PDA

Επιστροφή στο Forum : Roiscok 208 CN με σειρινα Mars 600



sprbzk
09-05-11, 21:24
Εγκατεστησα ενα συστημα Roiscok 208 CN με σειρινα MARS 600.
Το σχεδιο που μου εδωσαν ειναι για MARS 550 και συμφωνα με αυτο εκανα την συνδεμολογια (ρελε).
Το προβλημα ειναι το εξης:
Ενω ολο το συστημα λειτουργει τελεια...δεν χτυπαει η σειρινα οταν παραβιαστει καποια ζωνη....το υπολοιπο συστημα συμπεριφερεται κανονικα δλδ χτυπαει το πληκτρολογιο και καλει τους επιλεγμενους αριθμους.
Εαν κοψω power χτυπαει και γενικα σε φυσικη παραβιαση χτυπαει.
Να αναφερω οτι παρολο που δεν κτυπα η σειρινα ο φωτισμος μεταβαλεται δλδ απο εναλλασομενα πρασινο-κοκκινο που αναβοσβηνουν σε κατασταση ηρεμιας,γυριζει σε 12 ασπρα Led που αναβοσβηνουν συνεχομενα.
Εαν γνωριζει καποιος σχετικα....
Ευχαριστω.

chs
10-05-11, 01:20
στειλε φωτο της πλακετας........

chs
10-05-11, 01:25
πρεπει να εχει ανεξαρτητη εντολη για τα led και ανεξαρτητη για τον ηχο......

sprbzk
10-05-11, 10:13
Βαζω το σχεδιο της 550...η μονη διαφορα με την πλακετα της 600 ειναι οτι η 600 δεν εχει +light kai +siren.
To φως και η σειρηνα εχουν κοινη εντολη με γεφυρα και βαση οδηγιων της σειρηνας με αυτην την συνδεσμολογια πρεπει να δουλευουν μαζι.
http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/relays_3.pdf

plouf
10-05-11, 18:11
οπως καταλαβαίνεις και εσύ απο το σχήμα με εφαρμογή αρνητικής στο SIREN σφυράει και εμ εφαρμογή στο LΙGHT φωτάει.. άρα βραχυκύκλωσε με ενα καλωδιάκι το -light με το -siren ..

αν είναι όπως το λές ίδια με αυτη χωρις τα +, αν φωτάει και δεν σφυράει.. πηγαινέ τη πίσω...

sprbzk
10-05-11, 18:25
ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ ΡΕΛΕ ΣΤΟ + ...ΤΙ ΛΕΣ??

plouf
10-05-11, 20:07
καταρχην δοκιμασε με ενα καλωδιο απο το - της μονάδας στο ΣΙΡΕΝ να δεις αν σφυραει ειτε οταν το βαλεις ειτε οταν το βγαλεις.. μετά δοκίμασε το + , αν τιποτα απο αυτα δεν την κανει να σφυρίξει επιστροφή απο κει που τη πήρες

αν παίξει καταλαβες πως λειτουργεί........ και συνδέεις το ρελε αναλογα

sprbzk
10-05-11, 22:01
οταν οταν βγαζω καποιο απο αυτα που αναφερεις χτυπαει και γενικοτερα σαν "υλικο" λειτουργει τα αρνητικα(-) των φωτων και σειρηνας ειναι γεφυρωμενα....μενει να δοκιμασω το ρελε στο +...σε ευχαριστω για τον χρονο σου θα ενημερωσω σχετικα.
p.s πιο πανω στην αρχη του post αναφερω συμπεριφορα συστηματος αν εχω παραλειψει κατι..εδω ειμαι!!!

plouf
11-05-11, 00:19
εαν ΔΕΝ χτυπάει οταν το έχεις στο - αλλα κτυπάει οταν ΑΦΑΙΡΕΙΣ το καλώδιο τότε η σειρήνα βαράει σε απώλεια αρνητικής απλά ένωσε το ρελέ αντι στο NormalOpen se NormalClose


y.γ δεν ειναι ανάγκη να "ευχαριστεις σε κάθε ποστ ;-)

sprbzk
11-05-11, 10:32
θα το δοκιμασω οταν θα εχω προσβαση στον χωρο πιστευω να δουλεψει..
οσο για το Thnx δεν ειναι τπτ να πατησω ενα κουμπι εφοσον καποιος προσπαθει να με βοη8ησει...ειναι το ελαχιστο που μπορω να κανω :)))

spkos
15-05-11, 00:25
Κοίτα τον προγραμματισμό της μονάδας ίσος είναι προγραμματισμένη σε σιωπηλή η σε μεγάφωνο

nasos-v
15-05-11, 18:03
καλησπέρα
επειδή έβαλα πρόσφατα το ίδιο ακριβώς,

άνοιξε πάλι το καπάκι της σειρήνας και κέντραρε το διακόπτη του tamper . κουνιέται δεξιά -αριστερά και βρίσκει στην βάση και δεν μπορεί να τον πατήσει το καπάκι.
δοκίμασε το. το έκανε και σε μένα και το έφτιαξα και πλέον λειτουργεί κανονικά.

nikopol
01-07-11, 11:59
Καλημέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ (και στο πεδίοο των συναγερμών) κι έτσι είναι λογικό να έχω απορίες που ίσως είναι βλακείες. Προσπαθώ όμως ;)
Υπάρχει κάποιο manual για την πλακέτα MARS 600? δηλαδή, τι ακριβώς κάνουν τα διακοπτάκια που έχει κλπ κλπ
Αν κάποιος το έχει σε pdf ας κάνει ένα κόπο να το ανεβάσει ή να δώσω το email μου για να μου το στείλει. Ευχαριστώ