PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμ ηχειων και ενισχυτη



Elixir
28-04-11, 12:44
εχω εναν ενισχητη δικαναλο που αποδιδει 370w rmsx4ohm και 450wrms x2ohm
θελω να μαθω εαω μπωρω να βαλω ηχεια λιγοτερων ομ ωστε να ανεβουν τα rms και να αποδωσουν περισσοτερο η μηπωσ αυτο θα βγαλει εκτοσ μαχησ τον ενισχητη?σκεφτομουν μιασ και θα βαλω το χερι στην τσεπη εαν μπορω να το κανω αυτο ωστε μελοντικα να μην ξαναπαρω ενισχητη η ηχεια

FILMAN
28-04-11, 13:12
Όχι δεν μπορείς. Θα κάνεις ζημιά στον ενισχυτή ή θα ενεργοποιήσεις τις προστασίες του αν έχει, οπότε δεν θα έχεις ήχο.

babys
28-04-11, 16:14
λίγα λόγια και καλά



Όχι δεν μπορείς. Θα κάνεις ζημιά στον ενισχυτή ή θα ενεργοποιήσεις τις προστασίες του αν έχει, οπότε δεν θα έχεις ήχο.

Elixir
28-04-11, 18:04
λίγα λόγια και καλά αυτοσ εισαι!
τοτε καθε καναλι θα πεζει ενα ηχειο 2ομ το καθενα στα 450rms
για 450w rms αμα βαλω ηχεια πχ 500 η 550 rms θα εχω προβλημα? γιατι στο εξωτερικο βρισκω 600rms στην ιδια τιμη που βρισκω εδω τα 400αρια που μαλλον θα μου ειναι λιγο μικρα

graphist83
28-04-11, 23:37
Υπαρχουν ενισχυτες που πεφτουν στα 1ohm. Δες τα specs του εκει το αναφερει. Αλλα..
1 Που θα βρεις μεγαφωνα 1ohm??
2 450W RMS??? Μιλαμε για sub η μεγαφωνα mid-midwoofer? Για sub ok αλλα για mid θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλη ισχυς για vα ζητας κατι παραπανω σε αυτοκινητο.
Αμα βαλεις μεγαλυτερα μεγαφωνα δεν θα εχεις προβλημα απλως δεν θα μπορεις να εκμεταλευτεις πληρως τις δυνατοτητες τους. Παντως να ξερεις οτι τα watt δεν εχουν να κανουν με το ποσο καλο ειναι ενα μεγαφωνο και πολλες φορες δεν σημαινει οτι παιζει και δυνατοτερα. Εχω βαλει απειρες φορες μεγαφωνα 70W rms που ξεφτιλιζαν μεγαφωνα 100w rms σε ενταση spl. Τα watt υποδηλωνουν απλως την καταναλωση σε ρευμα που κανει το πηνιο του μεγαφωνου.

Απλα οι τιμες που αναγραφεις μου φαινονται υπερβολικες. Μηπως δεν βλεπεις τα rms και κοιτας τα max watt η τα peak watt?

BESTCHRISS
29-04-11, 12:43
εχω εναν ενισχητη δικαναλο που αποδιδει 370w rmsx4ohm και 450wrms x2ohm
θελω να μαθω εαω μπωρω να βαλω ηχεια λιγοτερων ομ ωστε να ανεβουν τα rms και να αποδωσουν περισσοτερο η μηπωσ αυτο θα βγαλει εκτοσ μαχησ τον ενισχητη?σκεφτομουν μιασ και θα βαλω το χερι στην τσεπη εαν μπορω να το κανω αυτο ωστε μελοντικα να μην ξαναπαρω ενισχητη η ηχεια

αν μας πεις τι ασφαλεια ποσα ampere εχει απο την μανα του o ενισχυτης τοτε θα σου πουν ολοι περιπου ποση πραγματικη ισχυ RMS βγαζει
για να μην καψεις τα ηχεια απο παραμορφωση σε περιπτωση που βαλεις ηχεια με λιγα db και μεγαλη ισχυ
ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΦΙΛΕ ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ DB ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ
φιλικα

BESTCHRISS
29-04-11, 14:14
βασικα χαρακτηριστικα ενισχυτη
Απόκριση συχνότητας HZ-KHZ
Ευαισθησία s/n σημα προς θορυβο σε db
ισχυς εξοδου RMS σε watt
cross-talk διαχωρισμος καναλιων
THD η ολικη παραμορφωση οσο μικροτερη τοσο καλυτερη
επισης η ισχυς του ενισχυτη σε τι φορτιο μετρηθηκε
σε ποσα watt εξοδου αλλα και σε ποια συχνοτητα
οι περισσοτεροι μετριουνται στo 1KHZ

εδω περισσοτερς πληροφοριες
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=892307&postcount=35
και εδω αρθρα του συντονιστη κ.ΓΡΗΓΟΡΗ (ΤΗΕ BEST)
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53668&page=5
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55745&page=5

FILMAN
29-04-11, 15:03
Η ευαισθησία εισόδου και ο SNR είναι το ίδιο;

ultra
29-04-11, 15:09
[/QUOTE] Απλα οι τιμες που αναγραφεις μου φαινονται υπερβολικες. Μηπως δεν βλεπεις τα rms και κοιτας τα max watt η τα peak watt?[/QUOTE]


Ειναι η συνηθης τακτικη του τυπογραφικου λαθους, οπου "ξεφευγουν" μερικα μηδενικα παραπανω...

ultra
29-04-11, 15:13
αν μας πεις τι ασφαλεια ποσα ampere εχει απο την μανα του o ενισχυτης τοτε θα σου πουν ολοι περιπου ποση πραγματικη ισχυ RMS βγαζει
για να μην καψεις τα ηχεια απο παραμορφωση σε περιπτωση που βαλεις ηχεια με λιγα db και μεγαλη ισχυ
ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΦΙΛΕ ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΑ DB ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ
φιλικα

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.....

Ο ενας και μοναδικος ενισχυτης που εχω αγορασει, ειχε μια ασφαλεια στα 30Α.

Οταν την αντικατεστησα με μια των 5Α, δεν καηκε ποτε....

Αντιθετα, μερικοι πονηροι, χρησιμοποιουν μεγαλυτερες ασφαλειες, ακριβως για να μπουνε στο σκεπτικο σου.

Ομως, πολλες φορες, ο ενισχυτης γινεται καρβουνο, και η ασφαλεια δεν εχει παθει τιποτα....πολυ επικινδυνος συλλογισμος....

ultra
29-04-11, 15:20
Η ευαισθησία εισόδου και ο SNR είναι το ίδιο;

Καμμια σχεση, οπως λεει και η wikipedia

Signal-to-noise ratio (often abbreviated SNR or S/N) is a measure used in science and engineering to quantify how much a signal has been corrupted by noise (http://en.wikipedia.org/wiki/Noise). It is defined as the ratio of signal power to the noise power corrupting the signal.

In less technical terms, signal-to-noise ratio compares the level of a desired signal (such as music) to the level of background noise. The higher the ratio, the less obtrusive the background noise is.

graphist83
29-04-11, 19:01
Ολα αυτα τα χαρακτηρίστηκα αναλογα πως τα μετραει ο καθε κατασκευαστης βγαινουν και τα αναλογα νουμερα. Αρχικα κοιταμε σε εναν ενισχυτη την ταξη του Α, ΑΒ Δ κτλ την ισχυ RMS (20-20000 Hz) To damping factor οταν εχουμε πολλα ρευματα Το snr και τελος το THD (παραμορφωση). Αλλα... Ολα αυτα αναιρουνται αμα δεν τον ακουσω η διαβασω καποιο review για τον ενισχυτη.

ultra
29-04-11, 19:49
Ολα αυτα τα χαρακτηρίστηκα αναλογα πως τα μετραει ο καθε κατασκευαστης βγαινουν και τα αναλογα νουμερα.

δεν υπαρχουν πολλοι τροποι να μετρησεις watt rms, οπως αναφερεται και στο αρχικο ποστ...

graphist83
30-04-11, 03:57
Σε αυτοκινητου? Παρα πολλοι. Ναι μεν στο ευρος 20-20000ΗΖ αλλα στα 12V? στα 13,3V? 13,8V? (συνηθης μετρηση κατασκευαστων) και σε ποση παραμορφωση? στα 0,02%? στα 0,1%? στα 3% ?Τι να το κανω εγω αμα ο ενισχυτης που αγορασα λεει μεν 100W ''RMS'' εφοσον μετρηθηκε στα 14 και 13,5 V που σε ενα αυτοκινητο με εργοστασιακο ηλεκτρικο συστημα δεν πιανει αυτες τις τασεις και ολα αυτα με παραμορφωση στα υψη? Αλλωστε και πραγματικες μετρησεις που εχω δει απο επαγγελματιες reviwers (βλεπε caraudiotest.gr) οι τιμες των κατασκευαστων ειναι πολυ κολακευτικες. Εδω οι ιδιοι οι πωλητες που φερνουν παραγγελιες μου στο μαγαζι μου το παραδεχονται. Υπαρχουν βέβαια και ενισχυτες που αναφέρουν όλες αυτές τις τιμές που έχουν μετρηθεί αλλά μιλάμε για σοβαρές εταιρίες που σεβονται τον εαυτό τους. Ένα ξερό w rms δεν λέει από μόνο του τίποτα.Αλλα τα W ειναι απο τα τελευταια που κοιταμε οταν κρινουμε εναν ενισχυτη στο ποιοτικό του μερος. Στα DB Drag κοιτας τα μεγαλυτερα νουμερα.

BESTCHRISS
02-05-11, 13:37
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.....

Ο ενας και μοναδικος ενισχυτης που εχω αγορασει, ειχε μια ασφαλεια στα 30Α.

Οταν την αντικατεστησα με μια των 5Α, δεν καηκε ποτε....

Αντιθετα, μερικοι πονηροι, χρησιμοποιουν μεγαλυτερες ασφαλειες, ακριβως για να μπουνε στο σκεπτικο σου.

Ομως, πολλες φορες, ο ενισχυτης γινεται καρβουνο, και η ασφαλεια δεν εχει παθει τιποτα....πολυ επικινδυνος συλλογισμος....

αμα κανουν και τετοιες απατες τι να πω εχεις δικιο,αρα βαζουμε την μικροτερη για να δουμε σε πια ampere θα καει
για να υπολογισουμε περιπου την καταναλωση βεβαια πολοι ενισχυτες ανεβαζουν την ταση απο 12 στα 24 η 36 volt

βεβαια η πιο σωστη λυση ειναι να δουμε τα chip εξοδου η τα τρανζιστορ για να υπολoγισουμε στο περιπου
βεβαια εξαρταται η ταξη Α,ΑΒ,Β,D αλλα και συνδεσμολογια των τρανζιστορ και βεβαια και η ποιοτητα των υλικων του (παραμορφωση)

βεβαια η πιο σωστο ειναι να βαλουμε γεννητρια στην εισοδο με ημιτονο και να μετρησουμε την ενισχυση που κανει σε διαφορες συχνοτητες
αλλα και σε σταθερο φορτιο για να εχουμε μια αποψη αλλα και να δουμε το μεγιστο απαπαραμορφωτο σημα που μπορει να δωσει (ΨΑΛΙΔΙΣΜΟΣ ΚΟΡΥΦΗΣ)
κατι τετοιο βεβαια δεν μπορει να κανει ενας που δεν ειναι ηλεκτρονικος η να εχει γνωσεις περι αυτου
ΦΙΛΙΚΑ

ultra
04-05-11, 18:39
Σε αυτοκινητου? Παρα πολλοι. Ναι μεν στο ευρος 20-20000ΗΖ αλλα στα 12V? στα 13,3V? 13,8V? (συνηθης μετρηση κατασκευαστων) και σε ποση παραμορφωση? στα 0,02%? στα 0,1%? στα 3% ?Τι να το κανω εγω αμα ο ενισχυτης που αγορασα λεει μεν 100W ''RMS'' εφοσον μετρηθηκε στα 14 και 13,5 V που σε ενα αυτοκινητο με εργοστασιακο ηλεκτρικο συστημα δεν πιανει αυτες τις τασεις και ολα αυτα με παραμορφωση στα υψη? Αλλωστε και πραγματικες μετρησεις που εχω δει απο επαγγελματιες reviwers (βλεπε caraudiotest.gr) οι τιμες των κατασκευαστων ειναι πολυ κολακευτικες. Εδω οι ιδιοι οι πωλητες που φερνουν παραγγελιες μου στο μαγαζι μου το παραδεχονται. Υπαρχουν βέβαια και ενισχυτες που αναφέρουν όλες αυτές τις τιμές που έχουν μετρηθεί αλλά μιλάμε για σοβαρές εταιρίες που σεβονται τον εαυτό τους. Ένα ξερό w rms δεν λέει από μόνο του τίποτα.Αλλα τα W ειναι απο τα τελευταια που κοιταμε οταν κρινουμε εναν ενισχυτη στο ποιοτικό του μερος. Στα DB Drag κοιτας τα μεγαλυτερα νουμερα.

Εχει επικρατησει "ατυπα", οι ενισχυτες αυτοκινητου να μετριουντα με 0.1% παραμορφωση, στα 13.8V, και με 1KHz...

Οι πιο σοβαροι κατασκευαστες, κανουν καλυτερες και πιο τιμιες μετρησεις.

Το δραμα ειναι, οταν πολλες φορες, μετρωντας εναν ενισχυτη, δεν βγαινουν τα νουμερα, με οποιο τροπο κι αν εχουν μετρηθει...