PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτονομο φωτοβολταικο συστημα. βοηθειααα



ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
28-05-11, 14:07
γεια σε ολους.
σαν νεος και γω ειπα να πειραματιστω. πηρα 38 μικρα πανελ τα εννωσα μεταξυ τους τα κολισα πανω σε ενα ξυλο (εφτιαξα μια κατασκευη) και εβαλα και καιι ενα τσαμι (εχει κενο μεταξυ τζαμιου και φωτοβολταικου πανελ 5 ποντους) καπου διαβασα οτι εχεις μεγαλες απωλειες ετσι. τωρα ποιο ειναι το προβλημα ενω πριν βαλω το τζαμι ειχα 20 βολτ ταση(σε ανοιχτω κυκλωμα) και 2,2 αμπερ ρευμα τωρα εχω 16,5 βολτ ταση(σε ανοιχτω κυκλωμα) και 1,2 αμπερ. που οφειλετε αυτο? υπαρχει περιπτωση να κουνιτηικε καποιο μικρο πανελ και να μην παταει καλα? η παιζει τοσο μεγαλο ρολο η αποσταση και ισως ι θερμοκρασια που δημιουργειτε τωρα ποια μεσα εκει?

και μια δευετρη ερωτηση ενα πανελ εμποριου 40 watt μπορει να φορτωσει μια μπαταρια 40ah?? εχω καταναλωση συνοληκη 150 WATT και το συστημα μου δουλευει στα 12volt

-nikos-
28-05-11, 14:12
αν παρατιρησες ολα τα τζαμια των πανελ ειναι σατινε-ματ μηπως εβαλες γιαλιστερο ?
αν ναι μπορεις να το κανεις ευκολα ματ

genesis
28-05-11, 14:24
Λογικά έχεις συνδεσμολογήσει τις 38 κυψέλες σε δύο σειρές των 19 τις οποίες έχει συνδέσει τελικά παράλληλα. Σιγουρέψου ότι οι συνδέσεις σου είναι εντάξει. Μου ακούγεται σαν να μην κάνει καλή επαφή μία από τις 2 σειρές.

Ένα Φ/Β των 40Wp μπορεί να δώσει λίγο πάνω από 2Α (με ρυθμιστή PWM). Τα 2+Α είναι οριακά για να φορτίσουν μια μπαταρία 40Ah, χωρίς να υπάρχουν άλλες καταναλώσεις. Για να δεις πόση ισχύ σε φωτοβολταϊκά χρειάζεσαι, ξεκινάς από το πόση ενέργεια χρειάζεται να καταναλώνεις ανά ημέρα. Τα Φ/Β αναπληρώνουν αυτή την ενέργεια συν τις απώλειες.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-05-11, 15:11
μμμμμ... δεν το ηξερα αυτο που λες.οσο μεγαλωνης μαθαινεις τελικα. να σε βοηθισω λιγο για να καταλαβεις τι εκανα. πιγα σε ενα τζαμα και του ειπα θελω ενα τζαμι τοσο επι τοσο. δεν του ειπα κατι αλλο ενα απλο τζαμι πηρα....

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-05-11, 15:37
οχι ολες σε σειρα τις εχω. γιαυτο και επερνα 20 βολτ (0.55 βολτ το καθε πανελ) μετα ο ρυθμιστης εκανε την δουλεια του...

ρωταω αν εβαλε κανεις γιατι τα 40 βαττ που λεει μονο 40 δεν προκειτε να ειναι.. οποτε αυτο λεω την φορτηζει? η απο τα 40 που λεει περνουμε τα 20 και τοτε θα εχουμε τραβηγματα.. εχω καταναλωση (20 βαττ επι 7 ωρες =140 βαττ) αντε 150 με απωλειες....

spyropap
29-05-11, 15:39
Ναι τα διάφανα τζάμια δεν είναι κατάλληλα, χάνουν αρκετή ενέργεια από ανακλάσεις.
Αυτό που θα βοηθούσε είναι να τρίψεις την εξωτερική επιφάνεια με γυαλόχαρτο ώστε να γίνει
κάπως ματ. Να τρίψεις μόνο προς μία κατεύθυνση.

Κάτι ιάπωνες που είχα παρουσιάσει στο utube έχουν φτιάξει αυτοκόλλητη διαφάνεια για φ/β
που να συγκεντρώνει το φως αυξάνοντας την απόδοση.
Η παραπάνω απάντηση από genesis είναι σωστή, για τσέκαρε τις συνδέσεις σου.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-05-11, 15:57
ωχ πολυ μπερδεμα.. με γυαλοχαρτο? τι νουμερο? νερου η κανονικο? και οταν λες προς μια κατευθυνση,παντα να τριβω προς τα πανω π.χ.

ΜαστροΣάββας
29-05-11, 16:52
σ.σ.πολλα τζάμια έχουν φίλτρο UV (υπεριώδους ακτινοβολιας) πριν πάρεις το γυαλόχαρτο δοκίμασε και άλλα τζαμια ή άλλο υλικό

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
29-05-11, 18:40
φοβαμαι μονο μην το χαλασω το τζαμι με το γυαλοχαρτο τωρα εχω και 16,5 βολτ αν το ξυσω φοβαμαι μην εχω 15 βολτ........ χαχα

spyropap
29-05-11, 18:56
Δεν θες να ξύσεις το τζάμι; Καλύτερα, γιατί μπορεί η εισπνοή τρίματος γυαλιού να προκαλέσει αναπνευστικά προβλήματα.

Κάνε αυτό. Βγάλε το τζάμι που έβαλες, μέτρα δίχως τζάμι, βάλε εάν θέλεις ένα κομμάτι διάφανο νάυλον και μέτρα ξανά.
Κάνε κι αυτό.
Μέτρα ένα προς ένα τα στοιχεία σου κάτω από το φως.
Πολλές φορές στοιχεία τυχαίνει να έχουν κατασκευαστικές ατέλειες.
Εάν βρεις ένα στοιχείο που δίνει λιγότερο από τα άλλα καλό είναι να το απομονώσεις διότι αυτό μπορεί να ρίχνει το βολτάζ.

-nikos-
31-05-11, 20:37
μμμμμ... δεν το ηξερα αυτο που λες.οσο μεγαλωνης μαθαινεις τελικα. να σε βοηθισω λιγο για να καταλαβεις τι εκανα. πιγα σε ενα τζαμα και του ειπα θελω ενα τζαμι τοσο επι τοσο. δεν του ειπα κατι αλλο ενα απλο τζαμι πηρα....

Ο καλυτερος τροπος να το κανεις ματ χωρις χαρακιες ειναι να παρεις σμιριγδαλιφη
και με ενα σφουγκαρακι απο αυτα με το πρασινο απο την μια μερια και με κυκλικες κινησεις
να περασεις ολο το πανελ,,,,,τωρα αν το εκανες με γιαλοχαρτο και το μαμησες στις χαρακιες δεν
πειραζη θα το κανεις και με τον τροπο που σου ειπα και θα καλυφθουν [οι χαρακιες]

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
01-06-11, 15:33
ρωτησα καποιων που υποτιθετε πωσ ξερει απο τελεια και μου ειπε να μην το ξυσω γιατι θα γινει χειροτερο ολο αυτο μου ειπε γινεται λογο διαθλασεις.. λογικο ειναι μου λεει... θα το αφησω ετσι δεν πειραζει εξαλλου οταν εχει ηλιο φορτιζει τελεια... απλα το λεω για να μην την πατησει και καποιος αλλοσ..