεργα...ακόμα και η εξώπορτα πχ, πρέπει νάναι διπλή...
και πάντα μονοκατοικία, και πάντα θαμμένη σχεδόν στο χώμα...

plouf
09-03-11, 17:56
αν το σκέφτεσαι για Ελλάδα αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι η ψύξη... γιατι πολυ κρύο εχουμε καμια 20-30 μέρες στο σύνολο το χρόνο ενω ζεστές πολύ περσσότερες...

-nikos-
09-03-11, 18:24
βασικα μου εχει γινει εμμονη μια εφαρμογη του παθιτικου σπιτιου
που την εχουν εφαρμοσει πολλα ξενοδωχεια και σπιτια στην κρητη και αυτη
ειναι το απλομα σωληνωσεων στην στεγη και στις ταρατσες οι οποιες θερμενωνται
απο τον ηλιο και αυτο το νερο το χρεισημοποιουν σαν υποβοηθηση θερμανσης καθως
και η χρηση του ζεστου νερου στα μπανια .

daman
10-03-11, 10:36
Νικο και αλλοι συμφοριτες,το "ευαγγελιο " των ιδιοκατασκευαστων βρισκεται στη σελιδα http://www.builditsolar.com/ εχει οτι τραβαει η φαντασια σας.
Ψαξε εκει μεσα και θα βρεις σιγουρα κατι που θα σε ενδιαφερει.Τωρα οσον αφορα αυτο που αναφερεις δεν ειναι αποδοτικο μεσο οταν χρησιμοποιειται για θερμανση το χειμωνα αλλα ειναι ΠΟΛΥ αποδοτικο και φθηνο για ζεστο νερο χρησης το καλοκαιρι.Για θερμανση το χειμωνα μπορεις να χρησιμοποιησεις ηλιακο συλλεκτη αερα που θα φτιαξεις με κουτακια αλουμινιου απο μπυρες ή κολες(βλεπε αντιστοιχες κατασκευες στο παραπανω σαιτ) και με αυτο θα θερμανεις τα δωματια σου.Φτηνο και πολυ αποδοτικο σε περιοχες οπως η ελλαδα που εχουμε μεγαλη ηλιοφανεια και το χειμωνα.
Αυτα για αρχη, η συνεχεια στο http://www.builditsolar.com/ τα εχει ΟΛΑ και συμφερει(ειναι τζαμπα τεχνογνωσια).

-nikos-
10-03-11, 11:12
ευχαριστω δημητρη για την απαντηση σου,βασικα αυτο που σκεφτομαι το βρηκα και
στο σαιτ που προτηνεις και ενοω τις σωληνες να μην τις απλοσω εκτεθημενες στο κρυο αλλα
να γινει μια κατασκευη σαν του ηλιακου θερμοσιφωνα δηλαδη πλυκαρβονικο απο κατω
μαυρη επενδηση,απλομα μαυρης πλαστικης σωληνας [τουμποραμα-θερμανσεως] και καπακομα με
πολυκαρβονικο παλι ωστε να μην κρυωνει απο τον αερα,και μιλαω για κλημακα της ταξης
των 40τετραγωνικων μετρων επιφανιας στραμενης στον ηλιο.οστε η ποσοτητα νερου να ειναι
μεγαλητερη των σωματων καλοριφερ,αρχικα με χρειση κατευθηαν και αν η θερμοτητα ειναι αρκετη
να προστεθουν και συσωρευτες [υπερμονομενες μεταλικες δεξαμενες]για χρηση τις
νυχτερινες ωρες.

-nikos-
15-03-11, 21:46
1913919138η κατασκευη και ο συλεκτης στα τερματα των σωληνων.
το μονο που με ανησιχει ειναι αν ειναι οι σωληνες οριζωντια μην μου κανουν΄''σιφωνια''αερα
αντιθετα αν μπουν καθετα θα ανεβει πολυ το κοστος των συλεκτων.

spyropap
16-03-11, 13:55
Θερμάνετε το σπίτι σας μόνοι σας χωρίς κατανάλωση ρεύματος ή καυσίμου!

Η συγκεκριμένη εφεύρεση είναι κάτι το οποίο μπορεί ο καθένας με λίγη προσπάθεια να κατασκευάσει και να πετύχει να έχει φθηνή θέρμανση χωρίς να εξαρτάται από ρεύμα ή καυστήρες.
Βέβαια η όλη κατασκευή έχει και κάποιους περιορισμούς, για παράδειγμα μπορεί να αποδώσει μόνο όταν έχει ήλιο.
Αλλά εδώ στην Ελλάδα πιστεύω ότι ο ήλιος δεν μας λείπει.

Η εφεύρεση αυτή λοιπόν λειτουργεί όπως περίπου λειτουργεί και ο ηλιακός θερμοσίφωνας που στολίζει κάθε ταράτσα σπιτιού στην Ελλάδα.
Χρησιμοποιεί ένα κουτί το οποίο μέσα έχει μια επιφάνεια η οποία είναι μαύρη και δεν ανακλά την ηλιακή ακτινοβολία (όπως ο ηλιακός θερμοσίφωνας), και έναν ανεμιστήρα από υπολογιστή ο οποίος τροφοδοτείται από ένα μικρό ηλιακό πάνελ.
Το αποτέλεσμα σύμφωνα με τον εφευρέτη , είναι ότι ο ψυχρός αέρας εισέρχεται μέσα στο κουτί και θερμαινόμενος από την μαύρη επιφάνεια διοχετεύεται στη συνέχεια μέσα στο σπίτι.
Σύμφωνα με τον ίδιο κατάφερε να ανεβάσει την θερμοκρασία σε ένα δωμάτιο από τους 12 βαθμούς Κελσίου στους 29 μόνο με αυτό το σύστημα, ενώ έξω επικρατούσε θερμοκρασία 10 βαθμών Κελσίου.

Είναι σημαντική η αύξηση της θερμοκρασίας που πέτυχε.
Το σίγουρο είναι πάντως ότι τα υλικά για την κατασκευή αυτή δεν είναι τίποτα εξωτικά και δεν κοστίζουν πολύ.
Το ηλιακό πάνελ, φαντάζομαι θα είναι το ακριβότερο, αλλά 1ον) δεν χρειάζεται κάποιο μεγάλο μιας και θα κινεί μόνο τον μικρό ανεμιστήρα, και 2ον ) αν καταφέρει να ανεβάσει την θερμοκρασία του χώρου κατά μερικούς βαθμούς, ουσιαστικά θα κάνει απόσβεση σύντομα.

Το συγκεκριμένο σύστημα είναι και φιλικό προς το περιβάλλον και οικονομικό.
Το επιπλέον καλό είναι ότι μπορεί να κατασκευαστεί σε ότι μέγεθος θέλουμε, αλλά και το γεγονός ότι θα δουλεύει αυτόματα, δηλαδή όταν θα έχει αρκετή ηλιοφάνεια και θα σταματάει βέβαια τη νύχτα ( δυστυχώς….)

Οδηγίες για την κατασκευή του αλλά και τα υλικά που θα χρειαστείτε ,θα βρείτε στο παρακάτω site:
http://www.solorb.com/elect/solarcirc/solarfurn/ (http://www.solorb.com/elect/solarcirc/solarfurn/)

Από
http://medgreece.gr/2007/%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%ac%ce%bd%ce%b5%cf%84%c e%b5-%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%af%cf%84%ce%b9-%cf%83%ce%b1%cf%82-%ce%bc%cf%8c%ce%bd%ce%bf%ce%b9-%cf%83%ce%b1%cf%82-%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%82 (http://medgreece.gr/2007/%ce%b8%ce%b5%cf%81%ce%bc%ce%ac%ce%bd%ce%b5%cf%84%c e%b5-%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%af%cf%84%ce%b9-%cf%83%ce%b1%cf%82-%ce%bc%cf%8c%ce%bd%ce%bf%ce%b9-%cf%83%ce%b1%cf%82-%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%82)

DGeorge
07-03-14, 14:50
Νικο και αλλοι συμφοριτες,το "ευαγγελιο " των ιδιοκατασκευαστων βρισκεται στη σελιδα http://www.builditsolar.com/ εχει οτι τραβαει η φαντασια σας..................................(ειναι τζαμπα τεχνογνωσια).Πολλή Καλημέρα στην παρέα! :-)
Αναβιώνω το θέμα καθώς πέρασε στα χέρια μου, και μένω πλέον στο πατρικό μου, στην Καλλιθέα. Διαμέρισμα ~63ΤΜ, σε παλιά πολυκατοικία. Σε υπερυψωμένο ισόγειο. Η πολυκατοικία έχει και ημιυπόγειους χώρους (για μικρο-καταστήματα) στην πρόσοψή της, όπως επίσης και ημιυπόγεια διαμερίσματα.
Με εκτεθειμένες Βόρεια και Δυτική πλευρές. Δύο τοίχοι (με μπαλκονόπορτες) σαλόνι και τραπεζαρία και δύο τοίχοι προς γειτονική μονοκατοικία (σαλόνι και κρεββατοκάμαρα). Φυσικά, εννοείται η έκθεση τοίχου με παράθυρο της κρεββατοκάμαρας, μέρους του μπάνιου, και της κουζίνας προς τον ένα φωταγωγό.
Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι το σπίτι θερμικά 'μπάζει' με όλη τη σημασία της λέξης... (Κρύο τον Χειμώνα, και Ζέστη το Καλοκαίρι). Κάποια aerostop στις μπαλονόπορτες (παλιό ξύλινο κούφωμα, μονό τζάμι) έφεραν κάποιο αποτέλεσμα κόβοντας σημαντικές διαρροές αέρα από τα κουφώματα.
Επίσης 'έχανε' αρκετά~πολύ, από κάτω, η κεντρική πόρτα του διαμερίσματος.
Μη βρίσκοντας εύκολα διαθέσιμο το ανώνυμο -περίφημο- διπλό λουκάνικο-aerostop για πόρτες, έκανα πειραματικά μια πατέντα:
Χρησιμοποίησα ένα απλό λουκάνικο, που μου είχαν κάνει παλιά δώρο, και διπλής όψης κολλητική ταινία.
Πρέπει να ομολογήσω, ότι η 'πατεντούλα' μου λειτούργησε άψογα!
Πριν από αυτήν (παρ'όλον το απορροφητήρα) ενημέρωνα πλήρως τους γείτονες σχετικά με τη μαγειρική μου. Από τη στιγμή εγκατάστασης της 'πατέντας' μου χάθηκε κάθε ίχνος οσμής, από το σπίτι μου, από τους διαδρόμους του ισογείου. :thumbup:
Αυτή την ιδέα-'πατέντα' μου την μοιράζομαι -έτσι απλά- μαζί σας (για όσους δεν το έχουν σκεφτεί - προφανώς). Σαν ένα έμπρακτο 'Ευχαριστώ' στον φίλο/μέλος Δημήτρη (daman) για το σύνδεσμο με την σελιδα http://www.builditsolar.com/ που καταχώρησε!!! Όντως έχει δωρεάν τεχνογνωσία!!!
Όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ (το βιώνω με τις διάφορες θερμο-μονώσεις, που κάνω), ότι ακόμα και τελείως-δωρεάν κλιματισμό, όλον τον χρόνο, και αν είχα, θα ήταν άσκοπη σπατάλη... Επειδή σε αρκετό βαθμό θα 'κλιμάτιζα' το περιβάλλον γύρω από το σπίτι μου. Όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ, ότι χωρίς μια σωστή θερμομόνωση του χώρου, δουλειά σωστή δεν πρόκειται να γίνει!
Γι' αυτό ακριβώς και αναβίωσα το θέμα!
Στον σύνδεσμο-σελίδα του φίλου Δημήτρη (daman), βρήκα αυτήν τη λαμπρότατη ιδέα: http://www.builditsolar.com/Projects/Conservation/bubblewrap.htm.
Δεν την δοκίμασα ακόμα! Αλλά έχει πολλά θετικά στοιχεία επάνω της, ως ιδέα:
1) Είναι πολύ φτηνή! Δεδομένων των οικονομικά χαλεπώτατων καιρών, οι φτηνές-αποδοτικές λύσεις είναι οι αληθινές-πραγματικές λύσεις. Ως υλικό είναι πάμφθηνο, ακόμα και για να το αγοράσει κανείς. Χώρια το γεγονός, πόσο εύκολα, μπορεί κανείς να βρει 'ρετάλια' ώστε να καλύψει κάποια, ή όλα τα παράθυρα που θέλει.
2) Είναι -πάλι- πολύ φτηνή! Μπορεί ο καθένας να πειραματιστεί, σε κάποιο παράθυρό του, χωρίς μεγάλο ρίσκο (σε περίπτωση που δεν του κάνει δουλειά, στη δική του περίπτωση)
3) Είναι -πάλι- πολύ φτηνή, αλλά και απλή! Από άποψη εγκατάστασης δεν χρειάζεται κάποιος τους όποιους ειδικευμένους τεχνίτες, ούτε φασαρίες-μπελάδες (του τύπου στοκαρίσματα κλπ).
4) Είναι ευέλικτη... Όπως περιγράφεται, τοποθετείς το φύλλο (π.χ. στο σαλόνι). Αν σου έρθουν επισκέψεις, το βγάζεις ταχύτατα, και -όταν φύγουν- το επανεγκαθιστάς.
5) Διατηρεί πολύ ποσοστό από το ηλιακό φως. Ο χώρος σου δεν σκοτεινιάζει υπερβολικά (ακόμα και στην περίπτωση του διπλού φύλλου).
6) Υποψιάζομαι πολύ, ότι λειτουργεί και αντίθετα (για το Καλοκαίρι) αφήνοντας τον χώρο δροσερότερο.

Μου άρεσε πάρα-πολύ ως ιδέα! (Το εμπεδώσατε, φαντάζομαι :001_tt2:)
Ως Φυσικός, τη βρίσκω να στηρίζεται σε λογική βάση. Βέβαια, η Φυσική είναι πειραματική Επιστήμη. Το Πείραμα είναι αυτό που -με επανειλημμένα ίδια αποτελέσματα- επιβεβαιώνει την ορθότητα -ή μη- μιάς υπόθεσης/θεωρίας. Γι' αυτό κι εγώ θα το δοκιμάσω σπίτι, με την πρώτη ευκαιρία και θα σας πω νεώτερα!!

Μένω, όπως γράφω και στην αρχή, στην Καλλιθέα.
Χρειάζομαι και τις συμβουλές/οδηγίες για να βρώ τα υλικά και να θερμομονώσω (εσωτερικά) μόνος μου το διαμέρισμα.... Ακόμα-ακόμα και για να βρω σωστό συνεργείο, για να μου κάνουν αυτοί την εσωτερική θερμομόνωση.
Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας.
Εννοείται, ότι αν κάποιος φίλος-μέλος της Κοινότητας κάνει αυτήν την δουλειά, ας μου στείλει κάποιο σχετικό προσωπικό μήνυμα να τον προτιμήσω.
Σε περίπτωση, που χρειαστεί το email μου, είναι: grgdrep@gmail.com
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας. Να είστε καλά!

matthew
17-03-14, 03:03
Όλο και περισσότερο συνειδητοποιώ, ότι χωρίς μια σωστή θερμομόνωση του χώρου, δουλειά σωστή δεν πρόκειται να γίνει! Ακριβώς! Το παν είναι η θερμομόνωση. Απόλυτη θερμομόνωση ΔΕΝ υπάρχει, αλλά μπορεί να επιτευχθεί ή βέλτιστη θερμομόνωση, ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι απώλειες θερμότητας το χειμώνα & η εισροή θερμότητας το καλοκαίρι. Αυτό κάνανε στην ουσία στο παθητικό σπίτι που ανέφερε ο -nikos-.

DGeorge
18-03-14, 09:32
Όμως, ξέρεις, ότι (επειδή το θέμα 'Θερμομόνωση' είναι ακόμα αρκετά 'ΙΝ') τόσο οι τιμές των υλικών, όσο και οι τιμές των υπηρεσιών, είναι αρκετά~πολύ υψηλές.
~1300Ε για μία παλιά διπλή μπαλκονόπορτα, είναι λογαριασμός! Θα ξηλωθεί, λέει, όλο το σύστημα από την αρχή, κλπ κλπ. Μα -υποθέτω- θα ξηλωνόταν ο,τιδήποτε δεν ήταν ίδιο, ή ~85% όμοιο/συμβατό, με το προϊόν του μάστορα. (Το οποίο -συμπτωματικά- είναι το καλύτερο απ' όλα... -Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει και θα σε πλακώσει!- )
Δοκίμασα το κόλπο του πλαστικού με τις φούσκες, στο παραθυράκι του μπάνιου, και στο παράθυρο της κουζίνας. Δεν μπορώ να πω... Έκοψε αρκετά!
Ωστόσο, επειδή παράλληλα και οι θερμοκρασίες -γενικότερα- ανέβηκαν, δεν είμαι σε θέση -ακόμα- να σας πω ένα σίγουρο ΝΑΙ! ή ΟΧΙ! (Δούλεψε! ή Δεν Δούλεψε! ) Θα περιμένω να δω και την συμπεριφορά του το Καλοκαίρι, σε κάποιες καλές ζέστες, ώστε να το αξιολογήσω καλύτερα. Θα έχετε όμως, σίγουρα, νεώτερά μου, πάνω σ'αυτό το θέμα.

Panoss
18-03-14, 13:36
Στον σύνδεσμο-σελίδα του φίλου Δημήτρη (daman), βρήκα αυτήν τη λαμπρότατη ιδέα: http://www.builditsolar.com/Projects/Conservation/bubblewrap.htm.
Δεν την δοκίμασα ακόμα! Αλλά έχει πολλά θετικά στοιχεία επάνω της, ως ιδέα:

Το δοκίμασα, όντως προσφέρει στη θερμομόνωση των τζαμιών, αλλά το πλαστικό με τις φουσκάλες που 'χω εγώ δεν κολλάει πάνω στο τζάμι, με το νερό, μάλλον θα χρειάζεται κάποιο πλαστικό που να 'ναι εντελώς λείο στην πλευρά που κολλάει ώστε να μην υπάρχει αέρας μεταξύ πλαστικού και τζαμιού.

ΥΣ: το ντοκιμαντέρ της ΕΡΤ που αναφέρεται στο πρώτο ποστ, το 'ψαξα στο αρχείο της ΕΡΤ αλλά δεν βρήκα τίποτα, ξέρει κανείς πού μπορούμε να το δούμε;

DGeorge
18-03-14, 14:37
Το δοκίμασα, όντως προσφέρει στη θερμομόνωση των τζαμιών, αλλά το πλαστικό με τις φουσκάλες που 'χω εγώ δεν κολλάει πάνω στο τζάμι, με το νερό..........Αναφέρει και περίπτωση όπου το τζάμι δεν είναι 'πολύ φρόνιμο' και δεν 'κολλάει με νεράκι, με το πλαστικό'... Τότε -λέει- χρησιμοποιήστε λίγη ταινία διπλής όψης. (Φαίνεται καθαρά στο πλαίσιο γύρω από το τζάμι) Ακριβώς, επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα συγκράτησης μόνο με το απλό 'ψέκασμα με νεράκι', χρησιμοποίησα μικρά κομματάκια ταινίας διπλής όψης. Έκανε 'δουλειά' και είναι αρκετά διακριτική.

Για το ντοκυμανταίρ της ΕΡΤ, που αναφέρεις, δεν έχω ιδέα (-μεταξύ μας- δεν το έψαξα και καθόλου:laugh: )

Πάντως στο Google εδώ: https://www.google.gr/?gfe_rd=ctrl&ei=kTMoU-bHLcuc_wa5pICwAg&gws_rd=cr#q=%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81+%CE%95%CE%A1%CE%A4+%C E%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CF% 89%CF%83%CE%B7
έχει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια...

Panoss
18-03-14, 16:09
Μπα, αυτά τα 'χω βρει κι εγώ.
Πάντως είναι φοβερό, η ΕΡΤ κρύβει το υλικό της μην τυχόν το...δούμε!!!:001_unsure:
Εκτός κι αν καταλάθος έφτιαξε ένα, δήθεν, online αρχείο στο οποίο η αναζήτηση είναι πρακτικά αδύνατη...