PDA

Επιστροφή στο Forum : Penta xt Series Συναγερμός και SD1+ Dialler - Εγκατασταση



memoslar
07-04-11, 18:00
Γεια σας παιδια.
Έπεσε στα χέρια μου ένας συναγερμός Penta Xt 8 ζωνών, θέλω να το βάλω στο σπίτι και έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση.Δεν έχω ξαναεγκαταστήσει τέτοιο σύστημα και αντιμετωπίζω πρόβλημα στη συνδεσμολογία. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πολυ.Εδώ και 1 χρόνο το παλεύω, όποτε έχω χρόνο, αλλά εξαντλείται η υπομονή μου και το παρατάω.
Λοιπόν,
Έχω 4 PIR τα έχω δώσει ρεύμα (δουλεύουν), το nc και c του κάθε αισθητηρα το σύνδεσα αντίστοιχα σε κάθε ζώνη Z1,Z2,Z3,Z4 και έβαλα αντιστάσεις στις άλλες ζώνες που απομενουν.
Στο ακρο tamper του κεντρικου πίνακα φεύγει ένα καλώδιο και περναει συνδεσμολογικά σε σειρά από ολα τα PIRS και καταλήγει στον αρνητικό κοινο ακροδέκτη απο 2 PIR παλι στον πίνακα.
i) Αν δε βάλω καθόλου τη λειτουργία tamper χρειάζεται και εκει καμια αντίσταση?

ii)Η σειρήνα που έχω είναι η SA310. Εβαλα μπαταρία οκ, τη συνδέω κατευθείαν στον πινακα που? Στο bell? (εχει + και -) Χρειάζεται τίποτα αλλο?
iii) Εχω και ενα dialler το SD1+. Το έχω συνδέσει με την τηλεφωνική γραμμή ειναι εντάξει, του εχω δώσει ρεύμα. Εχει TrigA, TrigB, TriC , trigger polarity, +12V και 0V. Λογικά το trigger A θα χρησιμοποιηθεί μόνο.Απο που θα παρει εντολή για να ενεργοποιηθεί (απο σειρήνα? απο το tamper?) πως θα συνδεθεί και χρειάζεται και μια αντίσταση κάπου εκει?

Έπειτα στο πληκτρολόγιο δεν μου άναψε καθόλου το READY προφανώς κάπου βλέπει λάθος...


To PGM χρησιμοποιείται κάπου στη δική μου περιπτωση?

peter
02-05-11, 20:18
Γεία σου φίλε μου,έβαλα καί εγώ έναν μεταχιρισμένο PENTA XT 4 σε μια κατοικία,λοιπόν αυτό τό κέντρο είχε μερίκες συνδέσεις άλλες τής βρήκα δέν τόν έχω
τέλειωσει ακόμα,θέλω εάν έχεις νά μου στήλεις οδήγείες στά ελληνικά εάν έχεις,όσο γιά τήν σειρήνα έχω έξοδο στό σημείο 8 (κλέμμα) ,εκει βάζω ένα ρελεδάκι
συνδέω πηνίο στο + 12v καί στο 8 ,καί από εκεί σηματοδωτώ με συν + η πλην - τήν σειρήνα, το πληκτρολόγιο έχει κ1 πού συνδέεται στό 6 και το κ2 πού συνδέεται στό
5 τής κλεμμοσειράς ,όσο γιά τό dialler δέν τό έχω ψάξει άκομα αλλά πιστεύω ότι δέν θά είναι τίποτα δύσκολο,καί τέλος γέφυρώσε όλες τής ζώνες μέ αντιστάσεις 2,2k
καί κάνε έλεγχο ότι λειτούργουν οί ζωνες,περιμένω νέα σου καί ότι πληροφορίες έχεις σχετικά από σχέδιο καί οδηγείες στά ελληνικά.