PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστέρηση αναμα φωτων.



prodigy
29-04-11, 14:47
Ειναι το πρωτο ποστ μου εδω αν και σας διαβαζω συχνα.
Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το μηχανακι μου που με απασχολει. Εχω δει σε καποιες πιο καινουργιες απο την δικη μου μηχανες, μολις γυριζουν το κλειδι της μοτοσυκλετας δεν αναβει το κεντρικο μεγαλο φως πορειας της μηχανης, αλλα μονο οταν την βαζουν σε λειτυργια με το κουμπι της μιζας. Δεν ξερω αν με καταλαβενετε.
Θα ηθελα να κανω και εγω στην δικη μου μηχανη κατι τετοιο. Τι θα χρειαστω?

babys
30-04-11, 15:39
καλώς όρισες στην παρέα
άσχετο αν εσύ είσαι πιο παλιός εδώ μέσα

απλούστατα το συνδέεις στο ίδιο καλώδιο του διακόπτη (κλειδί )
που είναι και ο πολλαπλασιαστής της ανάφλεξης
και για να μην περνά το ρεύμα όλο από τον διακόπτη
βάζεις και ένα ρελέ
αν υπάρχει ρελέ για την λάμπα
βάζεις μόνο το καλώδιο εντολής στον διακόπτη

BESTCHRISS
12-05-11, 13:15
πολυ σωστα αυτο που γραφει ο στελλιος
αλλα υπαρχει σοβαρος κινδυνος να φας την μπαταρια προορα αν ειναι μικρη σε χωριτικοτητα
εγω σε ενα xt125 εκανα το αντοθετο εβαλα διακοπτη στο τιμονι για να απενεργοποιω την μεσαια σκαλα(αναβε παντα δεν ειχε διακοπτη για να κλεισεις τα φωτα)
γιατι μου ετρωγε την μπαταρια σε 2 μηνες και δεν ειχα καθολου μιζα
ΦΙΛΙΚΑ

prodigy
12-05-11, 13:21
σας ευχαριστω για τις απαντησεις. διακοπτη εβαλα ναι. απλα πραγματα. μονο στην μεσαια σκαλα. το εκανα ομως μονο και μονο γιατι αυτο τον καιρο βαριεμαι. θα δω το θεμα σε λιγο καιρο και παλι για να το κανω οπως ειναι και στο R1 της Yamaha, που εκει το ειδα και μου αρεσε το θεμα αυτο.
σε λιγο καιρο που θα ασχοληθω θα σας πω τι και πως.
ευχαριστω

mkafetzis
24-01-13, 13:53
Καλημέρα,
Είχα και εγώ ένα Yamaha FZ1 και ήταν έτσι ακριβώς.
Τα μεσσαία φώτα άναβαν μόνο όταν έπερνε μπροστά η μηχανή. (όχι όταν μιζάριζες αλλά μόνο όταν έπερνέ μπροστά) και έσβηναν μόνο όταν έκλεινες τον διακόπτη.
Αν σου έσβηνε η μηχανή στον δρόμο ή την έκλεινες απο το kill switch τα φώτα παρέμεναν ανοιχτά.
Για να τα κλείσεις έπρεπε να γυρίσεις τον διακόπτη στο OFF. Αυτό γινόταν μάλλον για την μίζα (λόγω μεγάλου ρεύματος εκκίνησης).
Τώρα όμως μου που κλέψανε το FZ1 και πήρα ένα scooter της kymco θα ήθελα να φτιάξω το παραπάνω συστηματάκι.
Επειδή έχω τα φώτα πάντα ανοιχτά νύχτα μέρα και είναι βαρετό κάθε πρωι να κλέινω τον διακόπτητων φώτων-βάζω μπροστά-ανοίγω διακότη φώτων έλεγα αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
Δεν πολύ κατάλαβα αυτα που είπατε παραπάνω και αναρωτιώμουν αν μπορούσατε να το κάνουμε λίγο πιο λιανά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.