PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτοβολταικο στεγης



mike_gr
14-05-11, 14:51
Γεια χαρα σε ολοι την παρεα,
σε λιγο καιρο θα ξεκινησω κατασκευη ενος οροφου συν την σοφιτα που θα καταληγει σε στεγη με κεραμιδια,
αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερει η' αν εχει εγκαταστησει καποιος φιλος φωτοβολταικα και να κανει πωληση στην δεη,
επειδη τα τετραγωνικα της στεγης θα ειναι αρκετα σκεφτομαι να εγκαταστησω ενα συστημα maximum 10kw,αλλα επειδη πολλα ακουω,γι'αυτο γραφω εδω για λεπτομερειες

taxideytis
14-05-11, 22:32
θα απευθυνθείς στον genesis...αυτός τα κατέχει καλά...

κολας
15-05-11, 00:23
για να τοποθετήσεις 10αρι στην στέγη θες 90 τμ.Τώρα για το τι θα παίρνεις το χρόνο εξαρτάται απο αρκετούς παράγοντες όπως κλύση,σκιάσεις, και προσανατολισμό.Είμαι εγκαταστάτης φςτοβολτα'ι'κων ηλεκτρολόγος-μηχανικός και πίστεψε με αξίζει να να το κάνεις γιατί είναι το μόνο επικερδές στης μέρες μας.

btelis
15-05-11, 10:55
Mike,
Οντως είναι μια απο τις καλύτερες επενδύσεις σήμερα.
Μιας που είσαι στο στάδιο κατασκευής, θα σε συμβούλευα να δείς το θέμα του προσανατολισμού της σκεπής σου, για να κάνεις την καλύτερη και αποδοτικότερη κατασκευή.
Το ιδανικότερο είναι να έχεις την απαιτούμενη διαθέσιμη επιφάνεια (και 51 τμ αρκούν) που να βλέπει Νότο με περίπου 30 μοίρες κλήση και με μεγάλη προσοχή σε τυχόν σκιάσεις (καπνοδόχοι, κεραίες, γειτονικά δέντρα-κτήρια κλπ). Επίσης μπορείς να φροντήσεις από τώρα για τις ηλεκτρολογικές υποδομές καθώς και υποδομή δεδομένων.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου !!!

mike_gr
15-05-11, 13:25
ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον,
το καλο τις υποθεσης ειναι οτι στο υψος που θα φτασει η στεγη λογω της μορφολογιας της περιοχης και του συντελεστη δομησης δεν θα με κλεισει (σκιασει) κανενας,οποτε θα γινει ενας προσανατολισμος της στεγης,κλησεις κτλ και συνεχιζουμε

genesis
16-05-11, 20:13
Απλά θα συμφωνήσω με αυτούς που προηγήθηκαν και θα συμπληρώσω να μην ακούς την απίστευτη και αστήριχτη κινδυνολογία που έχει αναπτυχθεί γύρω από το θέμα, κυρίως από άσχετους και ημιμαθείς.
Ακόμα και αν πέσει ο ουρανός και μας πλακώσει (είναι γνωστό από τον Asterix ότι αυτό είναι το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί :biggrin:), θα προτιμούσα να είχα τη στέγη μου γεμάτη Φ/Β, παρά την αξία τους σε μια τράπεζα...

Σύντροφε, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

jason13
17-05-11, 01:40
Κ γω παιδια ειμαι στο ψαξιμο για το ποια εταιρια να επιλεξω κ τι πανελ να βαλω.Αυριο συγκεκριμενα θα με επισκεφθουν απο την Solyndra για να δω τι παιζει κι με αυτου του ιδους τα πανελακια.Εχετε να προτείνεται κατι,καποια εταιρια ισως που εχετε εμπειρια,θα ταν καλοδεχουμενη

jason13
17-05-11, 12:43
Διαβασα αρκετα απο το site της εταιριας κ ειναι αρκετα κατατοπιστικο.Μια παρατηρηση εχω να κανω για το κατα ποσο ισχυει αυτα που λεει καθοτι τα βρισκω αρκετα εξειδικευμένα,συν οτι ειναι Θεσσαλονικη κ γω Αθηνα

taxideytis
17-05-11, 16:28
http://www.electrotech.gr/...για πάρε και σε αυτούς...

btelis
18-05-11, 09:53
Διαβασα αρκετα απο το site της εταιριας κ ειναι αρκετα κατατοπιστικο.Μια παρατηρηση εχω να κανω για το κατα ποσο ισχυει αυτα που λεει καθοτι τα βρισκω αρκετα εξειδικευμένα,συν οτι ειναι Θεσσαλονικη κ γω Αθηνα

Απ όσο γνωρίζω δουλεύει χονδρική με τοπικούς συνεργάτες, δεν θα έχεις θέμα, τσεκαρισμένο.

-nikos-
18-05-11, 11:15
εγω ειμαι αντιθετος με την χρηση των φωτοβολταικων για πωληση στην δεη
αντιθετα συμφωνω με τον genesis στο οτι ειναι καλυτερα να εχεις φωτοβολταικα στην
στεγη σου παρα την αξια τους στην τραπεζα.
για οποιους ενδιαφερωνται
202672026820269
ειναι τσαλακομενα γιατι τα ειχα στα σκουπιδια.

taxideytis
18-05-11, 16:05
αν έιχα δική μου στέγη για μόνιμη κατοικία, θα την γέμιζα φ/β, θα έφτιαχνα μόνος μου ένα επεκτάσιμο σύστημα, και θα κάλυπτα τις ημερήσιες ανάγκες μου απο εκεί. Το βράδυ με ρελέ στο δίκτυο, μέχρι να είχα αρκετές μπαταρίες για να ανεξαρτητοποιηθώ πλήρως...

GeorgeVita
18-05-11, 16:28
... στέγη για μόνιμη κατοικία, θα την γέμιζα φ/β, θα έφτιαχνα μόνος μου ένα επεκτάσιμο σύστημα, και θα κάλυπτα τις ημερήσιες ανάγκες μου από εκεί...
Σύμφωνα με τις "επίσημες στατιστικές" (PVGIS (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php)) ένα φωτοβολταϊκό panel 1KWp μπορεί να δώσει 1300KWh ετησίως για περιοχή κοντά στην Αθήνα. Αν υποθέσουμε ότι θα απορροφήσεις όλη αυτή την ενέργεια για "δικές σου ανάγκες", θα "γλυτώνεις" ετησίως €200 με τιμή €0.15/KWh ή €300 με τιμή €0.23/KWh. Αν βάλουμε κόστος των panels €3/Wp θα ξοδέψεις αρχικά €3000 για τα panels του 1KWp. Οικονομικό κέρδος θα βγάλεις μετά από 15 ή 10 χρόνια (αν πάρουμε την ακριβή τιμή). Εκτός από την "αυτονομία" δεν βλέπω κάποιο άλλο κέρδος μέχρι τότε. Σημείωσε επίσης ότι υπολόγισα "καλές τιμές" στα panels χωρίς άλλα έξοδα στην εγκατάσταση, συντήρηση, ασφάλιση κλπ.

Οσον αφορά τους υπολογισμούς κέρδους από τα εμπορικά σημεία ενημέρωσης, καλό είναι να τα μετράτε και μόνοι σας. Εντός του forum υπάρχουν αρκετοί προβληματισμοί και ιδέες. Ακόμη και το "ζεστό κλίμα" της Ελλάδας δεν είναι "ζεστό" 365 μέρες το χρόνο!

Φιλικά,
Γιώργος

taxideytis
18-05-11, 16:46
οι υπολογισμοί σου είναι απολύτως σωστοί. (ως προς τα φ/β τις καταναλώσεις και το κόστος) Εκείνο βέβαια που δεν μπορείς να υπολογίσεις και να μετρήσεις έιναι οι δικες μου καταναλωτικές ανάγκες. Η αλήθεια όμως είναι οτι δεν μετρώνται όλα σε ευρώ.

GeorgeVita
18-05-11, 16:57
... καταναλωτικές ανάγκες...
Οι υπολογισμοί βοηθούν να μη γίνει το φωτοβολταϊκό "καταναλωτική ανάγκη" ή μόδα.
Νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι θα είναι εφικτό σε 2-3 χρόνια όταν οι τιμές των panel θα είναι αρκετά χαμηλότερες και η "κλασσική" KWh αρκετά ακριβότερη (για να υπάρξει και ανταγωνισμός στην πώληση ρεύματος, όπως έγινε με την αστική τηλεφωνική μονάδα ...).
G