PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυχνιες αμεσης θερμανσης



spirakos
15-03-11, 22:12
Λιγη θεωρια για τις διαφορες μεταξυ αμεσης και εμμεσης θερμανσης της καθοδου σε μια ηλεκτρονικη λυχνια
Εκτος απο κατασκευαστικης πλευρας ποιες αλλες ειναι οι διαφορες? Σιγουρα θα υπαρχει λογος που υπαρχουν και τα δυο ειδη

johnnkast
16-03-11, 08:53
Σπυρο καλημερα!....Θα σου γραψω μονο για τις αμεσου θερμανσεως ...γιατι ειναι η "ιδιαιτερη μου συμπαθεια"!!!!...
Οι αμεσου θερμανσεως λυχνιες λοιπον...ειναι αρκετα "παλιες" και η αρχη τους βασιζεται στο οτι το νημα θερμανσεως ειναι και η καθοδος...αυτο εχει σαν αποτελεσμα το μικρο σχετικα εργο εξοδου με συνεπεια την αδυναμια κατασκευης λυχνιας μεγαλης ισχυος....Τετοιες "λαμπες" θα συναντησεις σε παλια ραδιοφωνα που ειχαν ρευματοληπτη με "σταυρωτο" βυσμα( τετραπινο)....τα νηματα δουλευαν με 1,5v και οι ανοδοι γυρω στα 72ν .Αυτα τα ραδιοφωνα "τοτε" δουλευαν με ειδικες μπαταριες που παρειχαν τις παραπανω τασεις....αργοτερα κατασκευαζονταν πατεντες τροφοδοτικα απο καποιες βιοτεχνιες εδω για να προσαρμοζονται με το δυκτυο 220ν
Το μειονεκτημα αυτων των λυχνιων ηταν οτι επειδη το νημα ηταν ενα ευθυ συρματακι παραλληλα με το πλεγμα και την ανοδο,επρεπε υποχρεωτικα να τροφοδοτειται με συνεχες και σταθεροποιημενο ρευμα και φυσικα αν καταλαθος πηγαινε μεγαλυτερη εστω και λιγο απο 1,5ν ταση στα νηματα αμεσως καιγονταν...οπως καταλαβαινεις αυτη η ιδιοτροπια τους σιγα-σιγα τις "παροπλισε" απο ολες σχεδον τις εφαρμογες...Ειχαν το πρωτο γραμμα "D"...(.DAF91..DF94...DK96..DL94...) που σημαινε ταση νηματος 1,5ν ....μετα το γραμματικο προθεμα ειχαν συνηθως τον αριθμο "9" που σημαινει βαση με 7 ποδαρακια..(ηταν μικροτερες απο τις μετεπειτα τις εμμεσου θερμανσης)...
Σαν πλεονεκτηματα ειχαν την αμεση λειτουργια, δηλαδη με το που εδινες ρευμα λειτουργουσαν αμεσως!....ειχαν σχετικα λιγοτερο θορυβο(...αρκετα καλο πλεονεκτημα θα ελεγα...) ενεκα της "λεπτης" καθοδου.....
Επισης η διαρκεια ζωης τους ηταν μεγαλυτερη δεδομενου του οτι "αναβε" ελαχιστα το νημα και η ισχυς των οπως ειπα και πιο πανω ηταν μικρη σχετικα...(αν θυμαμαι η DL96 ηταν για την οδηγηση του μεγαφωνου και ηταν γυρω στα 0.2w!!...)
τετοιες "λαμπες" επισης ειχαν και τα παλια "ρακαλ" του πεζικου που δουλεβαν με ξηρα στοιχεια
Ειναι πολυ σπανιο να βρεις σημερα τετοιες λυχνιες...(οσες εχω τις φυλαω ως"κορην οφθαλμου"!!!).....Παντως ρε παιδια!!....αξιζει τον κοπο μα βρειτε τετοιο ραδιοφωνο!!!(..περασαν απο τα χερια μου αρκετα ...δυστυχως δε μου"κατσε" κανενα!!!)...
Σε "μεταγενεστερες" κατασκευες θα συναντησεις στις παλιες τηλεορασεις που η ανορθωση της υπερυψηλης γινονταν με την DY802....οπως επισης και σε "συγχρονα" ραδιοφωνα της PHILIPS με λυχνιες "εμμεσου" στο "ματακι" συντονισμου που ειχανε την DΜ71 (μινιατουρα)

johnnkast
16-03-11, 09:13
http://www.scottbecker.net/tube/sheets/155/d/DL96.pdf

http://www.akh.se/tubes/htm/dm70.htm

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_dk96.html

και η ρωσικη εκδοση λυχνιων!!

http://www.radiomuseum.org/forum/russian_subminiature_tubes.html

spirakos
16-03-11, 17:45
Ευχαριστω Γιαννη, εν συντομια καταλαβα
Υπερ:Αμεση λειτουργια, λιγος θορυβος
Κατα:Μικρη ισχυς, ευπαθη νηματα

Οσο αφορα λυχνιες ηχου λογου χαρη 300B που ειναι αμεσου 8ερμανσης τι αλλες διαφορες εχουν συγκριτικα με εμμεσης?
Επισης λυχνιες που αναφερονται ως BEAM POWER τι ιδιαιτεροτητα εχουν παντα συγκριτικα με τις κοινες?

johnnkast
17-03-11, 00:10
Οι λυχνιες 300Β απ'οτι ειδα ειναι συγχρονης κατασκευης και με πιο εξελιγμενη τεχνικη.Απ' οτι βλεπω τα νηματα(καθοδος) ειναι πλεον πιο ισχυρα σε σχεση με τις παλιες ...
Ενα επισης πλεονεκτημα που ξεχασα να σου πω για τις αμεσου θερμανσεως ειναι και η χαμηλη χωρητηκοτητα μεταξυ ανοδου καθοδου...πραγμα σημαντικο για τις υψηλες συχνοτητες....δυστυχως φιλε μου δεν μπορεσα να βρω ραδιοφωνο που μα δουλευει στη μπαντα των fm με τετοιες λαμπες....Αντιθετως εχω δεκτη που κανει ληψη στα fm με λυχνιες εμμεσου θερμανσεως....Εκει ειναι το "μεγαλειο" της λαμπας!!!!!..ακους ελαχιστο θορυβο (φυσημα!) οταν δεν πιανει καποιο σταθμο !!!!(τι μου θυμησες τωρα!!!...καπου εχω καταχωνιασμενο το σασσι αυτο...θα ανεβασω φωτο με την πρωτη ευκαιρια!!!)
Το Beam power(grid) ειναι ενα μεταλλικο στελεχος που τοποθετειται στα πλαγια και εκατερωθεν της συστοιχιας των πλεγματων( μεταξυ αυτων και ανοδου) για να κατευθυνει τη δεσμη ηλεκτρονιων με ακριβεια στην επιφανεια της ανοδου...τποθετειται παντα στις τετροδες και στις πεντοδες και εχει το δυναμικο της καθοδου
Αυτο ονομαζεται κατευθυντικο πλεγμα και σε συνδυασμο με το πλεγμα αναστολης που ειναι το 5ο πλεγμα στις πεντοδες λυχνιες περιοριζουν το φαινομενο της δευτερογενους εκπομπης ηλεκτρονιων απο την ανοδο....Δεν ξερω κατα ποσο θεωρητικα καταρτησμενος εισαι σε σχεση με τις λυχνιες...ομως η δευτερογεννης εκπομπη στις λυχνιες ενισχυσης παρουσιαζει το φαινομενο της αρνητικης αντιστασης οταν η ανοδος εχει λιγο χαμηλοτερο δυναμικο απο το προστατευτικο πλεγμα, πραγμα ανεπιθυμητο...Βεβαια σε διαταξεις ταλαντωσης αυτο το φαινομενο ειναι "ευεργετικο"

spirakos
17-03-11, 00:30
Ησουν πολυ κατατοπιστικος ευχαριστω
Να μαντεψω πως ο λογος που τα περισσοτερα σχεδια εχουν μια αντισταση στο προστατευτικο πλεγμα ειναι για να διατηρειται αυτη η μικρη διαφορα δυναμικου απο την ανοδο?