PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ταχύμετρου



master3763
13-04-11, 03:32
Γεια σας παιδιά ! Δυσκολεύομαι στη σύνδεση ταχυμέτρου στη μηχανή …
Το συγκεκριμένο ταχύμετρο μετράει αρκετά πράγματα και μου τα εμφανίζει στην οθόνη ( δεξί, αριστερό φλας, λάδι, στροφές, φώτα πορείας κτλ.)
Κει που δεν μπορώ να καταλάβω τη γίνεται είναι στη σύνδεση στροφόμετρου.
Υπάρχει ένα καφέ καλώδιο για τη σύνδεση του στροφόμετρου το οποίο έχει βυσματάκι κε παίρνει αλό ένα καλώδιο ( διακλάδωση )..
Στο σχέδιο λέει ότι το ένα συνδέεται στο μπουζί αν κατάλαβα καλά και το άλλο πάει σε μία μονάδα EMS CDI . Που είναι αυτή η μονάδα και πώς θα το συνδέσω αν κατάλαβα κάτι λάθος.. ;

BillGeo
20-04-11, 20:48
Υπαρχουν δυο τροποι που ξερω εγω που μπορει να παρει ενα ταχυμετρο τις στροφες.

Ο ενας ειναι με Pick-up coil, που το τυληγεις γυρω απο το μπουζοκαλωδιο κοντα στο μπουζι (δουλευει επαγωγικα).
Ο αλλο τροπος ειναι με "κλεφτη" καλωδιου και παιρεις απο καποιο σημειο στη μηχανη που δινει εντολη για την αναφλεξη
ή πιθανων να μπορεις και να παρεις απο του παλμους που πανε απο τον εγγεφαλο στο παλιο κοντερ
(συνηθως ειναι ενας παλμος ανα περιστροφη, οποτε θα πρεπει να ρυμισεις αναλογα το νεο κοντερ σου)

Αλλα το κοντερ που εχεις το πηρες ετσι χυμα? Δεν εχει κανενα μανουλ να διαβασεις?

mikekyrou
20-04-11, 21:07
φιλε για να δουλεψει το στροφομετρο που εχεις πρεπει να βαλεις το ενα καλωδιο στον σκελετο ή την μηχανη σου ως γειωση και το αλλο στον αρνητικο πολο του πολλαπλασιαστη (coil). Αν δεν ξερεις ποιος ειναι ο θετικος και ποιος ο αρνητικος πολος δοκιμασε και στους 2. δεν υπαρχει προβλημα.. δεν ειμαι σιγουρος για τα καλωδια που λες. απο ενα καλωδιο να βγαλεις 2? υπαρχουν αλλα χρωματα πανω σε αυτο το καλωδιο? Επισης αν το coil σου εχει χρωματα στους πολους του, εσυ πρεπει να το βαλεις στο μαυρο(συνηθως πρασινο και μαυρο εχουν)

master3763
20-04-11, 22:27
Εδώ είναι το σχέδιο αλλά είναι στα αγγλικά που δεν τα πάω καλά.. Με μία μετάφραση που έκανα στη google… δεν κατάφερνα να βγάλω άκρη γιατί ..

19776