PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπτήρες φθορισμου και (starter ballasτ )



dimitrisfra
14-03-11, 04:34
καλησπέρα,εχώ 2 λατήρες φθορισμού ts(δηλαδή εχούν πολύ μικρή διάμετρο) το μήκος τους ειναι 55 εκατοστά έκαστος θέλω να φτιάξω το κύκλωμα ώστε να λειτουργίσουν.μπορεί καποίος να μου δώσει τα φώτα του ως πρός το τί στάρτερ και μπάλαστ θα χρησιμοποιήσω?
σημείωση:αυτοί οι λαμπτήρες λειτουργούν σε διαφορετικό μήκος κύματος

PATENTAS10
14-03-11, 08:06
τι λάμπες είναι? Τ8 χονδρές ή Τ5 ψιλές?

stom
14-03-11, 09:36
TS μαλλον εννοει Τ5.
Χρειαζεσαι ηλεκτρονικο ballast για Τ5 και μονον. 55cm ειναι συνηθως 24watts.

dimitrisfra
15-03-11, 22:34
οι ψιλές ειναι φίλε patentas

dimitrisfra
15-03-11, 22:35
ναι ακριβώς T5 ειναι οι ψιλές δέν γνωρίζω τα watts

dimitrisfra
15-03-11, 22:38
εχει κανείς να προτείνει starter και ballast(δέν ξέρω αν ξεχασά τπτ)ώστε να φτιάξω το κύκλωμα?
οι λαμπτήρες θα τοποθετηθούν σε ενιδρύο!!

gregleon
15-03-11, 22:52
http://www.electronics-lab.com/articles/uv_box_fluo/5.html εδω ειναι ενα σχεδιαγραμμα για τεσσερις λαμπες ελπιζω να μην βαλεις blacklight στο ενυδριο γιατι θα τα κλαις τα ψαρακια

stom
15-03-11, 22:59
Το σχεδιαγραμμα του electonics lab ΔΕΝ ειναι καταλληλο για Τ5. Χρειαζεσαι ηλεκτρονικα μπαλαστ, και δεν συμφερει να τα φτιαξεις μονος σου με τιποτε...

PATENTAS10
16-03-11, 07:59
Το σχεδιαγραμμα του electonics lab ΔΕΝ ειναι καταλληλο για Τ5. Χρειαζεσαι ηλεκτρονικα μπαλαστ, και δεν συμφερει να τα φτιαξεις μονος σου με τιποτε...

Συμφωνώ.
Επειδή αναφέρθηκε παραπανω η λέξη ενυδρείο, ασχολείσαι με ενυδρεία?

dimitrisfra
18-03-11, 01:10
ευχαριστώ για τα σχολειά παιδιά!οχι,ειναι για ένα κολλητό μου που φτίαχνει το ενυδρείο του και ρώτησε εμένα μιας και φοιτητής στο χώρο.
και τη προτεινής να κάνω φιλε πατέντα εχει να "προτεινείς" καμιά πατέντα?το ηλεκτρονικο μπάλαστ ειναι και σταρτέρ και μπαλάστ μαζί?

PATENTAS10
18-03-11, 01:34
Αν βάλει Τ5 τι ψιλές δηλαδή χρειαζεται όπωσδηποτε ηλεκτρονικο μπάλαστ. Αν βάλει Τ8 εγώ θα πρώτεινα να ωά λει πάλι ηλεκτρονικο μπάλαστ κάτι φθηνά κινέζικα περίπου 6 ευρώ και ξενοιάζει. Εχω στο δικό μου ενυδρείο τέτοια εδώ και 5 χρόνια και λειτουργούν άψογα και δεν αναπτύσου πού θερμοκρασία, αν τά βάλει διπλα στις λάμπες μέσα στο ενυδρείο ( σημαντικός παράγοντας η θερμοκρασία για το καλοκαίρι). Ναι τα ηλεκτρονικο μπάλαστ είναι στάρτερ και ανάβει άμεσα η λάμπα.

dimitrisfra
18-03-11, 01:46
Εχει αγοράσει ήδη 2 λάμπες T5 οπότε ......
πώς θα το ζητήσω?να πάω στο φανό η σε καυκά,κωσταντακάτο,σεηλέ με ηλεκτρολογικο υλικό?και η συνδεμολογία ειναι κοινή δηλαδή 1 ηλεκτρονικό μπάλαστα και για τίς 2 λάμπες η καθέ μια θέλει το δικό της ?

FILMAN
18-03-11, 10:53
Το ηλεκτρονικό ballast είναι ολόκληρο παλμοτροφοδοτικό. Δεν θέλει και starter για να δουλέψει. Πραγματικά είναι η καλύτερη λύση. Με 9 ευρώ ανάβεις δυο λάμπες! Έχει μοντέλα που δέχονται μια λάμπα έχει και άλλα που δέχονται δυο. Νομίζω ότι μάλλον σε βολεύει το δεύτερο.

lepouras
22-03-11, 00:09
οι Τ5 τα 55 εκ. βγαίνουν σε 2 τύπους 14 ή 24 βαττ σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού άμα ζητήσεις ηλεκτρονικό μπαλαστ για Τ5 2Χ14 ή 24 βαττ ξέρουν. πάντως θα σε συμβούλευα αν έχεις πάρει τα 24 βαττ επειδή και ο μετασχηματιστής και οι λάμπες αναπτύσσουν μια σεβαστή θερμοκρασία να τις αλλάξεις και να πάρεις τα 14 βαττ που είναι πιο ψυχρές οι λάμπες για το ενιδρύω. η συνδεσμολογία είναι εύκολη και το σχέδιο υπάρχει επάνω στον μετασχηματιστή. μην παραλήψεις όμως με τίποτα την γείωση . εκτός από την ασφάλεια σου την χρειάζεται για τα φίλτρα θορύβου που έχει μέσα.