PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή από όλους μας!!!!!!!!!!!!



geopant
19-03-11, 22:00
:lool:Εδώ και μέρες με απασχολεί το θέμα των εγκεφάλων των αυτοκινήτων και το πώς να ρίχνεις τα χιλιόμετρα. Όπως ανακάλυψα υπάρχουν πολλές τέτοιες λύσεις με έτοιμες συσκευές και ένα πρόγραμμα που κάποιος καλοθελητής το έχει σπάσει, το μετέφρασε και το μοσχοπουλάει. :lool:
Και λέω εγώ τώρα γιατί να μην το κατασκευάσουμε εμείς??????????? Όποιος θέλει να μπει στο group και να το κάνουμε όλοι μαζί…… μέχρι στιγμής δεν έχω δει να γίνετε κάτι τέτοιο και θα μου άρεσε.
Εσάς??????? Τι λέτε?????? Το τολμάμε???????

Nemmesis
19-03-11, 22:05
καραγκιοζιδες μαντραδες θελουν να τα κανουν αυτα... ελεος... κατι θα κερδισεις... ολο και ολο ενα 8πιν ολοκληρομενο ειναι που διαβαζεται πολυ ευκολα... αν θελει κανενας για κανα 50ρικα του το κανω με 10000χλμ το καμενο του.. ελεος...

kentar
19-03-11, 22:07
Τι εννοεις '' να ριχνουν τα χιλιομετρα'' ;
Μυρίζομαι ΑΠΑΤΗ ;

xsterg
19-03-11, 22:09
και γιατι φιλε μου να μας αφορα ολους ενα τετοιο πραγμα? μημπως εχεις μαντρα αυτοκινητων και σε ενδιαφερει να πειραζεις τα χιλιομετρα για να πουλας τα αυτοκινητα σου και ψαχνεις κοροιδα να σου κανουν την δουλεια και μαλιστα δωρεαν? γιατι αν εισαι τετοιος τοτε λεγεσαι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ! αν τωρα το θες για το δικο σου αυτοκινητο απλα δεν γινεται. ποιος ειναι αυτος που θελει πειραγμενες ενδειξεις στο αυτοκινητο του? με την ιδια λογικη να πειραξουμε και το κοντερ και να δειχνει 340 χλμ η το στροφομετρο και να εχει 14000 στροφες. δεν βρισκω καποια λογικη σε αυτο που γραφεις περα απο το οτι πουλας αυτοκινητα κια θες να φτανουν στον αγοραστη με πλαστα στοιχεια.

geopant
19-03-11, 22:42
Μάλλον το παρεξηγήσατε το όλο θέμα. Όχι δεν είμαι μαντράς. Ηλεκτρονικός και τεχνικός Η/Υ είμαι. Και δεν είναι ο σκοπός μου να φτιάξω κάτι για να γλιτώσω τα 50€. Απλά σαν κατασκευή το είδα. Γουστάρω να κάνω τέτοιες κατασκευές και να πειραματίζομαι…. Κακό είναι? Ούτε απατεώνας είμαι….. να ξέρουμε τι λέμε….. γιατί πρέπει να τα παίρνουμε όλα στο πονηρό κομμάτι? Και ούτε θα κερδίσω κάτι για πάρτι μου το κάνω…..:mad:

xsterg
19-03-11, 22:51
φτιαξε την λοιπον. αν εισαι ηλεκτρονικος οπως λες φτιαξε την αν τολμας. και μην ζητας δηθεν βοηθεια απο τους αλλους. μαντρας μπορει να μην εισαι. αλλα να εχεις τον πατερα σου η τον αδελφο σου μαντρα. παντως εγω βρισκω στο ολο θεμα δολο. κατι εχεις στο νου σου που ουτε σωστο ειναι ουτε νομιμο. εσενα θα σου αρεσε να σου πουλησει καποιος αυτοκινητο με 10 χλμ στο κοντερ και να εχει κανει με αυτο 5000 χλμ?

Nemmesis
19-03-11, 22:55
ε και θες κατι που κανεις για παρτι σου να το κανουμε μαζι??? λες οτι γουσταρεις να φτιαχνεις τετοιες κατασκευες??? πειραζεις ζυγαριες??? "ρυθμιζεις" αντλιες απο βενζιναδικα κλπ κλπ??? λες θελεις να πειραματιζεσαι... αυτο μονο πειραματισμος ειναι... πειρατεισμος (απο το πειρατεια.. μπαμπινιωτης ειμαι ο ατιμος)

ikaros1978
19-03-11, 23:11
ειδα και γω τον τιτλο 'κατασκευη απο ολους μας' και χαρηκα.Πριν το ανοιξω και μεχρι να ανοιξει η σελιδα λεω κοιτα να δεις που θα ειναι καμμια ιδεα για πολυοργανο με παλμογραφο,γεννητρια,display 2x16,κουτια,μετασχηματιστες μεσα,πλακετες,..συζητηση για pic,atmel.....φωτοβολταικα...καναν ενισχυτη με λυχνιες που ειμαι ασχετος και ψηνομαι....
και ανοιγει η σελιδα! και ξενερωσα...ε οχι ..συμφωνω με τους προλαλησαντες....σορρυ

johnnkast
19-03-11, 23:30
..."Πειραματισμος" ειναι και να τυπωνεις πλαστα χαρτονομισματα........."πειραματισμος" ειναι να παρεμβαλεις τις τηλεπικοινωνιες......"πειραματισμος" ειναι να κοροϊδεψεις τον συνανθρωπο σου...τον αδερφο σου....
....Αραγε θα'θελες κι εσυ να παραπλανηθεις απο καποιον που ηθελε να πειραματιστει πανω σου;

ba99297
19-03-11, 23:47
Το μόνο που έχω να πω ρε παιδιά είναι ένα μπράβο για το ήθος και την νοοτροπία που επικρατεί σε αυτό το φόρουμ. Ειλικρινά έχω εκπλαγεί από το πως εδώ μέσα κινήσεις-αναρτήσεις τουλάχιστον περίεργες ( δεν θα πω ύποπτες ) αντιμετωπίζονται εν τη γεννέση τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όσοι σκέφτονται πονηρά είτε να μην τολμούν να εκφραστούν, αλλά και όταν τολμήσουν να εκφραστούν λαμβάνουν αμέσως το μάθημά τους. Αυτό που λέω δεν είναι τυχαίο. Σε κάποια άλλη περίπτωση έπεσε πολύ χλεβασμός ( δικαίως ) σε κάποιον που ζητούσε καλοθελητές ( έναντι αμοιβής) να κάνουν μία εργαστηριακή εργασία ( νομίζω κατασκευή ραδιφώνου )για έναν φίλο του. Δεν τόλμησε να συνεχίσει την ανάρτηση. Και πάλι μπράβο παιδιά

Υ.Γ Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό που να τροφοδοτεί ηλεκτρική καρέκλα 0-10000 volt 0-5000 Α. Με lm 338 γίνεται? . Έχω γνώσεις ξυλουργικής. Τι λέτε να κάνω εγώ την καρέκλα να φτιάξετε εσείς το τροφοδοτικό? Φτιάχνουμε και μία εταιρία με έδρα το Τέξας που επιτρέπεται η θανατική ποινή. Γιατί να τα κονομάνε οι αμερικάνοι ηλεκτροκαρεκλάδες και εμείς να κοιμόμαστε. Να από που θα έρθει η ανάπτυξη της χώρας. Τι λέτε είστε μέσα?

picdev
19-03-11, 23:48
τωρα που ειπατε για αντλιες, ακουσα οτι πειράζουν το παλμο που παράγεται απο το στροφείο ,τόσο εύκολα ρε παιδιά? ούτε μία προστασία αυτή η αντλία?
δηλαδή κάνεις ένα pwm και τελειώνεις,
επίσης μου έκανε ενύπωση που παρουσίασαν στη τηλεόραση ένα μηχανισμό που έκλεβε την αντλία και ήταν μία μητρική απο υπολογιστή:blink: χωρίς επεξεργαστή πάνω

τώρα όσο για τους πειραματισμούς μου έχει τύχει και μένα μετά από γνώσεις που απέκτησα να θέλω δοκιμάσω τον εαυτό μου σε "παράνομη" ενέργεια, βέβαια χωρίς να να βλάψω κάποιον απλά το είδα σαν πρόκληση.Τώρα το αυτόκινητο προσφαίρεται για πολλούς πειραματισμούς , ειδικά τα καινούρια έχουν πολλά πρωτόκολλα, εγκεφάλους , ιμομπιλαιζερ κτλ

leosedf
20-03-11, 01:48
Θέματα που αφορούν παράνομες πράξεις δεν έχουν θέση εδώ.
Λέω να ξεκινήσετε μια κοινή κατασκευή που να ανοίγει κλειδωμένα θέματα.