PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα με κυψέλη υδρογόνου! πως γίνετε ως μπαταρία?



andreas122
04-05-11, 18:37
Η Ερώτηση είναι πολύ πως μπορεί να γίνει μια κυψέλη υδρογόνου (fuell cell) πραγματικά χρήσιμο? εγώ θέλω να το αντικαταστήσω με κάτι πολύ βαριές μπαταρίες. και συνολικά θέλω να βγάζει 36v.

θα χρειαστώ?
Την κυψέλη υδρογόνου? ωραία και αν το βρω μετα τι θα το κάνω?
που θα το βάλω?
θα μπει μέσα σε μια κλειστή δεξαμενή υδρογόνου-οξυγόνου?
θα το βάλω μεσα σε νερό?
πως θα το τροφοδοτήσω με οξυγόνο και υδρογόνο?
και μέσα στην ιδία δεξαμενή θα γίνετε νερό? θα κάνει κύκλο μέσα σε σωλήνες και θα χρειαστώ και αντλία?
πως θα το φορτίσω? θα κάνω ηλεκτρόλυση? αλλά τα αέρια δεν πρέπει να χαθούν ...αλλα να μηνουν σε μία μικρή δεξαμενή. πως θα γίνει αυτό? σε τι πήεση θα πρέπει να ειναι? η ότι να νε?
θα χρειαστεί να ξεχωρίσω το υδρογόνο απο το οξυγόνο?

andreas122
06-05-11, 20:29
κανείς δεν ξέρει να απάντηση?

genaris
06-05-11, 21:10
απ΄οσο ξερω το υδρογονο παραγει καυσιμη υλη οπως π.χ. η βενζινη οποτε δεν ξερω αν μπορεις να παρεις απευθιας αυτο που ζητας. βεβαια δεν στο λεω με σιγουρια μιας και ξερω πραγματικα ελαχιστα για το θεμα..

lepouras
06-05-11, 21:24
άμα γουγλης όλα βρίσκονται π.χ.
http://www.physics4u.gr/faq/fuelcellhydro.html
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%85%CF%88%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%BA%CE%B1% CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BC%CE%BF%CF%85
και ένας ευτυχισμένος χρήστης :001_rolleyes:
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=616273

-nikos-
06-05-11, 21:29
Η Ερώτηση είναι πολύ πως μπορεί να γίνει μια κυψέλη υδρογόνου (fuell cell) πραγματικά χρήσιμο? εγώ θέλω να το αντικαταστήσω με κάτι πολύ βαριές μπαταρίες. και συνολικά θέλω να βγάζει 36v.

θα χρειαστώ?
Την κυψέλη υδρογόνου? ωραία και αν το βρω μετα τι θα το κάνω?
που θα το βάλω?
θα μπει μέσα σε μια κλειστή δεξαμενή υδρογόνου-οξυγόνου?
θα το βάλω μεσα σε νερό?
πως θα το τροφοδοτήσω με οξυγόνο και υδρογόνο?
και μέσα στην ιδία δεξαμενή θα γίνετε νερό? θα κάνει κύκλο μέσα σε σωλήνες και θα χρειαστώ και αντλία?
πως θα το φορτίσω? θα κάνω ηλεκτρόλυση? αλλά τα αέρια δεν πρέπει να χαθούν ...αλλα να μηνουν σε μία μικρή δεξαμενή. πως θα γίνει αυτό? σε τι πήεση θα πρέπει να ειναι? η ότι να νε?
θα χρειαστεί να ξεχωρίσω το υδρογόνο απο το οξυγόνο?

αν μελετησεις λιγω την διαδικασια μπορεις να κατασκευασεις την κυψελη αλλα
μην φανταστης ποτε οτι θα αντικαταστησεις δυο μπαταριες των 36βολτ με ηλεκτρισμο
απο υδρογωνο το οποιο θα παραγεται απο ΠΟΥ ??????
και με τι ενεργεια καταναλωσης ????
ουτε στα θεματα της αεναης κινησης δεν εχουν τετιες απετισεις.

andreas122
06-05-11, 23:15
Ναι τα ξέρω όλα αυτα τα λινκ, οταν ομος θέλω να κάνω πράξει τοτε κολάω. και εστω οτι έχω την κυψέλη στα χέρια μου, μετα? τι θα την κάνω? που θα την βάλω? με σολίνες η χωρίς? με τι πιεση ωστε να 36βολτ και οχι κάτι άλλο. ποσες κυψέλες θα βάλω? υπάρχουν θήρες-σωλήνες? η όλο μπένει μέσα σε νερό? η σε υδρογόνο-οξυγόνο? δεν ξέρω τυπωτά απο όλα αυτά και δεν τα λένε η σελίδες? το μόνο που λένε ειναι για τα μόρια και τις μεμβράνες. οκ το κατάλαβα όλα αυτά, πως όμως θα λειτουργούν σε εμένα? αυτό είναι το θέμα.

andreas122
15-05-11, 01:02
τελικά μήπως ξέρει κανείς? έστω και κάτι λίγο από όλα αυτά.

MHTSOS
15-05-11, 01:46
Το θέμα είναι απλό. Υδρογόνο δεν μπορείς να αγοράσεις (τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα), να το παράγεις μόνος σου είναι ασύμφορο, οπότε δεν έχει κάτσει κανένας να ασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες ως το πώς να στήσει ένα τέτοιο σύστημα.

andreas122
15-05-11, 18:50
ωραία, εγώ βασικά δεν το ήθελα για οικονομία, αλλά για τροφοδοσία, θα αντικατιστούθουσε τις μπαταρίες που είναι ακριβές και πολύ βαριές.
οπότε αν κάποιος έχει ιδέα για το πως θα αντικατασταθούν η μπαταρίες, με υδρογόνο πιστεύω είναι καλύτερη λύση.

info@kalarakis.com
15-05-11, 19:04
Η κυψελη ειναι όπως μια μπαταρία Έχει δύο πόλους και δύο σωληνάκια απο το ένα μπαίνει το υδρογόνο και απο το άλλο το οξυγόνο. Οταν γίνουν oι αντιδραεις εχει "κατάλυπο" νερο που φεύγει απο το κατω μερος.
Τωρα για να παράγεις υδρογόνο μπορείς να κάνεις ηλεκτρόλυση με συνεχή ρευμα. Στον ένα πόλο πέρνεις υδρογόνο και στον άλλο το οξυγόνο. Αν ρίξεις και ένα κουταλάκι σόδα στα 10 λιτρα τότε η ηλεκτρολιση γίνεται καλύτερα. ΑΛΛΑ αν βάλεις 24V θέλει 30Α για να βγάζεις αρκετή ποσότητα για να μπορείς να το εισάγεις στη μπαταρια , η οιποία δεν θα δώσει τα ανάλογα Watt
Συνήθως αυτό που κάνουν είναι συνδυασμός με φωτοβολταϊκό. Φορτίζουν τις μπαταρίες και ταυτόχρονα κάνουν ηλεκτρόλυση με το περίσσευμα του ρεύματος. ΑΛΛΑ δεν έχουν κυψέλες το χρησιμοποιούν ως καύσιμο σε γεννήτριες εσωτερικής καύσης. Μια μικρή τροποποίηση στο καρπυατερ και μισή μοίρα στη γωνία ανάφλεξης και έχει μια μηχανή που καταναλώνει υδρογόνο. Μπορείς να πάρεις και μια έτοιμη συσκευή ηλεκτρόλυσης από το ebay τις χρησιμοποιούν για παραγωγή υδρογόνου και κάνουν συγκολλήσεις.

andreas122
15-05-11, 20:57
ενδιαφέρων, εγω θέλω να τροφοδοτήσω μία μπαταρία των 12V, δεν ξέρω πόσα Α ,ουτε πόσα Watt θέλει, αλλα προκεται για μοτερ-μίζα μιχανακιού, (όποιος ξέρει ας μου πεί πόσα Watt και Α θέλουν αυτά).


μισή μοίρα στη γωνία ανάφλεξης
αυτό τι συμένει περίπου? είναι κάτι δύσκολο?
και με το νερό=καυσαέριο να κυκλοφορεί μέσα στον πυρήνα τις μηχανής δεν θα είναι βλαβερό? μήπως βραχυκυκλώσει, μπλοκάρει, νερό είναι δεν είναι αέρας. λέω μήπως.
Ο μόνος λόγος που θέλω κυψέλη και οχι κλασική μπαταρία είναι το βάρος. (η ελαφριές λιθιου είναι πανάκριβες, η υπολιπες είναι πολύ βαριές) άρα το υδρογόνο είναι η μόνη επιλογή.


Μπορείς να πάρεις και μια έτοιμη συσκευή ηλεκτρόλυσης
Χρειάζομαι κυψέλη για να τροφοδοτήσω το ηλεκτρικό μοτέρ, το υδρογόνο είναι εύκολο να παραχθεί από οτι ξέρω, η φύλαξη του ίσος να είναι δισκολούτσικο.

info@kalarakis.com
16-05-11, 11:06
Τελικά θα καταλύξεις στη κλασική μπαταρία. Η κυψέλη για να βγάλει τόσο ρεύμα πρέπει να είναι όσο το μηχανάκι Β) το νερό δεν κυκλοφορεί μέσα στη μηχανή το περίσσευμα από τη κυψέλη έχει ένα σωληνάκι και τρέχει στο "δρόμο", όσο για τη φιάλη του υδρογόνου στο μηχανάκι ειναι απαγορευτικό τόσο απο το θέμα όγκου (ειναι όσο μια φυάλη 25 κιλών του υδραεριου) και απο θέμα ασφάλειας.

andreas122
16-05-11, 12:23
φαίνεται τρομερα απογοητευτικό... και αυτα τα αυτοκίνιτα που εφτιαχναν 1-2 εταιρίες στην Ελλάδα? θημάμε οτι έφτιαχναν μικρα αυτοκίνητα και μηχανάκια και δεν ήταν τοσο ογκώδες. μήπως αυτό ισχει για υψηλές επιδόσεις? εγω μία μικρή μίζα ήθελα να δουλέψω, πάντος οντος φαίνετε τρομερα απογοητευτικό αν ειναι έτσι. :001_smile: