PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοτροφοδοτούμενο σύστημα



alekos22
25-05-11, 01:17
Ξεκινησα να κατασκευαζω μια συσκευη παρομοια με αυτη που εχει ο παρακατω συνδεσμος:
http://youtu.be/Fv53K9MnDuM

Προκειται να χρησημοποιησω ενα ηλεκτροκηνητηρα 0.25 ΗΡ τον 2.500 στροφων συνδεμενο με ενα κιβωτιο ταχυτητων απο μηχανακι που τριπλασιαζει σχεδον τις στροφες.
Ο ηλεκτροκινητηρας θα τροφοδοτειτε απο μια μπαταρια 150 ΑΗ μεσω ενος Inverter 1000W
Αντι για μοτερ γενητριας Η/Ζ θα χρησιμοποιησω ενα δυναμο αυτοκινητου 120 Α
Ο δυναμος θα τροφοδοτει την μπαταρια.

Αν δεν κανω λαθος 1ΗΡ=750W αρα 0.25HP=187w αν υπολογισουμε και τις απολειες θα μενουν περιπου 500watt ισχυς για χρηση.

Manthosvf
25-05-11, 02:01
πολυ καλο μπραβο αυτο ηθελα να να το κανο μικρος με μοτερακια απο τηλεκατευθηνομενα αλλα δεν τα ειχα καταφερη και τα παρατισα :D παντος με εβαλες σε σκεψη τωρα να φτιαξο και εγω και με ενα ελεκτη τασης και ενα ρελε αν για οποιοδιποτε λογο τραβηξη αποτομη ταση να ξανα τροφοδοτη το μοτερ χμμμμ πως δεν το ειχα σκευτη ποιο μπροστα... οτη πρεπει για το τροχοσπιτο :D

spyropap
25-05-11, 10:56
Αχα.. Εδώ είσαι πουλάκι! Μαύρα μάτια κάναμε να σε δούμε να γράφεις ξανά…
Δεν θέλεις να σε πάρουν όλοι στο ψιλό και το χοντρό και να σου γράφουν εξυπνάδες.
Το καταλαβαίνω.

Μακάρι να τα καταφέρει το inverter σου. Αυτά τα κινέζικα που γράφουν 1000W μάλλον εννοούν Vpeak.
Και μη σε νοιάζει για τις απώλειες. Φαντάζομαι πως κάτι θα έχεις υποπτευθεί αλλά κάνεις το κέφι σου. Αυτό είναι που μετράει. Καλή Τύχη, Υγεία και Χαρά να έχουμε.

Έχω και μια ηλεκτρολογική συμβουλή για εσένα.
Ένα ενδιάμεσο στάδιο μεταξύ inverter και μοτέρ το συνιστώ.
Αυτό είναι ένας μικρός μετασχηματιστής με δύο ίδια πηνία 1:1 σε ζεύξη.
Αυτό μαζί με έναν πυκνωτή 400V 3-4μF θα λειτουργεί ως ballast, και πιθανόν να σώσει το inverter από αιχμές υψηλών τάσεων.

FILMAN
25-05-11, 11:17
Ξεκινισα να κατασκευαζω μια συκευη παρομοια με αυτη που εχει ο παρακατω συνδεσμος:
http://youtu.be/Fv53K9MnDuM

Προκειτε να χρησημοποισω ενα ηλεκτροκηνητηρα 0.25 ΗΡ τον 2.500 στροφων συνδεμενο με ενα κιβωτιο ταχυτητων απο μηχανακι που τριπλασιαζει σχεδον τις στροφες.
Ο ηλεκτροκινητηρας θα τροφοδοτειτε απο μια μπαταρια 150 ΑΗ μεσω ενος Inverter 1000W
Αντι για μοτερ γενητριας Η/Ζ θα χρησιμοποιησω ενα δυναμο αυτοκινητου 120 Α
Ο δυναμος θα τροφοδοτει την μπαταρια.

Αν δεν κανω λαθος 1ΗΡ=750W αρα 0.25HP=187w αν υπολογισουμε και τις απολειες θα μενουν περιπου 500watt ισχυς για χρηση.
Όχι δεν κάνεις λάθος. Αλήθεια, δεν θα ήταν καλύτερα να βάλεις ένα μοτεράκι 1W να δίνει κίνηση σε μια γεννήτρια των 1000000W η οποία θα ξανατροφοδοτεί το μοτεράκι; Έτσι θα σου μείνουν 999999W για χρήση αντί για τα 500W που υπολόγισες.

spyropap
25-05-11, 11:44
Σιγά ρε Φίλιππε τον έπιασες από το αυτί ακόμα δεν ήρθε. Σιγά θα του ξεριζώσεις…
Ο Φίλιππος είναι γνώστης και σωστός και νούμερο ένα στην ιστοσελίδα.

Ο άνθρωπος έχει πάρει μια ντουντούκα και φωνάζει: Θέλω να σπαταλώ ενέργεια για το γούστο μου –τραβάτε κανα ζόρι;

aris285
25-05-11, 11:49
Χαχα καλο εεεε?
Ρε πως και δεν το ειχαμε σκεφτει τοσο καιρο?

FILMAN
25-05-11, 12:30
Σιγά ρε Φίλιππε τον έπιασες από το αυτί ακόμα δεν ήρθε. Σιγά θα του ξεριζώσεις…
Ο Φίλιππος είναι γνώστης και σωστός και νούμερο ένα στην ιστοσελίδα.

Ο άνθρωπος έχει πάρει μια ντουντούκα και φωνάζει: Θέλω να σπαταλώ ενέργεια για το γούστο μου –τραβάτε κανα ζόρι;
Σπύρο πραγματικά με μπερδεύεις. Δεν έχω καταφέρει να καταλάβω αν είσαι καλός ή κακός!
Στεναχωριέμαι που βλέπω άτομα να φαντάζονται ότι σκέφτηκαν κάτι τόσο επαναστατικό και εύκολο. Σκέφτονται ότι τα πράγματα μάλλον τόσο εύκολα πρέπει να είναι, ότι οι πετρελαιοεταιρείες σίγουρα είναι πίσω από την κατάπνιξη κάθε τέτοιου εγχειρήματος γι αυτό και δεν είναι διαδεδομένο κάτι τέτοιο, και ότι στο κάτω - κάτω, πριν αρκετά χρόνια όλες οι μεγάλες ανακαλύψεις κάπως έτσι έγιναν...
Αλλά δεν είναι έτσι...
Τα πράγματα θέλουν σκέψη και ...υπολογισμούς... Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να υπάρχει γνώση...
Όπως οι πετρελαιοεταιρείες νοιάζονται για τα κέρδη τους, το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες παραγωγής ηλεκτρισμού... Μάλλον αν ο συνδυασμός μικρό μοτέρ - μεγάλη γεννήτρια μπορούσε να δώσει ισχύ, τότε οι εταιρείες παραγωγής ηλεκτρισμού θα ήταν νομίζω πολύ απρόθυμες να το γυρίσουν στο πετρέλαιο... Και εδώ καίμε λιγνίτη... Πώς και δε μας πήρανε χαμπάρι οι πετρελαιοεταιρείες να μας κλείσουνε τις εγκαταστάσεις και να μας υποχρεώσουνε να δουλεύουμε ντηζελογεννήτριες; Πώς ανέχονται τα υδροηλεκτρικά και τα πυρηνικά εργοστάσια, ή τα φωτοβολταϊκά και τα αιολικά πάρκα; Γιατί δεν τα πολεμάνε; Μόνο τη φοβερή πατέντα του αεικίνητου πολεμάνε...
Καλό είναι να σκέφτεται κανείς το αεικίνητο και την ιδέα του συστήματος μοτέρ - γεννήτρια. Αλλά στο δημοτικό. Όταν δεν έχει γνώσεις, ούτε αναπτυγμένη αντίληψη. Δεν ξέρω αν θα κατασκευαστεί ποτέ σύστημα που να δίνει ενέργεια χωρίς να παίρνει. Αλλά ξέρω ότι αν φτιαχτεί, σίγουρα δεν θα αποτελείται από μια γεννήτρια οποιουδήποτε τύπου που θα παίρνει κίνηση από ένα μοτέρ οποιουδήποτε τύπου. Σίγουρα η επιτυχία ή όχι μιας διάταξης εξαρτάται από την ίδια, όχι από αυτόν που την έκανε. Δεν μπορεί να κάνεις ακριβώς ό,τι και εγώ, εσένα να σου δουλέψει, κι εμένα όχι.
Όσο για τους παλιούς εφευρέτες, ναι, πολλοί ανακάλυψαν ή εφεύραν πράγματα κατά τύχη, ή ακολουθώντας τον λάθος δρόμο αν θέλετε. Αλλά τότε υπήρχαν λίγες γνώσεις και πολλά πράγματα που δεν είχαν εφευρεθεί. Πόσα μένουν ακόμα; Και δεν μιλάμε για ένα νέο πρόγραμμα μικροελεγκτή που κάνει ότι έκανε παλιά μια ολόκληρη πλακέτα. Αυτό δεν είναι εφεύρεση. Είναι βελτίωση, εξέλιξη αν θέλετε. Ούτε μιλάμε για ένα νέο κύκλωμα με γνωστά εξαρτήματα. Το κινητό π.χ. δεν θεωρώ ότι ήταν εφεύρεση, υπήρχαν και τα walkie talkie πριν απ' αυτό. Ήταν εφεύρεση όμως ο πρώτος ηλεκτρικός κινητήρας, η πρώτη λάμπα, ο πρώτος πυκνωτής.
Αλήθεια πόσα τέτοια νέα πράγματα βρίσκονται σήμερα από εσένα ή τον άλλο;
Τόσο καλύτερος από σας είμαι εγώ;

aris285
25-05-11, 12:51
Ωραιος ο Φιλιππος.

spyropap
25-05-11, 13:50
Ήμουν σίγουρος πως ο Φίλιππος λέει/γράφει με σωστή λογική. Respect Φίλλιπε.
Όμως όλα αυτά τα λογικά επιχειρήματα είναι αποτρεπτικοί παράγοντες και δεν θα έπρεπε
κανείς να τον συνεφέρει από τον φανταστικό κόσμο που βρίσκεται ο καθένας.

Να προσπαθήσει, να κουραστεί, να πληρώσει, για να μάθει. Γνώσεις αναζητά που θα τον βοηθήσουν.
Πρέπει να ήμαστε μαζί του γιατί ακόμα και η απίθανη ιδέα του είναι σήμερα πιο λογική από την κατάσταση που βιώνουμε καθημερινά.
Οπότε εδώ θέλουμε μόνο καλές ιδέες βοηθητικές για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Ο Αλέκος έχει ανάγκη από έναν κινητήρα που θα λειτουργεί με τον τρόπο που έγραψε και
με την περιστροφή του θα κινεί ένα κουδουνάκι που θα του θυμίζει ότι είναι ζωντανός.
Και μάγκας θα είναι να το πετύχει. Εγώ του στέλνω +++ενέργεια για να το πετύχει.

Και εάν μας το παρουσιάσει πάλι μπράβο θα του πω ακόμα κι εάν είναι ένα ενεργοβόρο μηχάνημα.
Και θα είναι πολύ καλύτερος από τους άλλους που ατενίζουν το αύριο με κλειστά μάτια.
Είδα πρόσφατα σωρό μαστουρωμένους εκεί που κάποτε ήταν πανεπιστήμιο…

Και βέβαια δεν μπορείς να καταλάβεις εάν είμαι καλός/κακός.
Είμαι χαρακτηρισμένος από τον δημιουργό ως Χαοτικός.
Δεν αναγνωρίζω χαρακτηρισμούς όπως καλός/κακός.
Όλα είναι σχετικά με το μάτι του βλέποντα (eye of the beholder).

FILMAN
25-05-11, 14:12
Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι είναι καλό να εμποδίσουμε κάποιον να προβεί στον κόπο και κυρίως στα έξοδα να κάνει κάτι που ασφαλώς δεν θα πετύχει. Όπως λέει και η παροιμία: "Αυτός που μαθαίνει από τα δικά του λάθη, είναι έξυπνος. Αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων, είναι σοφός."

αθικτον
25-05-11, 15:30
αλεκο φτιαχτο ,υπαρχουν πολυ περισσοτερα απο
οσα βλεπουμε και ξερουμε,βαλε μονο μικροτερα
μεγεθη για να κοστισει λιγοτερα,αν λειτουργησει ,οι
λογοι που θα'χουν συντελεσει θα ειναι περα απο
τη γνωστη φυσικη.

φιλικα Γιωργος (αθικτον)

FILMAN
25-05-11, 15:37
Δυστυχώς το γεγονός ότι πράγματι δεν τα ξέρουμε όλα, δεν σημαίνει πως σίγουρα όλα γίνονται...

spyropap
27-05-11, 00:16
Στο θέμα Α.Π.Ε. έχουμε παρουσιάσει την μηχανή ΕΒΜ 720 που όπως ισχυρίζονται παράγει τόση ενέργεια ώστε να αυτοτροφοδοτείται με πολλές στροφές λειτουργίας. Εκτός αυτού η μηχανή παράγει ωφέλιμη ενέργεια ως θέρμανση.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52575 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52575)

Στο θέμα Αεικίνητο έχει παρουσιαστεί ο κινητήρας του Ν.Κουφελη που ισχυρίζεται πως παράγει με την λειτουργία του περισσότερη ενέργεια από αυτή που καταναλώνει.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53753&p=434392#post434392 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53753&p=434392#post434392)
Εκεί στο #78 θα δείτε πολλά λινκ από utube με παρόμοιες προσπάθειες.

Δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα αληθούς λειτουργίας αυτών των μηχανών.
Σε δικές μου δοκιμές με τροποποιημένους DC κινητήρες να λειτουργούν επαγωγικά διαπίστωσα ότι τα μικρής κλίμακας μοντέλα μου φόρτιζαν μπαταρίες αλλά όχι αρκετά.
Αυτό μπορεί να σημαίνει είτε ότι οι μπαταρίες μου δεν ήταν κατάλληλες είτε ότι η παραγόμενη ισχύς είναι λιγότερη από αυτή της λειτουργίας. Ακόμα δεν μπορώ να αποκλείσω λάθος μου.

Με αυτά κατά νου θεωρώ πιθανό ένας ειδικά σχεδιασμένος κινητήρας που θα εμπεριέχει ικανή γεννήτρια να μπορεί να αποδώσει αρκετή ενέργεια από την κίνηση (Energy By Motion).

Οπωσδήποτε ένας τέτοιος κινητήρας απέχει πολύ από αυτό που φαντάζεται ο Αλέκος.
Εάν ήταν έτσι όπως το σκέφτηκε θα κυκλοφορούσαν στο εμπόριο ηλεκτρογεννήτριες που παράγουν >220V και τροφοδοτούνται
όχι από πετρέλαιο ή βενζίνη αλλά από ηλεκτροκινητήρα που καταναλώνει 220V.
Γιατί λοιπόν δεν υπάρχουν τέτοιες; Είναι συνομωσία; Μήπως αυτοί οι Ιάπωνες στην Honda δεν μπορούν να το πετύχουν;

Είναι όμως ένα όνειρο..
http://www.youtube.com/watch?v=FoYDPCI4baU (http://www.youtube.com/watch?v=FoYDPCI4baU)

-nikos-
27-05-11, 10:41
το να προσπαθουμε να κανουμε κατι που θα ''αυτοτροφωδοτηται'' ειναι σαν να λεμε
οτι βρηκαμε την αεναο κινηση,,ποσο μαλον να αντλησουμε ενεργεια απο αυτη αλλα στην
πορεια για την αεναη κινηση μπορουμε να ανακαλυψουμε μυστικα της ενεργειας που μιωνουν
την καταναλωση και αυξανουν την αποδωση,,,γιατι απλα εστιαζουμε σε λαθος σιμειο....
οπως εχω αναφερει σε αλλο τοπικ για την εξελιξη των κινητηρων εσωτερικης καυσης που
αναβαθμιστικαν και σε αποδωση και σε καταναλωση μολις η προσοχη του κατασκευαστη επαψε
να επικεντρωνεται στην αυξηση των κυβικων και της πιοτητας των καυσιμων και στραφικε στην
καταπολεμιση της αδρανιας [τον εχθρο της αεναης κινησης].
ετσι και στον ηλεκτρισμο αντι να τον αντιμετοπιζουμε σαν καυσιμο και την καταναλωση
σαν ''καψιμο'' ρευματος,,,,θα πρεπει να τον δουμε σαν ενεργεια που θελει να παει σε ενα σιμειο
σαν την φαση που θελει να παει στον ουδετερο σαν το συν που θελει να παει στο πλην
σαν τον ανδρα που θελει να μπει μεσα στη γυναικα και οπως λενε και
οι βουδιστες= σαν τον ανθρωπο που θελει να επιστρεψει στο θανατο-απολυτο κενο
με λιγα λογια η συσωρευμενη ενεργεια θελει να εκτονοθει στο απολυτο μιον οπως το
φως χανεται στο σκοταδι.

spyropap
27-05-11, 12:52
Η παραπάνω απάντηση με ικανοποιεί πολύ. Δείχνει ότι υπάρχουν άνθρωποι που σκέπτονται με τον
τρόπο που το κάνω εγώ ή έστω προσπαθούν να σκέπτονται έτσι.

Κάτι συμβαίνει τώρα τελευταία με τον -Νίκο- και εγώ γράφω αυτά που θα έπρεπε να γράφει αυτός
κι εκείνος γράφει αυτά που θα ήθελα να γράψω εγώ.

Συμπέρασμα: Θα τα πιάσουμε τα ψάρια!

20445