PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με δορυφορικό δέκτη



haris_216
03-04-11, 22:52
καλησπέρα σε όλους
μου παρουσιάσθηκε ένα πρόβλημα με τον δορυφορικό δέκτη και αν και δεν πρόκειται για πρόβλημα τύπου "κατσαβιδιού" (τα οποία ξέρω ότι πάντα λύνονται μέσω του φόρουμ), είπα να δοκιμάσω μήπως κάποιος συνφορουμίτης έχει κάποια ιδέα
έχω εδώ και 5-6 χρόνια ένα σετ της skymaster (πιάτο και δέκτη DCI 9410). η χρήση του είναι κυρίως για ένα κανάλι από την σερβία (RTS-SAT) το οποίο και βρίσκεται στον hotbird. όλα ήταν ΟΚ μέχρι πριν λίγο καιρό που ξαφνικά (τελείως ξαφνικά) άρχισε να κολλάει. δηλαδή βλέπεις μια κολλημένη πιξελωτή εικόνα η οποία προχωράει ελάχιστα. ο ήχος κάνει ακριβώς τα ίδια. αυτό αφορά το συγκεκριμένο κανάλι και καμιά δεκαριά άλλα. τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά.
αν και εγώ είχα στήσει, στοχεύσει και σκανάρει όλο το σύστημα, δεν μπορώ να πω ότι ξέρω ιδιαίτερα από δορυφορικά. symbol rate, transponder, κλπ μου είναι κινέζικα,
σήμερα λοιπόν είπα να ξαναδοκιμάσω. σβήνω τελείως το δορυφόρο και τον σκανάρω από την αρχή. βρίσκει μερικές κατοσταριές κανάλια αλλά όχι αυτό που θέλω. μετά κάνω ένα σκαν στον transponder δίνοντάς του τα εξής στοιχεία
συχνότητα 11411
symbol rate 27500
πόλωση horizontal
και το βάζω να σκανάρει για κανάλια tv με προτίμηση στα fta
βρίσκει 10. το rts είναι μέσα σε αυτά. αλλά όλη αυτή η δεκάδα εμφανίζει τα ίδια προβλήματα. κυρίως κολλημένη εικόνα και κοφτό αποσπασματικό ήχο.
έχει μήπως κάποιος καμιά ιδέα τι είναι το πρόβλημα ή ακόμα καλύτερα πως λύνεται;
ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές post και να ευχαριστήσω προκαταβολικά όσους έχουν την υπομονή να το διαβάσουν και ίσως να έχουν και κάποια ιδέα
καλό βράδυ και καλή βδομάδα σε όλους

rep
03-04-11, 23:00
εχεις χασει την εστιαση σιγουρα πρεπει να περιστρεψεις το πιατο σου και ισως χρειαστει και το lnb ρυθμηση.Ο hotbird δεν ειναι ενας δορυφορος αλλα μια συστιχια δορυφορων μπορει μεν να πιανεις σημα απο καποιον αλλα να μην ειναι αυτο που πρεπει οσον αφορα την ποιοτητα.

dim3945
04-04-11, 13:01
φιλε χαρη
αν εχεις καποιο πεδιομετρο ή καποιο οργανο για να συντονισεις το πιατο σου ριξε του μια ματια μηπως εχει κουνηθει λιγο διαφορετικα μαλλον φταιει το lnb σου τα οποια μου εχει τυχει πολλες φορες μετα απο πολυ κρυο ή πολυ ζεστη (χειμωνας-καλοκαιρη) να τα φτηνουν.
πριν αγορασεις παντως καινουργιο για να δοκιμασεις ριξε μια ματια στα καλωδια σου μηπως εχει γινει τπτ (π.χ να εχει παρει καπου υγρασια ή να εχει σκασει καπου το εξωτερικο περιβλημα).

crown
04-04-11, 13:27
οπωs ειπαν και οι προλαλυσαντεs εχει κουνηθει το πιατο σου με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα ολοκληροs o TRANSPORTER.
το κανειs ε την κλασικη μεθονο τηλεορασηs την ταρατσα ...αλλα προσοχη οι κινησειs ρυθμισηs του πιατου να ειναι πολυ-πολυ αργεs γιατι σου εχει φυγει λιγο απο την θεση του μιαs και παιζει τουs αλλουs TRANSPORTER...

haris_216
04-04-11, 13:35
σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο
θα δοκιμάσω να ξαναπροσανατολίσω το πιάτο όπως μου προτείνατε.
πεδιόμετρο δεν έχω απλά ένα οργανάκι από...lidl που με είχε βοηθήσει στην τοποθέτηση. ελπίζω να μου φανεί χρήσιμο και να λύσω το πρόβλημα

haris_216
19-04-11, 13:38
με μια "μικρή" καθυστέρηση αξιώθηκα να ανέβω σήμερα στην ταράτσα και να ξανα"στοχεύσω" το πιάτο. είχατε όλοι δίκιο. απλά είχε φύγει λίγο το πιάτο (ελάχιστα) από τον σωστό προσανατολισμό του. τώρα είναι όλα εντάξει. για μια ακόμα φορά οι φίλοι του φόρουμ έδωσαν λύση.
σας ευχαριστώ πολύ όλους
καλημέρα και καλό πάσχα