PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικη παπιου σχεδιο



-nikos-
22-04-11, 20:35
εχει κανενας σας σχεδιο ηλεκτρονικης
παπιου 12βολτου για κατασκευη εξ αρχης ??
-
το χρειαζομαι για να φτιαξω μια
ηλεκτρονικη με σκαλες καθιστερησης σπινθηρα.

leosedf
22-04-11, 22:35
Μερικά link για διάβασμα.

http://www.sportdevices.com/ignition/ignition.htm
http://www.scribd.com/doc/3565537/Make-Your-Own-CDI
http://ot40.com/cdi_ignition.htm
http://www.transmic.net/
Το τελευταίο ενδιαφέρον.
Είναι δίχρονο/τετράχρονο?

-nikos-
23-04-11, 10:01
τελειο,,,αυτο ακριβος που ζητουσα,:001_rolleyes::001_rolleyes:
το μηχανακι ειναι τετραχρονο αλλα αυτο δεν εχει συμασια γιατι η αναφλεξη ειναι
ιδια και στο τετραχρονο και στο διχρονο,πολλοι νομιζουν οτι η αναφλεξη στα τετραχρονα
γινεται καθε τεσσερις χρονους αλλα δεν ειναι ετσι,,η αναφλεξη γινεται ανα δυο χρονους
και ο ενας σπινθιρας σκαει οταν μεσα στο χωρο καυσης εχει καυσαερια και ο αλλος οταν
κανει συμπιεση[μερικες μιρες πριν για την ακριβεια]
αυτο που θελω να φτιαξω ειναι ενα δευτερευων trigger που θα δινει αναφλεξη
περισωτερες μιρες πριν τη σιμπιεση ωστε να αυξηθη η αποδοση σε υψυλοτερες στροφες.

leosedf
23-04-11, 10:34
Το ξέρεις φυσικά οτι θα το δυαλίσεις αν έχεις λάθος χρονισμούς ε?
Το advance που λές αλλάζει σύμφωνα με τις στροφές του κινητήρα, είναι μεταβλητό με χάρτη. Αν το παπί σου είναι σύγχρονο σίγουρα υπάρχει ήδη αυτό το σύστημα μέσα. Τέτοιες ηλεκτρονικές βάζουν σε παλιότερες μηχανές όπως τα παλιά ΧΤ για να βελτιώσουν την απόδοση.

-nikos-
23-04-11, 12:17
οπως τα πιο πολλα παπακια και το δικο μου εχει πειραχτει [υπερκυβυσμος]
τωρα πια εχω αποσυρθει απο τα φτιαξιματα και τις ''κοντρες των φαναριων''
αλλα το κανω για ενα φιλο μου που εχει φτιαξει ενα 59mm
η αναφλεξη της ''μανας'' του ειναι για 37mm πιστονι
αλαξαμε τις μιρες του trigger μετακινωντας το ''ματακι'' αλλα πρεπει
να βελτιωσουμε και την πιοτητα της εκρηξης με την τοποθετηση ενως
δευτερου μπουζι και την μεγαλητερη μετακιληση απο τις 15" στις 35"που η CDI
μπορει να κανει.

leosedf
23-04-11, 16:40
Φίλε μου πιό πολύ απόδοση θα πετύχεις αν συνδέσεις παράλληλα μια μηχανή του γκαζόν παρά με αυτά που μου λές. Ιδίως με το δεύτερο μπουζί.

Δεν παίρνεις μια μεγαλύτερη μηχανή καλύτερα?

furtune
23-04-11, 17:33
Εαν γινει σπηνθηρας αρκετα πρην γινει ολοκληροτικη συμπιεση το μονο που θα καταφερεις ειναι να το καταστρεψεις διοτι το πιστονι συμπιεζει και το μιγμα σκαει και αναγκαζει το πιστονει να παει προς τα κατω.Παντος εσυ ξερεις.

Τρελός Επιστήμονας
24-04-11, 13:25
Δεν οδηγώ μηχανή αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση: Αν πειράξουμε μια μηχανή έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερη ισχύ (φροντίζοντας να μη καταστρέψουμε τον κινητήρα), έπειτα δεν θα έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις και από τα υπόλοιπα συστήματα της μηχανής; Δηλαδή αναρτήσεις, φρένα, ελαστικά κλπ; Αν μια μηχανή βγαίνει πρώτη στις κόντρες και τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα από τις αρχικές προδιαγραφές, μπροστά στον κίνδυνο πώς σταματάει; Ήδη σύμφωνα με στατιστικές, ο αναβάτης μιας μοτοσικλέτας διατρέχει περίπου 15 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο να σκοτωθεί σε μια σύγκρουση από τον οδηγό ενός αυτοκινήτου, φανταστείτε να είναι και πειραγμένη... Τι κάνουμε γι' αυτό;

leosedf
24-04-11, 14:45
Ναι. Προυποθέτει οτι τα έχεις κάνει όλα σωστά. Στα φρένα ιδίως δεν σηκώνει αστεία. Βέβαια με μια μικρή βελτίωση υπάρχουν ανοχές ωστε να αντέξουν τις αλλαγές (που θα είναι μικρές έτσι κι αλλιώς).

-nikos-
26-04-11, 12:06
Δεν οδηγώ μηχανή αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση: Αν πειράξουμε μια μηχανή έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερη ισχύ (φροντίζοντας να μη καταστρέψουμε τον κινητήρα), έπειτα δεν θα έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις και από τα υπόλοιπα συστήματα της μηχανής; Δηλαδή αναρτήσεις, φρένα, ελαστικά κλπ; Αν μια μηχανή βγαίνει πρώτη στις κόντρες και τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα από τις αρχικές προδιαγραφές, μπροστά στον κίνδυνο πώς σταματάει; Ήδη σύμφωνα με στατιστικές, ο αναβάτης μιας μοτοσικλέτας διατρέχει περίπου 15 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο να σκοτωθεί σε μια σύγκρουση από τον οδηγό ενός αυτοκινήτου, φανταστείτε να είναι και πειραγμένη... Τι κάνουμε γι' αυτό;

ενα μανισιο μοτερ ''ζει'' τουλαχιστον 4-5 χρωνια χωρις επισκεψη σε συνεργειο
ενα ''πειραγμενο''τις πιο πολλες φωρες δεν βγαζει 10μηνες
γενικα τα δικυκλα ειναι πιο επικινδηνα απο τα αυτοκινητα,ητε εχουν πειραχθει ητε οχι
ανεξαρτιτως κυβισμου.ενα παπακι αργο ειναι επικινδηνο στις προσπερασεις, ενα γρηγορο
στα κρατηματα και τα φρενα,και παντα ηπαρχει ο κινδηνος να σε ''κλεισουν''αυτοκινητα.
τι κανουμε γι αυτο ? αγοραζουμε αυτοκινητο και πεταμε το δικυκλο.
η κατασκευη μιας ηλεκτρονικης ομως ειναι αλλο πραγμα
μπορεις να επισκευασεις αμαξι παρακαμτοντας ενα ''καμενο εγκεφαλο''να μετατρεψεις
''πλατινενιο'' αμαξι σε ''ηλεκτρονικο'' [αρκει να ειναι τετρακυλινδρο] κ.τ.λ.
ευχαριστω και παλι leosedf.