PDA

Επιστροφή στο Forum : pc subwoofer στο αμάξι



pGothor
13-04-11, 09:17
γεια σε όλους σας. θα ήθελα να σας ρωτήσω έχω κάτι ηχεία υπολογιστή 2.1 (πολύ ποιοτικά και έχουν ένταση) και ρωτάω αν γίνεται να βάλω το subwoofer στο αμάξι μου. τώρα θα μου πείτε δεν πας να πάρεις κάνα κανονικό..!!! είμαι φοιτητής και δεν έχω να δώσω και πολλά αλλά δεν θέλω και πολύ δυνατό ήχο απλά αν γίνεται ποιοτικός.. τι λέτε??????????? θα γινη???:lool::lool::001_smile::001_smile::wiink::w iink::confused1::confused1:

stelios_a
13-04-11, 15:17
μπορεις να το βαλεις με ενα invernter ( καπως ετσι λεγετε ) αλλα απο οτι ξερω ξελιγονουν την μπαταρια και σε περιπτωση συγκρουσης υπαρχει κυνδινος μεγαλης ζημιας σε περιπτωση που τα 220 volt που εχει εξοδο το Invernter διαρευσουν στο σασι του αυτοκινητου . καποιος πιο εμπειρος ας σε βοηθησει πιο πολυ

PCMan
14-04-11, 01:08
Μπορείς να το βάλεις στο αμάξι, είτε με τα ηχεία μαζί είτε το woofer μόνο, αλλά να ξέρεις ότι δεν θα κάνει και πολλά.
Αυτά τα ηχεία συνήθως δουλεύουν με 12V. Κάνε έναν κόπο και πες μας πόσα V γράφει το τροφοδοτικό των ηχείων σου.
Αν λεει 12-14V μπορείς να το συνδέσεις κανονικά στο αμάξι χωρίς μετατροπες.

xifis
14-04-11, 03:46
οπως τα λεει ο PCman.τα περισοτερα ειναι στα 12,κ σε 2 μοντελα 2.1 που ανοιξα (το ενα μαρκας γνωστης κ το αλλο μεκαψες) ειχαν ολοιδια IC για ενισχυση.κ για την ιστορια το μεκαψες ακουγεται μακραν καλυτερα απτο επωνυμο,το μεν κοστος τους παραπλησιο(25-35 ευρω),σε βαθμο που αν ελεγε πανω μια φιρμα γνωστη δικαιολογουσε κ το διπλασιο της τιμης του ανετα (70-80 ευρω).

αμα πιανουν τα χερια σου,κανε μια ξεβιδωτικη,δες τι φοραει ο ενισχυτης,βρες το datasheet του,που τροφοδοτηται κ πως,κ εδω ειμαστε.το πολυ να χρειαστεις κανα σταθεροποιητη.

δε ξερω ομως κατα ποσο θα ακουγεται χωμενο στο πορτμπαγκαζ το γουφερακι αυτο.φοβαμαι πως απλα 8α δινεις 8α δινεις ενταση κ αυτο 8α παραμορφωνει.μη σε απο8αρρυνω ομως κανε μια δοκιμη,αν επαναλαμβανω πιανουν τα χερια σου κ ξερεις 2 πραματα (για την δικη σου ασφαλεια). στο φιναλε φιναλε κανε μια δοκιμη με καμια μπαλαντεζα σε κανα γκαραζ να δεις πως παιζει πριν μπεις στο τριπακι της μετατροπης.

pGothor
14-04-11, 09:29
ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια
βασικά τα ηχεία είναι sound innovator τα είχα πάρει από το e-shop παλιά το τροφοδοτείτο είναι μέσα στο woofer και δεν μπορώ να δω πόσα V είναι (αν το ανοίξω λέτε να μπορώ να δω πόσα είναι????) λοιπόν και ο ενισχυτής φοράει ένα TDA2030A. θα το δοκιμάσω να δω αν ακούγετε, πάντως έχει πάρα πολύ δύναμη και βασικά σκέφτομαι μόνο το woofer να βάλω, αν κάνουν τα V μπορώ να δοκιμάσω στον αναπτήρα???????
ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!!!!!!!

PCMan
14-04-11, 16:31
ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια
βασικά τα ηχεία είναι sound innovator τα είχα πάρει από το e-shop παλιά το τροφοδοτείτο είναι μέσα στο woofer και δεν μπορώ να δω πόσα V είναι (αν το ανοίξω λέτε να μπορώ να δω πόσα είναι????) λοιπόν και ο ενισχυτής φοράει ένα TDA2030A. θα το δοκιμάσω να δω αν ακούγετε, πάντως έχει πάρα πολύ δύναμη και βασικά σκέφτομαι μόνο το woofer να βάλω, αν κάνουν τα V μπορώ να δοκιμάσω στον αναπτήρα???????
ευχαριστώ και πάλι παιδιά!!!!!!!!
Φίλε γνωμή μου είναι να μην το βάλεις καθόλου... Είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει τίποτα απολύτως. Αν θέλεις πάντως δοκίμασε κι εσύ.
Βάλτο έτσι όπως είναι στην πρίζα και πέτα το στο αμάξι.
Πάντως δεν δουλευει με 12V . Δουλεύει είτε με συμμετρική τροφοδοσία απο +/-6 μέχρι +/-22 είτε με απλή τροφοδοσία από 36V μέχρι 44V (Ανάλογα πως έχει σχεδιαστεί). Εσύ στο αμάξι έχεις μόνο 12V, οπότε ότι και να κανείς δεν θα δουλέψει. Μπορείς να φτιάξεις κύκλωμα που να ανεβάζει την τάση αλλά δεν νομίζω να αξίζει.
Ας πουν όμως και την γνώμη τους οι ειδικοί.

BESTCHRISS
22-04-11, 14:30
κανονικα συνδεονται παιρνουν ταση 12volt βεβαια χρειαζεται για ασφαλεια κυκλωμα σταθεροποιησης γιατι η ταση στο αυτοκινητο μεταβαλεται απο 12 εως 16 περιπου αλλα και αντιπαρασiτικο αλλιως
θα ακους τις στροφες τις μηχανης του αυτοκινητου οι συσκευες ραδιοσιντι και ενισχυτες εχουν εσωτερικα τετοια κυκλωματα
αν το sub το βαλεις το πορτμπαγκαζ δεν θα ακουσ τιποτα γιατι αυτα ειναι μικρα σε ισχυ αυτα τα καλυτερα εχουν μεγαφωνο 4 inches
τωρα αν το βαλεις πισω στο τζαμι δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο οπτικα