PDA

Επιστροφή στο Forum : Aegean Power (ερώτηση)



antonis_p
20-04-11, 14:08
Ήρθε η σειρά μου να με καλέσουν για να μου προτείνουν να φύγω από τη ΔΕΗ και να πάρω ρεύμα από την Aegean Power.

Δεν έχω υποχρέωση να μείνω, όποτε θέλω επιστρέφω στη ΔΕΗ. Υποτίθεται πως έχουν φθηνότερο τιμολόγιο;

Έχει κάνει κάποιος την μετάβαση; Έχουμε εντυπώσεις;

Γιώργος Ανώνυμος
20-04-11, 14:38
Καλησπέρα,

τις παιδικές ασθένειες γιατί θα πρέπει να τις υποστείς? Εκτός αν τα οφέλη είναι όντως δελεαστικά...

Πάντως ο ΟΤΕ πήρε την εκδίκησή του για τη ΔΕΗ (βλ. TELLAS): στο φυλλάδιο της Γερμανός διαφημίζει το συγκεκριμένο εναλλακτικό πάροχο ενέργειας για διεκπεραίωση αρχικών συνδέσεων και πληρωμών! Πάντως στη διαφήμιση δεν αναφέρεται κάποιο κίνητρο εκτός από κάτι (αν θυμάμαι καλά) σαν ευέλικτο πρόγραμμα (το αντελήφθειν κάτι σαν νυχτερινό ρεύμα ή χαμηλή χρέωση σε προεπιλεγμένη περίοδο). Μπορείς να μας δώσεις κανένα πρόσθετο στοιχείο?

Χαιρετώ

-nikos-
20-04-11, 20:09
Ήρθε η σειρά μου να με καλέσουν για να μου προτείνουν να φύγω από τη ΔΕΗ και να πάρω ρεύμα από την Aegean Power.

Δεν έχω υποχρέωση να μείνω, όποτε θέλω επιστρέφω στη ΔΕΗ. Υποτίθεται πως έχουν φθηνότερο τιμολόγιο;

Έχει κάνει κάποιος την μετάβαση; Έχουμε εντυπώσεις;

τι σου προτιναν ?
πες μας περισωτερα ?
τιμη κιλοβατορας-παγιο -θα πληρωνεις ερτ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
20-04-11, 20:34
Από ότι ξέρω μόνο για το ρεύμα είναι αυτό τα υπόλοιπα τέλη δήμος ερτ κ.λ.π παραμένουν και τα πληρώνεις εκεί .Οπότε μη χαίρεστε η διαφορά είναι τίποτα .

antonis_p
20-04-11, 21:48
Εννοείται πως τα υπόλοιπα θα συνεχίσουν να πληρώνονται. Αυτοί υπόσχονται ένα 20% επί του ολικού λογαριασμού!!! Φοβάμαι όμως ότι όταν θα θελήσω να πάω πάλι στην ΔΕΗ εκεί θα πρέπει να πληρώσω ξανά εγγύηση, θα θέλω πάλι χαρτί από ηλεκτρολόγο κλπ.

Επίσης επειδή όλοι αυτοί οι πάροχοι είναι μαγαζάκια, αν τυχόν χρειαστώ τεχνική υποστήριξη πάλι η ΔΕΗ θα έρθει. Και τότε θα με αντιμετωπίσει σαν β' class πελάτη. Και είναι απόλυτα λογικό.

lepouras
21-04-11, 01:51
έχεις μια έκπτωση περίπου 15% ΑΛΛΑ από την κατανάλωση ρεύματος . ΟΧΙ τον παγίων. οπότε δεν είναι επί του συνολικού λογαριασμού . πολύ κόσμος την πατά και νομίζει ότι θα γλυτώσει από το σύνολο . τελικά αυτό που γλυτώνεις είναι όντως τίποτα. απλά οι πωλητές έχουν μάθει το παραμύθι καλά και ψήνουν κόσμο. βάλε κάτω τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς και δες τη πληρώνεις για την ΔΕΗ για τις κιλοβατώρες που κατανάλωσες. άμα ακουμπάς τόσα πολλά εκεί τότε καντο.
αααα επίσης σου χρεώνουν μια προκαταβολή οι τύποι που θα την κάνεις απόσβεση σε 2 με 3 χρόνια.

babys
22-04-11, 12:50
εγώ θα βάλω ακόμα μία παράμετρο στο ταγκό

δεν μας λένε όμως από που το αγοράζουν το ρεύμα
από τους σάπιους αντιδραστήρες της Βουλγαρίας
που με αυτό τον τρόπο βοηθάν να κρατηθούν για αλλα 20 χρονια
στο δίκτυο ή από κάποια ποιο καθαρή πηγή

τωρα θα μου πεις η ΔΕΗ δεν το παίρνει από εκεί
παντός από την Αλβανία είναι σίγουρο
και τα εκεί εργοστάσια ρεύματος έχουν 8πλασια καυσαέρια
και με λίγο αεράκι έρχονται και από εδώ

καλά έτσι ξέρω και εγώ να βγάζω φτηνό ρεύμα

τη θέλω να πω
το θέμα δεν είναι το πόσο κάνει αλά από που έρχεται
και η παραγωγή του πόσο μας βαραίνει στην υγεία
ή και στο περιβάλλων γιατί όλοι γείτονες είμαστε
ακόμα και με την Φουκόσιμα

lepouras
22-04-11, 15:41
αγοράζουν από την ΔΕΗ χονδρική και σε (ξεφτιλα )τιμή , και πουλαν λιανική. κάτι σαν το κόλπο με τον ΟΤΕ και τους παροχους ιντερνέτ με τα δικά τους δίκτυα και τρία πουλάκια κάθονταν.

rep
22-04-11, 17:39
το ρευμα που παραγεται πλεον απο δεη και ιδιωτες απο καθε μορφη το διαχειριζεται η ρυθμιστικη αρχη ενεργειας και οχι η δεη.απο αυτην αγοραζουν και πουλανε οι ιδιωτες τα παντα.η διαφορα σε οικιακους καταναλωτες ειναι ασημαντη και μονο σε μεγαλες καταναλωσεις υπαρχει διαφορα ,δεν αποσυνδεεσαι απο την δεη γιατι αυτη ειναι ο μονος μεταφορεας ενεργειας για να μην γινει μπαχαλο οι βλαβες παραμενουν στην δεη οπως και τα παγια τελη δημο ερτ κλπ.οποιος εχει ορεξη να διαβεσει για να ενημερωθει http://www.rae.gr/site/categories_new/electricity.csp

kentar
22-04-11, 19:46
Καποιοι γνωστοι μου που εβαλαν ισχυρίζονται οτι έχουν μείωση στη χρέωση κιλοβατώρας .
Το μεγαλύτερο μειονεκτημα που έχουν είναι οτι η πληρωμή είναι μηνιαία και οπωσδήποτε
αποκλείεται να είναι τοσο ελαστικοί στην εξώφληση των λογαριασμών οπως η ΔΕΗ.

Γιώργος Ανώνυμος
22-04-11, 21:35
αγοράζουν από την ΔΕΗ χονδρική και σε (ξεφτιλα )τιμή , και πουλαν λιανική. κάτι σαν το κόλπο με τον ΟΤΕ και τους παροχους ιντερνέτ με τα δικά τους δίκτυα και τρία πουλάκια κάθονταν.

Είδαμε προκοπή στις τηλεπικοινωνίες με την "ανεξάρτητη" μεροληπτική ΕΕΕΤ. Όλοι οι εναλλακτικοί προβληματικοί και δεν διαφαίνεται να εξυγιαίνεται τίποτε τόσα χρόνια ΄ρύθμισης' της αγοράς...


Στα χνάρια της θα κινηθεί η ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας)? Παπατημένη και βλέπουμε. Να καμθεί η ΔΕΗ όπως έγινε με τον ΟΤΕ και μετά τα επόμενα βήματα τα ξέρετε. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, αλλά αναρωτιέμαι θα είναι υπέρ του μέσου καταναλωτή ? Τα συμπεράσματα δικά σας...!

Χρόνια Πολλά και... Υπομονή!

kostas007
26-04-11, 22:17
φανταζομαι θα ειναι οπως στο adsl...
εως 230 volt :P

Googlis
26-04-11, 23:37
Καλά να είσαι.... έως 230Volt,έως 24ώρες,έως και 365 μέρες.......Κλασσικά 20% χαμηλότερες τιμές 50% χειρότερη ποιότητα.

picdev
27-04-11, 00:18
εγω πηρα ενα λογαριασμο και τα υπολογισα απο το τιμοκαταλογο, το ίδιο μου εβγαινε, μαλιστα με εχουν παρει και μενα τηλεφωνο και ειδα και επαθα να τους κανω να καταλαβουν οτι ειναι το ιδιο ακριβως, λενε μια μπαρουφα και τρεχουν οι γεροι...
Εχει πακετα με συγκεκριμενες KW/h ,που αν περασεις αυτη τη καταναλωση , χρεώνεσαι τη kw/w με διαφορετική τιμη,
επισης μεσα στο παγιο δεν περιλαμβανεται και το νυχτερινο, δηλαδη και εκει πρεπει να υπολογισεις τις kw/w που θα χαλασεις.
Τελος δεν γλιτωνεις το παγιο για τη συντηρηση του δικτυου
Προσοχη ο υπολογισμος να γινει με τις νεες χρεώσεις της δεη που δεν υπαρχει κλιμακωτη χρεωση

http://www.aegeanpower.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%C F%82/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%83%CE%B1%CF%82.aspx

Panoss
27-04-11, 17:13
Αυτόν εδώ (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=19744&p=2198987#p2198949) τον χρέωνε παραπάνω η Aegean, οπότε ελέγχετε ,λεφτομερώς, τους λογαριασμούς σας.

diramos
25-05-11, 18:34
Δυστυχώς άλλη μια φορά κάποιες εταιρίες προσπαθούν να βγάλουν γρήγορο κέρδος από τον ευκολόπιστο Έλληνα καταναλωτή. Το καινούριο κόλπο τους είναι τα λεγόμενα πακέτα όπως τα ξέρουμε και από την κινητή τηλεφωνία,θαρρείς η κατανάλωση μονάδων στο κινητό είναι το ίδιο με την κατανάλωση ρεύματος. Τι γίνετε τώρα. Έχουν ράψει κάτι πακέτα όπου πληρώνεις ένα σταθερό ποσό κάθε μήνα για μια κατανάλωση ΜΕΧΡΙ 1000, 1700, 2400,3500 ή 5000 kWh. Αν έχεις ΑΚΡΙΒΟΣ εκείνη την κατανάλωση ανά μήνα σου βγαίνει το κόστος ανά KWΗ όντος μέχρι 16% πιο φτηνά. Πράγμα που στην πράξη είναι αδύνατον να συμβεί, δηλαδή θα πρέπει κάθε μέρα να βλέπεις τον μετρητή και άντε το έκανες. Αν έχεις φτάσει το πλαφόν σου τι θα κάνεις ? Θα βγάλεις την πρίζα από το ψυγείο ή θα ανάβεις κεράκια το βράδυ ή δεν θα ανάβεις άλλο το κλιματιστικό ? Και δείτε τώρα τι χαράτσι περιμένει τον φουκαρά τον καταναλωτή μόλις ξεφύγει από το πλαφόν του. Του φουσκώνουν την τιμή ανά kwh από 27% μεχρι 68% σε σχέση μετην τιμή της ΔΕΗ (18,9Λ από περίπου 12Λ στην ΔΕΗ). Αυτό ισχύ αν είσαι ακόμα στο πλαίσιο μέχρι 10% πάνω από το πλαφόν σου. Αν υπερβείς την κατανάλωση πάνω από 10% κάηκες, σου τραβάμε μια χρέωση μέχρι 190% πάνω από την ισχύουσα τιμή της ΔΕΗ (0,35Λ σε σχέση με 12Λ), π.χ

Είσαι στο πακέτο μέχρι 2.400kWh και έχεις κατανάλωση πραγματικά 3000, θα πληρώσεις συνολικά 497,80, ενώ στην ΔΕΗ θα πλήρωνες 438,-- (μαζί με το πάγιο)

Αν πας καμιά εβδομάδαδιακοπές πάλι την πάτησες γιατί θα πληρώσεις όλο το πάγιο ενώ έχεις καταναλώσει πολύ λιγότερα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην την πατήσεις, διότι είναι αδύνατον να προβλέψεις με τόση ακρίβεια την κατανάλωση σου. Εξάλλου ο κόσμος δεν έχει και ιστορικά στοιχεία για την κατανάλωση που έχει κάθε μήνα – Η μετρήσεις από ΔΕΗ γίνονται κάθε 4μηνο.

Είναι σε εμάς να προειδοποιούμε τον κόσμο, για να μην τους περάσει – κρίμα είναι να πληρώνει ο κόσμος τέτοια χαράτσια, ιδιαίτερα τέτοιες δύσκολες εποχές