PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαγωγιμότητα (Transonductance)



Dr.Paneas
02-04-11, 19:22
Διαβαζω διαβαζω και στο τελος μου φαινεται πως θα τρελαθω. Θελω λιγο την βοηθεια σας σε κατι, για το οποιο δεν μπορω να βγαλω άκρη όσο κι αν έψαξα.

Απο οσα έψαξα και βρήκα, η Transconductance ή mutual conductance (διαγωγιμότητα ή αλλιως αμοιβαία αγωγιμότητα) δείχνει την ικανότητα της ενίσχυσης. Γενικά όσο μεγαλύτερη διαγωγιμότητα, τόσο μεγαλύτερο κέρδος ενίσχυσης.

Gm = Ρεύμα ανόδου / Τάση καθόδου --> 1 ampere / 1 volt
μοναδα μετρησης HMO ή siemen

λοιπον, ωραια ολα αυτα. Παμε τωρα στο προβλημα μου. Κατασκευαζω έναν ενισχυτη, και είμαι στην φάση μελέτης του πρώτου σταδίου της προενίσχυσης. Συμφωνα με τις οδηγιες λοιπον, αυτος μου λεει ότι στα χαρακτηριστικά της λάμπας:

Για Τάση Ανόδου 100 Volts, έχει διαγωγιμότητα 1250 uMHO

Εγω, εχω ρεύμα ανόδου 0.74mA και τάση καθόδου 1.1volt. Αρα η Gm θα επρεπε να είναι 0.74 / 1.1 = 673 uMHO με τάση ανόδου 159 V. Τι κανω λαθος ; Στο βιβλιο γραφει οτι το σωστο αποτελεσμα ειναι 1400 uMHO . . .

spirakos
02-04-11, 19:59
Tωρα αυτο το uMHO δε ξερω απο ποιες πραξεις υπολογιζεται.Η μοναδα που συνηθιζεται ειναι mA/V.Ισως γι αυτο σου βγαινει λαθος
Αν αναφερεσαι στο θεωρητικο απο το λινκ εκει το υπολογιζει στο "περιπου" με το ματι.Σου λεει ειναι καπου εκει αναμεσα..

Dr.Paneas
02-04-11, 20:29
Όντως, τελικα το υπολογιζει με το μάτι. Πιο πανω εκανα λαθος υπολογισμους οποτε παμε λιγο ξανα:

Στο datasheet της 12AX7 λαμπας γράφει ότι:
Για τάση ανόδου 100 Volts --> έχουμε 1250 uHMO διαγωγιμότητα
Για τάση ανόδου 250 volts --> έχουμε 1600 uHMO διαγωγιμότητα

Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνω ότι αφού έχω τάση ανόδου 150 volts, τότε η διαγωγιμότητά θα είναι κάπου μεταξύ 1250 και 1600.
Κάνοντας την αναλογία:
250 - 100 ---------> 1600-250
150 - 100 ----------> χ
όπου του χ βγαίνει 117 . Αυτα στα 150 volts τάσης ανόδου, αντιστοιχεί 1250+117=1367 uHMO το οποιο αυτός προφανώς λέει με το μάτι ότι είναι 1400uHMO

Με τον ορισμό και κανοντας μαθηματικα, και όχι αναλογίες έχουμε:

Τάση Ανόδου = 150 V
Αντισταση Ανόδου = 100k
Ρευμα Ανοδου = 1,50 mA
Ταση καθοδου = 1.1 V

Gm = 1,50 / 1.1 = 1367 uHMO

Ελπιζω να ειμαι σωστος τωρα
Ευχαριστω πολυ :)

ReFas
02-04-11, 20:50
Απο οσα έψαξα και βρήκα, η Transconductance ή mutual conductance (διαγωγιμότητα ή αλλιως αμοιβαία αγωγιμότητα) δείχνει την ικανότητα της ενίσχυσης. Γενικά όσο μεγαλύτερη διαγωγιμότητα, τόσο μεγαλύτερο κέρδος ενίσχυσης.

Gm = Ρεύμα ανόδου / Τάση καθόδου --> 1 ampere / 1 volt
μοναδα μετρησης HMO ή siemen

. . .
Απο περιέργεια...
Που έχεις δει οτι το Gm είναι το ρεύμα ανόδου δια τάση καθόδου;

Dr.Paneas
02-04-11, 21:17
The vertical distance between them shows how much the plate current changes for a change in grid voltage. The ratio is a conductance, called the transconductance, denoted by gm, measured in siemens (mho). -- link: http://mysite.du.edu/~etuttle/electron/elect27.htm


For vacuum tubes (http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_tube), transconductance is defined as the change in the plate(anode)/cathode current divided by the corresponding change in the grid/cathode voltage, with a constant plate(anode)/cathode voltage. Typical values of gm for a small-signal vacuum tube are 1 to 10 millisiemens. -- link: http://en.wikipedia.org/wiki/Transconductance


In the linear region, the ratio of change in plate current to the change in grid voltage remains constant. Well, not perfectly, but close
enough for rock-and-roll. This ratio is called the transconductance (or mutual conductance) of the tube, and is usually specified in a
tube data sheet.

The formula for transconductance is:

Transconductance (Gm) = (change in plate current)/(change in grid voltage)
-- AX84_theoryb.PDF

Damiano
02-04-11, 22:24
Αγαπητέ Πάνο,
καλώς ήλθες!

Διάβασε προσεκτικά αυτά που παραθέτεις (και τις τρεις αναφορές)!

Η διαγωγιμότητα, της λυχνίας, είναι η μεταβολή του ρεύματος ανόδου προς την μεταβολή της τάσης πλέγματος (οδηγού).
Δηλαδή: Gm = ΔIa / ΔVg
Με μονάδες: A / V = 1 / Ω = 1 / Ohm = mho = Siemens

Χαιρετώ,
Δαμιανός

GeorgeVita
02-04-11, 22:27
Transconductance (Gm) = (change in plate current)/(change in grid voltage)
Αναφέρει διαίρεση της διαφοράς σημάτων:

http://upload.wikimedia.org/math/b/b/c/bbca3456fca8a94f4f1c501760f466c0.png

Στις λυχνίες αναφέρει "για σταθερή τάση ανόδου-καθόδου" ότι:
gm = ΔΙΑνόδου-Καθόδου / ΔVΠλέγματος-Καθόδου

G

Υ.Γ. Γεια σου Δαμιανέ! (πρέπει να κάνω reload πριν το post)