PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Κλεφτύρι" για map sensor λόγω μετατροπής από Ν/Α σε Turbo.



johnzampetas
17-04-11, 07:01
Καλησπέρα!
Για δεύτερη φορά (η πρώτη είχε στεφτεί με απόλυτη επιτυχία) χρειάζομαι τα φώτα σας για τη βελτίωση του hyundai μου.

Μετατρέποντας το αμάξι από ατμοσφαιρικό σε turbo έπρεπε να βρω ένα τρόπο ο εγκέφαλλος να μην καταλαβαίνει πως περνάει την ατμοσφαιρική πίεση γιατί αλλιώς έμπαινε σε safe mode. Ο εγκέφαλλος παίρνει σήμα από τον map (Manifold Absolute Pressure sensor) και διαβάζει από 0-3,7volt όπου 3,7V είναι η ατμοσφαιρική πίεση. Για να δουλέψει ο map έχει 3 καλώδια: σταθερά 5volt, γείωση και το σήμα που γυρνάει στον εγκέφαλλο. Μετά από κάμποσο ψάξιμο στο νετ κατέληξα στη λύση της zener όπου αν τη συνδέσω ανάμεσα στο σήμα και στη γείωση, "στέλνει" το παραπάνω ρεύμα από το σήμα στη γείωση κι έτσι ο εγκέφαλλος βλέπει μέγιστο την ατμοσφαιρική πίεση.
Το πρόβλημα ξεκινάει κάπου εδώ διότι οι zener δεν έχουν σταθερή απόδοση. Λογικά θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω μια 3,6volt στα 1,3watt για να είμαι όσο το δυνατό πιο κοντά στο 3,7V που θέλω αλλά στη δοκιμή με την 3,6V ανακαλύψαμε με το πολύμετρο πως στα 3,33 volt η zener έκοβε. Για να μην πολυλογώ έφτασα να δοκιμάσω μέχρι και 4,7V όπου κατάφερα να φτάσω στα 3,52V. Ακόμα και γι'αυτό το αποτέλεσμα έπρεπε να πάρω 10 όμοιες zener και να τις δοκιμάζω μία μία για να βρω την μέγαλύτερη τιμή. Στο επόμενο νούμερο zener περνάω κατά πολύ το 3,7V οπότε δεν κάνω δουλειά.

Κι η ερώτηση είναι : Υπάρχει κάποιο κύκλωμα να κάνει τη δουλεία της zener αλλά με μεγαλύτερη ακρίβεια? Κι αν υπάρχει μπορεί να είναι και ρυθμίσιμο?

Υγ: το αμάξι ρυθμίζεται με παράλληλο εγκέφαλλο για εξτρά βενζίνη και αβάνς.

GeorgeVita
17-04-11, 09:01
Γειά σου Γιάννη,
χρησιμοποιώντας ένα LM317 μπορείς να έχεις ρυθμιζόμενη τάση στην έξοδο. Υπολογίζεις την τάση εξόδου με βάση την αντίσταση R2 (άθροισμα της R2a και R2b) με τον τύπο: Vout=1.25(1+R2/R1). Ενα πιθανό κύκλωμα: σταθεροποιητής τάσης 1.7-4.3V (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/Vvar317.jpg)
G

kitMAN
17-04-11, 10:29
Το ζητούμενο δεν είναι να ρυθμίσουμε την τάση, αλλά να αποτρέψουμε την άνοδό της πάνω από τα 3.7 V στην έξοδο του αισθητήρα πίεσης.

Προτείνω μία δοκιμή με το ολοκληρωμένο TL431 που χονδρικά είναι μια ρυθμιζόμενη zener. Σε συνδεσμολογία Shunt Regulator όπως φαίνεται στο datasheet.

GeorgeVita
17-04-11, 10:54
Το ζητούμενο δεν είναι να ρυθμίσουμε την τάση, αλλά να αποτρέψουμε την άνοδό της πάνω από τα 3.7V στην έξοδο του αισθητήρα πίεσης...
Γειά σου Γιώργο,
εφόσον η πίεση, άρα και η έξοδος του αισθητηρίου, θα είναι "ανεβασμένα" μήπως αντί να τεθεί "άνω όριο" με τη zener/regulator είναι σωστότερη η μετατόπιση της καμπύλης; Με ένα διαιρέτη τάσης θα μπορούσε να τεθεί νέο μέγιστο όριο, δηλαδή να "βλέπει" τα 3.7V αλλά στη νέα μέγιστη πίεση. Ιδανικά θα ακολουθούσε μη-γραμμική αντιστοίχηση.
G

kostasde
17-04-11, 13:48
Παρε ενα ποτενσιομετρο απλο 5-10ΚΩ η μια ακρη θα συνδεθει στην εξοδο του map sensor
η αλλη ακρη σασσι και η μεσαια ληψη παει στην ecu ετσι εχεις και ρυθμιζομενη την εξοδο. Στα περισοτερα ecu που δεν μπορεις να πειραξεις απο μεσα πειραζεις τα δεδομενα εισοδου και ετσι
μπορεις να παιξεις με ασφαλεια και με επιστροφη στην προηγουμενη κατασταση χωρις κανενα κοστος Και το προβλημα παιδια ειναι οπως σωστα επισημανε ο george οτι για να λειτουργησει σωστα το συστημα θα πρεπει η ecu να βλεπει οπως βλεπει τις αλλες παραμετρους μεταβλητες
ετσι και αυτη γιατι αν την βλεπει μονιμως στο πανω η κατω οριο θα θεωρει κατι λαθος και θα ρυθμιζει αναλογα ολο το συστημα

johnzampetas
17-04-11, 14:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Το ζητούμενο είναι να μην μετακινηθεί η καμπύλη γιατί μετά αλλάζει όλη η χαρτογράφιση του εγκεφάλλου και δεν δουλεύει το αμάξι σωστά. Το είχα δοκιμάσει κι αυτό με ένα map 2,5bar αντι για 1bar που είναι ο κανονικός αλλά είχε αλλάξει ο παλμός των μπεκ με αποτέλεσμα να χρειάζομαι διπλάσια σε όγκο μπεκ για να δουλέψει το αμάξι.
Στην ουσία θέλω να δουλεύει μέχρι τα 3,7V κανονικά κι απλά να μην βλέπει από εκεί και πάνω. Έχω φτιάξει και μια διάταξη με 2 ποτενσιόμετρα των 10ΚΩ που σου δίνουν τη δυνατότητα για μεγάλες ή μικρές αλλαγές αλλά δεν ξέρω αν επιρεάζουν όλη την καμπύλη ή μόνο τη μέγιστη τιμή.
Μήπως να δούμε αυτή τη λύση: "μία δοκιμή με το ολοκληρωμένο TL431 που χονδρικά είναι μια ρυθμιζόμενη zener. Σε συνδεσμολογία Shunt Regulator όπως φαίνεται στο datasheet."
Από ηλεκτρονικά έχω ξανακάνει μια πλακέτα για μείωση παλμών οπότε πιστεύω πως πιάνουν κάπως τα χέρια μου...

kostasde
17-04-11, 14:22
Λογικα τα 2 ποτ που εφτιαξες ειναι σωστα αφου πιανουν τα χερια σου Τωρα εαν φτανει ο σενσορας απο τις 2500 στροφες ας πουμε τα 3,7 απο κει και πανω τι θα βλεπει η ecu μονιμα 3,7; Δεν θα θεωρει οτι αφου κατι ειναι στο οριο απο τοσο χαμηλα οτι κατι δεν παει καλα ;; Ενω ενας διαιρετης τασης με 1 ποτ η 2 οπως βολευει εαν ρυθμιστη να δινει 3,7 στα τερμα γκαζια λογικα και ολο το συστημα θα θεωρει οτι ολα ειναι οκ .

panosve
17-04-11, 14:32
γιαννη α)τη διοδο την εβαλες χωρις αντισταση πολωσης;
β)πρεπει ή οχι να αλλαζει η ταση του σηματος και γιατι;

kitMAN
17-04-11, 14:34
Μήπως να δούμε αυτή τη λύση: "μία δοκιμή με το ολοκληρωμένο TL431 που χονδρικά είναι μια ρυθμιζόμενη zener. Σε συνδεσμολογία Shunt Regulator όπως φαίνεται στο datasheet."


Για να την δούμε λοιπόν. Εγώ λέω αυτό.

19712

johnzampetas
17-04-11, 16:04
197131971419715
Στη πρώτη φωτό φαίνεται η τωρινή κατάσταση με τη zener.
Στην τρίτη φωτό είναι η διάταξη με τα 2 ποτενσιόμετρα.
Στη δέυτερη φωτό είναι μια διάταξη με το TL431 που βρήκα στο google και μου μοιάζει με το κύκλωμα που έχεις στη φωτό παραπάνω Γιώργο.Κάτι έλεγε στο site πως χωρίς τον πυκνωτή είναι ασταθές το TL431. Το δικό σου κύκλωμα φυσικά είναι πιο εύκολο οπότε αν δεν έχει πρόβλημα χωρίς πυκνωτή θα το φτιάξω για δοκιμή.

kitMAN
17-04-11, 16:26
Δεν ξέρω κατα πόσο ασταθές θα είναι το TL431 χωρίς πυκνωτή. Αλλά όσο πιο μεγάλο πυκνωτή βάζεις (μF) τόσο πιο αργή θα είναι και η απόκριση του αισθητηρίου. Προτείνω να ξεκινήσεις χωρίς πυκνωτή και αν δεν πάει κάτι καλά τότε δοκιμάζεις και με πυκνωτή ξεκινώντας από χαμηλές χωρητικότητες της τάξεως των pF. Πχ 47pF, 150pF, 270pF, 390pF. Τα ποτενσιόμετρα ή το τρίμερ θα πρέπει να είναι της τάξεως των εκατοντάδων KΩ.

kostasde
17-04-11, 20:56
Ειναι λαθος το κυκλωματακι με τα ποτ Ενα ποτ θα βαλεις η μια του ακρη στην εξοδο του αισθητηρα η αλλη του ακρη στη γη και το μεσαιο ποδαρακι στην ecu δοκιμασε το ειναι απλο

GeorgeVita
17-04-11, 21:12
Απορία (για να μαθαίνουμε και κάτι):
Αν περάσουμε σε ένα μC μια καμπύλη Vin->Vout θα ήταν το ιδανικό;

Αυτή η καμπύλη πως θα προγραμματιζόταν; Από τύπους μηχανικής (ισχύς, καύση, αδράνεια ...) ή μπορεί να γίνει πρακτικά επάνω στο αυτοκίνητο για μέγιστη απόδοση (ισχύς/κατανάλωση);

Παράδειγμα:
Αρχικά το σύστημα λειτουργεί σαν zener. Δίνει Vout=Vin με μέγιστη τιμή τα 3.7V (ή ότι άλλο ορίσουμε)
Μετά δοκιμάζουμε τον κινητήρα σε πραγματικές συνθήκες (ή δυναμόμετρο) και ρυθμίζουμε με button up/down ή ποτενσιόμετρο την "καλύτερη" Vout. Πατάμε ένα button "program". Αν το κάνουμε αυτό για 3, 4, ... 10 σημεία θα έχουμε μια προγραμματισμένη καμπύλη. Μετά ο μC βλέπει αυτή την καμπύλη για υπολογισμό του Vout.

G

johnzampetas
07-05-11, 13:22
Καλημέρα!Μετά από αρκετές μέρες κατάφερα να βρω ένα TL431 ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο...Πάνω γράφει FAN431 HC7, είναι το ίδιο?Αν ναι καμιά ιδέα για το πως συνδέεται?Απο το μαγαζί που το πήρα μου είπαν πως τα γράμματα είναι η κάθοδος, το μεσαίο η άνοδος και η άλλη άκρη το σήμα.Πέιτε καμιά γνώμη...

Τώρα όσον αφορά το αν μπορούμε να επέμβουμε στο πρόγραμμα από αυτό το κυκλωματάκι θα έλεγα ότι είναι αρκετά δύσκολο σε ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα.Ίσως να μπορούσε να γίνει κάτι αν βάζαμε λίγο μεγαλύτερα μπεκ και λέγαμε στον εγκέφαλλο να δουλέυει με λιγότερο υποπίεση μέχρι τις 4.000 σαλ για παράδειγμα κι από εκεί και πάνω του δίναμε το Vout της ατμοσφαιρικής.Υπάρχει κι άλλη μία πιθανότητα να πάει καλύτερα το αμάξι αν του δώσουμε Vout ατμοσφαιρικής πριν την φτάσει με τα ίδια μπεκ.Θα δίνει φουλ βενζινή νωρίτερα κ θα πηγαίνει καλύτερα.Το κυκλωματάκι για να γίνει αυτό θεωρώ πως είναι απλό, οπότε μια δοκιμή θα δείξει.

termagazis
24-10-11, 16:24
φιλε τελικα βρηκες λυση?

gourtz
13-12-11, 22:40
φιλε γτ δεν πας να φτιαξεις ενα προγραμμα να ξεμπερδευεις? και εγω το ιδιο προβλημα ειχα σε peugeot και με τον μαμα εγκεφαλο αλλαξα μπεκ κ εναν μαπ εβαλα 3μπαρ κ τελος ρυθμιστικε κ το προγραμμα να μπορει να δουλεψει με τον 3μπαρο κ να βλεπει πιεση κ ολα οκ....

johnzampetas
18-12-11, 01:09
Καλησπέρα!
Μετά από αρκετή ταλαιπωρία με τον "μαμά" εγκέφαλλο αλλά και διάφορους που προσπάθησαν να βάλουν χέρι στο ΑΜ29F400ΒΒ, το αμάξι δεν δούλεψε ποτέ σωστά. Τελικά κατέληξα στη λύση άγραφος, κάτι το οποίο έπρεπε να έιχα κάνει από καιρό και το οποίο θα μου είχε γλυτώσει αρκετό χρόνο, χρήμα και κόπο, φυσικά. Το ευτύχημα με το που μπήκε ο άγραφος είναι ότι ανακαλύψαμε αρκετές ατέλειες της όλης μετατροπής, οι οποίες δεν φαινόντουσαν με τον μαμά εγκάφαλλο. Προς το παρών αναμένω να λυθούν τα διάφορα προβλήματα για να ευχαριστηθώ το αμάξι μου ξανά.