PDA

Επιστροφή στο Forum : 2μπαταρια



Elixir
08-05-11, 16:15
καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω πωσ συνδεεται μια 2η μπαταρια στο αμαξι
λογικα εαν την βαλω στο πορτμπαγκαζ θα πιασω μια γειωση στο πορτ
και 8 συνδεσω μεχρι μπροστα στην αλλη μπαταρια το +
εγω εχω το προβλημα τησ μεγαλησ καταναλωσησ απο ολα τα μαραφετια και το ηχοσυστημα που αλλα ξα προσφατα με αποτελεσμα τα φωτα να αναβοσβηνουν πχ οταν ειμαι στο ρελαντι και φοβαμαι μην μεινω στο δρομο απο ρευμα...
θελω να βρω μια μπαταρια και οχι να αλλαξω και τισ 2
αυτη που εχω εχει την εξησ περιγραφη
rocket smf nx100 s6l5 (45ah)

Elixir
08-05-11, 17:30
φφφφφφφφφ

her
08-05-11, 17:59
αααααααααααα



δεν είναι καλή η ιδέα για την δεύτερη μπαταρία. Αυτή που έχεις τώρα είναι μικρή άλλαξε την και βαλε μεγαλύτερη μπαταρία. Βαλε και κανέναν πυκνωτή.

Xarry
08-05-11, 18:24
Η καλυτερη λυση ειναι ο πυκνωτης αν μιλαμε για ηχοσυστημα αλλα στην περιπτωση που θελεις 2 μπαταριες πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ιδεις και αγορασμενες ταυτοχρονα για να εχουν την ιδια φθορα.

PCMan
09-05-11, 05:58
Αναβοσβήνουν τα φώτα??
Τι κατανάλωση έχεις δηλαδή? Τι ενισχυτές έχεις(μάρκα/μοντέλο)?

Elixir
09-05-11, 09:21
μονο για το ηχοσυστημα θελω 1300ρμσ βατ
το προβλημα ειναι οτι η μπαταρια ειναι κεναουργια και αφηνο το αμαξι καμια μερα 2 χωρισ να το βαλλω μπροσ και δεν εχω ρευμα
δεν υπαρχει διαροη απο τη μπαταρια η απο την καλωδιοση

ice25
09-05-11, 09:32
λοιπόν στα αμάξια με βαρβάτα ήχο συστήματα βάζουμε πυκνωτη

και εν συνεχεία και δεύτερη μπαταρία

βεβαία παρεμβάλλεται ένας "εναλλακτης" φόρτισης

τώρα το ότι το αφήνεις 1-2 μέρες και μένει απο ρεύμα εμένα μου λέει οτι έχεις διαρροή κοίταξε το λίγο

πολυμμετρο σε σειρά και μέτρηση ρεύματος ενώ το αμάξι είναι είναι τέλειος κλειστό με κλειστές και τις πόρτες (να μην ανάβουν ούτε πλαφονιέρες)

οποιαδήποτε κατανάλωση πάνω από 0,75Α είναι μεγάλη και πρέπει να το κοιτάξεις

Xarry
09-05-11, 10:45
0.75Α δεν ειναι παρα πολυ; Μιλαμε για 45αρα μπαταρια που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ μικρη οχι μονο για το ηχοσυστημα αλλα και για το κλιματιστικο που προφανως θα εχει το αμαξι. 45/0,75=60 ωρες θα κραταγε η μπαταρια και ουτε καν στις μισες θα ηταν ανικανη να ξεκινησει το μοτερ.
edit: Μαλλον δε σου κραταει η μπαταρια γιατι την ξεπατωσες. Αν θες 1300W σημαινει οτι θα τραβας peak καμια 100αρα Α σωστα; ε η μπαταρια μπορει να δωσει τοσα για δευτερολεπτα για την εκκινηση φαντασου οτι εσυ ειναι σα να δουλευεις τη μιζα οσο παιζει το ηχοσυστημα. Επισης υπαρχει περιπτωση να σου κανει ζημια και στο δυναμο και αυτο με τη σειρα του στα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου αλλα βεβαια ειναι λιγο τραβηγμενο αυτο.

Elixir
11-05-11, 18:30
peak τραβαω 3000βατ 1000πεακ τετρεκαναλοσ και 2000 πεακ μπασσο

Xarry
11-05-11, 19:13
Πας για καινουρια μπαταρια και πυκνωτη με τετοια ισχυ. Αυτος που σου εβαλε το ηχοσυστημα δε σου ειπε οτι πρεπει να βαλεις και πυκνωτη;

Elixir
11-05-11, 19:29
πηρα μια 60ah μπαταρια και θα την βαλω αυριο
παντωσ η μπαταρια που ειχα απο πριν ειναι τ 2002 απα αν βαλω να παρω μια καινουργια

jonaras
11-05-11, 19:35
9 χρόνια και με τέτοιο 'βιασμό' πολυυυυυυυυυυ καλά τα πήγε

συνήθως ΜΟ ζωής 5-6 χρόνια έχουν..

Elixir
12-05-11, 01:34
κοιτα οι πυκνωτεσ γενικοτερα ειναι φτινοκατασκευεσ,πολοι βγαζουν διαρροη και ειναι δυσκολοι με την αποψη οτι θελουν φορτιση/αποφορτηση με αντισταση/λαμπακι
εγω εχω δυο γραμεσ 4αρι (gauge)καλωδιο π πιανουν απο την μπαταρια και πανε στο πορτ
με αυτα τα 2 π εχουν ασφαλεια το καθενα 80 αμπερ μπορω να συνδεσω μπαταριεσ μελοντικα η θα εχω προβλημα?

Xarry
12-05-11, 01:45
Δεν ειναι καθολου φτηνοκατασκευες οι πυκνωτες. Αν παρεις εναν επωνυμο για τα μετρα σου και με ΣΩΣΤΗ εγκατασταση δεν θα εχεις προβλημα η φορτιση και εκφορτιση μια φορα γινεται στην εγκατασταση και αν χρεαστει να τον βγαλεις. Η μπαταρια με τετοια φορτια θα τα παιξει αργα η γρηγορα. Τωρα πως η αλλη σου κρατησε τοσο αποριας αξιο εδω καλες μπαταρες και χωρις τετοια φορτια στα 4 χρονια ειναι για πεταμα. Οι μπαταριες αυτες ειναι για εκκινηση δηλαδη για να δινουν μεγαλα ρευματα για δευτερολεπτα και να μν αποφορτιζονται πανω απο το 20% της χωρητικοτητας τους. Επισης οπως σου ειπα οτι ζοριζεται και το δυναμο.

antreas_rontos
12-05-11, 13:58
Παιδιά γεια σας και από μένα. Απ’ότι διάβασα στην όλη συζήτηση σας ο φίλος μας και μπαταρία να αλλάξει πάλι σε πολύ λίγο καιρό θα έχει το ίδιο πρόβλημα. Ο μόνος τρόπος για να σου αποδώσει στο μέγιστο το ηχοσυστημα του αυτοκίνητου σου και να μην πάθουν ζημία τα ηλεκτρικά σου είναι να βάλεις πυκνωτή τουλάχιστον (2 φάρα) στο (+) και μετά τον πυκνωτή έναν διακλαδωτήρα που θα παίρνουν ρεύμα και οι 2 ενισχυτές από κει και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα. Εμένα είναι η δουλεία μου αυτή γι’αυτό σε συμβουλεύω να το κάνεις και θα ακούσεις την διάφορα μουσικής και ιδικά του μπάσου που θέλει πολύ ρεύμα οταν σκάει στις υψηλές εντάσεις.

http://www.caraudiohelp.com/images/car_audio_capacitor_installation.gif

Elixir
12-05-11, 16:39
πυκνωτη τι χωρητικοτητα?
λογικα εναν μικρο ωστε να φορτιζει γρηγορα ο οποιοσ θα εχει μικρη αντισταση (σε σχεση με τη μπαταρια?) λογικα
ξερετε /εχετε καμια μαρκα που να ειναι βιοσιμη?