PDA

Επιστροφή στο Forum : δίοδος Ν4007 καμμένη ή όχι??



soulhealer
22-05-11, 21:29
Στην εν λόγω δίοδο με το ένα άκρο της διόδου στον αέρα και το άλλο στην πλακέτα μετράω (με πολύμετρο 9V μπαταρίας) με το + στην κάθοδο άπειρη αντίσταση ενώ με το - στην κάθοδο μετράω 823Κωμ.. Είναι καμμένη η δίοδος ή όχι??
Κανονικά έπρεπε να πάρω τιμή και για τις 2 περιπτώσεις έτσι δεν είναι??

PCMan
22-05-11, 21:38
Στην εν λόγω δίοδο με το ένα άκρο της διόδου στον αέρα και το άλλο στην πλακέτα μετράω (με πολύμετρο 9V μπαταρίας) με το + στην κάθοδο άπειρη αντίσταση ενώ με το - στην κάθοδο μετράω 823Κωμ.. Είναι καμμένη η δίοδος ή όχι??
Κανονικά έπρεπε να πάρω τιμή και για τις 2 περιπτώσεις έτσι δεν είναι??
Νομίζω είναι εντάξει..

spirakos
22-05-11, 21:42
Δοκιμασε με το τζιτζικι καλη φαινεται

mariosm
22-05-11, 21:58
Δοκιμασε με το τζιτζικι καλη φαινεται

Υπαρχει περιπτωση με αυτο τον τροπο να ελεγχεις διοδο; Ποσο εχει προχωρησει η τεχνολογια και εχω μεινει πισω.


με το + στην κάθοδο άπειρη αντίσταση ενώ με το - στην κάθοδο μετράω 823Κωμ..

Αν εχεις το πολυμετρο στη θεση με το σχημα της διοδου προφανως τα 823 δεν ειναι ΚΩ αλλα η ταση διασπασης της διοδου σε mV.
Τωρα αν εχεις το πολυμετρο σε αλλη θεση απο αυτη της διοδου και κανεις ελεγχο διοδου τοτε σηκωνω ...ψηλα τα χερια.

spirakos
22-05-11, 22:40
Μαριε πριν ειρωνευτεις προσπαθησε να σκευτεις γιατι το ειπα
823ΚΩ δε μετραει το ζιτζικι και υπεθεσα πως μετρησε με Ωμομετρο
Τωρα που το ξανασκευτομαι επρεπε να σε ειχα μπροστα μου οταν το ελεγες αυτο
Αυτα τα δηθεν υφακια με τσαντιζουν γιαυτο προσεχε πως μιλας

mariosm
22-05-11, 23:20
Αν θεωρησες το υφος μου ειρωνικο -που δεν ειναι - σου ζητω συγνωμη και το θεμα για μενα ληγει εδω.


Τωρα που το ξανασκευτομαι επρεπε να σε ειχα μπροστα μου οταν το ελεγες αυτο
Αυτα τα δηθεν υφακια με τσαντιζουν γιαυτο προσεχε πως μιλας

Οσα για αυτα, απλα ανοησιες σε δημοσιο φορουμ

spiroscfu
23-05-11, 00:09
Παιδιά ο φίλος μας μπορεί να έκανε τον έλεγχο σε ωμ και όχι σε mV .
0,82ΜΩ που μέτρησε είναι εφικτό να υπάρξει αν μετράει την δίοδο σε ορθή πόλωση και την αντίσταση του πολυμέτεου (σε σειρά ).
Άλλα καλύτερα θα ήταν να ξανακάνει την μέτρηση με το πολύμετρο στην θέση με το σύμβολο της δίοδου, που εκεί μετράει mV και έτσι θα σιγουρευτεί.
Μια τιμή της τάξης 750 με 850mV είναι αποδεκτή.

GeorgeVita
23-05-11, 00:38
Τα πολύμετρα μετράνε αντίσταση εφαρμόζοντας μια τάση στους ακροδέκτες η οποία δημιουργεί διαιρέτη τάσης με μια δεύτερη αντίσταση ακριβείας εντός του πολυμέτρου. Δεν έχουμε ένδειξη όταν πολώσει αντίστροφα τη δίοδο ενώ υπάρχει ένδειξη όταν πολωθεί ορθά. Η ένδειξη εξαρτάται από την τάση που χρησιμοποιεί το πολύμετρο για την κλίμακα που πήραμε την μέτρηση, σε συνδυασμό με την εσωτερική αντίσταση ακριβείας.

Μερικά πολύμετρα έχουν κοινή θέση για μέτρηση διόδου και συνέχειας (buzzer):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/metex_diode.jpg

... άρα όλοι έχουμε δίκιο: Η δίοδος 1Ν4007 που μέτρησε ο Θοδωρής είναι καλή!

G

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-05-11, 01:12
Υπαρχει περιπτωση με αυτο τον τροπο να ελεγχεις διοδο; Ποσο εχει προχωρησει η τεχνολογια και εχω μεινει πισω.


Άσχετα εαν ο Γιώργος είναι ειρηνοποιός και τα κουκούλωσε , πέταξες μεγάλη πατάτα .
Βαλε μια φωτογραφία απο το πολυμετρο σου , για να το κατηγορήσουμε , και να γλυτώσεις εσύ.

Μόνο εγώ ο άσχετος ηλεκτρολόγος δικαιούμαι να μετράω την δίοδο όπου μου καπνίσει.
Δικαιουμαι να βράζω γιουβαρλάκια στο πλυντήριο ρούχων , μιας και αυτό έχει ζεστό νερό.
Και να πλένω τα πουλόβερ στο πλυντήριο πιάτων , μιας και αυτό είναι πλυντήριο.

Ολοι οι υπόλοιποι θα μετράτε την δίοδο , στην θέση για δίοδο ,
και θα διαβάζετε την ένδειξη σε μικροβόλτ ..

GeorgeVita
23-05-11, 10:41
Ολοι οι υπόλοιποι θα μετράτε την δίοδο, στην θέση για δίοδο, και θα διαβάζετε την ένδειξη σε μικροβόλτ ...

mV (μιλλιβόλτ)!

G

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-05-11, 11:05
mV (μιλλιβόλτ)!

G

Αχ βρε δάσκαλε .... κανε πως δεν το είδες , έστω και μια φορά ...

:laugh: :laugh: :lool:

GeorgeVita
23-05-11, 11:08
[off topic]

Αχ βρε δάσκαλε ...
Εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τη βαθμολογία των γραπτών, εργαστήρια έχεις άριστα!
G
[/off topic]

-nikos-
23-05-11, 11:12
Στην εν λόγω δίοδο με το ένα άκρο της διόδου στον αέρα και το άλλο στην πλακέτα μετράω (με πολύμετρο 9V μπαταρίας) με το + στην κάθοδο άπειρη αντίσταση ενώ με το - στην κάθοδο μετράω 823Κωμ.. Είναι καμμένη η δίοδος ή όχι??
Κανονικά έπρεπε να πάρω τιμή και για τις 2 περιπτώσεις έτσι δεν είναι??

η διοδος ειναι μια χαρα
και φυσικα ΔΕΝ θα επρεπε να παρεις τιμη και για τις δυο περιπτοσεις,,,,,δεν
θα ηταν διοδος θα ηταν κατι αλλο αν ειχες ενδηξη και αναποδα.

Costis Ni
23-05-11, 11:47
[QUOTE=mariosm;435525
Αν εχεις το πολυμετρο στη θεση με το σχημα της διοδου προφανως τα 823 δεν ειναι ΚΩ αλλα η ταση διασπασης της διοδου σε mV.
[/QUOTE]

Εμαθα κάτι που δε γνώριζα. Ευχαριστώ.

giannakis1983
23-05-11, 19:41
Δηλαδη αν μετρας αντιστασεις στην ενδειξη μπιπερ-διοδο δεν σου βγαζει την τιμη της αντιστασης σε Ωμ αλλα την πτωση τασης της στο πολυμετρο ????:confused1::confused1::confused1::confused1:

spiroscfu
23-05-11, 20:06
Ακριβώς ~700mV για το πυρίτιο και ~300mV για το γερμάνιο, σε ορθή πόλωση φυσικά, σε ανάστροφη πρέπει να δείξη άπειρο εκτός και είναι zener σε μικρή τάση.

FILMAN
24-05-11, 10:40
Παιδιά η αλήθεια είναι ότι τα πολύμετρα στις κλίμακες αυτές δίνουν συνήθως σταθερό ρεύμα 1mA στο ελεγχόμενο εξάρτημα. Έτσι η ένδειξη της οθόνης μπορεί να θεωρηθεί είτε Ω είτε mV, αφού αν σε μια αντίσταση π.χ. 220Ω δώσουμε 1mA, αυτή θα έχει στα άκρα της 220Ω * 1mA = 220mV.

spiroscfu
24-05-11, 12:54
Στις αντιστάσεις συμφωνώ, στην δίοδο όμως αν δείξει 700mV αυτό δεν σημαίνει πως έχει αντίσταση 700Ω.
Από ότι θυμάμαι νομίζω πως η αντίσταση της διόδου σε ορθή πόλωση είναι περίπου 50Ω (αναλόγως την δίοδο).

FILMAN
24-05-11, 13:30
Σε όλα τα δίπολα εξαρτήματα η αντίσταση ορίζεται ως V/I. Άρα, ακόμα και δίοδος να είναι, εφόσον έχει 700mV και διαρρέεται από 1mA, ναι, έχει αντίσταση 700Ω. Φυσικά αυτό συμβαίνει στις συγκεκριμένες συνθήκες λειτουργίας, διότι αν τη γυρίσουμε ανάποδα, η ένδειξη θα είναι άπειρη. Πράγμα που δεν συμβαίνει με μια αντίσταση 700Ω!

ΘΥΜΙΟΣ
24-05-11, 14:03
Χε χε ολα αυτα καλα αλλα πεστε μου ποσες διοδους θελετε να σας στειλω που μετρανε μια χαρα αλλα ειναι .....εκατο τρομαρες;;;;;
Διαροη υπο ταση ,διακοπη υπο ταση φαινομενα συχνα ιδιως σε κυκλωματα swiching .

FILMAN
24-05-11, 14:10
Ναι, συμβαίνουν αυτά. Αλλά η πιο συνήθης βλάβη είναι το βραχυκύκλωμα. Τώρα όποιος θέλει να δοκιμάσει πλήρως την 1Ν4007 μπορεί να της δώση ανάστροφη τάση 950V βάζοντας σε σειρά ένα μιλιαμπερόμετρο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-05-11, 14:10
Χε χε ολα αυτα καλα αλλα πεστε μου ποσες διοδους θελετε να σας στειλω που μετρανε μια χαρα αλλα ειναι .....εκατο τρομαρες;;;;;
Διαροη υπο ταση ,διακοπη υπο ταση φαινομενα συχνα ιδιως σε κυκλωματα swiching .

Δεν μου λες Θείο ?
Όταν ψώνισες πολύμετρο , ήξερες από πριν πόσα βολτ βγάζει στην θέση για δίοδο ? 'η το έμαθες μετά ?

spiroscfu
24-05-11, 14:16
Για να κάνεις αξιόπιστη μέτρηση για διαρροή θέλεις component tester

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-05-11, 14:19
Τώρα όποιος θέλει να δοκιμάσει πλήρως την 1Ν4007 μπορεί να της δώση ανάστροφη τάση 950V βάζοντας σε σειρά ένα μιλιαμπερόμετρο.

Μου θύμησες το κόλπο για την δοκιμή ηλεκτρολυτικών..

Αλλά δεν λέω περισσότερα .. όπως λεει και ο G , στα εργαστήρια έχω άριστα! ( δεν υπάρχει λόγος να ξαναδώσω εξετάσεις ) :D

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-05-11, 14:22
Για να κάνεις αξιόπιστη μέτρηση για διαρροή θέλεις component tester

Για τι πράγμα μιλάς ?
Σύνδεση με Παλμογράφο 'η κάτι άλλο ?

FILMAN
24-05-11, 14:33
Τα ενσωματωμένα component tester των παλμογράφων δεν φτάνουν σε τόσο μεγάλες τάσεις.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-05-11, 15:16
φίλιππε δεν χρειάζεται μεγάλη τάση στο component tester η τάση είναι περίπου 8v ac και παίρνουμε μια απεικόνηση lissajous στον παλμογράφο και βλέπουμε αν το εξάρτημα έχει διαροή ή είναι καμμένο

spiroscfu
24-05-11, 15:32
Όσες φορές νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά μετράω με component
Ενώ μερικές φορές με το πολύμετρο δείχνει μια χαρά το component tester δείχνει σωστά την διαρροή.

FILMAN
24-05-11, 15:41
φίλιππε δεν χρειάζεται μεγάλη τάση στο component tester η τάση είναι περίπου 8v ac και παίρνουμε μια απεικόνηση lissajous στον παλμογράφο και βλέπουμε αν το εξάρτημα έχει διαροή ή είναι καμμένο
Βασικά δεν είναι lissajous αλλά η χαρακτηριστική V/I του εξαρτήματος. Μου έχουν τύχει γέφυρες που είχαν διαρροή ενώ μέτραγαν κανονικά στο πολύμετρο. Τις δοκίμαζα δίνοντας 40V στα πινς ~~ από το τροφοδοτικό μου κοιτώντας το ρεύμα. Δεν τις δοκίμασα στο component tester να δω αν θα φαινόταν κι εκεί το πρόβλημα. Αν μου ξανατύχει θα το δοκιμάσω.