PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα ατμών υδρογόνου...



nathanas
24-03-11, 02:30
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια τέτοια λάμπα?
Θέλω να είναι 125 Watt για να φτιάξω τον πρώτο μου θάλαμο υπεριώδους.
Ο φανός δεν είχε...Ο ΚΑΥΚΑΣ θα έχει?

tasosmos
24-03-11, 02:38
Λογικα θα εχουν ή θα μπορουν να σου φερουν αλλα γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ να ρωτησεις εκεινους?
http://www.kafkas.gr/

lepouras
24-03-11, 02:41
απέναντι από το παλιό κατάστημα του φανού ρώτησες? πρηφτησ νομίζω λέγετε.
ΚΛΕΙΣΟΒΗΣ 12 τηλ 2103822002

nathanas
24-03-11, 03:38
Ναι πήγα αλλά μου έβγαλε μια λάμπα OSRAM 300Watt UV. Αλλά μετά μου είπαν πως δεν είναι ατμών υδρογόνου, όταν του ανέφερα όιτι ψάχνω μια τέτοια και πως έχει να τις εμπορευθεί χρόνια. Μου είπε πως όλοι παίρνουν τισ 8watt φθορίου UV. και πως βάζουν από δύο σε κάθε θάλαμο.
Στον φανό μου είπαν μετά πως δεν κάνουν δουλειά αυτές και πως χρειάζεται λάμπα ατμών υδρογόνου. Ένας τυπάκος που ήταν εκεί και ήξερε full μου είπαν από πλακέτες.

Κάποιος να με βοηθήσει αν είναι να πάω σε κανένα κατάστημα αύριο, γιατί την Παρασκευή θα είναι κλειστά και θέλω να κατασκευάσω τον θάλαμο το Σ/Κ.

spirakos
24-03-11, 04:15
Πιο πιθανο ειναι να βρεις σε καποια αποθηκη ηλεκτρολογικου εξοπλισμου
Παντως απλα για να το πω με 4 φθοριου black light εμφανιζω 2 πλακετες A4 σε 15 λεπτα

tasosmos
24-03-11, 08:57
Πρακτικα οτιδηποτε και να βαλεις δουλευει, αρκει να βγαζει uv.

Ειτε λεγεται υδραργυρου (δεν νομιζω να υπαρχει κατι σε υδρογονο... τωρα το προσεξα) ειτε φθοριου uva, blacklight, ακομα και με απλες φωτισμου φθοριου γινεται εκθεση, απλα θελει περισσοτερο χρονο.

FILMAN
24-03-11, 10:34
Φυσικά και δεν υπάρχει , είναι ατμών υδραργύρου, όχι υδρογόνου...

JOUN
24-03-11, 11:34
Και εγω νομιζα οτι εκανε λαθος ο φιλος αλλα.. υπαρχει και μαλιστα για εμφανιση πλακετων : http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php/2671-OOS-Fan-Controller-by-Vatos-GV-Yiancar.
Βεβαια η ολη κατασκευη βγαινει τεραστια απο θεμα ογκου αλλα πιστευω οτι εχει το θετικο οτι ταυτοχρονα ζεσταινει το διαλυμα.Τωρα αν και και την διαφανεια δεν ξερω.

nathanas
24-03-11, 11:36
Ναι πάνω σε αυτό κινούμαι.
Αλλά εειδή δεν ήξερα ότι βάζω άλλη λάμπα.
Λοιπόν, τί λάμπα να πάρω τελικά για το καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με τον χρόνο - χρήμα - ποιότητα? (είδος και πόσα watt?)
Και να μην παιδευτώ πολύ να την βρω...

tasosmos
24-03-11, 12:36
Και εγω νομιζα οτι εκανε λαθος ο φιλος αλλα.. υπαρχει και μαλιστα για εμφανιση πλακετων : http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php/2671-OOS-Fan-Controller-by-Vatos-GV-Yiancar.


Υποθετω απλα θα ειδε καποιος με ... περιορισμενες γνωσεις χημειας το Hg και την βαφτισε υδρογονου.
Ο πλεον κλασικος τυπος ατμων υδραργυρου ειναι αυτη που εχει στις φωτο.

nathanas
24-03-11, 12:41
Thanks φίλε...
Σε κατάστημα ηλεκτρολογικών τύπου ΚΑΥΚΑ κτλ θα βρω ή πρέπει να τραβηχτώ στο κέντρο?
Και πόσο πάνε περίπου?

BESTCHRISS
24-03-11, 14:12
Φυσικά και δεν υπάρχει , είναι ατμών υδραργύρου, όχι υδρογόνου...

ειναι υδραργυρου και οχι υδρογονου απολυτως σωστος και ειναι επικινδυνες αν σπασουν
τωρα φιλε θα χρειαστεις δυο λαμπες των 125watt γαλακτος εγω αγορασα silvania και βεβαια μην ξεχασεις να αγορασεις και τα πηνια αλλιως θα καουν σε μικρο χρονικο διαστημα
ειναι αυτες
http://www.freewebs.com/lamps005/

http://www.youtube.com/watch?v=pWqko8jrAA4

BESTCHRISS
24-03-11, 14:18
ακριβωσ εβαλα αυτη
http://www.lampspecs.co.uk/Light-Bulbs-Tubes/Mercury-Elliptical-125W/HSL-BW-MBF-U-125W-ES

nathanas
24-03-11, 14:36
ωραίος φίλε!
Πρέπει να τις πάρω από το net ή μπορώ και από κατάστημα ηλεκτρολογικών? Γιατί μου φαίνεται πως αν του πάω και τους πω πως θέλω "δυο λαμπες των 125watt γαλακτος silvania" δεν θα ξέρουν τί είναι.

Θα πεταχτώ να ρωτήσω στο επώνυμο κατάστημα που είπα και πιο πάνω και βλέπουμε.

2 Λάμπες όμως? Δεν είναι πολύ?

spirakos
24-03-11, 14:43
Mη πας σε μαγαζι με φωτιστικα που απλα εμπορευονται κλπ
Σε αποθηκη ηλεκτρολογικου εξοπλισμου που κοβουν καλωδια καρουλια καθε τυπου κλπ

aris285
24-03-11, 15:12
Εχω βαρεθει να διαβαζω θεματα με τις λαμπες εμφανισης.
Παιδες ειναι πολυ απλο λαμπες εντομοπαγηδας χρειαζεστε αυτες τοις γαλαζιες που εχουν στα χασαπικα για τοις μυγες.
αναβουν κανονικα με κυκλωμα για φθωριου. στο θαλαμο που εχω φτιαξει με 2 τετοιες απο 20w σε 5 λεπτα ειναι τουμπανο η πλακετα.

BESTCHRISS
24-03-11, 15:27
ωραίος φίλε!
Πρέπει να τις πάρω από το net ή μπορώ και από κατάστημα ηλεκτρολογικών? Γιατί μου φαίνεται πως αν του πάω και τους πω πως θέλω "δυο λαμπες των 125watt γαλακτος silvania" δεν θα ξέρουν τί είναι.

Θα πεταχτώ να ρωτήσω στο επώνυμο κατάστημα που είπα και πιο πάνω και βλέπουμε.

2 Λάμπες όμως? Δεν είναι πολύ?

ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ
125W Sylvania HSL BW Standard Mercury MBF U

δυο λαμπεσ χρειαζονται οχι μια αλλιως δεν θα εχεις ομιομορφο φωτισμο δτην πλακετα
δες το σχεδιο αυτο εκανα αυτο δουλευει μια χαρα
http://www.electronics.teipir.gr/PersonalPages/papageorgas/download/2/lectures/pcb/PCB_odhgies_gr/4.html

nathanas
24-03-11, 21:46
Οι μόνες που βρήκα είναι οι παρακάτω αλλά μου είπαν πως είναι ολόιδιες.... Δεν μου φάνηκε και πολύ σίγουρος ο πωλητής πάντως.
Πήρα 2 λάμπες OSRAM HQL (MBF-U) 125 W E27 3 Ευρώ η κάθε μία.
Ο πωλητής μου τόνισε να μην τις συνδέσω στα 220V κατευθείαν γιατί χρειάζονται κάποιον μετασχηματιστή τον οποίο δεν έχει και δεν ξέρει χαρακτηριστικά του. Αν δεν βάλω μετασχηματιστή μου είπε πως δεν θα ανάψουν αλλά μάλλον μου φαίνεται πως θα αναψουν και θα καούν.

Που μπορώ να βρω δύο μετασχηματιστές για αυτήν την δουλειά? Είναι σωστές οι λάμπες?

nathanas
25-03-11, 07:44
Δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς με τους μετασχηματιστές?

klik
25-03-11, 11:48
Υπάρχουν πηνία ballast και εκκινητές (για να μην μπλέκεις με starter) στα μαγαζιά με επαγγελματικά φωτιστικά.
Εδώ στη Θεσσαλονίκη π.χ. έχει ο Στρικούδης (απέναντι από την ΔΕΘ).

pantelisyzfr1
25-03-11, 11:58
πάρε και ρωτά εδώ (http://www.schwabe.gr/uk/Q102-BHPMVL.html)

Adamloi
26-03-11, 12:41
ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ
125W Sylvania HSL BW Standard Mercury MBF U

δυο λαμπεσ χρειαζονται οχι μια αλλιως δεν θα εχεις ομιομορφο φωτισμο δτην πλακετα
δες το σχεδιο αυτο εκανα αυτο δουλευει μια χαρα
http://www.electronics.teipir.gr/PersonalPages/papageorgas/download/2/lectures/pcb/PCB_odhgies_gr/4.html
Καλημέρα φίλε . Αγόρασα την λάμπα και τον μετασχηματιστή , αλλα μου είπαν ότι χρειάζεται και ένας εκκινητής .
Στο σχέδιο σου δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Να βάλω ή όχι??? :001_unsure:

gatoylinos
26-03-11, 13:23
Καλημερα:001_smile: Δεν ξερω αν χρειαζεται εκκινητης αλλα τα αλλα εξαρτηματα μαλλον χρειαζονται.Καλο μεσημερι!

nathanas
26-03-11, 23:02
Έτοιμος ο θάλαμος... Αύριο η δοκιμή πλακέτας!
Βέβαια έβαλα μόνο την μία λάμπα και όχι και τις δύο...

FILMAN
28-03-11, 15:16
Και για να καταλήξουμε κάπου, η λάμπα αυτή είναι ατμών υδραργύρου, όχι υδρογόνου. (JOUN, από πότε πιστεύεις ό,τι κυκλοφοράει στο Δίκτυο; ) Για να δουλέψει θέλει μόνο ένα μπάλαστ σε σειρά και όχι εκκινητή. Καλό είναι να μπει κι ένας πυκνωτής που διορθώνει το συνημίτονο. Αν θέλετε να αποφύγετε το μπάλαστ, βάλτε μια λάμπα μικτού φωτισμού 160W. Στην ουσία πρόκειται για την ίδια λάμπα, στην οποία το μπάλαστ έχει αντικατασταθεί από μια ωμική αντίσταση σε μορφή νήματος πυρακτώσεως, το οποίο είναι τοποθετημένο εντός της λάμπας.

BESTCHRISS
30-03-11, 14:25
Καλημέρα φίλε . Αγόρασα την λάμπα και τον μετασχηματιστή , αλλα μου είπαν ότι χρειάζεται και ένας εκκινητής .
Στο σχέδιο σου δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Να βάλω ή όχι??? :001_unsure:

οχι δεν χρειαζεται εκκινητης αλλα θα περιμενεις να αναψουν καλα περιπου 10 λεπτα και μετα θα φωτισεις την πλακετα
με μια λαμπα λαμπα μπορεις να χρειαστει και μιση ωρα γιατι εβαλες μια αφου στο σχεδιο που εδωσα χρειαζονται δυο αφου τις αγορασες
γιατι δεν τις εβαλες αφου με δυο λαμπες θα εχεις ομοιομορφο φωτισμο και λιγοτερο χρονο εκθεσης
επισης αγορες δυο τζαμια 5mm για να βαλεις αναμεσα την πλακετα με την διαφανεια γιατι θα πρεπει να εχουν τελεια εφαρμογη

FILMAN
30-03-11, 14:31
Επίσης να πω ότι οι λάμπες αυτές δεν βγάζουν και τόσο πολύ υπεριώδες φως όπως μπορεί να νομίζουν κάποιοι... Τελικά η εκφώτιση της πλακέτας μάλλον πετυχαίνει μέσω του έντονου φωτισμού με ορατό φως...

BESTCHRISS
30-03-11, 14:34
Και για να καταλήξουμε κάπου, η λάμπα αυτή είναι ατμών υδραργύρου, όχι υδρογόνου. (JOUN, από πότε πιστεύεις ό,τι κυκλοφοράει στο Δίκτυο; ) Για να δουλέψει θέλει μόνο ένα μπάλαστ σε σειρά και όχι εκκινητή. Καλό είναι να μπει κι ένας πυκνωτής που διορθώνει το συνημίτονο. Αν θέλετε να αποφύγετε το μπάλαστ, βάλτε μια λάμπα μικτού φωτισμού 160W. Στην ουσία πρόκειται για την ίδια λάμπα, στην οποία το μπάλαστ έχει αντικατασταθεί από μια ωμική αντίσταση σε μορφή νήματος πυρακτώσεως, το οποίο είναι τοποθετημένο εντός της λάμπας.

φυσικα ειναι υδραργυρου και οχι υδρογονου
με υδρογονο κανεις μια καλη βομβα καλυτερη και απο τη ατομικη
http://www.hellenica.de/Physik/VomvaYdrogonou.html

BESTCHRISS
30-03-11, 14:39
Επίσης να πω ότι οι λάμπες αυτές δεν βγάζουν και τόσο πολύ υπεριώδες φως όπως μπορεί να νομίζουν κάποιοι... Τελικά η εκφώτιση της πλακέτας μάλλον πετυχαίνει μέσω του έντονου φωτισμού με ορατό φως...

συμφωνω απολυτα φιλλιπα αν ομως την κοιταξεις πληρως αναμμενη τοτε θα βλεπεις αστερακια αλλα και για 10 λεπτα θα τα βλεπεις ολα μαυρα

FILMAN
30-03-11, 14:40
To ίδιο και άμα κοιτάξεις μια πυρακτώσεως 1000W. Λες να φταίει το υπεριώδες;

BESTCHRISS
30-03-11, 15:06
To ίδιο και άμα κοιτάξεις μια πυρακτώσεως 1000W. Λες να φταίει το υπεριώδες;

δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αλλα το υπεριωδες δημιουργει προβλημα στο δερμα αλλα ζαλαδες και πονοκεφαλους
εγω οταν την αγορασα την λαμπα απο περιεργεια την εβαλα να αναψει την κοιταζα και εντυπωσιάστηκα απο τον πολυ δυνατο φωτισμο της
αλλα για δεκα λεπτα τα εβλεπα ολα μαυρα και δεν ηξερα που πηγαινα εκανα οχταρακια

FILMAN
30-03-11, 15:16
Κι εγώ νόμιζα ότι αφού τις χρησιμοποιούν για εμφάνιση πλακετών, σίγουρα θα βγάζουν αρκετό υπεριώδες... Πόσο να συγκρατήσει η επίστρωση; Άσε που έχει και σκέτο γυαλί κοντά στη βάση της...

Όταν λοιπόν χρειάστηκε να σβήσω μια ΕPROM ελλείψει μέσων, την έβαλα κοντά σε μια τέτοια λάμπα. 2 ώρες αργότερα, η μνήμη ακόμα δεν είχε σβηστεί.

Έσβησα τη λάμπα και την άφησα να κρυώσει. Την έβαλα σε μια νάϋλον σακούλα, την οποία και έδεσα. Έπιασα τη λάμπα από το ντουί ενόσω ήταν μέσα στη σακούλα και την κοπάνησα στον τοίχο ώστε να σπάσει. Αφού έσπασε, άνοιξα τη σακούλα και πήρα τη σπασμένη λάμπα από την οποία τώρα είχε απομείνει μόνο η αμπούλα με τον υδράργυρο. Το γυαλί με την επίστρωση είχε φύγει.

Την άναψα, έβαλα από κάτω τη μνήμη, και σε 5 λεπτά (ω του θαύματος) η μνήμη είχε σβηστεί...

klik
30-03-11, 17:28
Τα γυαλιά που ΔΕΝ φιλτράρουν το υπεριώδες είναι δυσεύρετα και πανάκριβα. Ακόμα και το πιο απλό γυαλί έχει πολύ καλό φιλτράρισμα, γι'αυτο έχουν δύο "αμπούλες" οι λάμπες αυτές (το εσωτερικό περιέχει τους ατμούς Hg και το εξωτερικό φιλτράρει τη UV).

Ενημερωτικά μια λάμπα 500Watt βγάζει περίπου 100μWatt/cm^2 στα 50 εκατοστά, ενώ με κάλυμα, βγάζει περίπου 5μWatt/cm^2 στην ίδια απόσταση.
Στον ήλιο στην επιφάνεια της γης έχω πάρει μετρήσεις έως 40μWatt/cm^2.

Απλά η κινδυνολογία κατηγορεί ακόμα και τα LED (μετά τις λάμπες εξοικονόμησης) να βγάζουν UV. Πάλι καλά που δεν λένε ότι έχουν και ραδιενέργεια:001_smile:

tasosmos
30-03-11, 18:17
Βασικα οι eeprom σβηνουν μονο με UVC η οποια φιλτραρεται απο τα παντα οπως λεει κι ο klik.
Για eeprom ειτε σπας το εξωτερικο κελυφος απο υδραργυρου ειτε χρησιμοποιεις λαμπες αποστειρωσεις που εχουν απολυτως διαφανες γυαλι.


Οι λαμπες για εμφανιση pcb βγαζουν αμελητεα ισχυ σε UVC.
Tυπικα το φωτοευαισθητο εχει peak ευαισθησια στα 350-400nm δλδ UVA.
Μπορεις να κανεις κι εκθεση με αλλα μηκη κυματος, απλα δεν ειναι η βελτιστη λυση.

tzitzikas
30-03-11, 20:45
αυτή έχω εγω στα 125w http://www.freewebs.com/lamps004/Philips-HPL-N-125w-MBF-U-Lamp-3.jpg
PHILIPS HPL-N 125w
σε 5 λεπτα εχει ετοιμη την πλακετα. θελει φυσικα τσοκ, σαν μετασχηματιστης ειναι λευκος αλλα με ενα τυλιγμα φυσικα. μπαινει σε σειρα με την λαμπα. ελληνικης κλατασκευης ειοναι το δικό μου αλλα κατι τετοιο θα θες περιπου
http://shtoyo.en.made-in-china.com/product/LqrxdARjHGHC/China-Ballast-for-High-Pressure-Mercury-Vapour-Lamps-50w-80w-125w-250w-400w-Q50-800-1-.html
http://builtpcb.tripod.com/TransfCap.jpg
(ο πυκνωτης δεξια δεν χρειάζεται)

nathanas
31-03-11, 11:46
Καταρχάς έχει αρκετό ενδιαφέρον η συζήτηση που κάνετε σχετικά με τις λάμπες.
Όταν πήγα να φτιάξω τον θάλαμο πήρα δύο λάμπες αλλά στο Κορωπί είχε μόνο 1 μετασχηματιστή για 125W οπότε και δεν έβαλα την δεύτερη. Μέσα στην βδομάδα θα πάρω και τον δεύτερο μετασχηματιστή και θα κάνω την τοποθέτηση.

Αυτές τις μέρες παιδεύομαι με το Eagle μπας και φτιάξω κανένα κύκλωμα της προκοπής. Αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι στο να βρω το κατάλληλο εξάρτημα.
Η δυσκολία δεν είναι σε αντιστάσεις αλλά σε ATMEGA328 και γενικά διάφορα 28pin, 40pin chips που δεν ξέρω ποιό είναι το πιο σωστό για να επιλέξω από την library όπως επίσης και τα buttons και switches.

manolena
31-03-11, 12:05
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια τέτοια λάμπα?
Θέλω να είναι 125 Watt για να φτιάξω τον πρώτο μου θάλαμο υπεριώδους.
Ο φανός δεν είχε...Ο ΚΑΥΚΑΣ θα έχει?

Αγαπητέ Νίκο, δεν υπάρχουν λάμπες με ατμούς υδρογόνου που να εμπορεύονται. Οι λάμπες υδρογόνου που ίσως έχεις στο μυαλό σου πρέπει να είναι κάτι σαν κι αυτό: http://www2.uni-siegen.de/~pci/versuche/english/v27-2.html. Βέβαια παράγεται αρκετή υπεριώδης ακτινοβολία, αλλά νομίζω πώς με μια ατμών υδραργύρου κάνεις θαύματα. Υπάρχουν λάμπες με ατμούς υδραργύρου που μπορείς να βρείς σε καταστήματα πώλησης ηλεκτρολογικού υλικού, ΚΑΥΚΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΑΤΟΣ κτλ. Ίδιες λάμπες χρησιμοποιούνταν και για το δημόσιο φωτισμό στις λάμπες του δήμου. Θυμίσου οτι χρειάζεσαι ένα ballast και έναν starter. H συνδεσμολογία είναι ίδια με μιας λάμπας φθορισμού. Έτσι έφτιαξα κι εγώ το πρώτο μου εμφανιστήριο για τις πλακέτες μου.

FILMAN
31-03-11, 12:16
Μάνο, αυτές που θέλουν και starter είναι οι σωληνοειδείς (στην ουσία είναι λαμπτήρες φθορισμού χωρίς επίστρωση ...φθορισμού). Οι ατμών υδραργύρου των 125W που όπως λες κι εσύ χρησιμοποιούνται στο φωτισμό των δρόμων, δεν θέλουν starter.

nathanas
31-03-11, 12:21
Είχα βρει ένα manual κατασκευής θαλάμου εμφάνισης PCB , και την ονόμαζε ατμών υδρογόνου 125W. Λύθηκε η απορία εδώ μέσα όταν μου είπαν πως ήταν ορθογραφικό λάθος.

klik
31-03-11, 18:35
Στον φωτισμό των δρόμων νομίζω έχουν λάμπες νατρίου. Μοιάζουν με τις ατμών Hg, αλλά αντί για Hg χρησιμοποιούν Na και έχουν κακής ποιότητας φωτισμό (πολύ στενό φάσμα) αλλά καλύτερη απόδοση ενεργειακά. Είναι ακατάλληλες για διάβασμα (και κέντημα:biggrin:) αλλά μια χαρά για οδήγηση.

Όσο για starter (ή εκκινητή), να άλλη μια κατηγορία Hg που τον απαιτούν:
http://1.imimg.com/data/L/B/MY-536033/metal-halide-lamps_250x250.jpg

Το starter/εκκινητής πρέπει να έχει σχέση με το διάκενο (και το πόσο ψηλά είναι η αρχική τάση εκκένωσης) και όχι τόσο με το σχήμα.

JOUN
31-03-11, 19:24
Παντως οι νατριου που ειναι οπτικα ιδιες με του υδραργυρου(εχουν εκεινο το αχλαδοειδες σχημα) χρησιμοποιουν σταρτερ.

FILMAN
01-04-11, 16:20
Παιδιά άλλο οι νατρίου, άλλο οι υδραργύρου... Οι λάμπες των 125W ατμών υδραργύρου που λέμε εδώ όντως δεν θέλουν starter. Οι λάμπες νατρίου βγάζουν ένα κιτρινωπό φως, ενώ οι υδραργύρου άσπρο.

BESTCHRISS
01-04-11, 21:02
Για να λειτουργήσουν οι λαμπτήρες εκκενώσεως πρέπει να συνδέσουμε σε σειρά στο κύκλωμά τους μια διάταξη γνωστή ως στραγγαλιστικό πηνίο ή ballast. Εξαίρεση του κανόνα αποτελούν μόνο οι λαμπτήρες νατρίου χαμηλής πίεσης στους οποίους αντί στραγγαλιστικού πηνίου χρησιμοποιείται αυτομετασχηματιστής
Γιατι η καθαρή αντίσταση των κυκλωμάτων είναι χωρητική σε ballast για λαμπτήρες υδραργύρου και μεταλλικών αλογονιδίων και επαγωγική σε ballast για λαμπτήρες νατρίου υψηλής πίεσης.
Οι λαμπες νατριου χρησιμοποιουνται σε στον φωτισμό οδών, λιμένων, κλειστών διαύλων, διωρύγων, γεφυρών κ.λ.π
Αλλα επειρεαζει την λαμπροτητα δηλαδη την χρωματική παραμόρφωση των αντικειμενων που φωτιζει επειδη βγαζουν κιτρινοπορτοκαλι χρωμα
Αλλα είναι καταλληλες για ομιχλη

FILMAN
04-04-11, 16:40
Γιατι η καθαρή αντίσταση των κυκλωμάτων είναι χωρητική σε ballast για λαμπτήρες υδραργύρου και μεταλλικών αλογονιδίων και επαγωγική σε ballast για λαμπτήρες νατρίου υψηλής πίεσης.
Τι θες να πεις μ' αυτό;