PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή κυκλώματος με αισθητήρα θερμότητας



tsatsalos
29-04-11, 13:12
Καλησπέρα παιδιά.
θέλω να υλοποιήσω το παρακάτω κύκλωμα.έχω κάνει ότι χρειαζόταν αλλά δεν δουλεύει.μάλλον έχει να κάνει με τον τρόπο που επιχειρώ να δώσω θερμότητα στο θερμίστορ.προτείνετε μου μια λύση για να μην το καταστρέψω το κύκλωμα,κρίμα είναι:laugh:

http://www.learn.iq2in.com/santa/activity1.gif

FILMAN
29-04-11, 13:18
Σιγά το κύκλωμα (αλήθεια κατάφερες να βρεις BFY51;). Άμα βγάλεις τελείως το τρίμερ δεν παίρνει μπρος το μοτεράκι;

minusplus
29-04-11, 13:29
Για αρχή, ρύθμισε το τριμερ στο μέγιστο. Ζέστανε το Θερμίστορ με ένα αναπτήρα. Τί τάση του δίνεις?

tsatsalos
29-04-11, 13:37
άμα το βγάλω παίρνει ναι κανονικά.το δοκιίμασα αυτό που μου λες αλλά δεν γίνεται τπτ.τροφοδοσία του δίνω 12 v από φορτιστή

τσάκαλε FILMAN δεν έρχεσαι να μου το φτιάξεις εσύ αν είναι?εργαστήριο θα περάσω έτσι και δουλέψει :lool:

minusplus
29-04-11, 13:59
Κάτι δε πάει καλά. Βγάλε τα ρεύματα και μέτρα την αντίσταση του θερμίστορ, από κρύο μέχρι να ζεστασθεί.

dalai
29-04-11, 14:06
μηπως αντι για 100κ αντισταση εχεις βαλει πολυ μικροτερo ή ειναι βραχυκυκλωμενο το trimmer ?

FILMAN
29-04-11, 14:36
τσάκαλε FILMAN δεν έρχεσαι να μου το φτιάξεις εσύ αν είναι?εργαστήριο θα περάσω έτσι και δουλέψει :lool:
Τσάτσαλε Γιάννη, βάλε τρίμερ 470Κ και γύρνα το δεξιά αριστερά να δεις τι γίνεται.

Υ.Γ. Αλήθεια για ποιο εργαστήριο είναι; Πες μου ότι δεν πας για ηλεκτρονικός να ησυχάσω!

tsatsalos
29-04-11, 20:54
έπειδη ενδέχεται να έχω συνδέσει λάθος το τρίμμερ δώστε μια βοήθεια πως ακριβώς να το συνδέσω..
οχι τσακαλάκο μ δεν πάω για ηλεκτρονικός.μάθημα επιλογής είναι και ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που το διάλεξα

spiroscfu
29-04-11, 21:06
βραχυκυκλώνεις το πρώτο με το δεύτερο pin και το συνδέεις στην γείωση και το άλλο που μένει στο ntc

tsatsalos
30-04-11, 02:23
παιδιά το κύκλωμα δούλεψε.είχα κάνει ένα βασικό λάθος.δεν είχα προσέξει πως σύνδεσα το τρανζίστορ.και εκτός αυτού δεν είχα βραχυκυκλώσει και τα pins από το τρίμμερ.να ρωτήσω κάτι ακόμα.αν προσθέσω ένα λαμπάκι παράλληλα με το ανεμιστηράκι,πως θα λειτουργεί μετά το κύκλωμα?όταν πάει να σταματήσει το ανεμιστηράκι θα ανάβει το λαμπάκι?ίσως είναι χαζή η ερώτηση απλά έτσι μου ήρθε και καλά για κάτι πρόσθετο

spiroscfu
30-04-11, 17:24
παιδιά το κύκλωμα δούλεψε.είχα κάνει ένα βασικό λάθος.δεν είχα προσέξει πως σύνδεσα το τρανζίστορ.και εκτός αυτού δεν είχα βραχυκυκλώσει και τα pins από το τρίμμερ.να ρωτήσω κάτι ακόμα.αν προσθέσω ένα λαμπάκι παράλληλα με το ανεμιστηράκι,πως θα λειτουργεί μετά το κύκλωμα?όταν πάει να σταματήσει το ανεμιστηράκι θα ανάβει το λαμπάκι?ίσως είναι χαζή η ερώτηση απλά έτσι μου ήρθε και καλά για κάτι πρόσθετο

Για να το κάνεις αυτό θα βάλεις μια αντίσταση 470Ω με 870Ω ότι έχεις στο συλλέκτη του τρανζίστορ που θα συνδεθεί στην άνοδο ενός led και την κάθοδο στην γείωση.

tsatsalos
11-05-11, 22:03
ανανέωση βάσης δεδομένων... :001_smile: μου τροποποίησε κάπως το κύκλωμα.το νέο κύκλωμα είναι το παρακάτω.κάτι δεν πάει καλά όμως,το ανεμιστηράκι ξεκινάει να δουλεύει αλλά δεν σταματάει,ενώ τα κάνω όλα όπως στο σχεδιάγραμμα.
http://www.ldrengineering.org/wp-content/uploads/2010/11/heat-1024x563.jpg
στη θέση από το led έχω βάλει το ανεμιστηράκι

FILMAN
12-05-11, 10:42
Αύξησε την R1 ή μείωσε την R2.

tsatsalos
12-05-11, 14:20
έβαλα 80 και 50.καμια διαφορά...

FILMAN
12-05-11, 14:32
Πάρε ένα ψηφιακό πολύμετρο και σύνδεσέ το στα πιν 2 και 3 του 741. Το κόκκινο καλώδιο στο 2 του 741. Τώρα παίξε με το τρίμερ. Δείχνει καθόλου θετικές τιμές τάσεως το πολύμετρο ή μόνο αρνητικές;

tsatsalos
12-05-11, 16:46
βασικά θετικές δείχνει.
πήγα πήρα και δοκίμασα αρκετές αντιστάσεις.α έβαλα και λεντάκι όπως λέει και στο σχήμα.δουλεύει πολύ πιο σωστά το κύκλωμα.τουλάχιστον ανοιγοκλείνει αυξομειώνοντας το τριμερ.αλλά είτε έχω τον αισθητήρα πάνω είτε όχι το ίδιο είναι

FILMAN
12-05-11, 16:52
Υπάρχει περίπτωση το 741 να είναι χαλασμένο;

tsatsalos
13-05-11, 21:43
βασικά άκυρο,μηδενίζεται η ένδειξη.
παίζει να χρειάζεται να τοποθετήσω το τριμερ σε σειρά με το θερμιστορ και να το αντικαταστήσω εκεί που είναι με μία αντίσταση?

FILMAN
16-05-11, 12:07
Όχι........