PDA

Επιστροφή στο Forum : 3w led driver



lucky13
29-03-11, 13:24
Προσπαθώ να ανάψω ενα κόκκινο 3w luxeon led (700mA) χωρίς να τα εχω καταφέρει σωστά.. Βρηκα καποια αντίστοιχα post στο forum τα οποια δεν κανουν ακριβως για την περίπτωση μου. Δοκίμασα επίσης και με ενα LM338 με αντίσταση σαν current regulator αλλα παρόλο οτι το LM338 ειναι στα 5Α ζεσταινόταν παρα πολυ αμεσως μετα το αναμα του led. Επειδή δεν εχω χώρο για ψήκτρα στο lm μπορει καποιος να μου προτείνει ενα σχετικά μικρο κύκλωμα χωρίς PWM να μπορώ να ανάβω αυτο το led απο μια 12V πηγη?

GeorgeVita
29-03-11, 14:09
Γειά σου Δημήτρη,

1. η "ζέστη" υπάρχει γιατί προσπαθείς να ανάψεις το LED με απλό γραμμικό κύκλωμα (όχι switching). Η συνολική ισχύς θα είναι 12V*0.7A=8.4W
2. πιο "κρύο" αποτέλεσμα θα έχεις με switching regulator σε χαμηλότερη τάση (λ.χ. στα 5V και αντίσταση 2.2Ω/2W για LED με Vf=3.6V). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμο φορτιστή κινητού για αυτοκίνητο ή τροφοδοτικό με έξοδο βύσμα USB.
3. εναλλακτικά κύκλωμα πηγής ρεύματος switching (όπως είναι τα "ειδικά" power LED drivers όπως το LM3404 (http://www.national.com/pf/LM/LM3404.html))
19422

G

lucky13
29-03-11, 14:44
Γιωργο ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Εχεις δικιο για το Linear regulator με λιγο που διαβασμα ειναι σαφες γιατι ανεβάζει τετοια θερμοκρασία. Το LM3403 φαίνεται οτι ειναι η λύση απλα ειναι ακριβό απο οτι ειδα και πρεπει να το παραγγείλω απο εξω που δεν εχω και τοσο χρονο. Οσο για τον φορτιστή αυτοκινητου δεν μου βρίσκετε κανενας πρόχειρος τωρα οποτε αν υπηρχε και καμια αλλη λυση θα ηταν καλα. Αυτο για τα 5v και αντίσταση που ειπες να φανταστώ οτι θα εχω το ιδιο προβλημα με θερμοκρασίας αν βαλω ενα 7805 μπροστα για να παρω 5V?(Εννοω ή 7805 και μια αντίσταση 2.2Ω στην εξοδο για να παρω 3.6V ή 7805 μπροστα απο το LM338 μήπως και "μοιρασω " λιγο την θερμοκρασία). Απλα αυτες οι λυσεις απο οτι καταλαβαίνω "σπαταλάω" αρκετη ενεργεια σε θερμοτητα πραγμα που δεν το θελω και πολυ για το project μου γιατι θα τροφοδοτείτε απο μια 3S lipo μπαταρια πανω σε ενα ιπτάμενο όχημα που φτιάχνω οποτε η μπαταρια με ενδιαφέρει πολυ και θα προτιμούσα να καταναλώνω οση ακριβως ενεργεια χρειάζεται το led

GeorgeVita
29-03-11, 14:53
... μήπως και "μοιράσω" λίγο την θερμοκρασία... μια 3S lipo μπαταρία
Η θερμοκρασία θα μοιραστεί επειδή θα γίνουν ψήκτρα τα regulators. Ενα 7805 βιδωμένο σε μπάρα αλουμινίου ή σε άλλο μέταλλο στη συσκευή θα ήταν καλύτερα.
Ομως επειδή ανέφερες μπαταρίες χρειάζεσαι ενεργειακή απόδοση άρα μόνο switching. Πιθανή λύση θα ήταν η ενδιάμεση λήψη τάσης από την μπαταρία γιατί 1 στοιχείο σε σειρά με μια μικρή αντίσταση θα δουλέψει (με διαφορές στη φωτεινότητα όταν είναι γεμάτη ή άδεια). Θα μπορούσες να βρεις κάποιο switching regulator πιο "κοινό" (LM2575 (http://www.national.com/mpf/LM/LM2575.html), LM2595 (http://www.national.com/mpf/LM/LM2595.html), LM2596 (http://www.national.com/mpf/LM/LM2596.html#Overview)), να το ρυθμίσεις στα 4V και να βάλεις μια μικρότερη αντίσταση.
G

lucky13
29-03-11, 15:00
Σωστο αυτο με το 1cell της lipo δεν το ειχα σκεφτεί αλλα 1 ειναι αυτο που λες και 2 θα θελει συνεχως balance φορτιση και λογικα θα ριχνει την ταση κατω απο την "επιτρεπτη" ταση των lipo οποτε ειναι λιγο μπερδεμα. Εχεις να μου προτείνεις καποιο κοινο switching regulator να ψαχτω γιατι δεν εχω ιδεα?

FILMAN
30-03-11, 11:57
Και ένας κοινός switching σταθεροποιητής μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αρκεί να τον ξεγελάσουμε ώστε να "νοιώθει" το ρεύμα εξόδου αντί για την τάση! Θα χρειαστεί βέβαια και ένας ενισχυτής, ίσως όχι απαραίτητα τελεστικός, ίσως να γίνεται και με ένα τρανζίστορ.

lucky13
30-03-11, 12:03
Κατι που σκέφτηκα τωρα.. Θα μπορούσε να γινει με ενα 555 timer και ενα IRF510?? Θα ανεβάζει θερμοκρασία το FET με αυτον τον τροπο?

FILMAN
30-03-11, 12:04
Θα μπορούσε, αλλά θα χρειαστεί κι ένα πηνίο.

lucky13
30-03-11, 12:14
Πηνίο?Για ποιον ακριβώς λογο?

FILMAN
30-03-11, 12:41
Να, κάπως έτσι... Μόλις το Τ1 γίνει αγώγιμο, θα αρχίσει να ρέει ένα ρεύμα από το LED1 και το L1. Το ρεύμα αυτό θα αυξάνει εκθετικά. Αυτό σημαίνει ότι για να μην γίνει πολύ μεγάλο (η τελική του τιμή είναι πολύ υψηλή! ), το Τ1 θα πρέπει να αποκοπεί. Τότε το L1 θα προσπαθήσει να διατηρήσει το ρεύμα που πέρναγε από μέσα του, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα ρεύμα που διαρρέει τα εξαρτήματα LED1, L1 και D1, κάνοντας "κύκλο", και πέφτει εκθετικά. Προτού πέσει πολύ, το Τ1 θα πρέπει να ξαναγίνει αγώγιμο για να αυξηθεί πάλι το ρεύμα. Ανοιγοκλείνοντας λοιπόν το Τ1 μπορούμε να έχουμε διαμέσου του L1 (άρα και του LED1) ένα ρεύμα που θα κυμαίνεται γύρω από το ρεύμα κανονικής λειτουργίας του LED. Και όλα αυτά χωρίς απώλειες. Το κύκλωμα ως έχει, δεν έχει ανάδραση. Αυτό είναι πολύ κακό γιατί δεν προβαινει σε καμία διόρθωση του ρεύματος. Δηλαδή το ρεύμα μπορεί να έχει φτάσει σε υψηλά επίπεδα και να παραμένει εκεί. Γι αυτό είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο switching regulator που έχει και ανάδραση.

lucky13
30-03-11, 13:54
Ευχαριστώ FILMAN, πολυ επεξηγηματικό!