PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητείται πληκτρολόγιο συναγερμού sigma



apostars
15-03-11, 17:03
καλησπέρα σας

είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα την βοήθειά σας, μένω σε σπίτι με ενοίκιο και ο συναγερμός μου έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο που δεν πατιούνται εύκολα τα κουμπιά του με αποτέλεσμα να φοβάμαι μην κλειστώ μέσα ή έξω. Αν υπάρχει κάποιο μεταχειρισμένο πληκτρολόγιο να αγοράσω ή κάποια άλλη λύση να με βοηθήσει γιατί ο ιδιοκτήτης δεν δέχεται επισκευές στο σπίτι εύκολα οπότε η αντικατάσταση και τα 300 ή 200 ευρώ που άκουσα δεν υπάρχει περίπτωση να δοθούν, θα ήταν ευπρόσδεκτα, σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

geo1973
15-03-11, 17:32
προσπαθησε να ανοιξεις το πληκτρολογιο και να αποκαλυψεις τη μεμβρανη των πληκτρων.
καθαρισε με λιγο ασετον ή καθαρο οινοπνευμα τις νησιδες του χαλκου..
περασε με ενα κοινο μολυβι τις επαφες στο κατω μερος της μεμβρανης.
μεσοβεζικη λυση αλλα μπορει να σε βολεψει τουλαχιστον για καποιους μηνες.

Κοπρίτης
15-03-11, 18:09
Θα σουλεγα να αποφύγεις και το ασετόν και το οινοπνευμα. ¨Ανοιξε το χειριστήριο, βγάλε με προσοχή τη μεμβράνη, και πρώτα καθαρισε τη βρωμα από την πρόσοψη ειδικά μέσα στα κοιλώματα που περνάνε τα πλήκτρα. Μετά με μια μπατονέτα στεγνή και πολύ προσεκτικά κοίτα να καθαρίσεις την επιφάνεια που πατάνε τα πλήκτρα, αλλά αν δεις να φεύγει η επίστρωση μην προχωρήσεις παραπέρα. Γενικά, να έχεις ελαφρύ χέρι και να εύχεσαι να κολάει από βρώμα στην πρόσοψη. Το μολύβι δεν είναι καλή λύση, θα φύγει αμέσως. Το σπρέυ γραφίτη ίσως κάνει δουλειά αλλά κοστίζει. Οσα πληκτρολόγια μου έμειναν στο χέρι κατάφερα και τα επισκεύασα κολώντας στρόγγυλο αλουμινόχαρτο τρυπημένο στο διακορευτή, αλλά είναι η τελευταία λύση πριν το πετάξεις.

thanos_x
16-03-11, 00:47
Καλησπέρα
Αν ειναι απο τα παλια πληκτρολόγια φίλε μου με τα πλήκτρα τα μαλακα (σαν γομολαστιχα) τοτε δυσκολα τα πραγματα.. ουτε η Σιγμα τα παραγει πλεον...
Αν δεν συνελθει με τον τροπο που σου ειπαν τα παιδια παραπανω τοτε πας για αλαγη πινακα ... δυστυχως... εκτος αν εχεις κάποια ζωνη ελευθερη και την προγραμματισεις σαν ζωνη "κλειδαρια" και δουλευεις με τηλεχειρισμο οποτε γλυτωνεις την αλλαγη πινακα... αλλα δεν θα εχεις ολες τις δυνατοτητες χειρισμου απλα ενα on - off.

apostars
16-03-11, 12:43
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ, το έκανα και το καθάρισα αλλά σκέφτομαι ότι κάθε φορά που πατάω τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο ακούγεται το χαρακτηριστικό μπιπ αλλά στην πραγματικότητα η εντολή δεν δίνεται για να κλειδώσει κλπ. Οπότε μάλλον λέω δεν είναι το πληκτρολόγιο αλλά κάπου αλλού το πρόβλημα οφείλεται, εσείς τι λέτε? Και αν έχω πρόβλημα κεντρικότερα και πρέπει να αλλάξω κάτι άλλο τι να είναι αυτό που θα είναι το πιο οικονομικό? Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός

sotron1
16-03-11, 15:29
Πάρε τηλέφωνο την Sigma στα κεντρικά, εδώ στην Αθήνα στο service και θα σου πουν τι γίνεται.

apostars
16-03-11, 18:26
σας ευχαριστώ όλους, αυτό θα κάνω

sembel
16-03-11, 23:29
Δεν ξέρω πόσα θέλεις να διαθέσεις , και ποιό είναι το πληκτρολόγιο που έχεις ? Πάντος αν κάνεις όλα αυτά που σου είπαν παραπάνω και θές πάλι να το αλλάξεις έχω αυτό ετοιμοπαράδοτο και καινούργιο και κάνει 50,00 ε .
Μπορεί βέβαια να φταίει και τίποτα άλλο και όχι το πληκτρολόγιο !!!19177

apostars
17-03-11, 17:53
το μοντέλο μου είναι το sigma MC 08, με τηλεχειριστήριο δεν θα έχω το ΗΟΜΕ μου είπαν, φυσικά δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά, το νοικιάζω το σπίτι κ ο ιδιοκτήτης λίγα θα δώσει αλλά και 350 που μου είπαν δεν θα δώσει φυσικά, πάντως το καθαρίσαμε με τον γαμπρό μου, έβαλε και σπρευ αλλά τίποτα, ίσως με αλουμινόχαρτο κάτι να γίνει, σας ευχαριστώ και πάλι και αν προκύψει κάτι καινούριο είμαι ανοιχτός σε .

sembel
17-03-11, 22:23
Σου έστειλα απάντηση αλλά δεν μου το δείχνει στα απεσταλμένα ? Αν δεν το πήρες πές μου να ξαναγράψω .

apostars
18-03-11, 16:26
Σου έστειλα απάντηση αλλά δεν μου το δείχνει στα απεσταλμένα ? Αν δεν το πήρες πές μου να ξαναγράψω .

το πήρα σε ευχαριστώ και σου απάντησα

ndour
17-11-18, 19:55
καλησπέρα, ψάχνω πληκτρολόγιο MC 08, μήπως έχεις διαθέσιμο?

stinger
18-11-18, 20:24
το μοντέλο μου είναι το sigma MC 08, με τηλεχειριστήριο δεν θα έχω το ΗΟΜΕ μου είπαν, φυσικά δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά, το νοικιάζω το σπίτι κ ο ιδιοκτήτης λίγα θα δώσει αλλά και 350 που μου είπαν δεν θα δώσει φυσικά, .

μοναδα -πληκτρολογιο κανει 150 ευρω...
https://www.emimikos.gr/Sigma/Apollo-32-KP/LCD-Set/

SHIELD
22-11-18, 19:39
εχω 2-3 πληκτρολογια απο mc-08 αλλα θελουν δοκιμη..