PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Συνάρτηση μεταφοράς σε κύκλωμα?



picdev
18-05-11, 22:32
Με έχουν πιάσει τα υπαρξιακά μου τελευταία με τα συστήματα, λίγο το πρόγραμμα σπουδών που είναι πολύ φτωχό , λίγο ο καθηγητής...

Εστω οτι κάνω ΓΤΡ, bode ρουθ ,βηματική απόκριση κτλ που όλα αυτά μελετούν το σύστημα που ξέρουμε,
επίσης έχω κάνει και ασκήσεις ωστε απο το κύκλωμα να βγάζω τη ΣΜ,
απο τη ΣΜ μπορώ να σχεδιάσω κύκλωμα?

her
18-05-11, 23:02
Αναλόγως την συνάρτηση μεταφοράς. Αν για παράδειγμα η συνάρτηση μεταφοράς είναι 5 αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να φτιάξεις ένα ενισχυτή π.χ με τελεστικό που να έχει κέρδος 5. Αν έχει s^2 αυτό πραγματοποιείτε με τελεστικό ενισχυτή και πυκνωτή. Έτσι σπας την συνάρτηση μεταφοράς με τέτοιο τρόπο που η κάθε βαθμίδα σου θα είναι και από ένα κύκλωμα. Αν θες περισσότερες πληροφορίες περί συνάρτηση μεταφοράς και κυκλώματα προσομοιώσεις πες μου να ανεβάσω σχέδια. βέβαια θα πρέπει να παίζεις τους τελεστικούς στα δάχτυλα γιατί σχεδόν όλα με αυτά φτιάχνονται.

picdev
19-05-11, 19:59
Αναλόγως την συνάρτηση μεταφοράς. Αν για παράδειγμα η συνάρτηση μεταφοράς είναι 5 αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να φτιάξεις ένα ενισχυτή π.χ με τελεστικό που να έχει κέρδος 5. Αν έχει s^2 αυτό πραγματοποιείτε με τελεστικό ενισχυτή και πυκνωτή. Έτσι σπας την συνάρτηση μεταφοράς με τέτοιο τρόπο που η κάθε βαθμίδα σου θα είναι και από ένα κύκλωμα. Αν θες περισσότερες πληροφορίες περί συνάρτηση μεταφοράς και κυκλώματα προσομοιώσεις πες μου να ανεβάσω σχέδια. βέβαια θα πρέπει να παίζεις τους τελεστικούς στα δάχτυλα γιατί σχεδόν όλα με αυτά φτιάχνονται.

δηλαδή ακολουθείς συγκεκριμέμους τύπους ?
με τον ίδιο τρόπο δηλαδή που σχεδιάζουμε απο κύκλωμα μία συνάρτηση μεταφοράς

her
19-05-11, 20:40
Ακριβώς. Υπάρχουν έτοιμα κυκλώματα που σου δίνουν τις αντίστοιχες συνάρτησης μεταφοράς. Αν θες κάποια άλλη συνάρτηση μεταφοράς που δεν υπάρχει σε 1 κύκλωμα, συνδυάζεις κυκλώματα και έτσι βγάζεις την τελική συνάρτηση μεταφοράς.

picdev
19-05-11, 23:01
Επειδή σε βλέπω οτι ξέρεις, στη σχολή μου με το νέο πρόγραμμα σπουδών ,τα ΣΑΕ 1 2 τα έκαναν ΣΑΕ σκέτο, το ίδιο με τα ηλεκτρονικά, έβγαλαν την ηλεκτροτεχνία , και στη θέσης τους έβαλαν κάποια μαθήματα πληροφορικής, τώρα που τελειώνω θέλω να ασχωληθώ με pid και ψηφιακα φίλτρα, simulink κτλ αλλά βλέπω οτι δεν έχω τόσο καλό θεωρητικό υπόβαθρο
Από μερικές κατασκευές που είδα , όλοι χρησημοποιούν ψηφιακά φίλτρα και PI ή PID
.Έχω περάσει Σήματα και συστήματα, ΣΑΕ και ΨΣΑΕ, ΨΕΣ έχω περάσει μόνο το εργαστήριο, μου μένει η θεωρία.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο ? ξέρω τα βασικά απο τα παραπάνω μαθήματα, γιατί όπως σου είπα είναι ύλη ενώς εξαμήνου το καθένα και έχω δουλέψει αρκετά το matlab , το simulink πολύ λίγο.
Σε μερικές μέρες θα κάνω και μερικά ιδιαίτερα για τα ΨΕΣ εκεί κάτι θα μάθω αλλά όπως σου είπα η ύλη είναι σχετικά μικρή.
Τ

her
20-05-11, 11:39
Πολύ καλό βιβλίο για φίλτρα είναι το παρακάτω.
http://www.teipir.info/HGD/Filters/Edu_Stuff/Notes_2008/Filters%20Lecture%20Notes%20-%20TEYXOS01.pdf
στο συγκεκριμένο site μάλιστα έχει και λιμένες ασκήσεις. Όχι όμως για ψηφιακά φίλτρα αλλά για αναλογικά.
Επίσης θα βρεις πάρα πολλά κυκλώματα με τις συνάρτησης μεταφοράς στο κάθε ένα. Επίσης έχω αρκετά βιβλία από σ.α.ε αν θέλεις στείλε μου π.μ (το μαιλ σου) να σου τα στείλω

picdev
20-05-11, 12:18
Πολύ καλό βιβλίο για φίλτρα είναι το παρακάτω.
http://www.teipir.info/HGD/Filters/Edu_Stuff/Notes_2008/Filters%20Lecture%20Notes%20-%20TEYXOS01.pdf
στο συγκεκριμένο site μάλιστα έχει και λιμένες ασκήσεις. Όχι όμως για ψηφιακά φίλτρα αλλά για αναλογικά.
Επίσης θα βρεις πάρα πολλά κυκλώματα με τις συνάρτησης μεταφοράς στο κάθε ένα. Επίσης έχω αρκετά βιβλία από σ.α.ε αν θέλεις στείλε μου π.μ (το μαιλ σου) να σου τα στείλω

Το ξέρω το δημοπουλο , έχω ένα βιβλίο του , Σκαι Σ και κυκλώματα
τει πειραια είμαι και εγω :001_cool: απο το τμημα ΗΥΣ.
Για αναλογικά φίλτρα δεν έχω ιδέα, δεν υπάρχει ούτε ένα μάθημα στη σχολή,
για να ασχωληθώ με τα ψηφιακά , πιστεύεις οτι χρειάζονται και τα αναλογικά?
Απο ΣΑΕ ξέρω να απλοποιώ block διαγράμματα,ΓΤΡ, bode ,routh ,maison

Γιώργος Ανώνυμος
20-05-11, 13:00
Υπάρχουν 4 τρόποι υλοποιήσεων ψηφιακών φίλτρων. Βλ. στο λινκ filter-realizrion:

http://poseidon.csd.auth.gr/New_Courses/signal_processing/lectures.htm