PDA

Επιστροφή στο Forum : Dream Box DM500-S



mikekyrou
28-05-11, 21:40
Εχω ενα τετοιο συστημα και θελω να το ενωσω με την τηλεοραση μου. Δεν πολυκατεχω απο τετοια αλλα νομιζω τα εχω ολα για να το δουλεψω. Εχω πιατο, το dream box, dsl γραμμη, τηλεοραση με scart. Το dream box εχει υποδοχη για καρτα αλλα δεν εχω τετοια καρτα. Μπορει να γινει κατι για να δουλεψει χωρις καρτα (κατι ακουσα για χωριας καρτα). Τι αλλο χρειαζομαι και πως θα το λειτουργησω?

Ευχαριστω

fuzz
28-05-11, 22:04
αν το στησεις σωστα το πιατο μπορεις να βλεπεις τα ελευθερα δορυφορικα καναλια

mikekyrou
28-05-11, 22:07
καρτα που μπορω να βρω? μπορω να το δουλεψω και χωρις καρτα? τι εννοεις αν το στησω σωστα, ποιο ειναι το σωστο?

fuzz
28-05-11, 22:39
το πιατο πρπει να κοιταζει ενα δορυφορο(θελεις πολυ ψαξιμο αν δεν ξερεις-ψαξε σε δορυφοτικα φορουμ)για τα ελευθερα δεν χρειαζεσαι καρτα-καρτα χρειαζονται τα συνδρομητικα καναλια οπως η ΝΟΒΑ (δεν παιζει η καρτα της με dreambox πλεον , μονο με δικο της δεκτη)

mikekyrou
28-05-11, 22:43
φιλε ευχαριστω για την βοηθεια αλλα ακομα δεν καταλαβα πως θα ενωθει το ολο συστημα. Θα βαλω ολα να καλωδια πανω και οπου γυρισω το πιατο θα πιανω και δορυφορο? Χωρις καρτα ποια καναλια μπορω να πιασω? Καποιος που εχει το ιδιο συστημα να δωσει τα φωτα του?

fuzz
28-05-11, 22:57
το πιατο θα μπει στην ταρατσα (μπροστα εχει το LNB)με ενα καλωδιο θα παει στον dreambox κ με το scart θα τον συνδεσεις με την τηλεοραση
για να βρεις το δορυφορο ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο αν δεν εχεις οργανα κ υην σχετικη εμπειρια
θα προτεινα να απευθυνθεις σε ενα τεχνικο-(με οσα γραφεις μαλλον δεν ξερεις και πολλα,η θα ριξεις ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ διαβασμα η παρε ενα τεχνικο να ξεμπερδευεις)

mikekyrou
28-05-11, 22:58
οκ φιλε ευχαριστω. εισαι σιγουρος οτι δεν χρειαζομαι καρτα? αποτι καταλαβα η καρτα ειναι μονο για το NOVA?

leosedf
28-05-11, 23:15
Οι κάρτες είναι για οποιοδήποτε συνδρομητικό κανάλι και για το NOVA επίσης. Μπορείς να αγοράσεις κάρτα σκέτη σχεδόν απο παντού, να την βάλεις στον δεκτη σου και να βλέπεις. Σε πολλες περιπτώσεις ο dreambox παίρνει λογισμικά για να υποστηρίζει διάφορες κάρτες.
Σε άλλες περιπτώσεις το να προσθέσεις απλά έξτρα λογισμικά θα σου δώσει τη δυνατότητα να δείς περισσότερα ελεύθερα κανάλια. Ο δέκτης αυτός τρέχει linux όπως ένας υπολογιστής (βασικά είναι υπολογιστής) και υπάρχουν διάφορες εκδόσεις λογισμικού και προγραμμάτων που μπορείς να εγκαταστήθεις.
Χρειάζεται διάβασμα όμως και πειραματισμό.

mikekyrou
29-05-11, 07:56
που μπορω να βρω πληροφοριες για να διαβασω ?

aser
29-05-11, 10:11
που μπορω να βρω πληροφοριες για να διαβασω ?
Ξεκινα απο δω http://www.satgrekco.gr/forum/index.php και εδω http://www.sdtv.gr/smf/index.php

mikekyrou
30-05-11, 10:02
ευχαριστω

rch
30-05-11, 12:14
Πάντως εμένα το Dreambox παίζει νόβα (φούλ πακέτο με τα hd όλα μέσα λέμε).