PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωνσταντίνος Ψηλογιάννης SV1DB



Τρελός Επιστήμονας
20-03-11, 22:19
Μετά από δεκαετίες απουσίας από τα ραδιοερασιτεχνικά δρώμενα επανεμφανίζεται ο θρυλικός Κωνσταντίνος (Ντίνος) Ψηλογιάννης (ή Ψιλογιάννης), πρώην πρόεδρος της ΕΕΕΡ μέσα από κείμενα του διαδικτυακού περιοδικού 5-9 Report. Το κείμενο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: http://www.5-9report.gr/59report.htm στο τεύχος 111.

Άλλη αναφορά στα βιώματα της εποχής αυτής μπορείτε να διαβάσετε πάλι από την ίδια ιστοσελίδα (http://www.5-9report.gr/59report.htm) στο τεύχος 65 μέσα από τα γραφόμενα του Ντίνου Νομικού SV1GK.

tubeman1
21-03-11, 00:23
Φοβερά τα άρθρα του Ψηλογιάννη SV1DB και του Νομικού SV1GK !!! Έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να μάθουμε την πραγματικά ανεκτίμητη προσφορά τους στον Ελληνικό ραδιοερασιτεχνισμό!!¨Οποιος δεν γνωρίζει, οφείλει να μάθει πώς αυτοί οι άνθρωποι βοήθησαν τους ενδιαφερόμενους απέναντι στον τότε <<επίσημο σύλλογο>>.Δηλαδή μια σνομπ κλειστή κλίκα-λέσχη, με προσβάσεις στά τότε πολιτικά πρόσωπα, από όπου πήραν τις αδειούλες τους, και με αυλοκόλακες γύρω τους.Συγχαρητήρια Τρελέ Επιστήμονα που ανέδειξες τα άρθρα τους απο το 559 REPORT!!! TUBEMAN 1

Τρελός Επιστήμονας
21-03-11, 15:35
Οι παλιοί ραδιοερασιτέχνες της ΕΕΡ είχαν κάνει το ραδιοερασιτεχνισμό κλειστή λέσχη μόνο για τα ήδη εγγεγραμμένα μέλη. Για να γίνει κάποιος μέλος της ένωσης έπρεπε να συστηθεί από δυο μέλη τα οποία είχαν και την ευθύνη (!) για τη συμπεριφορά του νέου μέλους! Από τέτοιες και άλλες πρακτικές ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν εξελίχθηκε στην Ελλάδα όταν θα έπρεπε. Τώρα υπάρχουν ένα σωρό σύλλογοι αλλά το παιχνίδι έχει χαθεί προ πολλού για άλλους λόγους... Κάθε τι πρέπει να γίνεται στην ώρα του!

Phatt
21-03-11, 15:44
ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν εξελίχθηκε στην Ελλάδα όταν θα έπρεπε
+1000, Δηλωνω πειρατης εκ πεποιθησεως!

Γαληνίτης
22-03-11, 01:34
Ο Ντίνος Ψιλογιάννης, SV1DB,
Iδρυτής και πρόεδρος της ΕΕΕΡ, υπήρξε ιστορική, αλλά αμφιλεγόμενη μορφή του Ελληνικού Ραδιοερασιτεχνισμού, στον οποίο αναμφισβήτητα έπαιξε πρωτεύοντα και σημαντικό ρόλο.
Ενδιαφέρθηκε για την προσπάθεια συγγραφής του πρώτου ελληνικού βιβλίου για την Ιστορία του Ελληνικού Ραδιοερασιτεχνισμού, ανταποκρινόμενος στη σχετική έκκληση για συλλογή στοιχείων. Είχα την τιμή και την χαρά να τον γνωρίσω προσωπικά, όταν την 3/2/1994 με επισκέφθηκε στο ιατρείο μου, που τότε ήταν στην οδό Πατησίων 228 και μου έδωσε συνέντευξη για το βιβλίο. Για τη συνέντευξη αυτή, καθώς και άλλα στοιχεία για τον SV1DB, βλ.
Κώστας Παναγόπουλος, SV1AIA: Από την Αναμονή προς την Αναγνώριση, η πορεία του Ελληνικού Ραδιοερασιτεχνισμού, εκδόσεις Ραδιοτηλεπικοινωνίες, Αθήνα 2000, σ. 258-263.

MAKHS
22-03-11, 08:55
Ειχα τη τιμη για 3 δεκαετιες να συνεργαζομαι ανα διαστηματα επαγγελματικα με τον 1DB και ειχα διαπιστωσει οτι παρα την αποχωρηση του απο το χομπυ λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων (και αλλων αιτιων) παντα ειχε στο μυαλο του τον ραδιοερασιτεχνισμο.Αν επανεμφανιστει στα δρωμενα του Ελληνικου Ραδιοερασιτεχνισμου τοτε και εγω θα επανεγγραφω στην ΕΕΡ της οποιας δεν ειμαι μελος εδω και 17 χρονια.

DJP
30-03-11, 02:31
Δημήτρη ευχαριστώ για τις απόψεις και χαρακτηρισμούς σου, αναγκάστικα να εμφανιστώ διότι "διέδοσαν" ότι άλλαξα QTH και βρίσκομαι μαζί με τον Άγιο Πέτρο...

DJP
30-03-11, 02:38
Tα άρθρα Δημήτρη πρέπει να προσφέρουν βοήθεια και να είναι ρεαλιστικά, με την συσσωρευμένη πείρα μου στις
τηλεπικοινωνίες έχω την δυνατότητα να προσφέρω ειδικά στους νέους λύσεις σε θέματα που μας απασχολούν αλλά
και άπτονται της ασφάλειας.

HFProject
30-03-11, 08:11
Κώστας Παναγόπουλος, SV1AIA: Από την Αναμονή προς την Αναγνώριση

Καταπληκτικό βιβλίο.
Χαίρομαι που έχω συνομιλήσει μέσα από αυτό το forum με σένα Κώστα.

Τρελός Επιστήμονας
30-03-11, 10:44
Ναι, είχα διαβάσει κάπου διαδόσεις ότι SV1DB (DJP) συγκατοικεί με τον Άγιο Πέτρο! Επειδή παραπλανήθηκα μια φορά από λανθασμένες διαδικτυακές πληροφορίες και το δις εξαμαρτείν κλπ κλπ, χάρηκα που διαπίστωσα την παρουσία του και σε αυτό το χώρο. Κωνσταντίνε καλωσήλθες στο forum! Εγώ πλέον έχω αποστασιοποιηθεί από το ραδιοερασιτεχνισμό και την ηλεκτρονική, ασχολούμαι λίγο με παλιά ραδιόφωνα μέχρι να μου ξαναέρθει η όρεξη για τα ηλεκτρονικά και έχω στρέψει το ενδιαφέρον μου περισσότερο στη Φυσική και στην εκπαίδευση. Οτιδήποτε προσφέρεται από τους παλιότερους και πρωτοπορους του ραδιοερασιτεχνισμού προς τους νεώτερους είναι για μένα μια ευχάριστη έκπληξη.

Τρελός Επιστήμονας
14-07-22, 16:50
Δύο από τους γράφοντες σε αυτή τη δημοσίευση δεν είναι πια μαζί μας... Ο Κώστας SV1AIA (Γαληνίτης) και ο Ντίνος SV1DB.

https://2mdes.blogspot.com/2020/05/blog-post_20.html
https://sv1xv.blogspot.com/2020/05/sv1db-sk.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+Sv1xv+(SV1XV)&m=1
85817