PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλιο για ραδιοφωνία FM?



mikekyrou
27-03-11, 07:00
θελω να αγορασω ενα βιβλιο για να με βοηθησει να μπω στο πνευμα του ραδιοερασιτεχνιμου, που να περιεχει τα παντα. Να ξεκινα απο κατηγορια αρχαριου και να ανεβαινει μεχρι τον ερασιτεχνη. ξερει καποιος να προτινει αυτο που ψαχνω?

GeorgeVita
27-03-11, 12:14
Μπορείς να ξεκινήσεις από τις ιστοσελίδες των σχετικών ραδιοερασιτεχνικών ενώσεων:

http://www.rsgb.org/newcomers/

http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=3&LANG=GR

Ραδιοερασιτεχνισμός
Οι ραδιοερασιτέχνες, μπορούν να επικοινωνήσουν με όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας τα ερτζιανά κύματα. Οι ραδιοερασιτέχνες, δεν κάνουν μεταδόσεις, όπως αυτές του ραδιοφώνου. Επίσης δεν σχετίζονται με το πειρατικό ραδιόφωνο εκπομπές στα Μεσαία η FM κυματα χωρίς άδεια), όπως πολλοί πιστεύουν, ή τους χρήστες της μπάντας πολιτών Citizent's Band (CB). Η λέξη ραδιοερασιτέχνης, δεν έχει κάποια σχέση με τις δυνατότητες του χρήστη, αφού οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, αλλά με τον σκοπό του ραδιοερασιτεχνισμού, ο οποίος δεν είναι η εκμετάλλευση για εμπορικούς λόγους ή κέρδος, αλλά για πειραματισμό, επικοινωνία η προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.

http://www.cyhams.org/

G

mikekyrou
27-03-11, 13:37
τι ειναι αυτα ρε φιλε? Εγω βιβλιο ζητησα. Αυτα τα βρισκω παντου στο διαδικτιο. Εγω θελω ενα βιβλιο που να εχει πληροφοριες που να ειναι βασιμες και να μπορει να με βοηθησει να ξεκινησω απο το 0 και με τις γνωσεις που θα μου δωσει να μπορω να φτιαξω ενα πομπο ή να με μαθει να τον ενισχυω. Να εχει παραδειγματα μεσα με κυκλωματα πληροφοριεσ, οδηγιες, βηματα κ.α....ευχαριστω φιλε για την βοηθεια :)

GeorgeVita
27-03-11, 15:17
... να με βοηθησει να μπω στο πνευμα του ραδιοερασιτεχνιμου...
Το "πνεύμα" εμπεριέχει τη "συμπεριφορά" του ραδιοερασιτέχνη.
Εσύ μάλλον ψάχνεις για οδηγίες "ισχυρού ραδιοπειρατή" οπότε άκυρα τα links.

Εχεις διαβάσει τους όρους που δέχθηκες κατά την εγγραφή σου;


Όροι Εγγραφής & Χρήσης (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules)
...
13. Η ομάδα του hlektronika.gr δεν επικροτεί και δεν υποστηρίζει παράνομες εκπομπές ραδιοκυμάτων. Τα κυκλώματα των πομπών έχουν σαν στόχο τον πειραματισμό και την ερευνητική πλευρά των υψηλών συχνοτήτων. Δεν επιτρέπονται μηνύματα που προάγουν την πειρατεία του ραδιοφάσματος.Σχόλια και παρατηρήσεις που αφορούν στην καλή λειτουργία της σελίδας είναι πάντα ευπρόσδεκτα και όσο πιο συχνά γίνονται τόσο καλύτερα.


Αν εμπίπτεις στο #13 συγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

G

Τρελός Επιστήμονας
27-03-11, 15:36
Το πιο κλασικό βιβλίο με λεπτομερείς αναλύσεις, κατασκευές κλπ είναι το The Handbook for Radio Amateurs της αμερικάνικης ραδιοερασιτεχνικής ένωσης ARRL ή το Radio Communication Handbook της βρετανικής RSGB. Στη Γηραιά Αλβιόνα όπου βρίσκεσαι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να παραγγείλεις τα βιβλία της RSGB, αν ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι το ζητούμενο.

mikekyrou
27-03-11, 16:26
Το πιο κλασικό βιβλίο με λεπτομερείς αναλύσεις, κατασκευές κλπ είναι το The Handbook for Radio Amateurs της αμερικάνικης ραδιοερασιτεχνικής ένωσης ARRL ή το Radio Communication Handbook της βρετανικής RSGB. Στη Γηραιά Αλβιόνα όπου βρίσκεσαι νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να παραγγείλεις τα βιβλία της RSGB, αν ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι το ζητούμενο.

ευχαριστω πολυ φιλε. θα το αγορασω αυτο που μου λες :)

mikekyrou
27-03-11, 16:30
Το "πνεύμα" εμπεριέχει τη "συμπεριφορά" του ραδιοερασιτέχνη.
Εσύ μάλλον ψάχνεις για οδηγίες "ισχυρού ραδιοπειρατή" οπότε άκυρα τα links.

Εχεις διαβάσει τους όρους που δέχθηκες κατά την εγγραφή σου;



Αν εμπίπτεις στο #13 συγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

G

φιλε ποιος σου ειπε οτι θα ειμαι παρανομος?

antonis_p
27-03-11, 18:18
Αν πράγματι βρίσκεσαι στο U.K. είσαι σε πλεονεκτική θέση, μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό σου ραδιοερασιτεχνικό club όπου θα σε ενημερώσουν σχετικά. Ο ραδιοερασιτεχνισμός εκεί είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από εδω.

GeorgeVita
27-03-11, 18:28
φιλε ποιος σου ειπε οτι θα ειμαι παρανομος?
Μερικές φορές σε ένα forum η ερώτηση φτιάχνεται σε μερικά δευτερόλεπτα ενώ η απάντηση σε αρκετά λεπτά ή και ώρες. Για να απαντήσω σε ερώτημα μέλους στην κατηγορία "Ερωτήσεις Αρχαρίων" ανατρέχω σε άλλα ερωτήματα για να καταλάβω τι εννοεί η ερώτηση με το "να περιέχει τα πάντα" (δεν υπάρχει τέτοια ύλη σε βιβλίο).

Αυτό που κατάλαβα από άλλο θέμα είναι ότι σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με πομπούς >50W στα FM κάτι που σίγουρα δεν είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Δεν μπορούσα να αποκλείσω όμως την πιθανότητα να το εννοείς οπότε βρήκα 3 links από συνδέσμους ραδιοερασιτεχνών στην κατηγορία "νέοι/τι είναι" και σου παράθεσα την περιγραφή "τι ΔΕΝ είναι η ραδιοερασιτεχνική υπηρεσία".

Στην επόμενη τοποθέτησή σου γράφεις "να μπορω να φτιαξω ενα πομπο ή να με μαθει να τον ενισχυω" κάτι που πάλι είναι σε αντίθεση με το ραδιοερασιτεχνισμό. Ο ραδιοερασιτέχνης προσπαθεί να κάνει ζεύξη με άλλον ανταποκριτή χρησιμοποιώντας την μικρότερη ισχύ δηλαδή "να μπορώ να φτιάξω έναν ταλαντωτή με μηδαμινή ισχύ ...".

Τα βιβλία που απευθύνονται σε ραδιοερασιτέχνες όπως το ARRL handbook (http://www.amazon.com/ARRL-Handbook-Radio-Communications-2009/dp/0872591395) περιέχει κυκλώματα για μετάδοση φωνής (narrow band) ή CW (σήματα morse) και όλα τους είναι για συχνότητες στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες.

Σε κάθε περίπτωση η κοντινότερη πληροφορία (είσαι UK) είναι στο πρώτο link που σου παράθεσα.

Φιλικά,
Γιώργος

mikekyrou
27-03-11, 18:55
Φιλε Γιωργο συμφωνω με αυτα που λες, η απαντηση μου ηταν φιλικη. Βασικα δεν εξηγησα τι ακριβως θελω. Το προβλημα ειναι οτι αποφασισα να ασχοληθω λιγο με το αθλημα αλλα δεν ειχα την σωστη πληροφορηση και ετσι βρεθηκα με ενα πομπο 50W στα χερια μου και προσπαθω να αγορασω ολα οσα χρειαζομαι για να εχω εναν ολοκληρωμενο εξοπλισμο. Τις επομενες μερες θα κανω δοκιμες με dummy load γιατι τον πομπο τον αγορασα με προβλημα(φτηνα) και τον εφτιαξα και τωρα περιμενω να ερθει το dummy load για να κανω δοκιμες κατα ποσο δουλευει αυτο που αγορασα. Τωρα ειμαι στο Uk και ειναι πολυ ευκολο να βρω αυτα που ψαχνω αλλα επειδη ειμαι αρχαριος δεν ξερω ακριβως ποια ταιριαζουν στον πομπο μου. Απο το Uk θα αγορασω μονο τον εξοπλισμο μιας και τον βρισκω ευκολα και σχετικα φτηνα, αλλα τον πομπο θα τον δουλεψω στην Κυπρο, που ειναι πολυ ευκολο και με πολυ λιγα χρηματα να παρω μια αδεια για FM (περιπου 40 ευρω ολα μαζι για ενα χρονο). Εχω κανει πολλες ερωτησεις στο forum αλλα πηρα λιγες απατνησεις. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να παρω μερικες απο τις απαντησεις που ψαχνω γιαυτο θελω να αγορασω ενα βιβλιο. Να με βοηθησει να βρω απαντηση σε τετοιου ειδους ερωτησεις:

1) Πως μπορω να ενοσω μικροφωνο στο ολο συστημα?
2) Πως μπορω να ενοσω RDS στον πομπο μου?
3) Τι αλλο χρειαζομαι για να δημιουργησω ενα συστημα ολοκληρωμενο?
4) Εχω διαβασει για ενα κυκλωμα το οποιο κοβει το ρευμα στον πομπο σε περιπτωση SWR. Πως λεγεται και πως να βρω το καταλληλο για τον πομπο μου
5) Πως μπορω να βρω τον καλητερο τυπο αντεννας για το συστημα?
6) Προβληματα που θα αντιμετωπισω και πως φτιαχνονται (οπως το προβλημα που ειχε ο πομπος μου- καηκαν τα τρανζιστορ εξοδου γιατι υπηρχε προβλημα με SWR, φυσικα δεν ξερω με σιγουρια αν αυτο φτεει και δεν δουλευε ο πομπος αλλα αυτο μου εχουν πει οτι θα φτεει, ο πομπος κρατουσε συχνοτητα αλλα πολυ ελαχιστο σημα)
7) Βασικες πληροφοριες για εναν πομπο FM που πρεπει να ξερει ενας αρχαριος

Θελω να βρω ενα βιβλιο για να μου απαντηθουν τετοιου ειδους ερωτησεις.

Ευχαριστω,
Μιχαλης

aeonios
27-03-11, 21:02
Το θέμα δεν έχει καμιά σχέση λοιπόν με το ραδιοερασιτεχνισμό αλλά με τις εκπομπές στα FM και τη ραδιοφωνία και μεταφέρεται στη σωστή κατηγορία.