PDA

Επιστροφή στο Forum : HELPPPPP ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ



bill.lask
29-05-11, 20:48
γεια σας παιδιά έχω δει πράγματα και θαύματα σε αυτό στο το φόρουμ και πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω για ένα κύκλωμα......θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που ενώ γυρνάει ένα μοτεράκι όταν "ενωργοποιω" το κύκλωμα να μου το σταματάει για 1 δευτερόλεπτο
και μετά πάλι ένα δεύτερο ίδιο κύκλωμα απλά να μου το σταματα για μισό δευτερόλεπτο
τα κυκλώματα είναι για βιοτεχνία για αυτό πρέπει να είναι ακριβές και αξιόπιστα
αν μπορείτε βοηθήστε με
ευχαριστώ εκ τον προτερων

mariosm
29-05-11, 20:58
το μοτερακι υπαρχει; τι μοτερακι ειναι;

bill.lask
29-05-11, 23:22
δεν υπάρχει και μάλλον τελικά θα αλλαχτεί δεν θα μπει μοτέρ αλλα ένα έμβολο με αέρα και θα έχω μια "ηλεκτροβαλβιδα" που θα θέλω με ένα κύκλωμα να μπορώ όταν θέλω να την σταματαω για 1 δευτερόλεπτο και με ενα άλλο κύκλωμα για μισό η και λιγότερο

klik
29-05-11, 23:35
Έχει έτοιμα τέτοια αυτοματάκια. Πες στον ηλεκτρολόγο σου να τα αγοράσει και να τα συνδέσει.

bill.lask
30-05-11, 00:24
jereis p na ta parw?gt thelw na to ftoiajw egw to olo systima gt m zitisan 12000 euro gia na m to ftoiajoun

klik
30-05-11, 00:55
Να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποκλείεται να σου ζήτησαν 12000€ γι' αυτό μόνο (εκτός αν έπεσες σε τρελό). Μήπως σου έχουν ξεφύγει παράμετροι λειτουργίας ή ασφαλείας;
Ρώτα και άλλον ηλεκτρολόγο ή ζήτα από κάποιον ηλεκτρονικό (σε συνεργασία με αδειούχο ηλεκτρολόγο για να έχει δικαίωμα υπογραφής) να σου το φτιάξει.

Θα βρεις τα εξαρτήματα σε καταστήματα με βιομηχανικούς αυτοματισμούς (στη Θεσ/νίκη π.χ υπάρχει ο Βρασίδας)

Hulk
30-05-11, 02:35
Βασιλη φυσικα και γινετε, οπως ειπαν και οι συναδελφοι αποκλειετε να ειπαν 12000ε ακομη και να ειχε δικο του PLC να κανει ολη τη δουλεια.
με καποια ετοιμα χρονικα και ρελεδακια μπορεις να κανεις τη δουλεια που θες, χρονικα υπαρχουν και με 30-40ε που εχουν ρυθμιση χρονου
απο δευτερολεπτα εως ωρες.

spiroscfu
30-05-11, 02:47
ενώ γυρνάει ένα μοτεράκι όταν "ενωργοποιω" το κύκλωμα να μου το σταματάει για 1 δευτερόλεπτο
και μετά πάλι ένα δεύτερο ίδιο κύκλωμα απλά να μου το σταματα για μισό δευτερόλεπτο
τα κυκλώματα είναι για βιοτεχνία για αυτό πρέπει να είναι ακριβές και αξιόπιστα
αν μπορείτε βοηθήστε με


Γιατί δεν πας σε έναν ηλεκτρονικό που να ασχολείται με αυτοματισμούς.
Σίγουρα θα στο κάνει με πολύ λιγότερο από 12000