PDA

Επιστροφή στο Forum : crossover αυτοκινητου



tasarasch
27-04-11, 18:19
το crossover του αυτοκινητου μου ειναι πανω στον ενισχυτη και εχει 3 επιλογες μπασου: high pass,normal και low pass.υπαρχει περιπτωση να μου καουν τα woofer?ειναι ρυθμισμενο στο high pass

kostas007
27-04-11, 22:54
στο high pass περνανε υψηλες συχνοτητες μονο.

freewind
27-04-11, 23:06
Στην ρύθμιση high pass περνάνε μόνο οι υψηλές συχνότητες.Τωρά η ακριβής συχνότητα αποκοπής ρυθμίζεται συνήθως με τριμερ το οποίο βρίσκεται λογικά κάπου κοντά στο διακόπτη.Το να καούν τα woofer σου απο υψηλές συχνότητες δεν γίνεται.Φαντάζομαι οτι υπάρχει και κάποιο sub woofer που τροφοδοτείται απο κάποιον άλλο ενισχυτή και το φίλτρο αυτό έχει σκοπό να αποφορτίσει τα woofer σου απο τις πολύ χαμηλές συχνότητες που έτσι κι αλλιώς αναπαράγονται απο το sub woofer.

tasarasch
28-04-11, 02:43
οχι δεν υπαρχει subwoofer.και τα ηχεια μου παιζουν πολυ μπασο και σε καποια στιγμη μπουκωνουν

BESTCHRISS
28-04-11, 12:19
οχι δεν υπαρχει subwoofer.και τα ηχεια μου παιζουν πολυ μπασο και σε καποια στιγμη μπουκωνουν
ανεβασε το treble απο το ραδιοcd player και μειωσε το bass

tasarasch
28-04-11, 15:15
θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.αν παρω ενα παθητικο subwoofer θα χρειαστω ενα crossover μονο για να το συνδεσω σε ενισχυτη σπιτιου η και αλλα πραγματα?

tasarasch
28-04-11, 15:31
το crossover του αυτοκινητου μου ειναι πανω στον ενισχυτη και εχει 3 επιλογες μπασου: high pass,normal και low pass.υπαρχει περιπτωση να μου καουν τα woofer?ειναι ρυθμισμενο στο high pass

α και το frequency ειναι ρυθμισμενο στα 50hz