PDA

Επιστροφή στο Forum : mpeg 4 και H.D.



AIGANH
09-05-11, 09:43
Καλημέρα θέλω να αγοράσω αποκωδικοποιητή mpeg 4 για H.D. εικόνα, ποιόν με προτινετε η τηλεόραση μου έχει ανάληση 1920Χ1080, επίσης παίζουν όλοι οι mpeg 4 H.D.η πρέπει να είναι υψηλής ανάλυσης

Xarry
09-05-11, 09:48
Μηπως η τηλεοραση σου εχει ενσωματωμενο; Εστω για εξωτερικο πρεπει να ειναι HD για να βλεπεις σε HD αλλιως τα HD θα τα βλεπεις σε SD. Για παραδειγμα http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2567

sharkovios
09-05-11, 10:54
Καλημέρα,
Σου προτείνω 2:
1. crystal audio HD (http://www.crystalaudio.gr/ProductCatalog/DVB-T/Decoders/Standard%20Definition.aspx). παίρνει σκληρό, γράφει, παίζει τα πάντα, timeshifting κλπ.. (Τον έχω και είναι δοκιμασμένος. Φτηνός και καλός)
2. Novatron NTR90 h NTR-S20. Οπως και το 1 αλλά έχει σύνδεση με δίκτυο και παίζει linuxaki.
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=19955
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=518_523_486&products_id=19954


Αντώνης

Γιώργος Ανώνυμος
09-05-11, 11:57
Κυκλοφορούν μήπως καρτούλες σε υποδοχή IC3 (αν θυμάμαι καλά!) για μετατροπή MP4/MP2 {ώστε να παίζουν σε TV με ενσωματωμένο MP2 αποκωδικοποιητή} που να υποστηρίζουν HD?

AIGANH
09-05-11, 12:14
Eχει μόνο mpeg2 .βρηκα επισης τον DVB-T DTV 441T HD δεν ξερω αν ειναι καλος .

dant3
09-05-11, 12:47
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.παραγγειλα τηλεοραση full hd και υποστηριζει mpeg4.θα παιζει ολα τα ψηφιακα και τα 1080p?

Xarry
09-05-11, 12:53
Προς το παρον μονο η ερτ εχει το ERT HD που εκπεμπει σε HD 1080 τα υπολοιπα καλναλια ειναι σε SD.

radioamateur
09-05-11, 14:07
Δεν πρόκειται να σου πω ποιον δεκτη να αγορασεις αλλα φρόντισε να είναι HD Ready ή να λαμβάνει high definition διαφορετικά θα λαμβάνεις το κανάλι της ΕΡΤ HD αλλά δεν θα βλέπεις τίποτα.Ψάχτο και μη βιαστείς γιατί από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι πολλοί πωλητές ή δεν ξέρουν ή εσκεμμένα πάνε να ξεφορτωθούν μην συμβατές συσκευές.

graphist83
10-05-11, 01:21
Καλημέρα θέλω να αγοράσω αποκωδικοποιητή mpeg 4 για H.D. εικόνα, ποιόν με προτινετε η τηλεόραση μου έχει ανάληση 1920Χ1080, επίσης παίζουν όλοι οι mpeg 4 H.D.η πρέπει να είναι υψηλής ανάλυσης

Οποιοσδηποτε δεκτης με εξοδο HDMI, υποστηριξη αναλυσης 1920Χ1080i η και 1920X1080p και του πρωτοκολλου H264.

graphist83
10-05-11, 01:24
Μηπως η τηλεοραση σου εχει ενσωματωμενο; Εστω για εξωτερικο πρεπει να ειναι HD για να βλεπεις σε HD αλλιως τα HD θα τα βλεπεις σε SD. Για παραδειγμα http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2567

Οχι οποιoσδηποτε SD δεκτης δεν εχει ικανοτητα αναπαραγωγης HD υλικου. Θα πρεπει να υποστηριζει τεχνολογια downscaling και εως τωρα δεν ξερω καποιον που να το κανει.

graphist83
10-05-11, 01:27
Κυκλοφορούν μήπως καρτούλες σε υποδοχή IC3 (αν θυμάμαι καλά!) για μετατροπή MP4/MP2 {ώστε να παίζουν σε TV με ενσωματωμένο MP2 αποκωδικοποιητή} που να υποστηρίζουν HD?

Οχι. Δεν γινεται εκ των προτερων καθως οι καρτες αυτες λαμβανουν το MPEG4 σημα και το μετατρεπουν σε MPEG2 που uποστηριζει και o εγγενης δεκτης της tv. Το HD σημα δεν γινεται να μετραπει σε MPEG2 ετσι και αλλιως καθως δεν αρκει το banwidth.

graphist83
10-05-11, 01:28
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.παραγγειλα τηλεοραση full hd και υποστηριζει mpeg4.θα παιζει ολα τα ψηφιακα και τα 1080p?

Ναι θα μπορει μια χαρα. Για 100% πες μου και μοντελο.

Γιώργος Ανώνυμος
10-05-11, 09:17
Το HD σημα δεν γινεται να μετραπει σε MPEG2 ετσι και αλλιως καθως δεν αρκει το banwidth.

Who says that?

Καλημέρα,

το HD σήμα μπορεί να μεταδοθεί ασυμπίεστο ή συμπιεσμένο με διαφορετικό λόγο συμπίεσης. Το MPEG2 μπορεί να μεταδόσει HD, το θέμα είναι αν οι δέκτες MPEG2, ενσωματωμένοι ή εξωτερικοί της TV, μπορούν να απεικονίσουν HD περιεχόμενο (υπό προϋποθέσεις) καθότι δεν ξέρω αν εμπορικά έχει χρησιμοποιηθεί σε κάποια χώρα ώστε να έχει δοκιμαστεί στους δέκτες. Anyway, αν έχω χρόνο θα το ψάξω... καθαρά ακαδημαϊκά!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
10-05-11, 15:02
Η συμπίεση Mpeg2 είναι λιγότερο απωλεστική από την Mpeg4, άρα θεωρητικά η ποιότητα στην πρώτη είναι καλύτερη, όμως το μέγεθος της πληροφορίας πιο μεγάλο. Απλα έχει επιλεχθεί η συμπίεση Mpeg4 και για HD, ώστε να "χωρέσει" η "πληροφορία" σε συγκεκριμένη συχνότητα ασύρματης μετάδοσης. Δεν είναι τυχαίο που σε ένα τηλεοπτικό κανάλι μετάδοσης χωράνε περισσότερα σήματα Mpeg4 απ'ότι Mpeg2.
Το αν μπορεί να δεχθεί ένας δέκτης HD δεν έχει να κάνει αν είναι Mpeg2 ή 4.
Αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Γιώργος Ανώνυμος
10-05-11, 15:17
Το αν μπορεί να δεχθεί ένας δέκτης HD δεν έχει να κάνει αν είναι Mpeg2 ή 4.


Επικεντρωθήκαμε στην περίπτωση που το HD από MP4 HD κανάλια μπορεί να απεικονιστεί σε TV με ενσωματωμένο MP2 δέκτη μέσω αυτού δηλ. της μετατροπής MP4/MP2!

graphist83
10-05-11, 16:52
Η συμπίεση Mpeg2 είναι λιγότερο απωλεστική από την Mpeg4, άρα θεωρητικά η ποιότητα στην πρώτη είναι καλύτερη, όμως το μέγεθος της πληροφορίας πιο μεγάλο. Απλα έχει επιλεχθεί η συμπίεση Mpeg4 και για HD, ώστε να "χωρέσει" η "πληροφορία" σε συγκεκριμένη συχνότητα ασύρματης μετάδοσης. Δεν είναι τυχαίο που σε ένα τηλεοπτικό κανάλι μετάδοσης χωράνε περισσότερα σήματα Mpeg4 απ'ότι Mpeg2.
Το αν μπορεί να δεχθεί ένας δέκτης HD δεν έχει να κάνει αν είναι Mpeg2 ή 4.
Αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Σωστα τα λες, οσον αφορα τον αλγόριθμο συμπιεσης MPEG2 και 4. Αλλα οταν εγραψα οτι δεν φτανει το bandwidth εννοουσα με τον τροπο που εχει επιλεξει η digea αλλα και ΕΡΤ να εκπέμπουν (σε 4αδες), δεν υφίσταται εκπομπη HD σε MPEG2 Απαιτεί κοντα στα 19Mbps. για 720p και σχεδον το διπλασιο για 1080 Το Mpeg 4 συμπιέζει περισσοτερο την πληροφορια με αποτελεσμα να ειναι ευκολοτερο να φτασει αυτη η πληροφορια στους δεκτες μας με λιγοτερες απαιτήσεις.

Το Mpeg4 με το Mpeg2 λειτουργούν με διαφορετικους τροπους και εχουν τελειως διαφορετικα προφιλ.(MPEG2 Simple, το Main και το Advanced και MPEG4 Baseline, το Main και το Extended) Ακομα η χρηση του codec H264 (περιλαμβάνονει την Intraframe και Interframe πρόγνωση και κωδικοποίηση) κανει την συμβατοτητα ακομα δυσκολοτερη.

Το συμπερασμα ειναι οτι ετσι οπως εχουν στησει τα κεντρα εκπομπης για απροβληματιστη ληψη (με απλα λογια για οσουν δεν ενδιαφερουν οι ακαδημαϊκές πληροφορίες περι codecs), πρεπει οι δεκτες σας να υποστηριζουν πρωτόκολλο Mpeg4 H264 με αναλυση 1920Χ1080i η p.

graphist83
10-05-11, 17:00
Οι δεκτες ειναι φθηνοι, αλλα προσεξτε, τα πολυ οικονομικα μοντελα εχουν ασταθή λειτουργία και το βασικοτερο, τα remote control που εχουν ειναι αδυναμα. Θελουν δηλαδη πολυ καλη στοχευση απο κοντινη αποσταση. Αρα οι λάτρες του zapping τα βλασφημούν.. Τα πιο καλα μοντελα υπερτερουν εκει αλλα κοστιζουν περι τα 79+ ευρω. Σας τα λεω απο πρωτο χερι καθως εχω δοκιμασει πανω απο 15 διαφορετικα μοντελα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
11-05-11, 09:15
Οι δεκτες ειναι φθηνοι, αλλα προσεξτε, τα πολυ οικονομικα μοντελα εχουν ασταθή λειτουργία και το βασικοτερο, τα remote control που εχουν ειναι αδυναμα. Θελουν δηλαδη πολυ καλη στοχευση απο κοντινη αποσταση. Αρα οι λάτρες του zapping τα βλασφημούν.. Τα πιο καλα μοντελα υπερτερουν εκει αλλα κοστιζουν περι τα 79+ ευρω. Σας τα λεω απο πρωτο χερι καθως εχω δοκιμασει πανω απο 15 διαφορετικα μοντελα.
Οτι πλερώνεις, παίρνεις