PDA

Επιστροφή στο Forum : Flash Alarm



Gloster
26-04-11, 02:22
Γεια σας. Χρονια Πολλά Χριστός Ανέστη.
Θέλω μια βοήθεια μιας και δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλα πιάνουν τα χερια μου. Θέλω να κάνω ένα κύκλωμα όπως θα δείτε στην εικόνα. Το κύκλωμα αυτό τι κάνει στην ουσία. Με το κούνημα του κυκλώματος βραχυκυκλώνει η αμπούλα και ανάβει το LED και χτυπα το Buzzers. Απλά εγώ αυτό που θέλω άλλο από το κύκλωμα είναι κατά το μικρό βραχυκύκλωμα τις αμπούλας να υπάρχει καθυστέρηση στο Led για κάποια δευτερόλεπτα και να ανάβει για να μπορώ να καταλάβω εγώ ποιο κύκλωμα χτύπησε αν έχω διπλα σε μια σειρά 5, 6, τέτοια κυκλώματα..

Αυτό που με προβληματίζει είναι..
1)Ο τρόπος συνδέσεις του κυκλώματος αν είναι σωστός εκεί που έχω βάλει την Δίοδο και την Αντίσταση και Πυκνωτή (μήπως πρέπει να αλλάξει κάτι)
2)Να μου πείτε αν είναι εύκολο τι Δίοδο θέλω των κωδικό για να μπορέσω να το ζητήσω από κατάστημα. Και την Αντίσταση πια θα χρειαστώ..
3)Αν βάλω ένα Πυκνωτή με 6000mF αντί 1000mF λέω τώρα εγώ θα μεγαλώσει η καθυστέρηση στο LED.
4) Οποια δήποτε παρατήρηση δεχτεί και η σύνδουλοι.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.. :001_smile:



19835

ikaros1978
26-04-11, 02:42
ελα πες την αληθεια....για ψαρεμα δεν προοριζεται???? :) :) :)
Γιατι αν ειναι για ψαρεμα σου εχω λυση ...σουπερ!

Gloster
26-04-11, 03:38
Ναι Βαγγελη για ψαρεμα το θελω....:biggrin: Αν σου είναι εύκολο να με βοήθεις θα σου ήμουν ευγνώμων

ikaros1978
26-04-11, 03:46
198381983919840

αυτο ειναι το πιο απλο και πιο 'οικονομικο' συστημα.Λεω οικονομικο γιατι καποτε το καναμε με εναν φιλο με 555 και δεν μας αρεσε απο θεμα καταναλωσης της μπαταριας.
Με αυτο εχει απιστευτα μικρη καταναλωση.
Τα υλικα?
μια μπαταρια 12V σαν αυτες που χρησιμοποιουνται στα τηλεκοντρολ των αυτοκινητων.Ομοιως και το κουτακι.
3 αντιστασεις,1 Buzzer, ενα led,ενας υδραργυρικος διακοπτης,
ενα μανταλακι μεταλλικο (τα βρισκεις στα βιβλιοπωλεια,ειναι για κολλες Α4)
ενα transistor (εγω εβαλα το bc549) .3 αντιστασεις,
ενα πυκνωτακι και εναν διακοπτη.
το led παραμενει για 3-4 δευτερολεπτα αναμενο παρολο που το υδραργυροδιακοπτακι θα δωσει μονο στιγμιαια.

συγνωμη για τις φωτογραφιες και το ατσαλο σχεδιο....αλλα τετοια ωρα .....;)

Gloster
26-04-11, 03:57
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Για να δω αν τα καθαίρω και τα κάνω σωστά, μιας και το έχω πει ότι δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρονικά...

ikaros1978
26-04-11, 03:59
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...εισαι και θεσσαλονικη..εχω ενα (απο τα 30 που φτιαξαμε!!!!!) που μου περισσεψε να σου δωσω να το δεις κι απο κοντα και να το δοκιμασεις.

Gloster
26-04-11, 04:04
to bc549 τι κάνει ακριβώς? Πυκνωτή 10μf 16v ?

Αν θα σου ήταν εύκολο.... Πολύ ευχαρίστως.. Μένω Δυτικά εγώ

stinger
27-04-11, 14:21
τι ακριβως κανει αυτο το κυκλωμα???το βαζεις στο καλαμι για να σε ειδοποιει αν τσιμπησε το ψαρι??? ρωταω γιατι κι εγω κατα περιοδους ψαρευω

Gloster
27-04-11, 15:59
Ναι ακριβώς αυτό το πράγμα κάνει.. Σου δίνη να καταλάβεις ποιο καλάμι τσίμπησε.. Είναι πολύ χρήσιμο για βραδινά ψαρέματα.