PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΑΓΗ ΛΑΜΠΤΗΡΩΝ ΣΕ TOYOTA COROLLA 94 XLI SEDAN



stelios_a
28-04-11, 02:29
ειμαι κατοχος του παραπανω αυτοκινητου και θελω ανα αλαξω τους λαμπτηρες διοτι μετα απο 17 χρονια το αμαξι πλεον δεν φωτιζει ( παρολο που τα φωτα του κοιτανε τερμα πανω αυτα εξακολουθουν να μην φωτιζουν . ετσι αποφασισα να βαλω λαμπτηρες αλογονου ( μιας και ξενον ο πατερας ( που ειναι και ο ιδιοκτητης ) δεν τα επιτρεπει . :P .. επιδη θελω να βαλω κατι φθηνο σκευτικα για τα bosch που ειδα στο πρακτικερ. το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πια ειναι για την μικρη σκαλα πια για την μεσαια και πια για τους προβολεις.. οποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει :)

babys
28-04-11, 03:24
το να μη φωτίζει καλά δεν εξαρτάται μόνο από την λάμπα

αλά και από το καθρέφτη που έχει μέσα αν είναι καθαρό
και το γυαλί που έχει μπροστά και αυτό πρέπει να είναι καθαρό
αν ένα από αυτά δεν κάνει την δουλεία του
τότε οποία λάμπα και να βάλεις το ίδιο θα φωτίζει

stelios_a
28-04-11, 03:53
ειναι καθαρισμενα αυτα και απο μεσα και απο εξω. και απο οτι ρωτησα μου ειπαν να δοκιμασω να αλαξω λαμπες και αν δεν κανουν δουλεια να παω σε καινουργια φαναρια ( οτι οι καθρεφτες εχουν χαλασει κατι τετοιο μου ειπαν . και μου προτινανε λαμπες ασπρες (διαβαζω για Η7-4-3-1 και κατι τετοια αλλα δεν ξερω τι ειναι αυτα

haris_216
28-04-11, 09:48
φίλε μου, αν υπάρχει πρόβλημα με τους καθρέφτες τότε ότι λάμπα και να βάλεις δεν θα δεις φως!!!
δεν ξέρω τα φανάρια του συγκεκριμένου αυτοκινήτου αλλά, γενικά μιλώντας, αν είναι όπως κάποια παλιά που μπορεί να χωρίσει το κρύσταλο από το υπόλοιπο φανάρι τότε ανοίγοντάς το μπορείς να καθαρίσεις τον καθρέφτη (αν είναι θέμα απλής βρωμιάς). αν τώρα ο καθρέφτης δεν είναι απλά βρώμικος αλλά έχει μαυρίσει κλπ ή αν το φανάρι δεν ανοίγει, νομίζω ότι η αντικατάσταση είναι μονόδρομος
(όσο για τον πατέρα, καλά κάνει και είναι αντίθετος με τα xenon)

stelios_a
29-04-11, 02:26
παιδια ουτοσιαλος θελω να βαλω ασπρες λαμπες. οι λαμπες του αυτοκινητου ειναι 17 χρονια ( δεν εχουν καει ποτε ) ισως πλεον δεν φωτιζουν οπως πρεπει γιατι φωτιζουν πολυ λιγο .

makis1971
29-04-11, 03:59
Φιλε εγω θα σου προτεινα να βαλεις μεγαλυτερες λαμπες (ιδιου τυπου Η4 Η7 δεν ξερω τι φοραει το corolla) απο 55/60W που εχεις τωρα σε 80/100W φυσικα με εναν ενυσχητη φωτων για να μην σου καψει τον διακοπτη το εκανα εγω στο δικο μου και ειδα τρομερη διαφορα. Με την προυποθεση ομως οτι ειναι καλοι οι καθρεπτες.

babys
29-04-11, 04:14
οι λάμπες 80/100 W απαγορεύονται για τον δρόμο
από ότι ξερό για τον δρόμο είναι μέχρι 65W
αν φοράς μεγαλύτερες και γίνει κάποιο ατύχημα
δεν σε καλύπτει η ασφάλεια σου
πάει στο εκ προμελέτης

stelios_a
29-04-11, 16:30
εγω αλλο δεν εχω καταλαβει .. η μεσαια και η μεγαλη σκαλα ( προβολεις ) εχουν την ιδια λαμπα ? εχουν αλλη λαμπα ? και αν ναι τι διαφορα εχουν . ? δινει περισσοτερη ταση στην μεγαλη σκαλα και πιο λιγη στην μεσαια ? δεν εχω καταλαβει καθολου.. οσο για λαμπες. μεχρι 55 βατ θα βαλω. το θεμα ειναι οτι αυτες που εχω εχουν προβλημα φενονται δηλαδη και κοιτοντας το φαναρι

stdio
29-04-11, 16:36
βγαλε καμια φωτογραφια για να δουμε γιατι ετσι μιλαμε στον αερα

Xarry
29-04-11, 16:37
εγω αλλο δεν εχω καταλαβει .. η μεσαια και η μεγαλη σκαλα ( προβολεις ) εχουν την ιδια λαμπα ? εχουν αλλη λαμπα ? και αν ναι τι διαφορα εχουν . ? δινει περισσοτερη ταση στην μεγαλη σκαλα και πιο λιγη στην μεσαια ? δεν εχω καταλαβει καθολου.. οσο για λαμπες. μεχρι 55 βατ θα βαλω. το θεμα ειναι οτι αυτες που εχω εχουν προβλημα φενονται δηλαδη και κοιτοντας το φαναρι
Η ιδια λαμπα ειναι μς την ιδια ταση. Απλα αν δεις η λαμπα μεσα εχει 2 συρματα που φωτιζουν. Εξου και οι 3 ακροδεκτες που εχει η λαμπα. Η4 εχεις;

stelios_a
29-04-11, 16:56
ουτε που ξερω. απλα θελω να βαλω τις λαμπες αλογονου ( μαλλον bosch η καποιες wrc Που εχω δει που εχει ενα φιλος και φωτιζουν ωραια στον δρομο ) αλλα δεν ξερω πως ειναι μεσα. αν και απο οτι ειδα αυτες εχουν δυο ακροδεκτες

Xarry
29-04-11, 17:00
Ναι αλλα πρεπει να βγαλεις μια να δεις τι ειναι και μετα να αρχισεις το ψαξιμο.

stelios_a
29-04-11, 17:04
ειναι σιγουρο ομως οτι περνει μια λαμπα και για τις δυο σκαλες? η υπαρχουν αυτοκινητα που εχουν δυο λαμπες?

gcreator
29-04-11, 17:21
υπάρχουν πολλές λάμπες....Η1,Η3,Η4,Η7........κλπ

Εσένα τώρα η corolla είμαι κατά 99% σίγουρος ότι φοράει Η4 δηλαδή μεσαία κ μεγάλη σκάλα σε μία λάμπα.

Ψάξτο όμως μην πάρεις λάθος λάμπες...

¨Οσο για το φωτισμό όλες σχεδόν οι λευκές(και καλά ξένον look) είναι ίδιες.Η μόνη που ξεχωρίζει και μπορείς να πεις ότι φέγγει περισσότερο είναι η osram night braker και μετά η philips xtreme power.....Πολλές έχω δοκιμάσει με καλύτερη την osram μέχρι που και αυτή δε με ικανοποιούσε(είμαι κ λίγο περίεργος!) και έβαλα ξένον κ ησύχασα!

Πρόσεξε μόνο να μην τις χρυσοπληρώσεις σε μερικούς επιτήδιους. (οι παραπάνω έχουν 20~30Ε και πολλοί έχω δει να τις πουλάνε και 50Ε).

stelios_a
29-04-11, 17:24
ενοειτε οτι θα δω πρωτα τι φοραει και μετα θα παρω την αναλογη . απλα ηθελα να μαθω αν σιγουρα περνει μια λαμπα και οχι δυο .. επισης ψειρες ειναι κοινες ? η ειναι και αυτες Η1-2-4-7 και οτι αλλο ειναι.

gcreator
29-04-11, 17:31
Nαι οι ψείρες είναι όλες ίδιες , αλλά μην πάρεις εκείνες που είναι μπλε απ' έξω γιατί θα κανει μπαμ από χιλιόμετρα!!!!!πάρε λευκές......

Επίσης κάνε ένα καλό καθάρισμα στα φις της καλωδίωσης ..τόσα χρόνια θα έχουν πιάσει μάκα....

stelios_a
01-05-11, 05:36
τι θα κανει ακριβως μπαμ απο χιλιομετρα? αν τελικα ειναι η4 σκευτομουν να βαλω αυτες : http://praktiker.gr/Product/lamptires-bosch-h4-7894?catNavId=151 (ελπιζω να ειναι ασπρες ) ψειρες δεν βλεπω να εχει το praktiker :(

antonisc
01-05-11, 11:07
Όσες λάμπες και να αλαξης δεν πιστεύω να δεις διάφορα το πρόβλημα σου είναι με τα φανάρια χαλασμένη αντανακλαστηρες μάλλον πας για καινούρια φανάρια

stelios_a
01-05-11, 23:05
ουτοσιαλος θα αλαξω λαμπες .. αν δεν δω διαφορα θα αλαξω και τα φαναρια .. αλλα οι λαμπα που σας εδειξα πανω ειναι ασπρη ξερει κανεις ?

antonisc
01-05-11, 23:51
Όχι είναι κινεί συνηθισμένη λάμπα