PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακόμα μια αναβάθμιση Φ/Β συστήματος



Gordona
05-05-11, 08:12
Φίλοι καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Παίρνω το θάρρος να ανοίξω ένα νέο θέμα, γιατί δυστυχώς ο καθένας μου λέει το κοντό του και το μακρύ του κι έχω φτάσει σε δίλλημα, το οποίο θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Πρώτα από όλα η εγκατάσταση έχει ως εξής:
Πάνελ 60W - Ρυθμιστή 1 - Μπαταρία
Πάνελ 80W - Ρυθμιστή 2 - Μπαταρία
Οι δύο ρυθμιστές μπήκαν λόγω των διαφορετικών πάνελς. Η μπαταρία είναι κλειστού τύπου gel 200ah. Από την μπαταρία σε inverter 1000w.

Η αναβάθμιση αφορά την μπαταρία, αφού το ρεύμα δεν είναι επαρκές και έχουμε παρατηρήσει ότι η ίδια γεμίζει το πολύ μέχρι τις 11-12 το πρωί. Η μπαταρία είναι 4 χρονών και είχε αγοραστεί με την ιδέα της επεκτασιμότητας, δηλαδή να πάρουμε άλλη μια 200άρα στο μέλλον.
Το μέλλον ήρθε, αλλά κάποιοι μου είπαν ότι δε θα συνεργάζονται, άλλοι ότι δεν βάζουμε τέτοιες μπαταρίες σε φ/β συστήματα (ναι εδώ γελάνε) και... και... ή να περάσω σε 6Χ2v συστοιχίες...

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας, και από όσο έχω διαβάσει οι περισσότεροι που γράφουν εδώ, γνωρίζουν περισσότερα.

Ένα δευτερεύον που με απασχολεί, είναι ο τρόπος που ασφαλίζουμε την σύνδεση μπαταρία - inverter. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε διακόπτης, ούτε ασφάλεια, αφού 100A ασφαλεία ήταν αδύνατον να βρω. Τα καλώδια στη συγκεκριμένη σύνδεση είναι 16άρια αν θυμάμαι καλά και 800W μπορώ να τραβάω άνετα.
Και τέλος, η απόσταση από τα πάνελς στους ρυθμιστές είναι περίπου 5-6 μέτρα και άλλα 3 μέχρι την μπαταρία. Εκεί τι διατομής καλώδια προτείνεται να μπουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

xsterg
05-05-11, 08:21
ο ερωτημα με τις μπαταριες δεν μπορω να το καταλαβω. για την ασφαλεια θα διαφωνησω. υπαρχουν ασφαλειες 100Α τοσο τυπου αυτοκινητου οσο και μαχαιρωτες που χρησιμοποιουνται σε ηλεκτρολογικους πινακες.

Gordona
05-05-11, 08:28
Η ερώτηση σχετικά με την μπαταρία είναι το αν πάρω άλλη μία 200άρα ίδια με τη προηγούμενη, ή αν ξεκινήσω από την αρχή...

taxideytis
05-05-11, 13:52
κατά κανόνα οι μαχαιρωτές δεν κάνουν....ζεστάινονται και λιώνουν...Μην βάλεια καμμία ασφάλεια απο τις μπαταρίες πρός το inverter
αυτό με τα διαφορετικά πάνελ δεν το καταλαβαίνω...βάλε ότι έχεις σε ένα ρυθμιστή πάνω κάτω στα ampere toy ρυθμιστή. Δηλαδή έχεις ρυθμιστη 12/24 volt sta 10 αμπερ; e...τα πανελ παρράλληλα..κόκκινο -στο κόκκινο (+) μαυρο σε μαυρο (-) μέχρι να πιάσεις το άθροισμα των αμπερ...
μπαταρίες...βασικά πρέπει να έιναι ίδιας (περίπου)ηλικίας και ίδιου τύπου. tzel η υγρού καταλύτη. Ο λόγος έιναι η διαφορετική τάση στην οποία φορτίζονται. Αν ο ρυθμιστή σου έιναι σχετικά καλός θάχει επιλογή...

ljohnny
05-05-11, 14:15
Μια μπαταρία 200Ah θέλει για να γεμίσει περίπου τα ίδια Ah που μπορεί να αποθηκεύσει. Αρα για να γεμίσει η μπαταρία σου σε μια μέρα (ανάλογα την εποχή 3-7 ωρες ηλιοφάνειας) θέλει 30Α ελάχιστο το καλοκαίρι. Με πάνελ 60 watt πέρνεις μέγιστο 5Α (12v Χ 5A = 60W) αντίστοιχα με το 80watt (6,6Α). Αρα η μπαταρία σου, αν έχει κατανάλωση κατά την διάρκεια της φόρτησης, δεν θα σου φτάνει ποτέ! Και αφού έχεις μια μπαταρία (αν κατάλαβα σωστά) γιατί έχεις 2 ρυθμιστές? Ενας μέχρι 15Α για τα πάνελ που έχεις, παράλληλα συνδεμένα, φτάνει αλλιώς θέλεις έναν 30Α-40Α για να μεγαλώσεις το σύστημα και να φορτίζεις την μπαταρία πιό γρήγορα. Η μπαταρία που έχεις δεν θέλει αλλαγή τόσο γρήγορα. Συνήθως μετά από 10 χρόνια, ίσως. Φόρτιση θέλει. :001_rolleyes:

Οσο για την ασφάλεια από την μπαταρία προς τον inverter, συνήθως έχει ασφάλεια μέσα στον inverter αλλά αν θές κι άλλη, μια 30Α είναι αρκετή, στο (+) και μια στο (-).

Gordona
05-05-11, 14:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το βασικό μου ερώτημα είναι ότι επειδή η υπάρχουσα μπαταρία των 200ah δεν μου επαρκεί (σε κατανάλωση) θέλω να αυξήσω χωρητικότητα, είτε παίρνοντας άλλη μία ίδιου τύπου, είτε ξεκινώντας από την αρχή.
Και το ερώτημα αυτό γεννάτε επειδή πολλές παπαρίες πουλάν γενικότερα εκεί έξω. Σας λέω για παράδειγμα 2 απαντήσεις που πήρα: 1) αυτή η μπαταρία που έχω, δεν κάνει για φ/β συστήματα, 2) αν βάλω άλλη μία ίδια δεν θα κερδίσω τίποτα αφού η υπάρχουσα είναι παλιά και είναι σαν να βάζω σε φάκο μία άδεια και μία γεμάτη μπαταρία! Τώρα ο τελευταίος είτε δεν έχει ιδέα από φυσική για παράλληλες και κατά σειρά συνδέσεις, είτε είναι πολύ καλός πωλητής!

Όσο για τους 2 ρυθμιστές, υπήρχε ο ένας με το πρώτο πάνελ των 60w, ο οποίος είναι μικρός (νομίζω 10Α) και αγοράζοντας το δεύτερο πάνελ, αποφάσισα να πάρω και 2ο ρυθμιστή αφού ήθελα εν καιρώ να προσθέτω κι άλλα πάνελ (ίδια με το 80άρι).

Προς το παρόν μπορώ να παράγω ρεύμα περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και καταναλώνω πάλι περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και για αυτό θέλω να αυξήσω την χωρητικότητα. Του χρόνου, αν δω ότι τα πάνελ δεν γεμίζουν τις μπαταρίες, πάω για 3ο πάνελ... Όλα σιγά-σιγά! Αν και μόνο τα καλώδια που πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή, κοστίζουν κανα 200άρι...

taxideytis
05-05-11, 14:57
τι μπαταρία έχεις; πόσο καιρό την έχεις;
Γενικά επέκταση θα κάνεις στα πάνελ η στο inverter η στον ρυθμιστή φόρτισης.
Στις μπαταρίες έιναι δύσκολο αυτό. Θα ξηλωθείς μια και καλή...αλλά τι συσκευές χρησιμοποιείς; για πόσο καιρό; Πόσο καιρό μένουν ανενεργές οι συσκευές για να φορτίσουν οι μπαταρίες; Δεν ξεκινάμε απο τις ανάγκες σου;

ljohnny
05-05-11, 15:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το βασικό μου ερώτημα είναι ότι επειδή η υπάρχουσα μπαταρία των 200ah δεν μου επαρκεί (σε κατανάλωση) θέλω να αυξήσω χωρητικότητα, είτε παίρνοντας άλλη μία ίδιου τύπου, είτε ξεκινώντας από την αρχή.
Και το ερώτημα αυτό γεννάτε επειδή πολλές παπαρίες πουλάν γενικότερα εκεί έξω. Σας λέω για παράδειγμα 2 απαντήσεις που πήρα:
1) αυτή η μπαταρία που έχω, δεν κάνει για φ/β συστήματα,

1.................

2) αν βάλω άλλη μία ίδια δεν θα κερδίσω τίποτα αφού η υπάρχουσα είναι παλιά και είναι σαν να βάζω σε φάκο μία άδεια και μία γεμάτη μπαταρία!

2.......................

Τώρα ο τελευταίος είτε δεν έχει ιδέα από φυσική για παράλληλες και κατά σειρά συνδέσεις, είτε είναι πολύ καλός πωλητής!

Όσο για τους 2 ρυθμιστές, υπήρχε ο ένας με το πρώτο πάνελ των 60w, ο οποίος είναι μικρός (νομίζω 10Α) και αγοράζοντας το δεύτερο πάνελ, αποφάσισα να πάρω και 2ο ρυθμιστή αφού ήθελα εν καιρώ να προσθέτω κι άλλα πάνελ (ίδια με το 80άρι).

3...............


Προς το παρόν μπορώ να παράγω ρεύμα περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και καταναλώνω πάλι περισσότερο από ότι αποθηκεύεται και για αυτό θέλω να αυξήσω την χωρητικότητα.

4.................

Του χρόνου, αν δω ότι τα πάνελ δεν γεμίζουν τις μπαταρίες, πάω για 3ο πάνελ... Όλα σιγά-σιγά! Αν και μόνο τα καλώδια που πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή, κοστίζουν κανα 200άρι...


1.
Αυτή η μπαταρία που έχεις ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΑ για φωτοβολταικά.

2.
Η μπαταρία, αν χρησιμοποιήθηκε σωστά χωρίς μόνιμα πλήρης εκφορτίσεις, δεν είναι παλιά. Αν θέλεις να βάλεις 2η παράλληλα, τότε μόνο ίδια μπορείς (200Ah) γιατί αλλιώς καμία από τις δύο δεν θα φορτιστεί σωστά και σε ακραία περίπτωση, κάποια μικρότερη σε χωριτικότητα, μπορεί να σκάσει.

3.
Αρα, μπορείς να βάλεις και το 60αρι παράλληλα με το 80αρι στον ίδιο ρυθμιστή.

4.
12V / 140W αντιστοιχούν σε 5 ώρες μέσο όρο Χ 11Α, 50-60 Ah συνολικά την ημέρα, πως παράγεις περισσότερο από ότι αποθηκευεις?

taxideytis
05-05-11, 15:09
για μισό ρε τζόνυ, πώς ξέρεις τι έχει ο ερωτών gordona;

ljohnny
05-05-11, 15:12
Σύμφωνα με ότι γράφει στο πρώτο post.

taxideytis
05-05-11, 15:18
Η μπαταρία είναι κλειστού τύπου gel 200ah....τέτοια έχω σαν δεύτερη στο αυτοκίνητό μου...είναι για φωτοβολταικά;

ljohnny
05-05-11, 15:21
Οι τύπου gel είναι για βαθιές εκφορτίσεις και πολλούς κύκλους φόρτισης. Αν στο αυτοκίνητό σου κάνεις τέτοια χρήση, σου κάνει. Αυτό όμως, ότι την έχεις στο αυτοκίνητο, δεν σημαίνει ότι δεν κάνει και για κάτι άλλο, σωστά? Αυτές οι μπαταρίες είναι οι ενδεδειγμένες για χρήση με φωτοβολταικά. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι είναι σωστή.

taxideytis
05-05-11, 15:24
δεν συμφωνω μαζί σου αλλά δεν επεκτείνομαι διότι έιμαστε εκτός θέματος..αλλά αν θέλεις μπορείς να επεκταθείς εδώ... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56052

Gordona
05-05-11, 15:50
1.
Αυτή η μπαταρία που έχεις ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΑ για φωτοβολταικά.

2.
Η μπαταρία, αν χρησιμοποιήθηκε σωστά χωρίς μόνιμα πλήρης εκφορτίσεις, δεν είναι παλιά. Αν θέλεις να βάλεις 2η παράλληλα, τότε μόνο ίδια μπορείς (200Ah) γιατί αλλιώς καμία από τις δύο δεν θα φορτιστεί σωστά και σε ακραία περίπτωση, κάποια μικρότερη σε χωριτικότητα, μπορεί να σκάσει.

3.
Αρα, μπορείς να βάλεις και το 60αρι παράλληλα με το 80αρι στον ίδιο ρυθμιστή.

4.
12V / 140W αντιστοιχούν σε 5 ώρες μέσο όρο Χ 11Α, 50-60 Ah συνολικά την ημέρα, πως παράγεις περισσότερο από ότι αποθηκευεις?

1.
Το ξέρω, για αυτό την είχα πάρει.

2.
Αποκλείεται να εκφορτίστηκε πλήρως το inverter κλείνει πολύ πριν.. Τώρα πόσο πριν...

3.
Ναι.

4.
Αυτό είναι ένα γενναίο ερώτημα! Η φόρτιση από ότι έχω δει ξεκινάει περίπου στις 7 το πρωί και μέχρι τις 12-13 έχει σταματήσει. Αυτό όπως αναφέρεις, σημαίνει είτε ότι η μπαταρία είχε αδειάσει κατά 60-70 ah και το inverter την έκλεισε, είτε ότι τα πάνελ παίρνουν ναρκωτικά.. Αποκλείω το δεύτερο και πάμε στο πρώτο! Μόνο μέσω παρατηρήσεων μπορώ να μιλήσω..

Όταν ο ελεγκτής φόρτισης φτάσει σε στάθμη χαμηλής μπαταρίας, μετά από λίγο το inverter σφυράει και κλείνει. Το μεσημεράκι όμως και οι δύο (ελεγκτές)αναβοσβήνουν, όπερ σημαίνει ότι η φόρτιση τελείωσε... Και έχεις απίστευτα δίκιο, ότι σε τόσες ώρες, αποκλείεται! Τι λες να παίζει;

taxideytis
05-05-11, 15:58
καλά...θα ξεχάσουμε και ότι ξέρουμε...
1. τελικά τι μπαταρία είναι; no name;
2. κατα κανόνα τα inverter κλέινουν όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο μια ωρισμένη τάση η ανέβει πάνω απο μια ωρισμένη....10,50 και 14,50 η περίπου εκεί.
3. Τι μάρκα έιναι ο ρυθμιστής; έχει ρύθμιση για μπαταρία υγρού καταλύτη η τζέλ;
4. Δεν μπορω να πώ τίποτε αν δεν απαντηθούν τα 3 προηγούμενα...

τόσο δύσκολο είναι; Η συμβαίνει κάτι άλλο;

Gordona
05-05-11, 16:10
καλά...θα ξεχάσουμε και ότι ξέρουμε...
1. τελικά τι μπαταρία είναι; no name;
2. κατα κανόνα τα inverter κλέινουν όταν η μπαταρία πέσει κάτω απο μια ωρισμένη τάση η ανέβει πάνω απο μια ωρισμένη....10,50 και 14,50 η περίπου εκεί.
3. Τι μάρκα έιναι ο ρυθμιστής; έχει ρύθμιση για μπαταρία υγρού καταλύτη η τζέλ;
4. Δεν μπορω να πώ τίποτε αν δεν απαντηθούν τα 3 προηγούμενα...

τόσο δύσκολο είναι; Η συμβαίνει κάτι άλλο;

Δεν θυμάμαι τι μάρκα είναι και δεν την έχω μπροστά μου για να τη δω. Νομίζω BTL είναι η μάρκα της.
Το inverter και ο ρυθμιστής είναι της Conergy, o δε ρυθμιστής δεν έχει τέτοια ρύθμιση.

Edit: 10.5-15V λέει ο κατασκευαστής... Πρέπει να πάω και να τα μετρήσω!

taxideytis
05-05-11, 16:45
aaa...οι effecta..για τροχόσπιτα, θα έλεγα. Θα έλεγα οτι χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο και ποιο επεκτάσιμο. Πήγαινε στα 2 η 6 volt.
http://www.energiaki.com/renewable/btl.pdf

genesis
05-05-11, 21:18
Σωστός ο Κώστας! Πρόκειται προφανώς για την effekta BTL η οποία ΔΕΝ είναι GEL.
Είναι απλώς μπαταρία "κλειστού" τύπου VRLA και δεν απαιτεί συντήρηση (πρόσθεση νερού περιοδικά).
Ο συγκεκριμένος τύπος έχει σχεδιαστεί για stand-by εφαρμογές (UPS) και μόνο τότε μπορεί υπό ιδανικές συνθήκες να "πιάσει" τα 10 χρόνια λειτουργίας. Όχι σε "κυκλική χρήση.
Η αντοχή της σε κυκλική χρήση είναι μέτρια και στο κατατοπιστικό .pdf που μας έδωσε ο ταξιδευτής, φαίνεται στο σχετικό διάγραμμα (Number of cycle) ότι μετά από περίπου 350 - 400 κύκλους σε βάθος εκφόρτισης 80% (σε αυτό το βάθος έχουμε "συμφωνήσει" να συγκρίνουμε τις μπαταρίες που προορίζονται για φωτοβολταϊκά συστήματα), η μπαταρία έχει χάσει ήδη το 40% της ονομαστικής της χωρητικότητας και χρειάζεται αντικατάσταση. Αυτό, σε ένα φωτοβολταϊκό σύστημα μπορεί να έρθει μετά από 3 - 4 χρόνια ή ακόμη συντομότερα αν κάνουμε "βαριά" χρήση. Φανταστείτε ότι υπάρχει μπαταρία με αντοχή 2.100 κύκλων σε βάθος εκφόρτισης (D.O.D. - Depth Of Discharge) 80% (Rolls 5000 series)!

Στην περίπτωση του gordona είναι προφανές ότι η μπαταρία είναι στα τελευταία της. Η χωρητικότητά της είναι σαφώς μειωμένη και για αυτό παρατηρείται το φαινόμενο να φορτίζει γρήγορα το πρωί με ελάχιστη ενέργεια αλλά και να "αδειάζει" γρήγορα το βράδυ με μικρά φορτία. Το ίδιο θα συνέβαινε αν ήταν μια υγιής μπαταρία 20 - 40Ah.
Μάλλον τόση χωρητικότητα της έχει απομείνει.

Μια μπαταρία GEL ΔΕΝ είναι απαραίτητα κατάλληλη για κυκλική χρήση σε φωτοβολταϊκά συστήματα.
Αν έχεις καινούριες και παλιότερες μπαταρίες μπορείς μόνο να τις παραλληλίσεις μεταξύ τους.
Κανόνας> ΠΑΝΤΑ ασφάλεια στην μπαταρία.

Μπορείς να παραλληλίσεις φωτοβολταϊκά διαφορετικής ισχύος αρκεί να έχουν "κοντινή" τάση μέγιστης ισχύος (Ump).
Μπορείς επίσης να συνδέσεις σε σειρά 2 Φ/Β πάνελ που έχουν 17,5V Ump, να τα παραλληλίσεις με ένα που έχει Ump 36V και να τα συνδέσεις όλα σε έναν ρυθμσιτή φόρτισης, κατά προτίμηση MPPT τύπου.

Gordona
05-05-11, 21:51
Ωραίες πληροφορίες, πράγματι. Δώστε μου λίγο χρόνο να τσεκάρω την μπαταρία αν είναι όντως αυτή (2 μέρες ψάχνω το ρημάδι το τιμολόγιο) και να διαβάσω καλά για τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν και θα επανέλθω..
Αν όντως η μπαταρία μου έχει χάσει για τα καλά και πάω για νέες, προτάσεις;;;
Ευχαριστώ πολύ.

taxideytis
05-05-11, 21:53
εγώ την κοπανάω για 10 μερούλες στα βουνά μου....οπότε εεε...μην βιάζεσαι, διάβαζε διάβαζε διάβαζε...και άκου τον γένεσις...:001_rolleyes:

Gordona
06-05-11, 14:14
Φίλε genesis, έχεις απόλυτο δίκιο. Effecta BTL 12-200 αγορασμένη 2/6/2008... Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι μόνο μέσα σε 3 χρόνια (και με χρήση μόνο καλοκαίρι) η συγκεκριμένη τα έφτυσε!
Όπως πολύ ωραία μου τα είπατε, σκέφτομαι πλέον να προχωρήσω σε αγορά νέας, αυτές των 2v(6χ2v). Σκέφτομαι να φτάσω κοντά στα 400Ah ώστε σε επόμενη φάση να προσθέτω πάνελς.. Με άλλα λόγια, φέτος να αγορασω μπαταρία, από του χρόνου να αλλάξω καλώδια και να πάρω έναν καλό ρυθμιστή (όπως μου είπατε) και μετά σύμφωνα με τις ανάγκες να προσθέτω πάνελς..

Τι μου προτείνεται από μπαταρίες και αν πέσει και πρόταση για κατάστημα θα σας είμαι υπόχρεος.

Υ.Γ. Θα ήταν καλό να έφτιαχνα αεριζόμενο πλαίσιο για να στεγάσω τις μπαταρίες;

genesis
07-05-11, 21:31
Δυστυχώς, φίλε Gordona, οι μπαταρίες συμπεριφέρονται σχεδόν σαν ζωντανοί οργανισμοί....επηρεάζονται σχεδόν από τα πάντα!...είναι πολύ δύσκολο να πεις πόσο τελικά θα "ζήσει" μια μπαταρία.
Αυτό που είναι σημαντικό είναι να της "δημιουργήσεις" το καλύτερο δυνατό "περιβάλλον" για να λειτουργεί, με βάση τον τύπο της και τις προδιαγραφές της, ώστε να σου δώσει και εκείνη με την σειρά της ότι καλύτερο μπορεί!

Για εντατική χρήση η καλύτερη επιλογή είναι η σειρά 5000 της Rolls και οι μπαταρίες τύπου OPzS. Για ποιό "ελαφριά" χρήση (π.χ. εξοχικής κατοικίας) η σειρά 4000 της Rolls είναι από τα καλύτερα "value for money" :wiink: