PDA

Επιστροφή στο Forum : Hλεκτρονικό Φλάσερ για 6V μοτό



Rx/Tx
29-05-11, 23:46
Εχω ένα 6βολτο παπού πάπο 25 χρόνων, και τα φλας που διαθέτει εκτός του ότι λειτουργούν με ενα απλό ηλεκτρονικό φλάσερ με κυκλωμα R/C που είναι πολύ ευπαθές σε μεταβολές της τάσης, είναι και οι κλασικές λάμπες των 15+15 Watts καταναλώνουν 4-5 Amperes τελικά γονατίζουν την μπαταρία του. Ειδικά αν πατάω και φρένο τα φλάς δεν ανάβουν!!! Προχωράω λοιπόν αλλάζοντας αρχικά τις λάμπες με led [9 σε κάθε φλας] και εφτιαξα ενα κλασικό κυκλωματάκι με το 555 για να αντικαταστήσω το παλιό φλάσερ. Προσπάθησα να οδηγήσω τα led με ρελέ αλλά η τάση των 6V σε 6βολτο ρελέ μείον την πτώση τάσης στο switching transistor που μπαίνει σε σειρά δεν τον αφήνουν να οπλίσει. Δευτερη προσπάθεια με switching transistor χωρίς ρελέ αλλά τώρα εχω πρόβλημα χώρου και θερμοκρασίας, καθότι η όλη κατασκευή πρέπει να τοποθετηθεί στο καπάκι του παλιού φλάσερ. Ενας φίλος πρότεινε την χρήση Thyristor η Triac. Ομως επειδή δεν εχω ασχοληθεί με Thyristor η Triac, δεν κατέχω αν η έξοδος του 555 μπορεί να το διεγείρει , αν λειτουργεί σε τόσο χαμηλή τάση, η ποιό είναι κατάλληλο για την κατασκευή μου. Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν και σε οτι αφορά τα led υπάρχει ο περιορισμός να είναι των 5χλστων, τι προτείνετε σαν αγορά απο πλευράς φωτεινότητας? καταβάλοντας και μια προσπάθεια να κρατηθεί το κόστος σε λογικά επίπεδα. Σκεφτομαι κατι σαν αυτό: http://www.ledmegastore.gr/%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%C F%8C-20%C2%B0-p-206.html

FILMAN
30-05-11, 13:44
Προφανώς έκανες κάποιο σχεδιαστικό λάθος, τα 6V είναι μακράν αρκετά για να ελέγξεις το πηνίο ενός 6βολτου ρελέ με τρανζίστορ...
Όσο για τα θυρίστορ και τα triac, φαντάζομαι ότι θες να μπορείς και να σβήνεις τις λάμπες εκτός από το να τις ανάβεις...

Rx/Tx
30-05-11, 15:04
Όσο για τα θυρίστορ και τα triac, φαντάζομαι ότι θες να μπορείς και να σβήνεις τις λάμπες εκτός από το να τις ανάβεις...

Υπέθεσα οτι με τον παλμό που βγάζει το 555, θα άγουν στην άνοδο της κυματομορφής και θα διακόπτουν στην πτώση της δεν ισχύει αυτό? Αποτυχία λοιπόν , μόλις διάβασα την θεωρία .... οταν διεγερθούν και άγουν μετά πρέπει να διακοπεί η τάση τροφοδοσίας για να εχω διακοπή. Αρα πάω για switching transistor , εχεις δίκιο.

aalekos
30-05-11, 15:30
Έχω κάνει ανάλογο κύκλωμε με το 555 σε συνδεσμολογία ασταθούς πολυδονιτή στο1,2Hz και ένα τρανζιστρορ ισχύος(bd249c) στην έξοδό του και δουλεύει μιά χαρά.Βέβαια το τροφοδοτώ με 12v αλλά δε νομίζω νά χεις πρόβλημα στα 6v.Οδειγώ 28 led υψηλής φωτηνότητας(14 στο κάθε φλας) και το τρανζίστορ χωρίς ψύκτα δε ζεσταίνεται καθόλου.Το άφησα δοκιμαστηκά μία ολόκληρη νύχτα να αναβοσβήνει γιά να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα.Ο όγκος του είναι αρκετά μικρός περίπου 40mmx40mmx20mm.
Επόμενη σκέψη ήταν η χρήση ρελέ γιά μεγαλύτερη ισχύ.
Αν κάνεις λίγη υπομονή μέχρι το Σαββατοκύριακο που θα πάω στο χωριό μου και θες,θα σου ανεβάσω μερικές φωτογραφίες.

FILMAN
30-05-11, 15:56
Υπέθεσα οτι με τον παλμό που βγάζει το 555, θα άγουν στην άνοδο της κυματομορφής και θα διακόπτουν στην πτώση της δεν ισχύει αυτό? Αποτυχία λοιπόν , μόλις διάβασα την θεωρία .... οταν διεγερθούν και άγουν μετά πρέπει να διακοπεί η τάση τροφοδοσίας για να εχω διακοπή. Αρα πάω για switching transistor , εχεις δίκιο.
Έτσι είναι. Για δώσε μας το σχήμα αυτού που έκανες με το τρανζίστορ και δεν σου δούλεψε.

Rx/Tx
30-05-11, 17:44
Αν κάνεις λίγη υπομονή μέχρι το Σαββατοκύριακο που θα πάω στο χωριό μου και θες,θα σου ανεβάσω μερικές φωτογραφίες.

Δοκίμασα με κάποιο BDχχχ αλλά δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς, λειτουργούσε αλλά παρατήρησα όμως οτι ζεσταινόταν υπερβολικά και αν σκεφτούμε οτι η όλη κατασκευή θα πρέπει να τοποθετηθεί στο εσωτερικό του εμπρός φαναριού δεν παίζει. Το ρεύμα ηταν στα 650-750 mA. Αναμένω λοιπόν φωτό και συνεχίζω τα πειράματα στην υπόγα ...

FILMAN
30-05-11, 17:45
Πρέπει να είχες κάνει κάποιο λάθος υπολογισμό...

Rx/Tx
30-05-11, 17:57
Έτσι είναι. Για δώσε μας το σχήμα αυτού που έκανες με το τρανζίστορ και δεν σου δούλεψε.

Κατ' αρχας ευχαριστώ άπαντες για την βοήθεια. Και συνεχίζω, οταν εγραψα οτι δεν μου δούλεψε με το τρανζιστορ εννοώ οτι μετά το ''ψήσιμο'' του BDxxx δοκίμασα με κάτι μεγαλύτερο και από οτι φάνηκε δεν μπορούσε το 555 να το οδηγήσει και παρότι κατέβασα την αντίσταση απο το 3 ποδαράκι του 555 προς τη βάση του TR σε κάμποσα Ω η τάση στα led ηταν μικρή. Ενώ όταν πόλωνα το TR απο μόνο του άναβαν κανονικά. Εδειχνε σαν να χρειαζόταν ενα ακόμα ενισχυτή τάσης ανάμεσα 555 και τελικού Switching. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός ... θα προσπαθήσω να ανεβάσω και ενα σχήμα της κατασκευής.

aalekos
30-05-11, 20:07
Επιχειρώ να σου ανεβάσω ένα σχέδιο απ το δικό μου.Γιά εξοικονόμιση χώρου προτίμησα να συνδέσω όλα τα led παράλληλα μεταξύ τους και σε σειρά με την R4 την οποία υπολόγισα ως εξής:
Το ρεύμα του ενός led υπολογίζεται περίπου 10 mA ενώ η τάση του περίπου 2v.
Οπότε γιά 28 led έχουμε και λέμε 28x10=280mA ή 0,28A
Στη συνέχεια 12V-0,7(λόγο του τρανζίστορ)=11,3V
Η πτώση τάσης που θέλω να δημιουργήσω είναι 11,3v-2v=9,3v
Από το νόμο του Ohm ξέρω ότι R=V/I οπότε R4=9,3/0,28=33,2ohm

Ανάλογα θα υπολογίσεις κι εσύ για όσα led έχεις βάλει και γιά τα 6v.

xmaze
30-05-11, 20:17
A red, a yellow and a green LED in series need a supply voltage of at least 3 Χ 2V + 2V = 8V, so a 9V battery would be ideal.
VL = 2V + 2V + 2V = 6V (the three LED voltages added up).
If the supply voltage VS is 9V and the current I must be 15mA = 0.015A,
πηγή: http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm

Ελληνιστί λέει η άνω σελίδα οτι για 3 led θες 9 βόλτ οπότε τα 28 που θές εσύ μάλλον σε μία σειρά δεν μπορούν να λειτουργήσουν μόνο με 12 βόλτ.
Αν η σελίδα δεν είναι αξιόπιστη τότε θα ήθελα να μην με δείρεις :001_tt2:....Απο αυτά που διαβάσα νομίζω οτι πρέπει να τα χωρίσεις τα LED

aalekos
30-05-11, 20:29
A red, a yellow and a green LED in series need a supply voltage of at least 3 Χ 2V + 2V = 8V, so a 9V battery would be ideal.
VL = 2V + 2V + 2V = 6V (the three LED voltages added up).
If the supply voltage VS is 9V and the current I must be 15mA = 0.015A,
πηγή: http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm

Ελληνιστί λέει η άνω σελίδα οτι για 3 led θες 9 βόλτ οπότε τα 28 που θές εσύ μάλλον σε μία σειρά δεν μπορούν να λειτουργήσουν μόνο με 12 βόλτ.
Αν η σελίδα δεν είναι αξιόπιστη τότε θα ήθελα να μην με δείρεις :001_tt2:....Απο αυτά που διαβάσα νομίζω οτι πρέπει να τα χωρίσεις τα LED
Αν διάβαζες πιό προσεκτικά θα πρόσεχες ότι γράφω πως έχω όλα τα led συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους και σε σειρά με μία αντίσταση την οποία εξηγώ πως υπολόγησα.
Η σελίδα που πόσταρες προφανώς μιλάει γιά τρία led σε σειρά μεταξύ τους.

xmaze
30-05-11, 20:45
Αν διάβαζες πιό προσεκτικά θα πρόσεχες ότι γράφω πως έχω όλα τα led συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους και σε σειρά με μία αντίσταση την οποία εξηγώ πως υπολόγησα.
Η σελίδα που πόσταρες προφανώς μιλάει γιά τρία led σε σειρά μεταξύ τους.

Επίσης αν διάβαζες την σελίδα που σου έστειλα θα έβλεπες ακριβώς από κάτω ότι λέει να αποφεύγεις να συνδέεις τα λεντ παράλληλα παρά μόνο αν έχεις ξεχωριστή αντίσταση για το καθένα.

spiroscfu
30-05-11, 20:54
μάλλον δεν την διάβασες καλά.
και με τρία βολτ τα οδηγείς.

xmaze
30-05-11, 21:00
Από όσα 555 έχω συνδέσει εγώ τα έχω συνδέσει με την παρακάτω συνδεσμολογία.
20552

spiroscfu
30-05-11, 21:18
αν εννοείς τον αλέκο και αυτό σωστό το βλέπω, δουλεύει το 555 σαν ασταθή πολυδονητή.

aalekos
30-05-11, 23:03
Υπάρχουν αρκετές παραλαγές κυκλωμάτων με το 555 που δίνουθν παλμούς στην έξοδό τους.Αυτό που χρησιμοποίησα είναι το πιό κλασικό και με τις συγκεκριμένες τιμές αντιστάσεων που έχω στο σχέδιο παράγει παλμό στα 1,2Ηz γιά 50%dutty cycle.
Σχετικά με τα led θα επιμείνω στην παράλληλη συνδεσμολογία.Όποιος έχει χώρο καλό θα ήταν να βάλει ξεχωριστή αντίσταση στο κάθε led γιά να ναι σίγουρος αν τα συνδέσει παράλληλα.Πρωσοπικά τις απέφυγα λόγο έλλειψης χώρου.Πάντως όσο λάθος κι αν θεωρείται ο τρόπος που τα σύνδεσα,λειτουργούν ακόμα και χωρίς κανένα πρόβλημα.
Αυτά...

Rx/Tx
30-05-11, 23:12
Τι τραβάμε οι τεχνικάρες ...
Βασικά το όλο πρόβλημα βρισκόταν στο εξής, δεν είχα αγοράσει led, αλλά 4 φακούς led [έναν για κάθε φλάς]που λειτουργούσαν στα 4.5V και χρησιμοποιούσα τα κάτοπτρά τους και την πλακετα με τα led απο αυτούς. Ομως τα led ηταν παράλληλα και απαιτούσαν πάνω απο 3.5V για να εχουν μια καλή φωτεινότητα. Δεν ξέρω τι είδους ηταν αλλά τραβούσαν πάνω απο 250 mA το σετ των 9. Σήμερα αγόρασα για δοκιμή δεκα κλασικά led 5mm λευκά τοποθετημένα ανα δύο σε σειρά δουλεύουν άνετα στα 6V [μόνο που χρησιμοποίησα 8 για να βγούν ζευγάρια] και μετά τα 4 ζευγαρια παράλληλα, και τα τοποθέτησα στα κάτοπτρα, το ρεύμα ηταν σημαντικά πιό χαμηλό, κάτω απο τα 80mA, τώρα πιστεύω οτι με ένα BD249C όπως ο φίλος Αλέκος θα κάνω δουλειά άνετα. Το σχέδιο για το 555 που χρησιμοποιώ είναι αυτό, χωρίς φυσικά τα led και τις R1, R2. Μια τελευταία ερώτηση το σχέδιο είναι στα 9V , χρειάζεται κάποια αλλαγή για να δουλέψει στα 6V ? Δουλεύει χωρίς αλλαγές απλά ρωτάω ''εγκυκλοπαιδικά''. Ευχαριστώ άπαντες νάστε καλά, και όσο για τα σχέδια θα τα μελετήσω ...

20554

FILMAN
31-05-11, 15:23
Αλέκο μερικές παρατηρήσεις...
Η R3 στο κύκλωμά σου είναι τελείως άχρηστη. Για την ακρίβεια κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Το τρανζίστορ που οδηγεί τα LED θα ήταν καλύτερο να συνδεσμολογηθεί ως κοινού εκπομπού. Έτσι θα είχες μικρότερη πτώση πάνω του = καλύτερη απόδοση = μικρότερη θέρμανση του τρανζίστορ (φυσικά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να μπει η R3).

Εφόσον είχες 12V γιατί έβαλες όλα τα LED παράλληλα; Έτσι τώρα έχεις μια κατασκευή που θέλει 280mA στα 12V για να ανάψει 28 LED. Αν είχες επιλέξει π.χ. να τα βάλεις σε σειρά ανά 4, θα είχες 7 τετράδες παράλληλα. Έτσι θα είχες μια κατασκευή που θα ήθελε μόνο 70mA στα 12V για να ανάψει τα ίδια 28 LED!

aalekos
31-05-11, 17:41
Όλες οι παρατηρήσεις δεκτες!
Υλοποίησα την πρώτη σκέψη μου με το τρανζίστορ συνδεδεμένο σαν διακόπτη κι εφόσων δούλεψε έμεινα εκεί.
Μόλις έψαξα λίγο και έιδα ότι γιά τη διακοπτική λειτουργεία του τρανζίστορ προτιμάτε η συνδεσμολογία κοινού εκπομπού οπότε έχεις δίκιο.
Η R3 μπήκε γιά να περιορίσει το ρεύμα βάσης.
Τα led μπήκαν παράλληλα κυρίως γιά εξοικονόμηση χώρου και γιά να ταιριάξουν όμορφα στην πλακέτα τους καθώς χρησιμοποίησα διάτρητη.
Αν γινόταν κάπως πιό προσεκτικά,πχ αν σχεδίαζα μιά πλακετίτσα, θα μπορούσα να κάνω μεικτή συνδεσμολογία με 7 τετράδες παράλληλα όπως είπες.

Έχω σκοπό να κάνω κι ένα δεύτερο φλασέρ γιά ένα φίλο οπότε θα το βελτιώσω σχετικά με όσα είπαμε.
Σ ευχαριστώ που το μελέτησες!

FILMAN
31-05-11, 17:50
Η R3 μπήκε γιά να περιορίσει το ρεύμα βάσης.

Στη συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη όπως αυτή που έκανες δεν σε συμφέρει να περιορίσεις περαιτέρω το ρεύμα βάσης διότι χειροτερεύεις τις επιδόσεις του κυκλώματος (πέφτει η απόδοση). Το ρεύμα βάσης εδώ περιορίζεται από μόνο του - αν αυξηθεί πολύ, αυξάνει η τάση του συλλέκτη - μειώνεται η πόλωση του τρανζίστορ - πέφτει το ρεύμα βάσης.

aalekos
31-05-11, 18:17
Αυτο ειληκρινά δε το ήξερα και πίστευα πως πρέπει να περιορίσω το ρεύμα βάσης με την R3.
Θα το ψάξω κάπως καλύτερα και θα ανεβάσω ένα καινούριο σχέδιο κάποια στιγμή με μερικές βελτιώσεις!

Rx/Tx
02-06-11, 11:10
Επανέρχομαι με νεώτερα .... Επειδή δεν μπορώ να ανεβάσω το σχέδιο ακριβώς , αλλά μιάς και το πρόβλημα δεν εχει κάποια σχέση με το 555 σαν παραγωγή παλμών , αλλά δημιουργείται στην έξοδο του 555 στο 3 ποδαράκι και μετά, εχω λοιπόν το εξής πρόβλημα[ χιλιες λέξεις για μια εικόνα!] : Τοποθετώντας την βάση ενός BD237 στο 3 ποδαράκι του 555 , τον συλλέκτη στο (+) και ENA led με μια αντίσταση 1.8ΚΩ σε σειρά απο τον εκπομπό του στο (-) με τάση τροφοδοσίας 6.05Volts, στο 3 ποδαράκι [πάντα χωρίς σε σειρά αντίσταση ] μετράω με αναφορά το (-) 5.27Volts και στο led 2.67Volts το δε κύκλωμα λειτουργεί κανονικά. Οταν όμως τοποθετώ 8 led σε ζευγάρια των δύο , τότε με τάση τροφοδοσίας 6.05Volts, στο 3 ποδαράκι 5.43Volts και στα led 4.89Volts , σαν φλάσερ δουλεύει αλλά τα Led ισα που ανάβουν. Για να ανάψουν κανονικά και η τάση στα άκρα τους να είναι 5.8 Volts πρέπει να εχω τάση τροφοδοσίας 7.95Volts , στο 3 ποδαράκι 6.87 Volts, και το ρεύμα που τα διαρρέει να είναι 56.4mA. Ερωτήσεις: α] το πρόβλημα της κατασκευής είναι η χαμηλή τάση τροφοδοσίας? β] Μήπως η εν σειρά τοποθέτηση των Led ''φέρνει'' την τάση που απαιτούν για να λειτουργήσουν ψηλά και συγκρίσιμη με την τάση τροφοδοσίας? Επειδή η τάση τροφοδοσίας των 6.05Volts πέφτει στα 4.89Volts στα led, μια πτώση 1.16 Volts , που δεν μπορώ να εξαλείψω γ] μήπως τελικά η λύση είναι η παράλληλη τοποθέτηση των Led με αναγκαστικά πλέον τοποθέτηση αντιστάσεων ωστε να μπορέσει το κύκλωμα να τα τροφοδοτήσει? δ] Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τρανζίστορ , μιας και χρησιμοποίησα τό BD237 που είχα εύκαιρο?

FILMAN
03-06-11, 17:02
Ερωτήσεις: α] το πρόβλημα της κατασκευής είναι η χαμηλή τάση τροφοδοσίας?

(Όχι. Είναι ότι κι εσύ έχεις χρησιμοποιήσει συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη. Έτσι, η τάση εξόδου είναι η τάση που σου δίνει το 555 (σίγουρα μικρότερη από την τάση τροφοδοσίας) μείον την Vbe του τρανζίστορ. Η μείωση αυτή θα υπάρχει άσχετα με την τάση τροφοδοσίας - απλώς η μικρή τάση τροφοδοσίας κάνει την πτώση αυτή πιο φανερή. Για να το πούμε αλλιώς, μάλλον δεν θα το πάρει κανείς είδηση αν από μια σακούλα με 50 πορτοκάλια πάρεις ένα, αλλά αν η σακούλα έχει 3 πορτοκάλια και πάρεις ένα, εεεε, τότε η διαφορά φαίνεται! )

β] Μήπως η εν σειρά τοποθέτηση των Led ''φέρνει'' την τάση που απαιτούν για να λειτουργήσουν ψηλά και συγκρίσιμη με την τάση τροφοδοσίας?

(Ναι! Για την ακρίβεια όχι με την τάση τροφοδοσίας, αλλά με την τάση που έχει ...περισσέψει βγάζοντας από την τροφοδοσία τις πτώσεις που σου είπα πριν...)

Επειδή η τάση τροφοδοσίας των 6.05Volts πέφτει στα 4.89Volts στα led, μια πτώση 1.16 Volts , που δεν μπορώ να εξαλείψω

(Μπορείς να την εξαλείψεις τελείως αλλάζοντας τη συνδεσμολογία σε κοινού εκπομπού. Αυτό έπρεπε να το είχες κάνει εξαρχής.)

γ] μήπως τελικά η λύση είναι η παράλληλη τοποθέτηση των Led με αναγκαστικά πλέον τοποθέτηση αντιστάσεων ωστε να μπορέσει το κύκλωμα να τα τροφοδοτήσει?

(Γίνεται, αλλά γιατί να το κάνεις; Χαλάς το βαθμό απόδοσης του κυκλώματος...)

δ] Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τρανζίστορ , μιας και χρησιμοποίησα τό BD237 που είχα εύκαιρο?
Για απλότητα και ταυτόχρονα επιδόσεις σου προτείνω MOSFET. Μια και θες μικρό ρεύμα βάλε ένα BS170 ως εξής: Η πηγή S του MOSFET στη γείωση, η πύλη G στο πιν 3 του 555 (κατευθείαν χωρίς αντίσταση) και η εκροή D προς το - των LED. Το άλλο άκρο των LED θα είναι η τροφοδοσία των +6V. Τα LED θα τα βάλεις ανά δύο σε σειρά και τα ζευγάρια θα τα βάλεις παράλληλα. Και θα βάλεις μια μοναδική αντίσταση σε σειρά με όλη αυτή την συνδεσμολογία των LED.

Rx/Tx
03-06-11, 19:18
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Οταν δεν τα πολυεξασκείς τα ξεχνάς ... εγώ εκανα την συνδεσμολογια [β, αριστερά] και εσύ προτείνεις την [α, δεξιά]. Θα δοκιμάσω και την λύση με το MOSFET . Οσο αφορά την αντίσταση σε σειρά με τα Led , αν δεν κάνω λάθος τα led θέλουν τάση 2.5 V, και για τα λευκά διάβασα κάπου εδώ μέσα 3.5V, δεν ξέρω αν ισχύει, αν τελικά ισχύει δεν θα εχω πρόβλημα καθώς η τάση στο παπί είναι απο 6-7.1V ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα και τα φορτία. Σε αντίθετη περίπτωση με βλέπω να τροφοδοτώ τα led με ενα 7806 τοποθετημένο στη εξοδο του φλάσερ! Ισως μια αντίσταση να είναι απαραίτητη αλλά για να την υπολογίσω πρέπει να γνωρίζω την τάση λειτουργείας των Led , το ρεύμα είναι στα 10mA..

2065520656

Rx/Tx
05-06-11, 14:24
Πειραματισμών συνέχεια: Η συνδεσμολογία εγινε σε κοινού εκπομπου αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρότερη μεν, όμως ενοχλητική πτώση τάσης. Επειδή δεν μπόρεσα να προμηθευτώ το BS170 που μου πρότεινες , δοκίμασα ενα άλλο το 2SK2645 αρκετά πιό ''μεγάλο'' εως υπερβολικό για τις ανάγκες τις κατασκευής , αλλά αυτό υπήρχε αυτό δοκίμασα. Το κακό είναι οτι δοκιμάζοντας το 2SK2645 ξέχασα το τροφοδοτικό στα 12V και έκαψα τα led!! γμτ!!!. Βγήκε όμως και κάτι καλό, με το 2SK2645 [δεν δοκίμασα ακόμα με TR] το κύκλωμα μπορει σαν κοινού εκπομπου πλεον να διεγείρει τον 6βολτο ρελε απο τα 4.85V πράγμα που επιτρέπει πλέον και την λύση του ρελέ σαν εναλλακτική. Kαι έπεται συνέχεια ...

FILMAN
06-06-11, 12:49
Άσε το ρελέ και βάλε αντιστάσεις σε σειρά με τα LED.

FILMAN
06-06-11, 12:51
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Οταν δεν τα πολυεξασκείς τα ξεχνάς ... εγώ εκανα την συνδεσμολογια [β, αριστερά] και εσύ προτείνεις την [α, δεξιά]. Θα δοκιμάσω και την λύση με το MOSFET . Οσο αφορά την αντίσταση σε σειρά με τα Led , αν δεν κάνω λάθος τα led θέλουν τάση 2.5 V, και για τα λευκά διάβασα κάπου εδώ μέσα 3.5V, δεν ξέρω αν ισχύει, αν τελικά ισχύει δεν θα εχω πρόβλημα καθώς η τάση στο παπί είναι απο 6-7.1V ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα και τα φορτία. Σε αντίθετη περίπτωση με βλέπω να τροφοδοτώ τα led με ενα 7806 τοποθετημένο στη εξοδο του φλάσερ! Ισως μια αντίσταση να είναι απαραίτητη αλλά για να την υπολογίσω πρέπει να γνωρίζω την τάση λειτουργείας των Led , το ρεύμα είναι στα 10mA..

2065520656
Προφανώς δεν έκανες ούτε αυτό αριστερά. Και τα δυο αυτά είναι κοινού εκπομπού. Στο αριστερό το τρανζίστορ είναι ΡΝΡ με τον εκπομπό στο +. Εσύ έβαλες ΝΡΝ με το συλλέκτη στο +.

Rx/Tx
06-06-11, 15:10
Προφανώς δεν έκανες ούτε αυτό αριστερά. Και τα δυο αυτά είναι κοινού εκπομπού. Στο αριστερό το τρανζίστορ είναι ΡΝΡ με τον εκπομπό στο +. Εσύ έβαλες ΝΡΝ με το συλλέκτη στο +.

Oυπς! Εμπερδευθην! Το κύκλωμα είναι το δεξί, με ΝΡΝ τρανζίστορ και το φορτίο σε σειρά με τον συλέκτη του. Μια τελευταία [ελπίζω] ερώτηση, τα λευκά led τι τάση λειτουργίας εχουν? υπάρχουν σε διαφορετικές τάσεις ανάλογα τα lumens? Το ρεύμα σε αυτά που χρησιμοποιώ είναι 10-12mA, είναι των 5mm και κοστίζουν 0.6 ευρώ, η τάση που τα λειτουργώ είναι 2.2-2.5V, μήπως τα δουλεύω σε λάθος τάση?

FILMAN
06-06-11, 15:22
Oυπς! Εμπερδευθην! Το κύκλωμα είναι το δεξί, με ΝΡΝ τρανζίστορ και το φορτίο σε σειρά με τον συλέκτη του. Μια τελευταία [ελπίζω] ερώτηση, τα λευκά led τι τάση λειτουργίας εχουν? υπάρχουν σε διαφορετικές τάσεις ανάλογα τα lumens? Το ρεύμα σε αυτά που χρησιμοποιώ είναι 10-12mA, είναι των 5mm και κοστίζουν 0.6 ευρώ, η τάση που τα λειτουργώ είναι 2.2-2.5V, μήπως τα δουλεύω σε λάθος τάση?Δώσε 10 - 12mA σε ένα LED και μέτρα την τάση στα άκρα του. Αν αυτή βγει π.χ. 2.9V, εφόσον έχεις 6V δεν μπορείς να βάλεις ούτε δύο σε σειρά. Αν λοιπόν όλα είναι π.χ. 10 κομμάτια, θα τα βάλεις όλα παράλληλα και θα τους συνδέσεις σε σειρά μια αντίσταση (κοινή για όλα) τιμής (6V - 2.9V) / (10τεμάχια * 12mA) = 25.8Ω δηλ. μια 27Ω. Το πραγματικό ρεύμα λοιπόν (με την 27Ω αντί για τα 25.8Ω) θα είναι (6 - 2.9) / 27 = 115mA για όλα, και το 1/10, δηλ. 11.5mA για το καθένα. Η αντίσταση θα καταναλώνει ισχύ 0.115^2 * 27 = 357mW οπότε θα πρέπει να βάλεις μια που να αντέχει τουλάχιστον 0.5W.

Rx/Tx
06-06-11, 18:53
Φίλιππε ευχαριστώ, με την πρώτη ευκαιρία θα πάω για αγορές [νάχουμε να καίμε να περνάει η ώρα μας] και σιγά σιγά προχωράω στην κατασκευή του φλάσερ σαν κύκλωμα και στην τοποθέτησή του στο πλαστικό κουτί του παλιού. Εάν τελικά προχωρήσω σε κατασκευή με ολα τα led παράλληλα το συνολικό ρεύμα θα είναι [9 led σε κάθε φλάς]χ2 που ανάβουν (μπρός-πίσω) = 18 led, αρα περίπου 200-250mA μέγιστο συνολικό ρεύμα, το BS170 που εχει Drain Current 500mA, πιστεύω να κάνει δουλειά, αν τελικά δεν χρησιμοποιήσω ρελέ? Αυτά προς το παρόν CU later...

FILMAN
09-06-11, 15:53
Ναι, θα κάνει. Καλή επιτυχία!

Rx/Tx
17-12-11, 00:25
Ξανά, στο ιδιο θέμα ...
Το λοιπόν χρησιμοποίησα το κλασικό κύκλωμα του 555 σαν ασταθή και χωρίς αντίσταση στην εξοδό του (ποδαράκι 3) οδήγησα την πύλη ενός N-channel MOS-FET 2SK2645 [600V/9A] που είχα στο εργαστήρι. Χρησιμοποίησα αυτό και οχι το BS170 επειδή αυξήθηκαν οι απαιτήσεις σε ρεύμα του φορτίου στο 1Α, αφού τελικά θα χρησιμοποιήσω 50 Led που απαιτούν 20mΑ max. το καθένα. Γειώνοντας την Sourse, εδωσα απο το Drain στά Led πού με την σειρά τους συνδέθηκαν στο (+) . Ολα καλά και σε λειτουργία η πτώση τάσης στο 2SK2645 ηταν μηδαμινή, λιγότερη απο 0.020V.
Δυστυχώς τα Led αφού εχουν μόνιμα θετική τάση , την τάση της πηγής δλδ αναβοσβήνουν απο την γείωση κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο μηχανάκι αφού εχει το (-) στο σασί και στα φωτιστικά μόνιμα.
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το N-channel MOS-FET με ενα Ρ-channel, ετσι ωστε να συνδέσω το (+) στην Sourse και να γειώσω το Drain μέσω των Led. Τα λέω καλά η τα εχω μπερδέψει?
Και κάτι ακόμα ξέρετε κάποιο Ρ-channel MOS-FET, κατάλληλο, δλδ περίπου στα 2-3Α, που να μπορώ να το βρώ εύκολα στην Ελληνική αγορά?

FILMAN
19-12-11, 12:48
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το N-channel MOS-FET με ενα Ρ-channel, ετσι ωστε να συνδέσω το (+) στην Sourse και να γειώσω το Drain μέσω των Led. Τα λέω καλά η τα εχω μπερδέψει?
Και κάτι ακόμα ξέρετε κάποιο Ρ-channel MOS-FET, κατάλληλο, δλδ περίπου στα 2-3Α, που να μπορώ να το βρώ εύκολα στην Ελληνική αγορά?
Πολύ σωστά τα λες. Κοίτα για IRF4905 ή για IRF9540.

Rx/Tx
19-12-11, 18:13
Φίλιππε σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου, νάσαι καλά.
Αύριο θα πάω για αγορά.
Αν δεν τα ξαναπούμε, καλες γιορτές και ευτυχές το Νέο Έτος.

FILMAN
20-12-11, 15:59
Σιγά το χρόνο. Ευχαριστώ, νά 'σαι κι εσύ καλά.