PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμός ts 400 πρόβλημα



AIGANH
24-05-11, 10:41
Καλημέρα έχω τον συναγερμό ts 400 πρίν 10 ημέρες όταν άνοιξα ο φάρος της σειρήνας αναβόσβηνε συνεχώς με ενεργοποιημένο τον συναγερμό τον απενεργοποίησα και άρχισε να σφυρίζει η βάση του συναγερμού, η μπαταρία της σειρήνας ξέρασε και τις άλλαξα καθώς και της βάσης, τώρα όταν ενεργοποιώ τον συναγερμό σε 3 δευτερόλεπτα σφυρίζει η βάση και ανάβει το κόκκινο λαμπάκι νούμερο 3 με την ένδειξη tamper χτυπώ τους κωδικούς απενεργοποίησης μια φορά σταματά ο ήχος της βάσης με το φωτάκι 3 αναμμένο και μένει απενεργοποιημένος τι μπορώ να κάνω

JIM_6146B
24-05-11, 10:51
Το λέει tamper . Τεχνικά βλέπεις πιο tamper έχει πρόβλημα (αν είναι απο το ταμπερ ) φυσικά βλέπεις για κακές επαφές οξυδωμένες , κομένο καλώδιο σε κλέμα κ.λ.π.

Βρές τα σχέδια σου και θα το βρείς . Είναι μία καλη μικρή μονάδα συναγερμού . Εγώ έχω 3 εγκαταστημένους .

AIGANH
24-05-11, 21:54
Δηλαδή απο ότι καταλαβα το πρόβλημα είναι στις συνδεσεις όχι στην μπαταρία

JIM_6146B
24-05-11, 22:50
:)

Αν έχουν τρέξει υγρά μπαταρίας στα ηλεκτρονικά κυκλώματα και τα έχουν οξυδώση τα πράγαμτα είναι δύσκολα .

Οταν κόψεις την ΔΕΗ και ο συναγερμός και η συρήνα τροφοδοτήτε κανονικά τότε όλα είναι καλώς απο μπαταρία .

Θα βρείς τα σχεδια του συναγερμού και απο εκεί θα δείς πώς μπορείς να γεφυρώσεις τα ταμπερ στην κεντρικη μονάδα ώστε να δείς αν όντως είναι απο τάμπερ ή κάτι άλλο .

Οταν βρείς ότι το ταμπερ στην μονάδα του συναγερμού δουλευει κανονικά τότε με ενα πολύμετρο έλεγξε τα ταμπερ σειρήνας , αισθητήρων κίνησης και όπου έχει γίνει χρήση ταμπερ .