PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιστης Φορτισης (κυκλώμα)



denlinux
16-05-11, 16:36
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την βοήθεια σας για μια εργασια που εχω αναλάβει στο ΤΕΙ.
Θα πρέπει να φτιάξω κύκλωμα ρυθμιστή φόρτισης μπαταρίας για ενα μικρο φωτοβολταικο (12V 5W).
Εχω βρει παρόμοια topic και κυκλωματα στο forum σας αλλα ειναι λιγο πολυπλοκα και θελουν αρκετο χρόνο.
Υπάρχει μηπως κανένα κύκλωμα ρυθμιστη φορτισης μπαταρίας να ειναι απλοικο......?
δεν εχω πολύ χρόνο,την αλλη εβδομάδα παραδίνω εργασία.
Τι μπαταρία να χρησιμοποίσω?Η μολυβδου η 12βολτη που ειναι 7.2 Αh κάνει ή να βάλω μικρότερη σε αμπερόρια.....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
(Μακάρι να ειχα περισσότερο χρονο να έκανα μια πιο επαγγελματική κατασκευή)

denlinux
16-05-11, 19:40
?????????????????

Gant
16-05-11, 19:58
O πιο απλοϊκός φορτιστής μπαταρίας μολύβδου 12V που γνωρίζω υπάρχει στο datasheet του LM317.
Τί ακριβώς εννοείς "κάνει" η των 7.2Αh ?
Καλή επιτυχία!

denlinux
17-05-11, 02:52
Gant ευχαριστω για την απαντηση σου.Βρηκα ενα κυκλωμα στο google.......Πως το βλέπετε......?
Ακυρη η ερωτηση για την μπαταρια.
20247

-nikos-
17-05-11, 09:57
αυτο ειναι για μεχρι 10Α
στο εμποριο οι φωρτιστες 5Α-8Α ειναι παμφθινοι 15-20ευρο,,η μαγκια
ειναι να φτιαξεις φωρτιστη για πανω απο 50Α που στο εμποριο εχουν 300-500ευρο.
20249αυτο το βρηκα μεσα στο φορουμ και ειναι
αρκετα καλο,,αν στο ιΝ βαλεις εναν αρκετα μεγαλο
μετασχηματιστη 220\18βολτ με
ανορθοση θα εχεις επαγγελματικο εργαλειο

denlinux
17-05-11, 11:08
Τo IN δηλαδη η εισοδος μου θα ειναι DC.θα πρεπει να περνει ρευμα απο ενα μικρο φωτοβολταικο πανελ που ειναι 12V 10 W.Ο σκοπος μου για αρχη είναι να φτιάξω ενα απλο κυκλωμα φορτισης μπαταριαςς 12V μεσω μικρου φωτοβολταικου πανελ......
Ετρεξα το παρακάτω κυκλωμα στο ΜULTISIM δεν μου φανηκε οτι πεζει καλα........Μηπως μπορείτε και εσεις ρε παιδιά να το τεστάρετε σε καποιον simulator.....?

20250

Damiano
24-05-11, 00:08
Διονύση,
καλώς ήλθες!

Πιστεύω ότι, στις ασκήσεις και τις εκπαιδευτικές εργασίες, δεν πρέπει να δίνονται έτοιμες λύσεις.
Επειδή όμως το απλό, που ζητάς, ήταν κάτι που "έπαιζα" τελευταία, θα σου δώσω ιδέα. Χρησιμοποιώντας εξαρτήματα που "κάθονταν" τριγύρω, έφτιαξα το παρακάτω:

20373

Λίγα λόγια για τη λειτουργία:
Ο σταθεροποιητής ρυθμίζει την τάση μεταξύ Out και Com στα 12V.
Το ΚΟΚΚΙΝΟ LED έχει στα άκρα του τάση λίγο κάτω από τα 1.8V (λόγω ασθενούς ρεύματος).
Έτσι, όσο υπάρχει "αρκετή είσοδος", η μπαταρία θα έχει στα άκρα της την τάση συντήρησης… (δες χαρακτηριστικά μπαταριών μολύβδου).
Με δύο εξαρτήματα έχουμε φορτιστή!

Η δίοδος προστατεύει τον σταθεροποιητή, όταν η είσοδος κατεβαίνει πολύ χαμηλά… (δες ιδιότητες φωτοβολταϊκού και σταθεροποιητή). Αν υπάρχει ενσωματωμένη στο πάνελ, ΔΕΝ την τοποθετούμε (μειώνει την διαθέσιμη τάση…).

Το ρεύμα φόρτισης περιορίζεται από τον σταθεροποιητή. Αν τον αφήσουμε χωρίς ψύκτρα περιορίζεται ακόμη περισσότερο …

Η ασφάλεια προστατεύει την μπαταρία …

Αν η τάση εξόδου δεν μας ικανοποιεί … με μια αντίσταση.

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του συστήματος … όπως στη εργασία σου.

Χαιρετώ,
Δαμιανός

her
24-05-11, 00:29
Το φωτοβολταϊκό τι τάσεις βγάζει;
Όλα τα σχέδια σας έχουν είσοδο 12V και έξοδο 12V (μάλιστα για να φόρτιση η μπαταρία δεν θέλει 12V αλλά περίπου 13,8 V). άρα δεν κάνει κανένα σχέδιο. Διονύση αυτό που ανέβασες βγάζει έξοδο για μπαταρία 6V, όχι 12V

Νίκο τον μετασχηματιστή 220\18βολ που θα τον χρησιμοποιήσει ;

her
24-05-11, 00:46
Στην σελίδα 24 του lm2587 φαίνεται ένα σχέδιο με είσοδο από 8-16V και έξοδο 24V. κάνοντας 2 μετατροπές έχεις την τάση που θες.


http://www.national.com/profile/snip.cgi/openDS=LM2587

Damiano
24-05-11, 00:47
Ηρακλή,
τα πάνελ των "12V" παράγουν τάση, συνήθως, μεταξύ 16 και 21V.