PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ CYTA



marks
24-03-11, 01:16
ρε παιδιά μπορει να βοηθήσει κάποιος εχω συνδέσει σύστημα roiscok me cyta me router pirelli και δεν πάιζει με τιποτα ενω εχω τηλεφωνικο σημα κανονικά και σύνδεσα πάλι σήμερα σε cyta με router thomson και επαιξε κατευθειαν ξέρει κανείς τι παίζει?

rep
24-03-11, 09:05
οταν κανεις την αιτηση στη cyta στην αιτηση εχει επιλογη "λειτουργει συναγερμος στη γραμμη?"οποτε αν δεν το εκανες τσεκ παρε τηλ 13877.

marks
27-03-11, 22:11
Ευχαριστω αλλα πηγαμε στην cyta και ισχυριζονται οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα και οτι κανονικα επρεπε να λειτουργει

xsterg
28-03-11, 17:47
φιλε μου λογικα θα πρεπει να λειτουργει στο σημα που παιρνεις απο το ρουτερ για την γραμμη pstn. την αναλογικη γραμμη. δεν νομιζω να συνδεεις τον συναγερμο πανω στα δυο συρματα που ερχονται απο το καφαο!

picdev
30-03-11, 03:11
voip έχεi h cyta?

xsterg
31-03-11, 10:39
ναι. voip εχει

geo1973
31-03-11, 20:26
με voip δε περνανε σηματα συναγερμου..το ιδιο προβλημα υπαρχει και με τη vivodi.

xsterg
31-03-11, 21:07
περνανε. αν συνδεσεις τον συναγερμο στο ab της εξόδου του ρούτερ τοτε ο συναγερμος θα κάνει την κλήση κανονικά.

geo1973
01-04-11, 00:07
τη κληση ναι....τα σηματα στο κεντρο ληψης σηματων οχι

xsterg
01-04-11, 19:59
ποια σηματα?οταν επικοινωνει ο συναγερμος κληση στο κλσ δεν κανει? αρα θα πρεπει να λειτουργει. με ποιον αλλο τροπο επικοινωνει ο συναγερμος σου?

plouf
01-04-11, 20:37
τα σηματα ειναι data και τα κοβουν πολλες φορες τα VoIP

πάντως εχω ακουσει (δεν εχω δοκιμασει) οτι με Cyta παιζουν σε γενικες γραμμες οι συναγερμοί

προφανώς λίγο ψάξιμο ακομα με τον εγκαταστατη σου ???

marks
02-04-11, 22:44
εγω εκανα την εγκατασταση οπως και αρκετες αλλες με cyta που παιζουν μια χαρα και εννοειται οτι παιρνω μετα το router, στην συγκεκριμενη γραμμη δεν μου παιζει με τιποτα και η μονη διαφορα με τις υπολοιπες ειναι το router που ειναι pirelli αντι thomson οπου δεν εχω προβλημα

peiperakos
11-04-12, 21:28
αν προσπαθεις να στειλεις με contact-id δεν νομιζω να το πετιχεις..αν μπορεις κατεβασε την ταχυτητα επεικοινωνιας σε 4x2 η κατι παρομοιο δες τον προγραμματισμο του πηνακα τηα εχει και αλλα format επεικοινωνιας ισως τα σηματα να περασουν!

atevagge1983
14-04-12, 20:47
αυτο με την ταχυτητα επικοινωνιας αν μπορεις εξηγησε το λιγο παραπανω.Γιατι εχω και εγω το ακριβως ιδιο προβλημα. Με το pirelli δεν κανει κληση ενω απο φιλους στο forum διαβαζω οτι με το tomson δεν υπαρχει προβλημα . Μιλησα με την cyta . Ειδαν την γραμμη λενε δεν υπαρχει προβλημα. Τους ειπα να αλλαξω το ρουτερ απο pirelli σε tomson και μου ειπαν γιανα το κανουν πρεπει πρωτα να στειλουν τεχνικονα δει το pirelli και αν δεν λειτουργει τοτε θα μου το αλλαξουν. Μου λενε ομως οτι αν τελικα δουλεψει με pirelli θα πληρωσω τον τεχνιτη 40 € .
Για αυτο για να μην δωσω τσαμπα τα 40 για μια διαπιστωση που την εχω κανει εγω, αν υαρχει λυση για το πιρελλι και αν υπαρχει καποιος που να το εχει δουλεψει με τον roiscoc ας το πει. Αλλα και ας μας πουν και αυτοι που εχουν συνδεσει τον συναγιαρμο με το tomson αν δουλευει κανονικα .

atevagge1983
18-04-12, 16:06
ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΗ?

bchris
18-04-12, 16:10
Τα pirelli ειναι ισως τα πιο μαπα ρουτερακια που εχω δει.

Γιατι δεν αφηνεις το thomson?
H καποιο αλλο εν παση περιπτωση καπως αξιοπρεπες?

peiperakos
27-04-12, 21:28
στον προγραμματισμο του πηνακα σε καπιοι σημειο του λες σε τι μορφη θελεις να εποικινωνει αν γνωριζεις αλλαξε το format επικοινωνιας..
Και μια παρενθεση σε καμια περιπτωση να μην περναν τα data του πληκτρολογιου στο ιδιο καλωδιο που εχεις την τηλεφωνικη γραμμη..προκαλουν θορυβο στο τηλ .

NIKTRALYS
27-04-12, 22:13
Για να αλλαξεις το format επικοινωνιας πρεπει να συμφωνησει και το κεντρο ληψης.Αυτο που σου ειπαν τα παιδια για 4Χ2 με χαμηλη ταχυτητα ειναι το σωστοτερο.Αλλιως κοψε το κεντρο και βαλε τηλεφωνητη με φωνητικο μηνυμα να παιρνει στο κινητο σου,και να σε ενημερωνει σε διαρηξη.

geo1973
27-04-12, 22:34
νικ αυτο που προτεινεις ειναι απαραδεκτο...δεν υπαρχει λογος να μη συμφωνησει το κλσ αρκει να ορισει και τους κωδικους σωστα...σε καθε περιπτωση χρειαζεται επαγγελματιας εγκαταστατης ή στη τελικη αναλυση αλλαγη τηλεφωνιας αν δε μπορει η συγκεκριμενη εταιρεια να παρασχει τα προσδοκομενα.......

NIKTRALYS
27-04-12, 22:50
νικ αυτο που προτεινεις ειναι απαραδεκτο...δεν υπαρχει λογος να μη συμφωνησει το κλσ αρκει να ορισει και τους κωδικους σωστα...σε καθε περιπτωση χρειαζεται επαγγελματιας εγκαταστατης ή στη τελικη αναλυση αλλαγη τηλεφωνιας αν δε μπορει η συγκεκριμενη εταιρεια να παρασχει τα προσδοκομενα.......

Το απαραδεκτο δεν το καταλαβα,οσον αφορα την εταιρια τηλεφωνιας θα συμφωνησω απολυτα.Και οσον αφορα το κεντρο ειμαι εγκαταστατης και ξερω τι γινεται ,αν θες θα επεκταθω.

vasilllis
27-04-12, 23:24
νικ αυτο που προτεινεις ειναι απαραδεκτο...δεν υπαρχει λογος να μη συμφωνησει το κλσ αρκει να ορισει και τους κωδικους σωστα...σε καθε περιπτωση χρειαζεται επαγγελματιας εγκαταστατης ή στη τελικη αναλυση αλλαγη τηλεφωνιας αν δε μπορει η συγκεκριμενη εταιρεια να παρασχει τα προσδοκομενα.......

ολοι τωρα δουλευουνε contact id.δεν νομιζω να ασχοληθει καννενα κεντρο με αλλα format.Πιστευω ποιο σωστο ειναι η αλλαγη τηλεφωνιας.

NIKTRALYS
27-04-12, 23:27
ολοι τωρα δουλευουνε contact id.δεν νομιζω να ασχοληθει καννενα κεντρο με αλλα format.Πιστευω ποιο σωστο ειναι η αλλαγη τηλεφωνιας.

Αυτος ειναι ο λογος που ειπα να συνενοηθει με το κεντρο.

Θα πω και μια δικη μου εμπειρια αναλογη.Σε καποιο σημειο υπηρχε συνδεση forthnet,και εστησα ενα κεντρο με τηλεφωνητη.Με φιλτρο ADSL δεν επαιρνε τηλεφωνο,και μολις το εβγαζα με απ ευθειας συνδεση στην κεντρικη καλουσε,αλλα καποιες φορες ετρωγε φλασια απ τα δεδομενα δικτυου ,και μηδενιζε η πλακετα. Λυση δεν βρηκα,και η εταιρια επεμεινε οτι ειχε προβλημα ο συναγερμος.Αλλαξε εταιρια και δυο χρονια δεν εχει παρουσιαστει τιποτε.

geo1973
27-04-12, 23:30
δηλαδη ρε φιλε τι μου λες....οτι θα μου επιβαλει οποιοδηποτε κεντρο να πεισω τον πελατη που του εβαλα συναγερμο πριν 25 χρονια να του αλλαξω μηχανημα?οι επαγγελματικες σχεσεις καθοριζονται απο αλλες παραμετρους.....δε με εξυπηρετεις φευγω μαζι με τους πελατες μου......το ιδιο ισχυει και για τις εταιριες τηλεφωνιας........

NIKTRALYS
27-04-12, 23:40
δηλαδη ρε φιλε τι μου λες....οτι θα μου επιβαλει οποιοδηποτε κεντρο να πεισω τον πελατη που του εβαλα συναγερμο πριν 25 χρονια να του αλλαξω μηχανημα?οι επαγγελματικες σχεσεις καθοριζονται απο αλλες παραμετρους.....δε με εξυπηρετεις φευγω μαζι με τους πελατες μου......το ιδιο ισχυει και για τις εταιριες τηλεφωνιας........
Σ αυτο εχεις απολυτο δικιο,απλα νομιζα οτι ειπες ,οτι ειναι απαραδεκτο το να φυγεις απο κεντρο και να βαλεις τηλεφωνητη.Το εξελαβα αλλιως,

geo1973
28-04-12, 00:13
ο τηλεφωνητης ειναι απηρχαιομενη λυση ..το απαραδεκτο πηγαινε και εκει......ασε που σε πολλες περιπτωσεις η αστυνομια απλα αγνοει τη κληση....για να μη πω για τις ασφαλιστικες εταιριες......
αναφορικα με τις εταιριες μετα τον οτε η μοναδικη σοβαρη εταιρια αναφορικα τη συνεργασια με συνεγερμους ειναι η forthnet...με ενα τηλεφνημα να ανοιξουν το ευρος για τα νουμερα που καλει ο συναγερμος και ολα οκ.......οι αλλες απλα κοροιδευουν.........