PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιστές φόρτισης για φωτοβολταικά



taxideytis
05-05-11, 22:14
...επειδή με τις αναβαθμίσεις εξοχικών τάχουμε κάνει αχταρμά όλα και δυστυχώς ένα αυτόνομο σύστημα του οποίου η σχεδίαση και εφαρμογή είναι πιο δύσκολη απο ενός συνδεδεμένου ας διαχωρίσουμε τα θέματα. Έχουμε τα πάνελ, τους ρυθμιστές φόρτισης, τις μπαταρίες, τα καλώδια, τα inverter, kai τους φορτιστές μπαταριών που μπορεί να φορτίζουν τις μπαταρίες παίροντας ρευμα απο μια γεννήτρια.

Έχουμε λοιπόν γενικά τους MPPT και τους PWM. Και τους σύνθετους. ποιες οι διαφορές; τα σύν και τα πλήν. Αν δε οι MPPT είναι καλύτεροι γιατί υπάρχουν ακόμα οι PWM;
Εγώ θα ρωτήσω λοιπόν.
1. Εχω έναν steca PR3030. Αυτή την στιγμή τα πάνελ μου είναι 5. 2 ιδιοκατασκευή και 3 έτοιμα. Όλα στα 80 Watt. Με πλήρη ηλιοφάνεια τον Απρίλη (ναι είδα και ήλιο) είδα και 22 αμπερ. Πολύ καλά. Η ερώτηση. Προσθέτω άλλα δύο 80ντάρια. άλλα 9 αμπέρ. άρα πολλές φορές το καλοκαίρι θα ξεπερνάω τα 30. Τι πρόβλημα θα έχει ο φορτιστής; Θα ζεσταθεί; θα καεί; η απλά θα διακόψει την παροχή; (έχω στείλει mail στην εταιρεία βέβαια και περιμένω απάντηση, την οποία θα δημοσιευσω) αλλά ρωτάω και εδώ...
2. Έχω και έναν SR20M πάλι της steca. Στα 20 αμπέρ αυτός. Αν υποθέσουμε οτι ο PR3030 den επαρκεί θα συνδέσω τα πάνελ και θα επεκταθώ με τον SR20M. Αλλά στο ίδιο μπλόκ μπαταριων. Θα δίνω απο δύο μεριές. (+ την airbreeze) Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Θα συνεργαστούν οι ρυθμιστές; η θα γίνει μπάχαλο;

taxideytis
12-05-11, 19:12
7 μέρες μετά, ούτε η εταιρεία απάντησε στο email μου ουτε εδώ κανείς...Μάλλον είναι χαζή ερώτηση. Αλλά η απορία μου παραμένει...:confused:

-nikos-
12-05-11, 19:30
αν εχεις αντεπιστροφη [διοδο+ασφαλεια] σε καθε ριθμιστη
δεν εχει κανενα προβλημα.

ILI
12-05-11, 20:19
Καλησπέρα....
Χαζές ερωτήσεις δεν υπάρχουν, χαζές απαντήσεις υπάρχουν.
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να παραλληλήσεις τους δυο φορτιστές. Πρέπει να το ψάξεις διότι θα πρέπει και οι δύο να έχουν ακριβώς την ίδια τάση και να συμπεριφέρονατι το ίδιο στις ιδιαιτερότητες (αλλαγές) στο φορτίο. Μιά σίγουρη λύση είναι να επιμήνεις στην εταιρία κατασκεύης και εάν σε αποφεύγουν τότε...... κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχουν συστήματα που αναλαμβάνουν τον παραλληλησμό αυτό.
Καλή τύχη

genesis
12-05-11, 23:44
Κώστα, οι απαντήσεις στις απορίες σου είναι σχετικά απλές...
Οι ΜΡΡΤ είναι ΠΑΝΤΟΥ καλύτεροι....εκτός από τη τιμή! Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν ακόμη οι PWM....α!..και η άγνοια των καταναλωτών (δικαιολογημένη) και αυτών που εμπορεύονται / σχεδιάζουν / εγκαθιστούν τέτοια συστήματα (αδικαιολόγητη).

Σε έναν ρυθμιστή PWM που είναι για μέχρι 30Α δεν έχει λόγο να του δώσεις 35Α! Συνήθως έχουν μια ασφαλειούλα αυτοκινητιστικού τύπου η οποία προφανώς θα καεί!
Βάλε σε έναν άλλον τα παραπανήσια Φ/Β....που τον έχεις κιόλας!

Νομίζω ότι το ξεκαθαρίσαμε αυτό με τις πηγές στις μπαταρίες. Δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσεις όσες πηγές θέλεις. Αρκεί να τηρήσεις τις προδιαγραφές σύνδεσης για κάθε μία από αυτές.
Η μπαταρία "βλέπει" το αλγεβρικό άθροισμα των ρευμάτων που μπαινοβγαίνουν κάθε στιγμή μέσα της, δεν "ενδιαφέρεται" για το πλήθος των πηγών.... π.χ. έχει μια δεδομένη στιγμή συνολικό ρεύμα φόρτισης 22Α και από αυτά τα 15Α είναι από τον ρυθμιστή 1, τα 8Α είναι από τον ρυθμιστή 2, η ανεμογεννήτρια δίνει άλλα 7Α και ο inverter "τραβάει" -8Α λόγω των καταναλώσεων εκείνη τη στιγμή.....Για την μπαταρία μετράνε τα 22 που "μπαίνουν"! αυτό "νοιώθει".
Απλά φρόντισε (όπως προτρέπει και το manual της Α/Γ) οι καλωδιώσεις και οι επαφές στην μπαταρία να γίνουν έτσι ώστε να μην "μπερδεύει" ο ένας ρυθμιστής τον άλλον και τον αναγκάζει να "νομίζει" ότι η μπαταρία φόρτισε οπότε και θα πρέπει - λανθασμένα - να σταματήσει την φόρτιση.
Χοντρά καλώδια, καλοί κοννέκτορες, σφιχτές βιδες και ενώσεις.

taxideytis
13-05-11, 09:42
ok...ευχαριστώ...
Η αλήθεια είναι οτι πρέπει κάποια στιγμή να αναβαθμιστώ αλλά...στα προσεχή πάνελ....όταν φουλάρουν και αυτοί οι ρυθμιστές εε...τότε θα πάμε σε πακέτο charger-inverter....η κάτι άλλο το οποίο θα προκύψει μετά απο καλή συζήτηση...

o steca pr3030 δεν έχει καμία ασφάλεια, γι' αυτό και η ερώτησή μου...Ο SR20M έχει όντως μια ασφάλεια 20 Αμπέρ, αυτοκινητιστικού τύπου.

genesis
13-05-11, 10:54
Στη θέση σου εγώ θα ξεκίναγα από τον inverter / charger ο οποίος μαζί με τις μπαταρίες αποτελούν την "καρδιά" του συστήματος. Τις μπαταρίες τις καλές τις έχεις ήδη και σου λείπει ένας καλός, "ημιτονικός", αξιόπιστος, ρυθμιζόμενος, επεκτάσιμος inverter / charger.
Αποκτάς έτσι πλήρη επάρκεια ενέργειας και σωστή φόρτιση στις μπαταρίες, αξιοποιώντας αποδοτικά την γεννήτριά σου.
Το επόμενο βήμα θα έλεγα ότι είναι ένας καλός ΜΡΡΤ ρυθμιστής που θα αξιοποιήσει τα υπάρχοντα Φ/Β κατά 100% και στο τέλος συμπληρώνεις με Φ/Β αν χρειάζεται.

taxideytis
13-05-11, 16:33
μισό..μισό...inverter / charger. Το charger πάει σε γεννήτρια βενζίνης έτσι; άντε πάλι να διαβάζω το manual....

taxideytis
15-05-11, 18:52
PWM = Pulse Width Modulated. A PWM controller in laymen terms is nothing more than a switch and has 2 states closed (on) or open (off). The switch operates anywhere from 10 to 60 Khz and the duty cycle (on-off pulse width) modulates between 0 to 100%. At 100% duty cycle the switch is closed 100% and the solar panel is connected directly to the battery lowering the voltage of the panel to the battery voltage and operates below Voltage at maximum power. The key point to a PWM controller is the input current = output current and the input voltage must be equal greater than the output voltage.

A MPPT controller is a completely different animal as it is a true DC to DC switch mode or buck/boost voltage converter. Input current does not equal output current, and input voltage can be either be higher or lower than the output voltage.


και ψάξε ψάξε βρήκα ετούτο. φυσικά το αντέγραψα, και φυσικά το παραθέτω είς την Αγγλικήν για να μην κάνω κάποια κακή μετάφραση. τα τεχνικά είναι περίεργα κάποιες φορές..

genesis
16-05-11, 19:02
...και όπου MPPT, "Maximum Power Point Tracking", ή σε ελεύθερη μετάφραση "ανίχνευσης σημείου μέγιστης ισχύος"!

Με απλά λόγια, ένας ΜΡΡΤ ρυθμιστής "αφήνει" το Φ/Β να λειτουργήσει εκεί όπου παράγει την μέγιστη ισχύ που μπορεί αναλογα με τι τρέχουσες συνθήκες ακτινοβολίας, θερμοκρασίας, κλπ. Η ισχύς αυτή (υπό μορφή συγκεκριμένων τιμών τάσης και έντασης που παράγει το Φ/Β, που συνήθως ΔΕΝ ταιριάζουν με την τάση που έχουν οι κοινές μπαταρίες), οδηγείται στην είσοδο ενός μετατροπέα από συνεχές σε συνεχές (DC to DC converter) και μετατρέπεται στην έξοδο σε διαφορετική τάση και ένταση τέτοια ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη μεταφορά ισχύος προς την μπαταρία.
Το όλο σύστημα ελέγχεται από έναν επεξεργαστή και αναπροσαρμόζει κάθε λίγο το σημείο λειτουργίας του έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη τιμή ισχύος.
Ελπίζω να είναι κατανοητή η αρχή λειτουργίας του...:001_unsure:
Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό αφού με τις ίδιες συνθήκες και από το ίδιο Φ/Β, ένας ΜΡΡΤ ρυθμιστής θα δώσει μέχρι και 30% περισσότερη ενέργεια προς την μπαταρία.

jason13
18-05-11, 13:04
Πανω στο θεμα γιατι θελω κι εγω να αγορασω ενα ρυθμιστη.Ενας ρυθμιστης γραφει πανω 24v/20a πχ,εγω ρωταω τωρα,24v πρεπει να ειναι η ταση των φωτοβολταικων,η ταση των μπαταριων η κ τα 2?Επισης τα 20α που γραφει δεν πρεπει να εξαρτωντε απο την ανοχη των μπαταριων.Οι δικες μου 2 winner 12v135ah γραφουν πανω cycle use less than 33,75a οποτε εναν 30α φορτιστη θα μπορουσα να των παρω?Taxideutis ο δικος σου φορτιστης steca ειναι MPPT?

taxideytis
18-05-11, 15:01
αρχίζω αντίστροφα...δυστυχώς και οι δύο steca που έχω είναι PWM. Οι ρυθμιστές κατά κανόνα είναι 12/24. Κάνουν μόνοι τους αναγνώριση. Αλλά...πρέπει να είναι όλα στο ίδιο βολτάζ. Η 12 η 24. ΟΛΑ. Και τα πάνελ και οι μπαταρίες. Τα αμπέρ που γράφουν οι ρυθμιστές είναι το μέγιστο που αντέχουν. Εσύ έχεις 135χ2 = 270 αμπερώρια χωρητικότητα άρα θές κατα κανόνα το 10% οπότε με 20 αμπερ φορτιστή είσαι καλά. Αλλά πρέπει να τα βγάζουν και τα πάνελ έτσι; αυτά στα 12. Αν πάς στα 24 τότε μένεις στα 10 Αμπέρ. Αλλά το ερώτημα μου έιναι ...τι θές να κάνεις και πόσο να επεκταθείς; απο εκεί ξεκινάει η όλη ιστορία. Δηλαδή πιο μετά τι θα βάλεις πάνω στο inverter που θα μετατρέπεις στα 220. Αν μετατρέπεις. Αν σχεδιάζεις ψυγείο, ε τότε ξεκίνα με πολλά πάνελ, πάρε mppt, και φυσικά στα 24 η στα 48. Απο την αρχή. διότι εγώ ξεκίνησα στα 12, με μιά δύο λάμπες, επεκτάθηκα, δεν άκουσα κάποιους φίλους που μου λέγανε 24, και τώρα βλέπω οτι τα 12 είναι λίγα...όλα σχετικά βέβαια...

genesis
26-05-11, 12:53
Κώστα, δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα λες...
Όπως έγραψα σε άλλο θέμα, τα 12V θα είναι ενδεχομένως πρόβλημα μόνο αν θελήσεις να ανέβεις πάνω από τα 3 - 4kW σε ισχύ inverter. Απλά θέλει προσοχή με τις διατομές των καλωδίων και τα μήκη τους.
Ακόμη όμως και αν θελήσεις να πας στα 24V, δεν σε κρατάει τίποτα!....έχεις 4 Rolls S530 οι οποίες σε σειρά γίνονται 24V και ακόμη (απ' όσο ξέρω) δεν έχεις αγοράσει inverter / charger που είναι και το μηχάνημα που "κλειδώνει", κατά κάποιο τρόπο, την τάση του συστήματος.
Αν τα φωτοβολταϊκά που έχεις είναι παραπλήσιας ισχύος, συνδεσμολογούνται σε σειρά...ούτε εκεί υπάρχει πρόβλημα!
Για σκέψου το λίγο....

Παρεμπιπτόντως, το πανέμορφο χιονισμένο "μικρό σπίτι στο λιβάδι" που είδα σε κάποιες φωτογραφίες, που κοντά είναι?

taxideytis
26-05-11, 14:40
εδώ... http://www.drakotrypa.gr/