PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή 6ν to 12v



djlop
19-04-11, 17:50
Καλησπέρα, έχω μία παλιά μοτοσυκλέτα όπου ο δυναμός της βγάζει 6ν ρεύμα και χρησιμοποιώ μπαταρία 6ν 10Ah. Ενημερωτικά να αναφέρω ότι η μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να ξεκινήσει χωρίς την μπαταρία.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να τοποθετήσω 2 επιπλέον μπροστινά φανάρια led (κάτι σαν κι αυτό -> http://cgi.ebay.com/ebaymotors/TAIWAN-8-Head-light-LED-Harley-Davidson-H-D-/220771566540?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item336702c3cc) απ' ότι βλεω όμως είναι 12ν.

Καθώς επίσης και δύο φανάρια πίσω (όπως αυτά -> http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230358945145&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT) για τα οποία απ' ότι βλέπω είναι 6ν οπότε υποθέτω οτι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

Μπορείται να μου πείτε κάποια λύση όσον αφορά για τα μπροστινά φανάρια? Υπάρχει περίπτωση να έχω μεγάλη κατανάλωση ρεύματος με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να φορτίσει η μπαταρία?

SV1JRT
19-04-11, 18:09
Η λύση στο προβλημά σου φίλε μου είναι απλή και ευκολη.
Πέτα το παπί και παρε μηχανή. Και θα έχεις σοβαρά φώτα δώρο με τη μηχανή.
Καλά, 2 προβολείς των 8 ιντσών στο παπί ?? Ποιό μεγάλοι θα είναι οι προβολείς απο το πατίνι εεεε μηχανάκι ήθελα να πώ....
μιλάμε για 25+ εκατοστά διάμετρο φακού......
Κατά τα άλλα, ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να κάνεις τα 6V του παπιού 12V με τα αμπέρ που χρειάζεσε....
Λυπάμε αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Εκτός αν θές να ρίξεις ΠΟΛΥ χρήμα στο παπί....

PCMan
19-04-11, 18:34
Δεν νομίζω να μιλάμε για παπάκι. Με 6V και 10Ah, κάτι παλιό συλλεκτικό και ογκώδες μου έρχεται στο μυαλό...

jonaras
19-04-11, 23:04
αν αλλαχτούν οι λάμπες των φαναριών και μπουν 6βολτες??

PCMan
20-04-11, 04:00
αν αλλαχτούν οι λάμπες των φαναριών και μπουν 6βολτες??
Δεν νομίζω να γίνεται και αλλιώς... Ίσως με step up αλλά θα τραβάει διπλάσιο ρεύμα που για μία μηχανή είναι αρκετό.

SV1JRT
20-04-11, 09:36
Δεν νομίζω να μιλάμε για παπάκι. Με 6V και 10Ah, κάτι παλιό συλλεκτικό και ογκώδες μου έρχεται στο μυαλό...

Περιμένω την απάντηση του "djlop". Αν είναι "συλεκτικό" κομάτι είναι κρίμα να του βάλει τις πλαστικούρες των κινέζων....
Οπως και να έχει, ΔΕΝ γίνετε να βάλει 12V φώτα. StepUp απο 6 στα 12 με περίπου 100W που χρειάζεται γιά τις λάμπες, θα του τραβάει πάνω από 10Α. Εκτός του οτι δέν αντέχει με τίποτα η μπαταρία του, θα κάψει τον ανωρθωτή μπορεί και τα πηνία στην γενήτρια. Ασε που StepUp για 15A θα είναι πιό μεγάλο και απο τούβλο (και αρκετά ΚΑΥΤΟ)....

djlop
20-04-11, 16:15
Περιμένω την απάντηση του "djlop". Αν είναι "συλεκτικό" κομάτι είναι κρίμα να του βάλει τις πλαστικούρες των κινέζων....
Οπως και να έχει, ΔΕΝ γίνετε να βάλει 12V φώτα. StepUp απο 6 στα 12 με περίπου 100W που χρειάζεται γιά τις λάμπες, θα του τραβάει πάνω από 10Α. Εκτός του οτι δέν αντέχει με τίποτα η μπαταρία του, θα κάψει τον ανωρθωτή μπορεί και τα πηνία στην γενήτρια. Ασε που StepUp για 15A θα είναι πιό μεγάλο και απο τούβλο (και αρκετά ΚΑΥΤΟ)....


Η μοτοσυκλέτα είναι μία BMW του '57.
Δεύτερον δέν είπα ότι θα βάλω τα συγκεκριμένα άλλα κάτι σαν κι αυτά.

Έκτιμώ πολύ τις απαντήσεις που μου δώσατε και απο ότι κατάλαβα η μετατροπή απο 6ν σε 12ν είναι σχεδόν αδύνατη και πιο πολύ με τρομάζει το να γίνει κάποια ζημιά στο ηλεκτρικό σύστημα (δυναμό) της μηχανής, κάτι το οποίο θα μου κοστίσει αρκετά χρήματα και δεν θέλω να το ρισκάρω.

Με την αλλαγή των LED απο 12ν σε 6ν είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Πόσο πιθανό είναι να βρώ LED 6ν αυτού του τύπου; Ένοείται ότι δεν έχω στα χέρια μου τον τύπο των LED αυτή την στιγμή.

Μπορείται να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα που πουλάει LED ή ακόμη και ολόκληρα φανάρια;

Όσον αφορά για τα πίσω φανάρια τα οποία σας έδωσα σαν παράδειγμα και είναι 6ν θα έχω κάποιο πρόβλημα;

PCMan
20-04-11, 16:47
Η μοτοσυκλέτα είναι μία BMW του '57.
Δεύτερον δέν είπα ότι θα βάλω τα συγκεκριμένα άλλα κάτι σαν κι αυτά.

Έκτιμώ πολύ τις απαντήσεις που μου δώσατε και απο ότι κατάλαβα η μετατροπή απο 6ν σε 12ν είναι σχεδόν αδύνατη και πιο πολύ με τρομάζει το να γίνει κάποια ζημιά στο ηλεκτρικό σύστημα (δυναμό) της μηχανής, κάτι το οποίο θα μου κοστίσει αρκετά χρήματα και δεν θέλω να το ρισκάρω.

Με την αλλαγή των LED απο 12ν σε 6ν είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Πόσο πιθανό είναι να βρώ LED 6ν αυτού του τύπου; Ένοείται ότι δεν έχω στα χέρια μου τον τύπο των LED αυτή την στιγμή.

Μπορείται να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα που πουλάει LED ή ακόμη και ολόκληρα φανάρια;

Όσον αφορά για τα πίσω φανάρια τα οποία σας έδωσα σαν παράδειγμα και είναι 6ν θα έχω κάποιο πρόβλημα;
Με led μπορέις να κάνεις ότι θέλεις. Συνήθως δουλεύουν με 3-4V. αρα μπορείς να ρίξεις λίγο την τάση και είσαι έτοιμος!
led στα 6v δεν νομίζω να βρεις. Απλά αν θες κάποιο έτοιμο στα 12V, πρέπει να επέμβεις στο κύκλωμα για να αλλάξεις την συνδεσμολογία(αν το led αποτελείται από 2 η περισσότερα led) ή αν είναι ένα τότε πρέπει να αλλάξεις την αντίσταση του.
Πρέπει να μας δείξεις πρώτα ποιο σε βολεύει για να σου πουμε κι εμείς τι θα πρέπει να κάνεις.