PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη αναλογικου ποτενσιομετρου σε ψηφιακο.



panosd27
23-05-11, 23:30
γεια σας παιδια με λενε πανο,γραφω πρωτη φορα εδω,αν και σας διαβαζω ανα τακτα διαστηματα.

θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε ενα project.
εχω μια αναλογικη συσκευη στα 220v ac, που μεσω ποτενσιομετρου ρυθμιζει το ρευμα(mA) που τη διαρεει.θελω να την μετατρεψω σε ψηφιακη(στην ουσια μονο το ποτενσιομετρο),κ να εχει 2 segment να εμφανιζει τα mA.

εχω βρει καποια ψηφιακα ποτενσιομετρα της maxim(ΜΑΧ5471), nonvolatile, με 3-wire up/down digital interface κ 32 ταπ.για μια ολοκληρωτικα ψηφιακη κατασκευη θα ηταν μια χαρα.αυτο που με προβληματιζει εντονα ειναι οτι απο την μεταβλητη αντισταση του ολοκληρωμενου θα περναει ac ρευμα..στην καλυτερη το φανταζομαι να ανατιναζεται..

εναλλακτικα, εχω ενα διαγραμμα το οποιο ενας μικρο στελνει PWM σε nmos ισχυος.ομως δεν θελω να μπλεξω με PIC αν χρειαζεται να τον προγραμματισω.

την συμβουλη σας παρακαλω,για το αν θα χρησιμοποιησω το ΜΑΧ5471,k πως μπορω να αποφυγω να το κανω φριτεζα,κ αν υπαρχει καποιος μικρο που να υποστηριζει PWM χωρις προγραμματισμο.

FILMAN
24-05-11, 11:29
Τι συσκευή είναι αυτή;

andrewsweet4
24-05-11, 12:11
αν υποθετικα συνδεαμε ενα 555 στην εξοδο του ψηφιακου ποντεσιομετρου (στη θεση της μιας αντιστασης για να αλλαζει το duty cycle ψηφιακα) καιαπο το 555 οδηγουσαμε κανενα triac με optocupler? :-)

FILMAN
24-05-11, 14:36
αν υποθετικα συνδεαμε ενα 555 στην εξοδο του ψηφιακου ποντεσιομετρου (στη θεση της μιας αντιστασης για να αλλαζει το duty cycle ψηφιακα) καιαπο το 555 οδηγουσαμε κανενα triac με optocupler? :-)

Ορίστε; :001_unsure:

cloud_constructor
24-05-11, 14:49
θες δηλαδι ενα κυκλωμα με rotary encoder το οποιο εχει ενα 7 segment display το οποιο ρυθμιζει την ταση ελενχου ενως triac ...

andrewsweet4
24-05-11, 15:07
συγνωμη μαλλον καταλαβα λαθος... θα φταιει μαλλον το χθεσινο μεθυσι...! :-D

panosd27
24-05-11, 16:51
Τι συσκευή είναι αυτή;

καταρχην ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις.
οπως ειπα κ πιο πανω ειναι μια απλη αναλογικη κατασκευη ΑC,που μεσω συστοιχιας μερικων αντιστασεων κ του ποτενσιομετρου της ρυθμιζει τα mA στην εξοδο.
πχ εχεις 30 στην εισοδο κ βγαζει 22, 20, 10 κτλ στην εξοδο.

andrewsweet4,
rotary encoder δεν εχει νοημα να χρησημοποιησω,μιας κ απο πανω ειναι σαν ποτενσιομετρο.αυτο που θελω(σορυ δε το διευκρινησα) ειναι να εχω 2 μπουτον +/ - η up/down και move (δε με πειραζει) για αυξομοιωση.κ 2 7-segment.

το triac ειναι ασφαλης πορτα για ac rρευματα στους ακροδεκτες κ DC στη πυλη του? οπως κ να χει θα πρεπει να το τροφοδοτησω με pwm στη πυλη.

αν το κανω ετσι, θα χρειαστω εκτος του 555 κ του ΜΑΧ ,κ κανα 2 decimal counter,κ bcd to 7segment,κ φλιπ φλοπ κ να τα ρυθμισω ολα ωστε να μη δειχνουν αλλα κ αλλα. πολυ ic οπως καταλαβαινετε,κ μεγαλη πιθανοτητα σφαλματος..

η αλλη λυση ειναι mikro,ομως δεν εχω το απαραιτητο Hrdware/Sftware ουτε κ την μεγαλη εμπειρια να το προγραμματισω.γι αυτο ρωταω αν υπαρχει κατι ειδικα γι αυτη τη δουλεια,χωρις να χρειαζεται κωδικα.

FILMAN
25-05-11, 12:03
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι συσκευή είναι αυτή.
Το triac είναι διακόπτης. Είναι on ή off. Δεν έχει ενδιάμεση κατάσταση. Πώς θα μπορούσες λοιπόν να το χρησιμοποιήσεις;

cloud_constructor
25-05-11, 15:52
φιλιππε θελει να μεταφερει τους παλμους μεσω του triak στην ελενχομενη συσκευη του. Δε θελει ενδιαμεση κατασταση

Πανο τι ακριβως συσκευη ειναι αυτη?Ειναι πχ καποιο μοτερ ?καποια λαμπα? Εισαι σιγουρος οτι με το pwm θα παιξει?Επισης δε ξερω αν εχει νοημα με pwm να ανοιγοκλεινεις AC γιατι ,, σκεψου πως θα μοιαζει η κυματομορφη..Εκτος αν σε βολευει αυτο το αποτελεσμα.. Φαντασου το σαν με ενα 555 να ανοιγοκλενεις ενα ρελε ..

Παντως για αρχη θα χρησιμοποιουσα ενα 555 με ενα triak και θα εκανα πειραμα (αρχικα με λιγοτερα απο 220 v ε.)

FILMAN
25-05-11, 16:35
Δεν είπε πουθενά για παλμούς. Για ηλεκτρονικό ποτενσιόμετρο λέει. Μάλλον πρέπει να μας πει περισσότερα...