PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικος σκληρος δισκος η φλασακια ??



-nikos-
29-04-11, 14:30
θελω να κανω save μερικα προγραμματα του
υπολογιστη μου σε περιπτωση που κακια ωρα χαλασει να μην
χασω την μπαλα ψαχνωντας να τα ξαναβρω και να τα ξανααποθυκευσω.
πιο ειναι το καλυτερο απο τα δυο ??
-
-
και μερικα λινκ για να τα βρω θα με υποχρεωναν.

GSA-ELECTRONIC
29-04-11, 15:08
Γιατι δεν τα γραφεις σε DVD?

Leonardo
29-04-11, 15:39
Εγω θα τα εκανα backup σε ενα σκληρο δισκο για μεγαλυτερη σιγουρια!

antonispa
29-04-11, 16:01
backup σε εξωτερικό σκληρο δισκο ανεπιφυλακτα φιλε μου

xifis
29-04-11, 16:03
γραψε μερικα δισκακια,πιο φτηνα 8α σου βγει.

stdio
29-04-11, 16:14
καλησπερα,
1.αν θελεις πολλα γιγα για σπανια χρηση με τσαμπα τιμη >DVD, διπλα αντιγραφα
2.πολλα γιγα για συχνη χρηση >HDD με λιγοτερη ασφαλεια, σε καλη τιμη
3.λιγα γιγα συχνη χρηση >USB flash καλη μαρκα, ακριβοτερο, μεγαλυτερη ασφαλεια

moutoulos
29-04-11, 16:54
Να πώ και εγώ. Έχω πολλούς "παιδικούς" εξωτερικούς δίσκους, για διάφορα. Για BackUp (και μόνο) όμως,
έχω δυο εξωτερικούς σκληρούς 1ΤΒ (1000GB) έκαστος E-SATA (& USB). Όλα μου τα αρχεία (περίπου 700GB)
είναι αποθηκευμένα εκεί. Ο ένας είναι κλωνοποίηση του άλλου. Μια φορά τη εβδομάδα ή μήνα, ενημερώνω
τα αρχεία αυτών, απο τον 300GB που έχω σαν Slave στο PC μου. Οι εξωτερικοί δίσκοι δεν είναι ποτέ συνδεδεμένοι
πάνω στο PC (ούτε τα "πακάκια" αυτών στην πρίζα), και δεν μεταφέρονται ΠΟΤΕ πουθενά. Κατά την διαρκεια
της "κλωνοποίησης" :lool:, πάντα UPS, και δεν απομακρύνομαι απο το σπίτι ..., και σπάω και τα νεύρα στην κυρά :tongue_smilie:.

Τώρα να τύχει να χαλάσουν και οι δυο την ίδια μέρα ????. ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑ !!!, δεν νομίζω όμως ... :biggrin:

Αν κάποιος απο τους δυο παραδώσει "πνεύμα", την ίδια μέρα έχει γίνει αντικατάστασή του, και κλωνοποίηση
απο τον άλλο εφεδρικό.

pol465
29-04-11, 17:14
θελω να κανω save μερικα προγραμματα του
υπολογιστη μου σε περιπτωση που κακια ωρα χαλασει να μην
χασω την μπαλα ψαχνωντας να τα ξαναβρω και να τα ξανααποθυκευσω.
πιο ειναι το καλυτερο απο τα δυο ??
-
-
και μερικα λινκ για να τα βρω θα με υποχρεωναν.

Μια διευκρίνηση κάνε. Τα προγράμματα Είναι ήδη εγκατεστημένα?

FILMAN
29-04-11, 17:21
Να πώ και εγώ. Έχω πολλούς "παιδικούς" εξωτερικούς δίσκους, για διάφορα. Για BackUp (και μόνο) όμως,
έχω δυο εξωτερικούς σκληρούς 1ΤΒ (1000GB) έκαστος E-SATA (& USB). Όλα μου τα αρχεία (περίπου 700GB)
είναι αποθηκευμένα εκεί. Ο ένας είναι κλωνοποίηση του άλλου. Μια φορά τη εβδομάδα ή μήνα, ενημερώνω
τα αρχεία αυτών, απο τον 300GB που έχω σαν Slave στο PC μου. Οι εξωτερικοί δίσκοι δεν είναι ποτέ συνδεδεμένοι
πάνω στο PC (ούτε τα "πακάκια" αυτών στην πρίζα), και δεν μεταφέρονται ΠΟΤΕ πουθενά. Κατά την διαρκεια
της "κλωνοποίησης" :lool:, πάντα UPS, και δεν απομακρύνομαι απο το σπίτι ..., και σπάω και τα νεύρα στην κυρά :tongue_smilie:.

Τώρα να τύχει να χαλάσουν και οι δυο την ίδια μέρα ????. ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑ !!!, δεν νομίζω όμως ... :biggrin:

Αν κάποιος απο τους δυο παραδώσει "πνεύμα", την ίδια μέρα έχει γίνει αντικατάστασή του, και κλωνοποίηση
απο τον άλλο εφεδρικό.
Τους έχεις σε διαφορετικά σημεία; Ξέρεις τώρα, μπορεί να πάρει φωτιά μόνο το συγκεκριμένο δωμάτιο και να καούν και οι δυο...

moutoulos
29-04-11, 18:16
Οχι δεν έχουν ανάγκη, του έχω κλείσει σε ένα πυρίμαχο θησαυροφυλάκιο ...

19894

-nikos-
29-04-11, 18:17
Μια διευκρίνηση κάνε. Τα προγράμματα Είναι ήδη εγκατεστημένα?

Τα προγραμματα ειναι ηδη εγκαταστημενα.
τα δισκακια τα αποκλειω ,πιο πιθανο ειναι να χαλασουν αυτα παρα ο υπολογιστης.
τα φλασακια ειναι μια καλη λυση αρκει να ειναι 6-8gigaB,ειναι ευχρηστα και αξιοπιστα αλλα ειναι
ακριβα τα σκασμενα [γιαυτο ενδιαφερομαι για κανενα καλο λινκ απο Ηλεκ.καταστημα]
ο εξωτερικος σκληρος μετα ειναι το καλητερο μπακαπ και μπορει να τον χρησιμοποιουμε απο
κοινου με την κυρα μου [αυτο μπορει να ειναι και κακο] αλλα δεν ξερω τιποτα απο τιμες-ποιοτητα[βοηθεια ?]

Panoss
29-04-11, 18:21
Τους έχεις σε διαφορετικά σημεία; Ξέρεις τώρα, μπορεί να πάρει φωτιά μόνο το συγκεκριμένο δωμάτιο και να καούν και οι δυο...
Άρα για κάθε λύση υπάρχει ένα πρόβλημα!:biggrin:

pol465
29-04-11, 18:37
Τα προγραμματα ειναι ηδη εγκαταστημενα.
τα δισκακια τα αποκλειω ,πιο πιθανο ειναι να χαλασουν αυτα παρα ο υπολογιστης.
τα φλασακια ειναι μια καλη λυση αρκει να ειναι 6-8gigaB,ειναι ευχρηστα και αξιοπιστα αλλα ειναι
ακριβα τα σκασμενα [γιαυτο ενδιαφερομαι για κανενα καλο λινκ απο Ηλεκ.καταστημα]
ο εξωτερικος σκληρος μετα ειναι το καλητερο μπακαπ και μπορει να τον χρησιμοποιουμε απο
κοινου με την κυρα μου [αυτο μπορει να ειναι και κακο] αλλα δεν ξερω τιποτα απο τιμες-ποιοτητα[βοηθεια ?]

Δυστυχώς δεν αποθηκεύονται, διότι είναι ήδη εγκατεστημένα. Εκτός κι αν είναι portable.

O μόνος τρόπος για να αποθηκεύσεις και να μπορείς να ανακτήσεις τα προγράμματά σου, είναι να φωτογραφίσεις όλο το διαμέρισμα η όλο το σκληρό δίσκο και να αποθηκεύσεις αυτή την φωτογραφία σε άλλο σκληρό. Αυτή η φωτογραφία λοιπόν που είναι ένα αρχείο image, θα σου πιάσει τόσο χώρο στο σκληρό, που θα είναι ίσος η μικρότερος των εγγεγραμμένων δεδομένων του μεγέθους του. Κλωνοποίηση του σκληρού δίσκου που περιέχει το λειτουργικό σύστημα σε ένα αρχείο δηλαδή.
Αυτό μπορεί να γίνει με ανάλογα προγράμματα.
Τέτοια είναι:
norton ghost
acronis true image
Υπάρχουν και άλλα πολλά, αλλά όλα θέλουν προσοχή στο backup και στο recovery, μην τυχόν επιλέξεις λάθος δίσκο.

-nikos-
29-04-11, 18:46
Δυστυχώς δεν αποθηκεύονται, διότι είναι ήδη εγκατεστημένα. Εκτός κι αν είναι portable.

O μόνος τρόπος για να αποθηκεύσεις και να μπορείς να ανακτήσεις τα προγράμματά σου, είναι να φωτογραφίσεις όλο το διαμέρισμα η όλο το σκληρό δίσκο και να αποθηκεύσεις αυτή την φωτογραφία σε άλλο σκληρό. Αυτή η φωτογραφία λοιπόν που είναι ένα αρχείο image, θα σου πιάσει τόσο χώρο στο σκληρό, που θα είναι ίσος η μικρότερος των εγγεγραμμένων δεδομένων του μεγέθους του. Κλωνοποίηση του σκληρού δίσκου που περιέχει το λειτουργικό σύστημα σε ένα αρχείο δηλαδή.
Αυτό μπορεί να γίνει με ανάλογα προγράμματα.
Τέτοια είναι:
norton ghost
acronis true image
Υπάρχουν και άλλα πολλά, αλλά όλα θέλουν προσοχή στο backup και στο recovery, μην τυχόν επιλέξεις λάθος δίσκο.

ειναι πολυ πιο ευκολο απο οσο λες.βγενει και το καθε ενα μονο του.

pol465
29-04-11, 20:01
Ναι αλλά νομίζω πιο πάνω λες, η εννοείς, ότι τα ηδη εγκατεστημενα θελεις να αποθηκευσεις.

ορίστε και μερικοί εξωτερικοί 3,5 ιντσών (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%D3%CA%CB%C7%D1%CF%D3+%C 4%C9%D3%CA%CF%D3&filter-822=1&filter-2966=1)

-nikos-
29-04-11, 20:55
παρηγγειλα τον πρωτο σκληρο με 60,00ευρο και ο θεος βοηθος
για φλασακια εχεις τιποτα να προτηνεις ?

Αποστόλης1
30-04-11, 00:15
Οχι δεν έχουν ανάγκη, του έχω κλείσει σε ένα πυρίμαχο θησαυροφυλάκιο ...

19894

.. αλλά μπορεί να πέσει κεραυνός!!
.. αν έχεις τέτοιους φίλους σου κλείσανε το σπίτι

-nikos-
30-04-11, 10:18
βρηκα και φλασακια 8GB με 16ευρω και ειναι Tosiba,η τιμη ειναι πολυ καλη,
εχει κανενας αρνητικη γνωμη για την μαρκα ??

moutoulos
30-04-11, 11:01
Νίκο ..., για την μάρκα όχι. Η ένστασή μου πάνω στα "φλασάκια" είναι:

Αν πάρεις ένα φθηνό 16GB, θα πρέπει να ξέρεις το Read/Write αυτού. Τι εννοώ?
Τι να το κάνεις το φλασάκι 16GB, όταν για να "γράψεις" πάνω του 10GB θες 5 ώρες?

Αν πας σε τέτοιο (16GB), μην πάρεις τίποτα λιγότερο απο αυτό. (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554041) "Τρέχει" σαν
δαιμονισμένο ... Εγώ έχω το Voyager GT 2GB, το οποίο είναι οτι ταχύτερο υπάρχει
σε USB stick, μαζί με αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553177), με:

Ταχύτητα ανάγνωσης: 32Mb/s.
Ταχύτητα εγγραφής: 28.8Mb/s.



Ρίξε μια ματιά. (http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/metriseis-se-usb-flash-drives-91919.html)

-nikos-
30-04-11, 12:32
τωρα με εριξες στα βαθια και δεν ξερω τοσο καλο κολυμπι,περα απο τα
gigaBIT τι να προσεξω στα χαρακτιριστικα πριν αγωρασω ??

Αποστόλης1
30-04-11, 16:35
Για φλασάκια μακρυά από ebay.

moutoulos
01-05-11, 00:49
τωρα με εριξες στα βαθια και δεν ξερω τοσο καλο κολυμπι,περα απο τα
gigaBIT τι να προσεξω στα χαρακτιριστικα πριν αγωρασω ??

Παράδειγμα: Έστω οτι θέλουμε να περάσουμε 8GB (συμπυκνωμένο αρχείο, και οχι πολλά σκόρπια) σε ένα στικάκι.

Αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556097) θα κάνει περίπου 45min
Αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554027) θα κάνει περίπου 10min
Αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553177) θα κάνει περίπου <5min

Αυτή είναι η διαφορά τους ..., απο κεί και πέρα, όσον αφορά αντοχή, ή καταστροφή αυτού, είναι άλλο θέμα.
Εγώ πάντως πιθανών να αγόραζα ένα τέτοιο (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/USB-Flash-Disks/Transcend-JetFlash-700-16GB-USB-3-0-Flash-Black-TS16GJF700.htm) (USB 3.0), αν μου λυνόταν η απορία τι εννοεί "συμβατό και με
τεχνολογία USB 2.0". Το έχω απορία, απλά δεν το έψαξα ...


Για φλασάκια μακρυά από ebay.

Συμφωνώ για τα NoName ...

pol465
01-05-11, 21:19
Το βύσμα εμφανισιακά είναι το ίδιο με το USB 3. Εσωτερικά όμως έχει έξτρα επαφές.
Περισσότερες εξηγήσεις στο βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=PqlqCoQMLsQ


Ευχαριστημένος είμαι από φλασακια της SANDISK και της KINGSTON

-nikos-
02-05-11, 11:28
αυτο εδω μου αρεσει και σαν τιμη και σαν ταχιτητα
ευχαριστω για την υποδιξη.http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554027

_ab
02-05-11, 12:24
Παιδια θελω να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου.....Εαν βαλω αρχεια σε ενα φλασακι και το αφησω στην ακρη τα δεδομενα μεχρι ποσα χρονια μπορουν να μεινουν μεσα?Την ιδια ερωτηση θα ηθελα να μου απαντησετε και στην περιπτωση του σκληρου δισκου...Επισης πιο πολυ δεν κινδυνευει ενας σκληρος δισκος να χαλασει απο ενα φλασακι?(π.χ πεσιμο)???Υπαρχει καποιο προγραμμα που εγω να εχω σκορπια αρχεια στον σκληρο μου οπως εγγραφα ταινιες μουσικη και να τα ενωνει και να τα κανει ενα αρχειο backup???

Ευχαριστω...

Xarry
02-05-11, 12:46
Ποσα χρονια μενουν τα αρχεια σε ενα φλασακι δεν ξερουμε ακριβως γιατι εδω και λιγα χρονια κυκλοφορουν στην αγορα. Παντως συμφωνα με κατασκευαστες πανω απο 10 χρονια. Τωρα για το ποιο ειναι πιο ασφαλες ειναι σχετικο. Αν εχεις ενα φλασακι 1 γιγα και εναν σκληρο επισης ενα γιγα τοτε πιο ασφαλης λυση για μενα ειναι το φλασακι το οποιο κινδυνευει απο πτωση σε υγρο η σπασιμο. επειδη ομως φανταζομαι τα backup που θα θελεις θα ειναι πολυ παραπανω απο 1 γιγα παμε στο σκληρο οπου αν εχεις εναν καλο (για εμενα καλος=WD) και τον εχεις αποθηκευμενο καπου που να προστατευεται απο σκονες, μετακινησεις και φυσικα πεσιματα-χτυπηματα πρεπει να εισαι ατυχος για να χαλασει.

moutoulos
02-05-11, 17:58
Εγώ πάντως πιθανών να αγόραζα ένα τέτοιο (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/USB-Flash-Disks/Transcend-JetFlash-700-16GB-USB-3-0-Flash-Black-TS16GJF700.htm) (USB 3.0), αν μου λυνόταν η απορία τι εννοεί "συμβατό και με
τεχνολογία USB 2.0". Το έχω απορία, απλά δεν το έψαξα ...


Περισσότερες εξηγήσεις στο βίντεο ...
Σ'ευχαριστώ Αποστόλη, μου λύθηκε ... η απορία :laugh:.


αυτο εδω μου αρεσει και σαν τιμη και σαν ταχιτητα
ευχαριστω για την υποδιξη.http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554027
Μια χαρά είναι. Να'σαι καλά.


Σχετικά με την αποθήκευση ..., προσωπικά θα προτιμούσα οτιδήποτε χωράει σε στικάκι, θα τα έβαζα εκεί
(για μακροχρόνια φύλαξη). Στο δίσκο θα έβαζα κάτι απλά σαν αποθήκευση, και προσβάσιμο που και πού,
και οχι μακροχρόνιο Backup. Ο λόγος ..., απλά ο δίσκος έχει "μηχανικά τμήματα"/κινούμενα μέρη. Αυτά
ανεβάζουν τον δείκτη βλάβης κατακόρυφα. Φαντάζομαι δεν θα σας φανεί παράξενο αν βάλουμε ένα δίσκο
μπροστά 8ετίας (που να μην έχει ξεκινήσει ποτέ στα 8 χρόνια), πιθανών να μην ξεκινήσει καν ... Αν όμως
ο δίσκος ξεκινάει έστω μια φορά τον μήνα (χωρίς να τον ταλαιπωρείτε), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα σε
αυτά τα χρόνια. Ενώ ένα στικάκι, μάλλον θα δουλέψει ...

Όλα αυτά βέβαια είναι δική μου θεωρία, και δική μου γνώμη.

BESTCHRISS
03-05-11, 16:34
Για φλασάκια μακρυά από ebay.

αποστολη γιατι το λες εγω αγορασα απο το ebay φλασακι για 32gb και ηταν πραγματικα 4gb
και ενα αλλο για 16gb και ηταν πραγματικα 2gb απλως ειναι απατεωνες
ειχαν αλλαγμενο fιrmware για να φαινετει στο pc μεγαλυτερη χωριτικοτητας](*,)
το αλλαξα και δουλευαν κανονικα αλλα με την χωριτικοτητα που ανεφερα
ΦΙΛΙΚΑ

Γιώργος Ανώνυμος
03-05-11, 16:57
Επισης πιο πολυ δεν κινδυνευει ενας σκληρος δισκος να χαλασει απο ενα φλασακι?(π.χ πεσιμο)???

Τα δεδομένα είναι όπως ο γέρος: δεν κινδυνεύουν μόνο από πέσιμο αλλά και από χέσ?μο!

Διότι ένα θέμα που θα πρέπει να μας απασχολήσει είναι ο χρόνος για τον οποίο μπορούν να διατηρηθούν σε μνήμες τύπου flash USB χωρίς να χρειαστούν φρεσκάρισμα (rewrite). Αν έχει ψάξει ήδη κανείς ας μας διαφωτήσει σχετικά!


Φαντάζομαι δεν θα σας φανεί παράξενο αν βάλουμε ένα δίσκο μπροστά 8ετίας (που να μην έχει ξεκινήσει ποτέ στα 8 χρόνια), πιθανών να μην ξεκινήσει καν ... Αν όμως ο δίσκος ξεκινάει έστω μια φορά τον μήνα (χωρίς να τον ταλαιπωρείτε), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα σε
αυτά τα χρόνια.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, δεν είναι ο δίσκος μοτέρ αυτοκινήτου. Τουναντίον το να παραμένει εκτός λειτουργίας πρακτικά σημαίνει ότι παραμένει άφθαρτος καθότι στεγανός και άρα απρόσβλητος στις συνθήκες του περιβάλλοντος.

Χαιρετώ!

Αποστόλης1
03-05-11, 19:37
αποστολη γιατι το λες εγω αγορασα απο το ebay φλασακι για 32gb και ηταν πραγματικα 4gb
και ενα αλλο για 16gb και ηταν πραγματικα 2gb απλως ειναι απατεωνες
ειχαν αλλαγμενο fιrmware για να φαινετει στο pc μεγαλυτερη χωριτικοτητας](*,)
το αλλαξα και δουλευαν κανονικα αλλα με την χωριτικοτητα που ανεφερα
ΦΙΛΙΚΑ


Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνείς, εσύ το κατάλαβες και τα φορμάρισες στις αρχικές τιμές, πόσοι νομίζεις ότι θα το καταλάβουν, εκτός του ότι παίρνεις υποδεέστερα προϊόντα, στο 1/8.

BESTCHRISS
03-05-11, 20:34
δεν διαφωνω το εγραψα απλως μην την παθει κανενας οπως την επαθα εγω
αλλος εδω μεσα βλεποντας μεγαλες διαφορες στις τιμες Ελλαδα με Αμερικη

Γιώργος Ανώνυμος
04-05-11, 14:00
Αυτές λοιπόν οι αγγελίες ebay αφορούν usb stink-άκια (προσοχή: όχι stick-άκια) δηλ. καραμαϊμουδιές!

Αποστόλης1
04-05-11, 19:41
δεν διαφωνω το εγραψα απλως μην την παθει κανενας οπως την επαθα εγω
αλλος εδω μεσα βλεποντας μεγαλες διαφορες στις τιμες Ελλαδα με Αμερικη


ΟΚ, αλλά όταν γράφεις : "αποστολη γιατι το λες εγω αγορασα....."
το διάβασα σαν διαφωνία.