PDA

Επιστροφή στο Forum : Laser Diode Απο dvd



mpex2006km
29-05-11, 01:18
Ένας φίλος μου έδωσε σήμερα ένα dvd (recorder/player) και όταν το άνοιξα είχε 2 laser!!! Τα δοκιμάζω και τα δυο αλλά έχουν υψηλή τάση λειτουργίας [9 v τα δούλεψα (στα 4v ίσα ίσα που ανάβανε)]. Όταν πήγα να τα δοκιμάσω παρατήρησα ότι δεν είχαν ακτίνα. Ούτε ζέσταινε το φως τους. Μέτα έψαξα λίγο στο INTERNET και είδα ότι τα βάζουνε σε ιδικές θήκες (φακούς από ότι κατάλαβα) για να βγάλουν μεγάλη δύναμη.
Αν ναι από που τούς περνούμε.

Το dvd είναι toshiba

info@kalarakis.com
29-05-11, 22:26
Φακός σε τόσο μικρό μεγεθος δεν θα βρεις κατω απο 50ε
Για τα πειράματα που θέλεις να κανεις βαλε το φακό που έχει ήδη η κεφαλή, έχει και καθρέπτη ανάκλασης 45μοιρες, ειναι και πολομένος στο σωστό μηκος κύματος.
Απο το συγκεκριμένο μη περιμένεις και να σε κάψει γιατί η ισχύς του ειναι πολλή μικροτερη απο αυτή που απαιτείται να σου κάψει το δάκτυλο.
και η εστίαση ειναι μικροτερη απο 1mm
Ανάλογα με το τυπο κατασκευής τους, πολλοί τους κάνουν υπεροδήγηση για να βγάλουν μεγαλύτερη ισχύ ΑΛΛΑ πάντα για το υλικό του dvd και όχι το δάκτυλο σου.
Δοκίμασε 12V πρέπει να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
Ρωτησε το φίλο σου Στο έδωσε επειδή διάβαζε αλλα δεν έγγραφε, αν ναι η δίοδος ειναι ήδη οφφ.
Τα φτηνα εχουν αυτό το πρόβλημα, για να ρίξουν τη τιμή πέρνουν μια φτηνη δίοδο την υπεροδηγούν την αλλα μικραίνει ο χρόνος ζωής της, ίσα - ίσα να βγεί εκτός εγγύησης. μετά διαβάζει αλλα δεν γράφει.

pizza1993
13-08-11, 13:47
Βρηκα σημερα ενα παλιο dvd player και ειχε μεσα ενα dsl-710A dvd-rom για να διαβαζει τα δισκακια.Εψαξα παντου αλλα δεν βρηκα πουθενα να αναφερεται τι λειζερ διοδο εχει μεσα.Μηπως γνωριζει κανεις ποσα βατ μπορει να ειναι η διοδος?

spiroscfu
13-08-11, 14:02
Δεν είναι watt αλλά uW ή mW για να παίξεις δοκίμασε από dvd recorder.

pizza1993
13-08-11, 14:09
Δεν θελω να παιξω γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις απλα ρωταω για να ξερω σε περιπτωση που θελησω να φτιαξω κατι στο μελλον...Οι καθρεφτες που εχει γυρω του η διοδος χρειαζονται οι να τους ξηλωσω και να κρατησω μονο την διοδο?

spiroscfu
13-08-11, 14:19
Μόνο την δίοδο.

http://www.youtube.com/watch?v=HDURYHV9Ghc

pizza1993
13-08-11, 14:22
Ωραια κατασκευη,ομως δεν χρειαζεται διοδο απο dvd burner;Γιατι αυτο που επεσε στα χερια μου εχω την εντυπωση πως ηταν μονο για διαβασμα.

spiroscfu
13-08-11, 14:24
Όχι απλά η ισχύ του δεν θα είναι αρκετή για να ψυλοκάψει πλαστικό.