PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση led



spirossd
14-04-11, 00:15
Για σας παιδιά!!! Θα ήθελα την βοήθεια σας... Λοιπόν θα ήθελα να φτιάξω κάποιο "κρυφό φωτισμό" στο αυτοκίνητο μου ο οποίος θα γίνει με smd led 3528... Μπορείτε να με βοηθήσετε στον τρόπο της σύνδεσης τον led έτσι ώστε να μην καούν από τα βολτ της μπαταρίας μιας και τα led είναι 3,6 ??? Πως θα τα συνδέσω??? παράλληλα η σε σειρά??? τι αντίσταση θα χρησιμοποιήσω???
Ευχαριστώ όλους σας προκαταβολικά!!!

genaris
14-04-11, 00:22
Μια ιδεα ειναι να παρεις μια διοδο ζενερ οσο πιο κοντα στα 3,6 (νομιζω εχει στα 3,7) που να περιορισεις την ταση σου εκει κοντα και μετα να συνδεσεις όλα τα led παραλιλα. (αν τα συνδεσεις σε σειρα το πρωτο θα παρει 12 και τα υπολοιπα ολο κ λιγοτερη ταση.. που ειναι ΛΑΘΟΣ)...!!

mariosm
14-04-11, 00:33
Μια ιδεα ειναι να παρεις μια διοδο ζενερ οσο πιο κοντα στα 3,6 (νομιζω εχει στα 3,7) που να περιορισεις την ταση σου εκει κοντα και μετα να συνδεσεις όλα τα led παραλιλα. (αν τα συνδεσεις σε σειρα το πρωτο θα παρει 12 και τα υπολοιπα ολο κ λιγοτερη ταση.. που ειναι ΛΑΘΟΣ)...!!

Στεφανε ως σπουδαστης ηλεκτρολογιας που εισαι με αυτα που γραφεις με κανεις και ...ανατριχιαζω:confused1::confused1:

genaris
14-04-11, 00:33
γτ ρε μαριε...?

mariosm
14-04-11, 00:37
Γιατι προφανως δεν γνωριζεις ουτε το νομο του Ωμ.

genaris
14-04-11, 00:39
που λεει....?

mariosm
14-04-11, 00:46
Οτι αν τα συνδεσεις σε σειρα ολα θα εχουν την ιδια ταση στα ακρα τους διαιρεμενη με τον αριθμο των leds

genaris
14-04-11, 00:52
Αν το λεει αυτο ο Ohm τοτε τι λα πω....;! Θες να μου πεις τωρα οτι οταν συνδεσεις 5 λαμπες σε σειρα θα αναβουν και οι 5 με την ιδια ενταση-φωτηνοτητα...?; Δεν ξερω ποιος ακριβως στο ειπε αλλα....

lepouras
14-04-11, 00:59
Στέφανε δεν θέλω να σε προσβάλω και εγώ αλλά δες το ξανά γιατί κάτι κάνεις λάθος. άμα βάλεις 5 λάμπες σε σειρά με τάση λειτουργίας 2 βολτ η κάθε μια τότε με 10 βολτ θα ανάψουν όλες κανονικά. δεν είναι κακό απλά τσέκαρε λίγο αυτά που λες . καμία φορά όλοι μπερδευόμαστε και κάνουμε λάθη.

mariosm
14-04-11, 01:09
Θες να μου πεις τωρα οτι οταν συνδεσεις 5 λαμπες σε σειρα θα αναβουν και οι 5 με την ιδια ενταση-φωτηνοτητα...?

Πεντε ιδιες λαμπες θα αναβουν με την ιδια φωτινοτητα.
Εκτος αν επειδη περασαν πολλα χρονια που τελειωσα το σχολειο αλαξαν οι νομοι και ισχυει κατι αλλο.

genaris
14-04-11, 01:10
Οπα παιδες χιλια συγνωμη εχετε δικιο.. Εκανα λαθος τωρα καταλαβα τη μαλακια που ειπα, εν σειρα το ρευμα παραμενει το ιδιο και η ταση αλλαζει.. Μπερδευτικα απο μια μπαλαντεζα που ειχα κανει.. και παλι συγνωμη..!!

spirossd
14-04-11, 09:05
Εγω παιδια τι αντισταση θα χρησιμοποιήσω για να λειτουργήσουν τα led ;; Σε σειρα η παράλληλα θα τα συνδεσω ;;;

GeorgeVita
14-04-11, 10:03
... στο αυτοκίνητο ... smd led 3528 ... τρόπο της σύνδεσης τον led ...
Το πιό απλό (όχι το πιό αποδοτικό) είναι: 3 σε σειρά με μιά αντίσταση, πολλές 3άδες (μαζί μεε την αντίστασή τους) παράλληλα: διάβασε εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50913&p=368357&viewfull=1#post368357)
Αν ξέρεις τον τύπο των LED (κωδικό ή ρεύμα λειτουργίας) θα υπολογίσουμε την αντίσταση.
G

FILMAN
14-04-11, 10:43
Ας προτείνω μια λύση: Αν μιλάμε για λίγα LED, τότε η μέθοδος που αναφέρει ο Γιώργος παραπάνω είναι προτιμότερη. Αλλά αν τα LED είναι πολλά, συμφέρει η λύση ενός παλμοτροφοδοτικού με έξοδο σταθερού ρεύματος.

GeorgeVita
14-04-11, 10:55
Ας προτείνω ... λύση ενός παλμοτροφοδοτικού με έξοδο σταθερού ρεύματος.

Δεν φτιάχνεις ένα 'application note' σε ένα νέο θέμα να το βλέπουμε όλοι!
Κοίτα και αυτά τα current sources με 2 πόδια: http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/NSI50010Y-D.PDF
G

FILMAN
14-04-11, 11:03
Καλημέρα φίλε Γιώργο!

Δεν φτιάχνεις ένα 'application note' σε ένα νέο θέμα να το βλέπουμε όλοι!

(Εεεεε... Περιμένω να το κάνεις εσύ! ):001_smile:

Κοίτα και αυτά τα current sources με 2 πόδια: http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/NSI50010Y-D.PDF
G

Αυτά τα εξαρτήματα που λες είναι γραμμικά. Είναι δηλαδή κάτι σαν να έβαζες FET με βραχυκυκλωμένα τα G και S. Κατά συνέπεια, αν τα βάλεις αντί μιας αντίστασης, θα ζεσταίνονται ακριβώς τόσο, όσο και η αντίστοιχη αντίσταση. Το μόνο που θα κέρδιζες, είναι σταθερή φωτεινότητα των LED με διαφορετικές τάσεις τροφοδοσίας.

spirossd
14-04-11, 11:07
Το πιό απλό (όχι το πιό αποδοτικό) είναι: 3 σε σειρά με μιά αντίσταση, πολλές 3άδες (μαζί μεε την αντίστασή τους) παράλληλα: διάβασε εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50913&p=368357&viewfull=1#post368357)
Αν ξέρεις τον τύπο των LED (κωδικό ή ρεύμα λειτουργίας) θα υπολογίσουμε την αντίσταση.
G

SOURCE MATERIAL InGaN
EMITTING COLOR White
LENS TYPE DIFFUSED
LUMINOUS INTENSITY (mcd) 1450-1890mcd (max)
REVERSE VOLTAGE 5
v DC FORWARD VOLTAGE 3.2v -3.4v
DC FORWARD CURRENT 20mA
OPERATING TEMPERATURE 40ΊC to 80ΊC
LEAD SOLDERING TEMP 260ΊC for 3 seconds
VIEWING ANGLE ± 120°
Αυτα ειναι τα στοιχεία απο τα led παιδια...

GeorgeVita
14-04-11, 11:12
...DC FORWARD VOLTAGE 3.2v -3.4v
DC FORWARD CURRENT 20mA

Στο αυτοκίνητο νομίζω η συστοιχία των 3x White LED δεν είναι πρόβλημα αν είναι απλά με αντίσταση. Εδώ αλλάζουν τα λαμπάκια με LED για ομορφιά και μετά λόγω can-bus βάζουν βαττικές αντιστάσεις για να σβήσουν την ένδειξη σφάλματος!

Για περίπου 20mA ισχύει το:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/carLED.jpg

Στα 13.8V οι απώλειες στις αντιστάσεις είναι 0.4W από τα 1.38W του κυκλώματος.

G

spirossd
14-04-11, 13:27
Οπότε η αντίσταση που θα χρησιμοποιήσω εγώ θα είναι 200Ω ανά τρία led???

GeorgeVita
14-04-11, 13:40
Οπότε η αντίσταση που θα χρησιμοποιήσω εγώ θα είναι 200Ω ανά τρία led???
Ναι, είναι το απλούστερο κύκλωμα, έχεις 30% απώλειες.
Αυτό το κύκλωμα έχουν οι "ταινίες LED", με την αντίσταση υπολογισμένη στα 12V. Εδώ κάναμε υπολογισμό για τα δικά σου LED με Vf έως 3.4V και If=20mA για μέση τάση τροφοδοσίας 13.8V (αυτοκίνητο).
G

k_palios
16-04-11, 23:26
Μιας και το εφερε η κουβεντα.... εχω βαλει στο αμαξι led στα φωτα ημερας, στα προβολακια και στις ψειρες. Και εχω το γνωστο προβλημα που μου αναβει το λαμπακι για τα φωτα, βεβαια το αγνωω και συνεχιζω δεν υπαρχει προβλημα. Μηπως εχετε βαλει κανενας σας αντιστασεις για να μην αναβει? και αν εχετε βαλει ποσα ohm? ευχαριστω

GeorgeVita
16-04-11, 23:43
...Μηπως εχετε βαλει κανενας σας αντιστασεις για να μην αναβει? και αν εχετε βαλει ποσα ohm?
Γειά σου Κυριάκο,
στο θέμα "Φώτα LED για τρέϊλερ" (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55673) δοκίμασαν κάτι παρόμοιο. Κάνε και εκεί την ίδια ερώτηση για να μάθεις αν πέτυχε.
G