PDA

Επιστροφή στο Forum : Paradox 460 (ανιχνευτής τύπου κουρτίνας)



SunScorpion21
02-05-11, 16:36
Μόλις εγκατέστησα ένα συναγερμό και χρησιμοποίησα το Paradoor 460 για εσωτερική προστασία της εισόδου.
Το συγκεκριμένο ραντάρ μου δίνει συνεχώς ψευδοσυναγερμούς.
Για να το διορθώσω έκανα:
1. Χρησιμοποίησα όλους τους αποστάτες του (1κοντός και 1 μακρύς) ώστε να ξεπερνά το πλάισιο της πόρτας και να έχει απόλυτα καθαρό οπτικό πεδίο.
ΤΙΠΟΤΑ
2. Αφαίρεσα το μικρό αποστάτη από την πάνω γωνία του, ώστε να έχει κ κλίση.
ΤΙΠΟΤΑ
3. Ανάστρεψα το φακό του ώστε να του δώσω άλλες 10 μοίρες.
ΤΙΠΟΤΑ

Να σημειώσω ότι πρίν από κάθε παραπάνω βήμα τσέκαρα οπτικά την λειτουργία του (από μακρυά) και παρατήρησα ότι πέραν της κανονικής παλμικής λειτουργίας του το led παρέμενε αναμμένο για λίγο χωρίς να υπάρχει κάτι ανιχνεύσιμο.

Είχε κανείς τέτοιο πρόβλημα? Κάνω κάτι λάθος? Πρέπει να επιστρέψω τον ανιχνευτή?

GeorgeVita
02-05-11, 17:08
Γειά σου Αρη, δεν γνωρίζω αυτό το αισθητήριο αλλά στο "Installation Guide (http://www.s4s.co.za/UserFiles/File/paradox/Manuals/460_Installation_Guide.PDF)" παρατήρησα τρία σημεία που θέλουν προσοχή:


Caution: When selecting detector location, please ensure that the Paradoor is not placed directly above or in close proximity to a heat source that could cause rapid fluctuations in detector temperature.

Auto-Pulse (J3) Turns the Auto-pulse on and off. Please note that when the jumper is “ON”, Autopulse is OFF. In security applications the Auto-pulse setting should always be ON (Jumper “OFF”).

Operating Voltage (J4) Selects the operating voltage. Set in the “ON” position for 12Vdc and “OFF” for 24Vdc operation.


Δηλαδή μήπως έχεις μεγάλη ροή αέρα που αλλάζει γρήγορα τη θερμοκρασία (με κλειστή πόρτα δε νομίζω να συμβαίνει) και το J3=OFF για να "φιλτράρει" την ανίχνευση. Θεωρώ ότι θα έχεις καλή τροφοδοσία (12/24 VDC) με το J4 στη σωστή θέση (J4=ΟΝ=12VDC)

Φιλικά,
Γιώργος

SunScorpion21
06-05-11, 11:33
Ευχαριστώ για την απάντηση Γιώργο.
Δεν υπάρχει καλοριφέρ κοντά. Τα jumper είναι όπως περιγράφονται στο εγχειρίδιο (και σωστά αναφέρεις). Τις δοκιμές τις έκανα με κλειστό όλο το σπίτι και οπλισμένο συναγερμό, για να ελέγχω τα σημεία ανίχνευσης.
Το συγκεκριμένο ραντάρ, έχει ένα led που αναβοσβήνει περιοδικά με συγκεκριμένο ρυθμό. Παρατηρόντας το (από μακριά) είδα ότι μερικές φορές το άναμα είναι πιο παρατεταμένο από τον κανονικό ρυθμό. Οπλίζοντας το συναγερμό είδα ότι αυτό το γεγονός προκαλεί τους ψευδοσυναγερμούς.

Μου φαίνεται ότι πρέπει να το επιστρέψω ...

chs
06-05-11, 15:57
βγάλε το ραντάρ από εκεί που το έχεις τοποθετήσει και συνδεστε το πρόχειρα με ένα καλώδιο δυο μέτρων κοντά στον πίνακα και κανε πάλι δοκιμές
αν συνεχίσει τα προβλήματα πάρε ένα χαρτόκουτο, κλειστoν μέσα και πάλι δοκιμές, αν συνεχίσει μην το βγάλεις από το κουτί, στειλτω πισο οπος είναι

vakis67
06-05-11, 17:36
Επεστρεψε το πισω δεν βλεπω τον λογω να ταλαιπωρεισαι αλο .
Εκτος αν στην θεση που ειναι εχει κραδασμους . πχ αν ειναι πανω σε γυψωσανιδα και κουνα για καποιο λογω!!!!

chs
06-05-11, 21:35
και πως θα ξερει αν φταιει το ρανταρ?????
η εταιρεια θα του το αλλαξει χωρις να το ελέγξει??????
κατι τετοια προβληματα ειχα εγω απο κακη τροφοδοσια.......

crown
07-05-11, 09:46
μακρυα απο ασυρματα συστηματα συναγερμου...μακρυ..................α.παρτε το χαμπαρι

GeorgeVita
07-05-11, 10:01
μακρυά από ασύρματα συστήματα συναγερμού...

Μήπως είσαι "εκτός θέματος";
G

chs
07-05-11, 15:25
πέρα του ότι είσαι εκτός θέματος....... (δεν πειράζει ξεκινάμε καμία καινούργια κουβέντα.....) τι ακριβός πρόβλημα έχεις με τα ασύρματα συστήματα????
εγώ τρία που έχω εγκαταστήσει πλήρως ασύρματα συστήματα και αρκετά άλλα συνδυασμού ασύρματου και ενσύρματου δεν έχω κανένα πρόβλημα.....
να σου τονίσω κιόλας ότι τα δυο από τα τρία πλήρως ασύρματα συστήματα έχουν τοποθετηθεί με τρίπατες μεζονετες η μια ήταν γύρο στα 75m2 το κάθε πάτωμα και η άλλη έφτανε σχεδόν 150m2 o πρώτος και ο δεύτερος και γύρο στα 60m2 ο τρίτος.......

plouf
07-05-11, 18:21
και δεν είσαι ο μόνος....

οι αντικειμενικοί λόγου που δεν τα συνιστώ
α) κόστος
β) όγκοσ επαφών - αισθητική
γ) κόστος - μπελάς αντιακτάστασης μπαταριών (έστω και περιοδικά)

στο θέμα ασφάλειας - ροβλημάτων δεν έχουν κανένα μελάνο σημείο...