PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμογενητρια



molo1
30-04-11, 17:32
Γεια σας παιδια!!!
Πως μπορω να φτιαξω μια μικρη ανεμογενητρια ισα ισα για να αναβει μια λαμπα 25W?

taxideytis
01-05-11, 18:25
στα πόσα volt; Μπορείς...αλλά ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα σχετικά πόστ...

molo1
04-05-11, 22:29
Να δινει γυρω στα 250-300 Volts περιπου....

spyropap
16-05-11, 23:14
Βασίλη ο λόγος που δεν σου απαντούν είναι γιατί φαίνεται πως ενώ δεν γνωρίζεις αρκετά για τις ανεμογεννήτριες θέλεις να μάθεις και να φτιάξεις μία.

Σου προτείνω να διαβάσεις πρώτα όλα τα σχετικά δημοσιεύματα που αναφέρονται σε ανεμογεννήτριες και θα βρεις στην δεύτερη σελίδα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας αυτού του forum.
Πιστεύω πως εάν διαβάσεις και δεις τις προσπάθειες άλλων να μάθεις/καταλάβεις αυτά που θέλεις.

Όπως πιθανόν να γνωρίζεις οι ανεμογεννήτριες κοστίζουν ακριβά αλλά και η κατασκευή τους δεν είναι απλή υπόθεση.
Για να μπορέσει κάποιος να φτιάξει με επιτυχία α/γ θα πρέπει να έχει γνώσεις και ικανότητες ηλεκτρονικού, μηχανικού, και πολύ διάθεση, μεράκι για αυτό που θέλει να κάνει.

Εάν μπορούσαν όλοι να φτιάξουν α/γ τότε θα τις βλέπαμε παντού.
Πάντως εγώ συνεχίζω (αργά) την προσπάθεια μου με το δυναμό αυτοκινήτου που θέλω να τυλίξω εφέτος με νέα περιέλιξη έτσι ώστε να πάρω από αυτό περισσότερη ενέργεια.

Καλή τύχη με τα αερικά. Το φωτοβολταϊκά είναι πιο εύκολα και προσιτά.
Με αυτά θα μπορέσεις να ανάψεις πολλές λάμπες LED αλλά και να τα κάνεις 220V (που γράφεις) με inverter.
Δεν είναι ακριβώς δωρεάν ενέργεια. Θα χρειαστεί να κάνεις σοβαρή επένδυση.
Είσαι έτοιμος; Εάν όχι τότε επένδυσε σε διακοπές σε κάποια παραλία. Αυτό είναι σίγουρα ωφέλιμο…

molo1
19-05-11, 00:45
Φιλε μου μαλλον με κατατοπισες πολυ καλα...

Ηλιας Α
19-05-11, 01:45
Πάντως εγώ συνεχίζω (αργά) την προσπάθεια μου με το δυναμό αυτοκινήτου που θέλω να τυλίξω εφέτος με νέα περιέλιξη έτσι ώστε να πάρω από αυτό περισσότερη ενέργεια.

Καλή τύχη με τα αερικά. Το φωτοβολταϊκά είναι πιο εύκολα και προσιτά.
Με αυτά θα μπορέσεις να ανάψεις πολλές λάμπες LED αλλά και να τα κάνεις 220V (που γράφεις) με inverter.
Δεν είναι ακριβώς δωρεάν ενέργεια. Θα χρειαστεί να κάνεις σοβαρή επένδυση.

Καλησπέρα
Σπύρο spyropap (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39830)
Αυτά που γράφεις είναι σωστά αν αφαιρέσω αυτό << Το φωτοβολταϊκά είναι πιο εύκολα και προσιτά.>> για το οποίο δεν μπορώ να το υποστηρίζω ούτε να το απορρίψω αλλά, για αυτό, << Πάντως εγώ συνεχίζω (αργά) την προσπάθεια μου με το δυναμό αυτοκινήτου που θέλω να τυλίξω εφέτος με νέα περιέλιξη έτσι ώστε να πάρω από αυτό περισσότερη ενέργεια.>>…..<< ώστε να πάρω από αυτό περισσότερη ενέργεια.>> δε νομίζω να τα καταφέρεις.

taxideytis
19-05-11, 11:33
κατασκευστής-συναρμολογητής και φ/βολταικών πλαισίων και -στην κατασκευή ελίκων έιμαι τώρα- ανεμογεννητριας, θα έλεγα σαφώς οτι η κατασκευή πλαισίων είναι πολύ πιο ευκολη.
Για την περιέλιξη σε καλούπι δυναμό αυτοκινήτου γνωρίζω οτι μπορείς να πάρεις κάτι τις παραπάνω...απλά θέλει υπομονή και ψάξιμο...

Ηλιας Α
19-05-11, 12:37
Για την περιέλιξη σε καλούπι δυναμό αυτοκινήτου γνωρίζω οτι μπορείς να πάρεις κάτι τις παραπάνω...απλά θέλει υπομονή και ψάξιμο...
Μάλλον είναι αδύνατο

diwattos
19-05-11, 12:45
δοκιμασε κανεις 3φασικη περιεληξη? ..
για μοτοσυκλετα ειχα φτιαξει μια τετεια καποτε και ειχα ακουσει οτι συμφερει για παραγογη ρευματος..:laugh:

spyropap
19-05-11, 12:55
Όχι Ηλία, να σου πω εγώ πως θα γίνει..
Θα επιτύχει η κατασκευή μου γιατί μπορώ και ξέρω να κάνω περιέλιξη και έχω χρόνο και υπομονή γι αυτό.
Και όταν θα πάρω από το δυναμό μου αρκετή ενέργεια τότε εσύ θα ζηλεύεις και θα θέλεις να φτιάξεις.
Μην ανησυχείς όταν τελειώσω θα ανεβάσω τις πληροφορίες για να παραδειγματιστείς εσύ και άλλοι.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=1 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=1)

20299
Στην φωτο βλέπεται στάδιο διασκευής του στάτορα, πριν την περιέλιξη.
Τοποθέτηση κόλληση μονωτήρων, και στρώσης βερνικιού.
Το να κόψεις, κάψεις, βγάλεις την παλαιά τριφασική χοντρή περιέλιξη και να τυλίξεις νέα με επιτυχία,
δεν είναι εύκολο αλλά δεν είναι και απίθανο.

Η νέα περιέλιξη θα γίνει με σύρμα 0.4χιλ δηλαδή σχεδόν το μισό πάχος της αρχικής περιέλιξης.
Θα έχει 6 πηνία τα οποία θα ενεργοποιούν 12 μαγνήτες και η διάταξη της θα είναι διαφορετική.
Έξοδος από 2 γέφυρες. Προς το παρόν αυτά τα ολίγα.

Ταξιδευτή πειρατική είναι η σκούνα! Βάλε άλλη σημαία και φωτάκια για παραλλαγή J

Ηλιας Α
19-05-11, 23:57
Όχι Ηλία, να σου πω εγώ πως θα γίνει..


Η νέα περιέλιξη θα γίνει με σύρμα 0.4χιλ δηλαδή σχεδόν το μισό πάχος της αρχικής περιέλιξης.
J
Με σύρμα << 0.4χιλ δηλαδή σχεδόν το μισό πάχος >> το οποίο και αντιστοιχεί στο 1/4 ! της αρχικής διατομής του σύρματος................. αναμένω αποτελέσματα.

spyropap
27-06-11, 09:24
αναμένω αποτελέσματα.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3