PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με H bridge στα 12v DC



roadrunner
17-03-11, 00:21
Καλησπερα παιδια αν μπορει να βοηθησει καποιος σχετικα με το θεμα μου το οποιο εχει ως εξης.....η ολη ιδεα εχει να κανει με τoν ελεγχο ενος κινητηρα 12v dc μεσω τηλεκατευθυνσης και ενος κuκλωματος H Bridge το οποιο κυκλωμα της γεφυρας τροφοδοτειται απο μπαταρια 12v για να οδηγησει τον κινητηρα, σαν σημα εισοδου χρησιμοποιω το σημα απο ενα servo του οποιου εχω αφαιρεσει το κινητηρακι και απο εκει παιρνω το σημα για την γεφυρα. Τα transistor που εχω χρησιμοιησει στην γεφυρα ειναι ισχυος , να σημειωσω πως σε χαμηλοτερες τασεις στην γεφυρα το κυκλωμα δουλευει κανονικα αλλα μονο για μικρα μοτερ (3-4v) οταν συνδεω το 12βολτο με την αντιστοιχη πηγη, τα τρανζιστορ υπερθερμαινονται και ο κινητηρας δεν δουλευει κα8ολου.
να σημειωσω πως η τροφοδοσια γεφυρας μοτερ 12βολτ ειναι ανεξαρτητη τελειως απο το servo απο οπου παιρνω και το σημα εισοδου για την γεφυρα.
στην φωτο που επισυναπτω δειχνει το κυκλωμα , στα σημεια Α και Β εφαρμοζω την εξοδο του servo.
τα τραζιστορ εχοθν αντικατασταθει με ισχυος το ic74c14 δεν το εχω στο κυκλωμα μου απλως σας δινω μια εικονα για τι πραγμα μιλαω..
ευχαριστω πολυ...

FILMAN
17-03-11, 10:50
Φυσικά! Mε τροφοδοσία 12V και σήμα ελέγχου 5V, ΟΛΑ ΤΑ TΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΓΙΜΑ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ 12V!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιος σου είπε να το κάνεις έτσι; Επίσης ποιος σου είπε ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σήμα ενός σερβοκινητήρα (παλμοί 1-2ms με συχνότητα 50Hz), για να κάνεις έλεγχο στροφών; :confused1:

roadrunner
17-03-11, 22:42
καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση , δεν μου ειπε κανεις Φιλιππε, μονος μου το εκανα(δεν ειμαι ηλεκτρονικος) χωρις καμμια βοηθεια και με βαση το σχεδιαγραμμα της γεφυρας , το σημα το παιρνω οχι απο σερβοκινητηρα αλλα απο την εξοδο ενος σερβο που χρησιμοποιηται στις τηλεκατευθυνσεις και εκει εχει συνδεδεμενο ενα κινητηρακι απλο λιγων βολτ βεβαια, και βασικα αυτη ηταν και η επιδιωξη μου να χειριστω κινητηρα 12βολτ με τηλεκατευθυνση.
εχεις ισως καποια ιδεα στο θεμα?
ευχαριστω και παλι
Πετρος

FILMAN
18-03-11, 11:02
Θες έλεγχο στροφών ή κάτι άλλο;

roadrunner
18-03-11, 12:23
ειναι ελεγχος στροφων με νεκρο σημειο και αριστεροστροφη δεξιοστροφη λειτουργια, οταν το στικ της τηλεκατευθυνσης ειναι στο κεντρο ο κινητηρας ειναι σταματημενος οσο κινουμε το στικ πανω η κατω ο κινητηρας ανεβαζει στροφες

roadrunner
18-03-11, 12:34
Φιλιππε αν θελεις δες το σχετικο βιντεακι που στελνω και ισως σε βοηθησει να καταλαβεις καλυτερα, ο χειρισμος γινεται με τηλεκατευθυνση απο μοντελακια RC http://www.youtube.com/watch?v=qGyMEKdGNPs&playnext=1&list=PL94A5B8B3E5EAF9D8

FILMAN
18-03-11, 17:15
Αυτό που λες δεν γίνεται με μια γέφυρα Η που παίρνει σήμα από μια έξοδο για σερβοκινητήρα!

roadrunner
21-03-11, 22:58
Φιλιππε νομιζω πως εχω βρει κατι αν δε σοθ κανει κοπο δες τις φωτο και πες μου την γνωμη σου
ευχαριστω
πετρος1929019291

FILMAN
22-03-11, 11:02
Τα είδα. βλέπεις το πινακάκι αριστερά; Αυτές είναι οι λογικές καταστάσεις που πρέπει να εφαρμόσεις για να πετύχεις διάφορες λειτουργίες του κινητήρα. Δεν είναι σήματα ελέγχου σερβοκινητήρων.