PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματο πότισμα ανάλογα με την υγρασία στο χώμα



PCMan
04-04-11, 04:20
Καλησπέρα παιδιά.

Σύντομα θα αρχίζω να φυτεύω διάφορα (λαχανικά και φρούτα, μην πάει το μυαλό σας αλλού :001_tt2: ) στον κήπο μου αλλά φέτος θέλω κάτι ξεχωριστό.
Δεν θέλω να πατάω καθόλου εκεί. Μόνο να τα μαζεύω και να καθαρίζω κανα χορταράκι.
Όλα θα ποτίζονται με σταγόνες. Δεν θέλω χρονοδιακόπτη. Θέλω να ποτίζονται ανάλογα με την υγρασία.
Είχε πάρει το μάτι μου κάτι παλιότερα αλλά τώρα δεν μπορώ να βρω τίποτα.
Γίνεται με κάποιο κύκλωμα να το κάνω?
Βλέπω αυτό (http://cgi.ebay.com/3in1-Moisture-PH-Light-Meter-Hydroponic-Plant-Soil-/150438854768?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2306dac070) στο Ebay που το μόνο που κάνει είναι να το απεικονίζει και το χειρότερο είναι ότι δεν δουλεύει με μπαταρίες, δηλαδή δεν γίνεται να οδηγήσουμε το τόσο λίγο ρεύμα που βγαίνει από την γη σε ένα ρελέ(βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται να το ενισχύσουμε κάπως...).

Ίσως γίνεται με κάποιον απ'τους διακόπτες αφής που υπάρχει στο site με κάποια μετατροπή...

Επίσης θέλω να ρυθμίζεται κάπως. Δηλαδή, η ντομάτα μπορεί να θέλει περισσότερο νερό από το αγγούρι..

Έχω ηλεκτροβάνες απο πληντύριο αλλά δεν ξέρω αν κάνουν.
Αν χρειαστεί ρεύμα από μπρίζα, δεν έχω πρόβλημα.

kratinos
05-04-11, 16:16
εγώ πιστεύω πως με το μηχάνημα από το e bay δεν κάνεις δουλειά,πιστεύω πως θα κάνεις καλή δουλειά με προγραμματιζόμενο γιατί έτσι ρυθμίζεις ότι θέλεις....

button
05-04-11, 18:40
1$ έχει .... μπορείς να το πάρεις για δοκιμή...

Παντός και εγώ ψήνομαι για ενα τέτοιο γιατί εχω 4 στρέμματα και είναι εφιάλτης το πότισμα